Рішення № 100478737, 19.10.2021, Жидачівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
19.10.2021
Номер справи
443/1650/21
Номер документу
100478737
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №443/1650/21

Провадження №2-а/443/63/21

РІШЕННЯ

іменем України

19 жовтня 2021 року Жидачівський районний суд Львівської області у складі:

головуючого судді Сливки С.І.,

за участю секретаря Кушнір М.І.,

представника позивача Редчиці Д.І.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача адвоката Михайлюка Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДМС України у Львівській області до громадянина Вірменії ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України,

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом посилаючись на те, що 19.10.2021 року о 09:10 год. працівниками Жидачівського відділу Головного управління ДМС у Львівській області був виявлений та затриманий громадянин Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України. Працівниками Жидачівського відділу Головного управління ДМС у Львівській області встановлено, що дана особа перевищила дозволений строк свого перебування на території України - більше 90 днів протягом 180 днів, чим порушила п. 2 Порядку продовження строку перебування та проживання або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою КМУ № 150 від 15.02.2012. Вказаний громадянин ухилився від виїзду з України, відмітки про продовження терміну перебування на території нашої держави в паспортному документі іноземця відсутні, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні. В подальшому у відповідності до положень ст. 254, 255, 256 КУпАП, 19.10.2021 складено протокол про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 203 КУпАП відносно ОСОБА_1 .

Беручи до уваги той факт, що громадянин Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив встановлені правила перебування іноземців на території України та будучи в межах України не мав постійного місця проживання та місця праці, не мав стабільного джерела доходів для свого існування, що дає обґрунтовані підстави для прийняття рішення про його примусове видворення за межі території України. Вищевикладене дає підстави вважати, що існує ризик втечі громадянина Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та уникнення ним примусового видворення, внаслідок чого вважаємо за доцільне затримати вказаного громадянина з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Ухвалою суду від 19 жовтня 2021 р. у справі відкрито провадження та призначено до розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові. Просить позов задоволити.

Відповідач та представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили Відповідач додатково пояснив, що не мав можливості покинути територію України, у зв`язку з відсутністю коштів. Крім того зазначив, що на території України у нього є неповнолітні діти.

Заслухавши вступне слово сторін, дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Суд встановив, що 19.10.2021 року працівниками Жидачівського відділу Головного управління ДМС у Львівській області був виявлений та затриманий громадянин Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України.

Працівниками Жидачівського відділу Головного управління ДМС у Львівській області встановлено, що дана особа перевищила дозволений строк свого перебування на території України - більше 90 днів протягом 180 днів, чим порушила п. 2 Порядку продовження строку перебування та проживання або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою КМУ № 150 від 15.02.2012, тобто громадянин Вірменії ОСОБА_1 порушив встановлені правила перебування іноземців на території України та будучи в межах України не мав постійного місця проживання та місця праці, не мав стабільного джерела доходів для свого існування, що дає обґрунтовані підстави для прийняття рішення про його примусове видворення за межі території України.

Вказані факти ОСОБА_1 в судовому засіданні визнав, а також підтверджуються копією паспорта останнього, термін дії якого закінчився.

В подальшому працівниками Жидачівського відділу Головного управління ДМС у Львівській області у відповідності до положень ст. 254, 255, 256 КУпАП, 19.10.2021 складено протокол про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 203 КУпАП.

Рішенням головного спеціаліста Жмдачівського РС ГУДМС України у Львівській області від 05.03.2018 року зобов`язано громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 покинути територію України у термін до 31.03.2018. З даним рішення громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_1 був ознайомлений, шляхом надання розписки від 09.03.2018.

Дане рішення виконано не було.

Згідно ч. 1ст.30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (далі - Закон №3773)центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави. Частиною 5 цієї ж статті Закону передбачено, що рішення суду про примусове видворення іноземця або особи без громадянства виконується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, а стосовно іноземців та осіб без громадянства, затриманих ним у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, - органом охорони державного кордону. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове видворення здійснюється органом, за чиїм позовом суд прийняв рішення про примусове видворення. З метою контролю за виконанням іноземцем або особою без громадянства рішення про примусове видворення службові особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, здійснюють супровід такого іноземця або особи без громадянства.

Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон) іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в`їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в`їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення. Порядок виконання рішення про заборону щодо подальшого в`їзду в Україну визначає Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ч.4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.

Частиною 1 ст.289 КАС України визначено, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1)затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;

2)затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;

4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Відповідно до ч. 11 ст. 289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Враховуючи вищенаведене, оскільки відповідач перебуває на території України без відповідних законних підстав, не має стабільного джерела доходів для свого існування, у суду наявні підстави вважати, що він ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, та існує ризик його втечі, а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 271, 272, 289, 297 КАС України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов Головного управління ДМС України у Львівській області до громадянина Вірменії ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України - задоволити.

Затримати громадянина Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, з метою ідентифікації та примусового видворення за межі території України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десятиднів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя С.І. Сливка