Постанова № 100478573, 19.10.2021, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
19.10.2021
Номер справи
461/8353/21
Номер документу
100478573
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №461/8353/21

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2021 року суддя Галицького районного суду м. Львова Стрельбицький В.В., за участю представників митниці Лубоцького Б.І., захисника Сибаля О.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від Галицької митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України місце народження – Львівська область, місце роботи - СУАП "Східно-Європейська подорож", посада - водій, місце проживання - АДРЕСА_1 ,

за ч.6 ст.481, ч.4 ст.469 Митного кодексу України,

встановив:

відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 13.09.2021 року о 07 годині 50 хвилин в пункт пропуску "Грушів-Будомєж" митного поста «Яворів» Львівської митниці в напрямку «виїзд з України» прибув рейсовий автобус марки «BOVA F12», реєстраційний номер НОМЕР_1 країна реєстрації - Республіка Польща VIN-код НОМЕР_2 , під керуванням гр. ОСОБА_1 , що слідував з України до Республіки Польща. Під час здійснення митного контролю вказаного транспортного засобу в АСМО «Інспектор» спрацювала АСАУР (коди 211-1, 401-1) про можливе переміщення з порушенням законодавства, у зв`язку з виявленням посадовими особами державної служби України з безпеки на транспорті порушень вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" при перевезенні пасажирів автобусами, які ввезені в Україну в митному режимі тимчасового ввезення. Згідно з інформацією бази даних ЄАІС рейсовий автобус марки «BOVA F12», реєстраційний номер НОМЕР_1 країна реєстрації - Республіка Польща ввезений на митну територію України в режимі «тимчасове ввезення до 20 днів» 16.03.2020 року через митний пост "Рава-Руська" Галицької митниці Держмитслужби гр. України ОСОБА_1 10.06.2021 року та надано документи, які підтверджували, що даний транспортний засіб перебував на ремонті. Проте, згідно з даними, наданими Укртрансбезпекою, встановлено, що даний транспортний засіб використовувався для внутрішніх перевезень пасажирів на митній території України.

Захисник в судовому засіданні правопорушення заперечив. Подав до суду письмові пояснення у яких вказав, що ОСОБА_1 не вивіз транспортний засіб у строк до 05.04.2021, зважаючи на наявність форс-мажорних обставин. З цього приводу він подавав до митниці письмові документи, зокрема сертифікат Львівської Торгово-промислової палати, який ці обставини засвічує в період з 30.03.2020 по 10.06.2021. Зазначив, що 10.06.2021 рейсовий автобус марки «BOVA F12», реєстраційний номер НОМЕР_1 країна реєстрації - Республіка Польща VIN-код НОМЕР_2 було вивезено за межі митної території України та в подальшому митне законодавство було дотримане ОСОБА_1 . Зазначив, що доказів з приводу здійснення ОСОБА_1 внутрішніх перевезень пасажирів даним автобусом на митній території України митницею не подано, а тому такі звинувачення є надуманими.

Заслухавши представника митниці, який протокол підтримав, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).

Частиною 6 ст. 481 МК України, передбачена відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, що тягне за собою адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

У відповідності до вимог ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.

Згідно ст. 380 Митного кодексу України, громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов`язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

Відповідно до п.2 Розділу 8 Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 №657 обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов`язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події. Факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Згідно наявних у матеріалах справи документів, за твердженням митного органу, ОСОБА_1 перевищив строк тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб, що вбачається з протоколу про порушення митних правил №8353/21 від 13.09.20.21, копії паспорта ОСОБА_1 , письмових пояснень ОСОБА_1 , копії контрольного талона, акту проведення огляду товарів, опису предметів вилучених у ОСОБА_1 , витягу з ЄАІС.

З наведених доказів вбачається, що громадянин України ОСОБА_1 , ввіз на митну територію України в митному режимі «тимчасове ввезення до 20 днів» 16.03.2020, через митний пост "Рава-Руська" Галицької митниці Держмитслужби, рейсовий автобус марки «BOVA F12», реєстраційний номер НОМЕР_1 , країна реєстрації - Республіка Польща.

Станом на 10.06.2021, рейсовий автобус марки «BOVA F12», реєстраційний номер НОМЕР_1 країна реєстрації - Республіка Польща, за межі території України не вивозився, у інший митний режим, згідно законодавства не поміщений.

Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.

На підтвердження обставин непереборної сили, ОСОБА_1 подав до митниці Сертифікат Львівської торгово-промислової палати №4600-21-0726, згідно якого форс-мажорні обставини настали з 30.03.2020 і тривали до 10.06.2021.

Згідно Порядку виконання митних формальностей, відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 31.05.2012 № 657, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 жовтня 2012 за № 1669/21981, розділ VІІІ «Підтвердження факту втрати товарів унаслідок аварії або дії обставин непереборної сили», аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв`язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи; документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили; обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов`язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події; факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

У випадку, якщо факт аварії чи дії непереборної сили має місце, особа, відповідальна за виконання вимог митного законодавства повинна звернутися до митниці, яка здійснює контроль за цими транспортними засобами з письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати такий транспортний засіб, а також інформацію про місце, обставини та наслідки аварії чи дії непереборної сили.

Компетентними органами щодо засвідчення обставин непереборної сили законодавством визначено Торгово - промислову палату України та 25 регіональних торгово - промислових палат. Окрім того, слід зазначити, що існування ситуації із введенням карантину не є обставиною непереборної сили. Для цього потрібно звернутися до Торгово - промислової палати, отримати сертифікат ТПП про обставити непереборної сили, заявнику необхідно довести, що причинно-наслідковий зв`язок між зобов`язанням, які не можуть бути виконані та обставинами, на які особа покликається як на підставу неможливості виконати зобов`язання. Обов`язок доказування настання обставин непереборної сили покладено на заявника, який несе відповідальність за повне та належне оформлення заяви, достовірність викладених фактів, наданих документів, відомостей та доказів.

Згідно зі ст.263 ЦК України, непереборною силою вважається надзвичайна і невідворотна за даних умов подія.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 року №530-IX до переліку форс-мажорних обставин, визначених у ст.141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» було включено карантин.

Таким чином, подані ОСОБА_1 документи про неможливість вчасного вивезення транспортного засобу за межі митної території України є доказами, що підтверджують факт дії обставин непереборної сили, визначених ст. 460 МК України, тобто обставин, за яких особа не несе відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК.

Моментом закінчення триваючого правопорушення є його припинення винною особою або виявлення компетентним органом.

У даному випадку порушення припинено 10.06.2021.

Сертифікат Львівської торгово-промислової палати №4600-21-0726 про форс-мажорні обставини охоплює весь період часу на який громадянин ОСОБА_1 перевищив встановлений законом строк для вивезення транспортного засобу за межі території України.

Доводи представника митного органу та обставини наведені у протоколі також спростовуються долученими до письмових заперечень захисника відповідей митного органу від 11.10.2021 року та 29.09.2021 року на адвокатські запити. Зокрема, наведені відповіді засвідчують наявність у митного органу даних про транспортний засіб.

Отже, в ході розгляду справи встановлено обставини, передбачені ст.460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ст.481 Митного кодексу України, не тягне за собою адміністративної відповідальності.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 в вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України.

У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

За положеннями п.3 ч.1 ст.8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.

Згідно ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З огляду на викладене, приходжу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.6 ст.481 МК України.

Відповідно до ст.527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу,виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.

З урахуванням наведеного, провадження по справі в цій частині підлягає закриттю, а вилучені згідно протоколу рейсовий автобус марки «BOVA F12», реєстраційний номер НОМЕР_1 країна реєстрації - Республіка Польща VIN-код НОМЕР_2 та свідоцтво про реєстрацію ТЗ – поверненню ОСОБА_1 або уповноваженій ним особі.

Щодо оцінки дій ОСОБА_1 з приводу наявності у його діях складу правопорушення передбаченого ч.4 ст.469 МК, суд виходить з того, що згідно ч.1 ст.522 МК, справи про порушення митних правил, передбачені статтями 468, 469, частинами першою - п`ятою статті 470, статтями 474, 475, 477-480, частинами першою - п`ятою статті 481, статтею 485 цього Кодексу, розглядаються митними органами.

За таких обставин, матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст.469 МК повинні розглядатись Львівською митницею Державної митної служби України.

Керуючись ст.ст. 247, 251,458, 467, 481 КУпАП, ст.527 МК України –

постановив:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачене ч.6 ст. 481 Митного кодексу України – закрити.

Матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.469 МК передати на розгляд Львівської митниці Державної митної служби України.

Вилучені, згідно протоколу про порушення митних правил №1814/20900/21 від 13.09.2021, рейсовий автобус марки «BOVA F12», реєстраційний номер НОМЕР_1 країна реєстрації - Республіка Польща VIN-код НОМЕР_2 та свідоцтво про реєстрацію ТЗ – повернути ОСОБА_1 або уповноваженій ним особі.

Постанова може бути оскаржена упродовж десяти днів з дня її винесення.

Суддя Стрельбицький В.В.