Рішення № 100477558, 19.10.2021, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
19.10.2021
Номер справи
308/7861/21
Номер документу
100477558
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 308/7861/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2021 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі головуючої судді Голяни О.В., за участю секретаря судового засідання Лецак Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ужгородської міської ради, Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним, -

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та відповідачів

18.06.2021 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Ужгородської міської ради, Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним.

Позов мотивовано тим, що згідно витягу з рішення Ужгородської міської ради № 1849 від 24.12.2019 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0099 га в оренду для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови по АДРЕСА_1 . 02.02.2021 року пунктом 1.54. рішення Ужгородської міської ради № 92 їй затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови площею 0,0099 га та передано дану земельну ділянку в оренду строком на 3 роки.

30.03.2021 року позивачем направлено до департаменту міського господарства Ужгородської міської ради лист-пропозицію по укладанню договору оренди землі та повідомлено про необхідність оформлення документів на землекористування. До даної пропозиції було долучено проект договору оренди землі, однак пропозиція відповідачем проігнорована, договір оренди вказаної земельної ділянки не укладено.

Враховуючи вище зазначене, просить суд визнати укладеним договір оренди земельної ділянки між територіальною громадою м. Ужгорода в особі Ужгородської міської ради, від імені якої діє Департамент міського господарства Ужгородської міської ради, та ОСОБА_1 в запропонованій позивачем редакції.

22.07.2021 року відповідачем Департаментом міського господарства Ужгородської міської ради подано відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що підставою непідписання департаментом міського господарства отриманого проекту договору слугувало те, що у зв`язку із набранням чинності рішення сесії Ужгородської міської ради від 30.08.2016 року № 356 було змінено порядок укладання договорів оренди землі. Так, у відповідності до пункту 7.19 вказаного вище рішення для укладання договору оренди землі до департаменту надаються наступні копії документів: витяг з Державного земельного кадастру; витяг з рішення сесії Ужгородської міської ради згідно якого надано дозвіл на розроблення проекту відведення; висновок про погодження проекту відведення земельної ділянки; план - схема земельної ділянки; акт встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); документ, що посвідчує право власності (користування) на нерухоме майно, яке розміщене на даній земельній ділянці (у разі наявності); кадастровий план земельної ділянки; копія паспорту та ідентифікаційного коду (для заявників фізичних осіб); копія витягу (виписки) з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців.

Разом з тим, у проектній документації відсутні копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна, а також належні графічні матеріали, які б встановлювали факт наявності такого майна на земельній ділянці з кадастровим номером 2110100000:51:001:0901. Зокрема, у пояснювальній записці до проекту землеустрою вказується, що дана земельна ділянка вільна від забудови. Відповідно до ч.2 ст. 134 ЗК України відведення та надання в оренду даної земельної ділянки мало відбуватись шляхом проведення земельних торгів.

Таким чином, для можливості підписання проекту договору оренди земельної ділянки по АДРЕСА_1 , департаментом міського господарства було запропоновано гр. ОСОБА_1 у 20-тиденний термін з моменту отримання відповіді № 781196 від 29.03.2021 р. надати до департаменту міського господарства наступні документи: копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна, що розташовані на такій землі; лист від землевпорядної організації, що здійснювала розроблення даного проект землеустрою із уточненням відомостей про наявність та/або відсутність об`єктів нерухомого майна на земельній ділянці з кадастровим номером 2110100000:51:001:0901. У разі наявності останніх зазначити, які саме об`єкти нерухомого майна розташовано на відповідній території, а також відомості про правовстановлюючі документи на них. Однак, позивачем не було надано до департаменту міського господарства жодних зазначених вище документів, натомість подано до суду дану позовну заяву, в якій не зазначено дійсні обставини та причини непідписання відповідачем вказаного вище проекту договору оренди земельної ділянки.

Просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Відповідач Ужгородська міська рада відзив на позов не надала.

Пояснення в судовому засіданні, заяви ( клопотання) учасників справи.

Сторони в судове засідання не з`явилися, представник кожної зі сторін подав заяву про розгляд справи у їх відсутності.

Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Інші процесуальні дії у справі.

18 червня 2021 року матеріали цивільної справи №308/7861/21 (номер провадження 2/308/2281/21) зареєстровані Ужгородським міськрайонним судом Закарпатської області. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.06.2021 року дана справа передана для розгляду судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Голяні О.В.

23 червня 2021 року ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області позовну заяву ОСОБА_1 до Ужгородської міської ради, Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним, залишено без руху.

01 липня 2021 року на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху позивачем ОСОБА_1 подано до суду заяву про усунення недоліків.

01 липня 2021 року ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження.

27 липня 2021 року представником позивача адвокатом Човганин М.І. та представником відповідача представником Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради Гомза Д.В. подано через канцелярію суду заяви про проведення підготовчого судового засідання без їх участі.

27 липня 2021 року ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

19.08.2021 представником позивача адвокатом Човганин М.І. подано через канцелярію суду заяву про відкладення судового засідання.

19.08.2021, 07.10.2021 представником відповідача Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради Гомза Д.В. подано через канцелярію суду заяви про проведення судового засідання без участі представника відповідача.

12.10.2021 представником відповідача Ужгородської міської ради Баняс В. подано через канцелярію суду заяву про проведення судового засідання без участі представника відповідача.

19.10.2021 представником позивача адвокатом Човганин М.І. подано через канцелярію суду заяву про проведення судового засідання без участі представника позивача.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

19.09.2019 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Ужгородської міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови загальною площею 0,0099 га, яка розташована по АДРЕСА_1 .

Відповідно до витягу з рішення Ужгородської міської ради XLII сесії VII скликання (2-е пленарне засідання) №1849 від 24.12.2019 року, Ужгородська міська рада надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з подальшою передачею в оренду земельної ділянки площею 0,0099 га для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови по АДРЕСА_1 .

19.11.2020 року ОСОБА_1 звернулась до голови Ужгородської міської ради Андріїва Б.Є. із заявою, в якій просила затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови 03.15, площею 0,0099 га, кадастровий номер 2110100000:51:001:0901, що розташована в АДРЕСА_1 та передати дану земельну ділянку ОСОБА_1 у оренду строком на 5 (п`ять) років.

Відповідно до витягу з рішення Ужгородської міської ради II сесії VIIІ скликання (1-е пленарне засідання) № 92 від 02.02.2021 року, Ужгородська міська рада затвердила ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 2110100000:51:001:0901) площею 0,0099 га для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови по АДРЕСА_1 та передала ОСОБА_1 її в оренду строком на 3 (три) роки.

29.03.2021 року відповідачем Департаментом міського господарства було запропоновано ОСОБА_1 у 20-тиденний термін надати до департаменту міського господарства наступні документи: копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна, що розташовані на такій землі; лист від землевпорядної організації, що здійснювала розроблення даного проект землеустрою із уточненням відомостей про наявність та/або відсутність об`єктів нерухомого майна на земельній ділянці з кадастровим номером 2110100000:51:001:0901. У разі наявності останніх зазначити які саме об`єкти нерухомого майна розташовано на відповідній території, а також відомості про правовстановлюючі документи на них.

30.03.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради із листом-пропозицією про укладення договору оренди землі за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відміткою Департаменту міського господарства у нижньому правому кутку вказаного листа (штамп департаменту, дата, проставлений вхідний номер документу).

Відповідно до витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку, номер витягу НВ-2308257232020 від 10.11.2020 року земельна ділянка за кадастровим номером 2110100000:51:001:0901, площею 0,0099 га, цільове призначення 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , інформація про зареєстроване речове право на земельну ділянку відсутнє.

Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1612/0/192-21 від 23.02.2021 стверджено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 2110100000:51:001:0901, площею 0,0099 га, за адресою: АДРЕСА_1 , становить 55 988,46 грн.

Оцінка Суду

За змістом статті 14 Конституції України, з якою кореспондуються приписи частин першої, другої статті 373 Цивільного кодексу України та статті 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.

Згідно із частинами першою - третьою статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Частинами першою, другою статті 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

За змістом статті 144 Конституції України, статей 12, 122 Земельного кодексу України, статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції, зокрема, міських рад належить вирішення питань про надання у користування земельних ділянок із земель комунальної власності відповідних територіальних громад.

Відтак вирішення питання про надання у користування /оренду/ спірної земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , належить до компетенції Ужгородської міської ради.

Відповідно до абзацу першого частини першої та частини другої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

При цьому частиною першою статті 93 Земельного кодексу України, приписи якої кореспондуються зі статтею 1 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі», визначено, що засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності, є правом оренди земельної ділянки.

Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (за змістом частини дев`ятої статті 93 Земельного кодексу України та частини першої статті 2 Закону України «Про оренду землі»).

Згідно з частиною першою статті 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначено статтею 124 Земельного кодексу України, за змістом частини першої якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями.

Частиною першою статті 123 Земельного кодексу України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва /ч.12 ст.123 ЗК України/.

Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України /в редакції, чинній станом на 02.02.2021 року/ передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Судом встановлено, що рішення Ужгородської міської ради II сесії VIIІ скликання (1-е пленарне засідання) №192 від 02.02.2021 року в частині затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 2110100000:51:001:0901) площею 0,0099 га для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови по АДРЕСА_1 реалізовано не було, договір оренди земельної ділянки між сторонами не укладено.

Як вбачається з відзиву відповідача, причина відсутності реалізації рішення органу місцевого самоврядування - порушення вимог ч.2 ст. 134 ЗК України, а саме: відведення та надання в оренду даної земельної ділянки відбулося без проведення земельних торгів.

Відповідач посилається, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (частини друга та третя статті 124 Земельного кодексу України). Згідно з абзацами першим і другим частини другої статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Разом з тим, в матеріалах справи наявне чинне невиконане на момент розгляду справи, не визнане незаконним в судовому порядку, рішення органу місцевого самоврядування щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

В силу положень ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

У рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009 у справі № 1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень ч. 2 ст. 19, ст. 144 Конституції України, ст. 25, ч. 14 ст. 46, частин 1, 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

У вказаному рішенні також зазначено, що зі змісту частини другої ст. 144 Конституції України та частини десятої ст. 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, як вважає Конституційний Суд України, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).

Конституційний Суд України зазначив, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Враховуючи наведене рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009 у справі № 1-9/2009, суд дійшов висновку, що оскільки орган місцевого самоврядування в цілому наділений правом скасовувати свої раніше прийняті акти індивідуального характеру в односторонньому порядку, окрім випадку коли такі рішення були виконані, а матеріали справи свідчать про те, що рішення Ужгородської міської ради II сесії VIIІ скликання (1-е пленарне засідання) №192 від 02.02.2021 року, в частині затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на момент розгляду справи не було виконано, то, відповідно, таке рішення могло бути скасованим.

Однак відповідач, навіть будучи обізнаним про наявність в провадженні суду розглядуваного позову, який він заперечував з підстав порушення ст.134 ЗК України, таке рішення не скасував, з позовом, в тому числі зустрічним, про визнання рішення незаконним до суду не звертався, а отже міської ради II сесії VIIІ скликання (1-е пленарне засідання) №192 від 02.02.2021 року, в частині затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на момент розгляду справи є чинним та підлягає виконанню.

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N 220 затверджено Типовий договір оренди землі.

Оглядом в судовому засіданні проекту договору оренди земельної ділянки, поданого позивачем і відправленого відповідачу, встановлено, що цей договір відповідає вимогам чинного законодавства, що регулює спірні відносини, зокрема Постанові КМУ від 3 березня 2004 р. N 220 , ст.14, 15 Закону України "Про оренду землі" , ст.628 Цивільного кодексу України щодо форми договору та його змісту. Пропозиція щодо його укладення базується на рішенні Ужгородської міської ради II сесії VIIІ скликання (1-е пленарне засідання) №192 від 02.02.2021 року, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки в оренду.

Проект договору викладений в письмовій формі, містить всі істотні умови договору оренди землі.

Відповідач зауважень щодо проекту договору, наданого позивачем, не надав.

В силу ч.5 ст.11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду.

Вищевикладене дає належні підстави для висновку суду про обов"язковість укладення між сторонами договору оренди спірної земельної ділянки на умовах, викладених в проекті договору оренди, наданого позивачем.

Керуючись статтями 2,5,10-13,18,258-259,263,265 Цивільного процесуального кодексу, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати укладеним з моменту набрання чинності цим рішенням договір оренди земельної ділянки на умовах проекту, поданого позивачем:

Договір оренди землі

Територіальна громада міста Ужгорода в особі Ужгородської міської ради, надалі - Орендодавець, з одного боку, та ОСОБА_1 , код НОМЕР_1 , надалі - Орендар, з другого боку, уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови в АДРЕСА_1 . Кадастровий номер земельної ділянки 2110100000:51:001:0901.

Об`єкт оренди

2. В оренду передається земельну ділянку загальною площею 0,0099 га у тому числі---------------.

3. На земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна: відсутнє а також інші об`єкти інфраструктури відсутні.

4. Земельна ділянка передається в оренду разом з --------------.

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2021 рік становить 55 988,46 грн. (п`ятдесят п`ять тис. дев`ятсот вісімдесят вісім грн. 46 коп.).

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: зона санітарної охорони джерел та об`єктів централізованого питного водопостачання площею 0,0047 га; зона санітарної охорони джерел та об`єктів централізованого питного водопостачання площею 0,0037 га; охоронна зона навколо об`єкта транспорту площею 0,0023 га.

7. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: не визначено.

Строк дії договору

8. Строк дії договору 3 роки. Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір використати переважне право на укладання договору оренди землі на новий строк.

9. Рішення про укладання договору оренди землі на новий строк приймає Ужгородська міська рада у відповідності до чинного законодавства.

Орендна плата

10. Орендна плата вноситься Орендарем у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі у грошовій формі та становить 1 679,65 грн. (одна тис. шістсот сімдесят дев`ять грн. 65 коп.) на рік.

11. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця в розмірі 139,97 грн. (сто тридцять дев`ять три грн. 97 коп.).

12. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

13. Розмір орендної плати переглядається щороку у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни нормативно - грошової оцінки землі, розмірів земельного податку , зміні ставок орендної плати, підвищення цін та тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

- зміні граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України;

- інших випадках , передбачених законом.

14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:

- у 10-ти денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;

- справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожний день прострочення.

15. Витрати, пов`язані з підготовкою змін до договору оренди, у зв`язку із внесенням змін до чинного законодавства, в тому числі у зв`язку із проведенням державної реєстрації права оренди землі покладаються на Орендаря.

Умови використання земельної ділянки

16. Земельна ділянка передається в оренду із земель житлової та громадської забудови.

17. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.

18. Умови збереження стану об`єкта оренди у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

19. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення.

Згідно рішення ІІ сесії міської ради VIІІ скликання від 02.02.2021 року № 92 (пункт 1.54) затвердити гр. ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0099 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови та надати її в оренду строком на 3 роки.

20. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду: не дозволяється зміна цільового призначення. Використання земельної ділянки здійснювати із урахуванням затвердженої містобудівної та землевпорядної документації, а також інших законодавчих актів, що є чинними на території України.

21. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється одночасно з підписанням акту її приймання-передачі.

Умови повернення земельної ділянки

22. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір вирішується у судовому порядку.

У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) або приведення її (їх) у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284

23. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати та поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

24. Поліпшення стану орендованої земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування Орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

25. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження): зона санітарної охорони джерел та об`єктів централізованого питного водопостачання площею 0,0047 га; зона санітарної охорони джерел та об`єктів централізованого питного водопостачання площею 0,0037 га; охоронна зона навколо об`єкта транспорту площею 0,0023 га.

26.Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов`язки сторін

27. Права Орендодавця:

В односторонньому порядку вносити зміни до даного договору при зміні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, коефіцієнтів інфляції (визначених у відповідності до вимог чинного законодавства) ставок земельного податку та ставок орендної плати відповідно до змін чинного законодавства шляхом надсилання відповідних повідомлень.

Вимагати від Орендаря:

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;

- дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;

- дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

- своєчасного внесення орендної плати.

28. Обов`язки Орендодавця:

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;

- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;

- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

- попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об`єкта оренди.

29. Права Орендаря:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;

- за письмовою згодою Орендодавця, зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження;

- отримувати продукцію і доходи;

- передавати орендовану земельну ділянку в суборенду за письмовою згодою Орендодавця;

- визначити, що Орендар не вправі передавати право оренди землі у заставу та вносити його до статутного фонду іншої юридичної особи.

30. Обов`язки Орендаря:

- здійснити у 20-ти денний термін державну реєстрацію права оренди у відповідності до вимог чинно законодавства. Уразі несвоєчасного здійснення права оренди справляється пеня у розмірі визначеному п. 14 даної угоди;

- своєчасно вносити орендну плату за користування земельною ділянкою;

- щоквартально подавати Орендодавцю підтверджуючі документи щодо внесення орендної плати;

- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди;

- виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;

- дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, водного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;

- у п`ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати копію договору відповідному органу державної податкової служби;

- у разі зміни своїх банківських реквізитів, юридичної адреси, назви, організаційно-правової форми тощо, у 10-денний строк з моменту настання таких змін повинен письмово повідомити про це Орендодавця;

- самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством;

- у разі неповернення земельної ділянки в зазначений термін здійснити плату за фактичне користування земельною ділянкою. Плата за землю у цьому випадку вноситься у розмірах, визначених цим договором;

- у разі укладання договору оренди землі на новий строк здійснювати відшкодування втрат від недоотримання Ужгородською міською радою коштів за використання земель на період закінчення дії даного договору та державної реєстрації права оренди землі, що виникне на підставі договору оренди землі укладеного на новий строк;

- у разі зміни цільового використання земельної ділянки, з моменту її здійснення до набрання чинності новоукладеного договору проплачувати орендну плату в розмірі згідно ставок орендної плати нового використання;

- щороку станом на 1 січня і до 20 лютого поточного року подавати в державну податкову інспекцію в м. Ужгород головного управління ДФС У Закарпатській області податкову декларацію на поточний рік та/або здійснювати її подачу щомісяця у порядку та строки визначені Податковим кодексом України;

- за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі Орендар подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним в державну податкову інспекцію в м. Ужгороді головного управління ДФС у Закарпатській області податкову декларацію за новоукладеними договорами оренди;

- у разі зміни протягом року об`єкта та/або бази оподаткування платник Орендар подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни до державної податкової інспекції у м. Ужгород головного управління ДФС у Закарпатській області.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини

31. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе Орендар.

Страхування об`єкта оренди

32. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню.

Зміна умов договору і припинення його дії

33. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадків визначених абзацом 1 пункту 27 даного договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

34. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання Орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

35. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін (за виключенням випадків встановлених пунктом 36 договору)

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін, внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

36. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається.

Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є :

- несплати розміру орендної плати протягом трьох місяців;

- використання земельної ділянки не за цільовим призначення ;

- передача в суборенду земельної ділянки без письмової згоди Орендодавця.

37. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання

договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

38. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

Сторона , яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Конфіденційність

39. При виконанні цього Договору кожна сторона буде діяти в умовах конфіденційності, а саме:

- забезпечить збереження конфіденційності змісту цього Договору, а також письмових і усних відомостей, отриманих у зв`язку з цим Договором;

- допускатиме до інформації по виконанню цього Договору обмежене коло осіб, які безпосередньо пов`язані з його виконанням;

- не буде доводити до відома третіх осіб будь - яку інформацію, пов`язану з діяльністю Сторін, крім випадків, коли використання чи надання інформації є необхідним або доцільним для використання цього Договору, або здійснюється у передбаченим чинним законодавством України порядку.

Прикінцеві положення

40. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами.

Право оренди землі виникає у порядку визначеному чинним законодавством.

Сторони дійшли згоди, що при підписанні договору оренди землі його дія розповсюджується на період від другого лютого дві тисячі двадцять першого року до завершення строку його дії, визначеного рішенням сесії Ужгородської міської ради про затвердження землевпорядної документації (рішення УМР від 02.02.2021 року № 92 пункт 1.54).

Даною угодою сторони дійшли згоди щодо зобов`язання Орендаря, а Орендар зобов`язався в свою чергу сплатити плату за землю за фактичне її використання у період від другого лютого дві тисячі двадцять першого року до моменту державної реєстрації права оренди землі. При цьому, розмір місячних нарахувань такої плати встановлюється у відповідності до вимог чинного законодавства, із урахуванням пунктів 5, 10, 11 та 30 даного договору.

Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря, третій - у організації, яка здійснила державну реєстрацію права оренди.

Реквізити сторін

ОрендодавецьОрендарТериторіальна громада міста Ужгорода в особі Ужгородської міської ради Департамент міського господарства Ужгородської міської ради м. Ужгород пл. Поштова, 3Гр. ОСОБА_1 . Код 1734302762 вул. Пирогова, 55, м. Хустр/р UA568999980334139815000007493 в Казначейство України, одержувач: ГУК у Закарпатській області/Ужгородська ТГ код платежу 18010900, МФО 899998 код ЄДРПОУ 37975895

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Сторони по справі:

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП № НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач 1: Ужгородська міська рада, юридична адреса: 88000, м.Ужгород, пл. Поштова,3, код ЄДРПОУ 33868924).

Відповідач 2: Департамент міського господарства Ужгородської міської ради, юридична адреса: 88000, м.Ужгород, пл. Поштова,3, код ЄДРПОУ 36541721).

Повний текст рішення виготовлено та підписано 19.10.2021 року.

Суддя Олена ГОЛЯНА