
Справа № 473/3812/21
УХВАЛА
"22" жовтня 2021 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі судді Ротар М.М., дослідивши матеріали адміністративної справи №473/3812/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Миколаївській області про визнання постанови про накладення адміністративного стягнення протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення
встановив
в травні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління патрульної поліції в Миколаївській області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії БАА №145927, якою на позивача було накладено штраф в розмірі 425 грн. 00 коп.
Згідно з вимогами КАС України звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів особи здійснюється шляхом пред`явлення позову, форма і зміст якого повинні відповідати вимогам ст.ст.160, 161 КАС України.
Між тим, в порушення ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви не доданий документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі (позивачу необхідно сплатити судовий збір за даним позовом у розмірі 454 грн. (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 року по справі №543/775/17) на рахунок: Микол.ГУК/тг м.Вознесенськ/22030101; код отримувача (код за Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України): 37992030; рахунок отримувача UA238999980313181206000014446 ; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає ЗУ “Про судовий збір”.
За правилами ст.ст. 1, 2 ЗУ “ Про судовий збір” судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Зокрема, відповідно до ч. 2 ст. 4 цього ж Закону за подання адміністративного позову сплачується судовий збір.
Ст. 5 цього Закону передбачені пільги щодо сплати судового збору. Випадки, коли судовий збір не справляється, наведені в ст. 3 ЗУ “Про судовий збір”.
Так, відповідно до п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Разом з тим, зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У ст. 22 цього Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у ст. 12 вищевказаного закону.
Отже, вирішуючи питання щодо звільнення від сплати судового збору особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст. ст. 12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зазначена правова позиція щодо застосування та тлумачення п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» викладена в постанові ВП ВС від 12.02.2020 року в справі № 545/1149/175-ц.
Між тим, справа не стосується захисту прав позивача, як учасника бойових дій.
Позивач не відноситься до кола осіб, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об`єктів оплати судовим збором.
Інших видів платежів (зокрема, у вигляді державного мита) в випадку звернення особи до суду ЗУ “Про судовий збір ” не передбачено.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного, позовна заява ОСОБА_1 , згідно ч. 1 ст. 169 КАС України, підлягає залишенню без руху з встановленням позивачу строку для усунення її недоліку.
Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України, суд
постановив
позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Миколаївській області про визнання постанови про накладення адміністративного стягнення протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення залишити без руху та надати строк для усунення недоліків позову – п`ять днів з дня вручення ухвали.
Роз`яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог суду позовна заява буде вважатися неподаною і повернута йому.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: М.М. Ротар