
Справа № 219/8536/21
Провадження № 2/219/3008/2021
РІШЕННЯ
Іменем України
19 жовтня 2021 року м. Бахмут Донецької області
Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Шевченко Л.В.,
за участю секретаря судового засідання Брагіної М.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бахмут в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
13.08.2021 до Артемівського міськрайонного суду надійшла позовна заяваУправління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги.
В обґрунтування позову вказує, що ОСОБА_1 черговий раз звернулася з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради 08.01.2020 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям. Відповідно до рішення від 16.01.2020 відповідачу було призначено допомогу з 01.01.2020 по 30.06.2020 у розмірі 4 361,76 гривень, щомісячно.
Допомога на дітей одиноким матерям призначалася і виплачувалася відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок), у редакції чинній на момент спірних питань. Відповідно до п. 34 Порядку допомога виплачується протягом шести календарних місяців. Для продовження виплати вищезазначеної допомоги відповідачу необхідно було звернутися до Управління протягом липня 2020 року з заявою та відповідним пакетом документів. Але, відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» було встановлено, що строк виплати в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до Управління. Так, враховуючи норми вищезазначеної Постанови відповідачу було продовжено виплату допомоги одиноким матерям у розмірі 4 361,76 грн починаючи з 01.07.2020 по 31.07.2020. Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» було встановлено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 року, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесенні до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги. Так, відповідачем було подано заяву 08.09.2020 для підтвердження та визначення права на отримання допомоги з 01.07.2020, з урахуванням змін. Відповідно до рішення від 11.11.2020 відповідач не мала права на отримання допомоги. Враховуючи п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» Управлінням було здійснено перерахунок розміру допомоги, в результаті якого було виявлено, що відповідачем не підтверджено право на отримання допомоги з 01.07.2020. Управлінням було визначено, що сума переплати бюджетних коштів становить 4 361,76 грн (виплата за липень місяць 2020 року). Отже, враховуючи норми чинного законодавства, поверненню підлягають кошти, які були виплачені за липень 2020 року у розмірі 4 361,76 грн. Оскільки відповідач не виявила бажання повернути кошти самостійно, тому Управління вимушено звернутися до суду.
Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 16.08.2021 позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 27.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 19 жовтня 2021 року.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Разом з тим, 19.10.2021 від представника ОСОБА_2 на електронну пошту суду надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги визнала в повному обсязі та не заперечувала проти їх задоволення.
Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Як передбачено ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачений цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.5).
Має на утриманні двох неповнолітніх синів – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.6).
Як вбачається з довідки № 816, виданої 26.12.2019 паспортистом Покровського старостинського округу, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , разом зі своїми двома синами: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.11).
08.01.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям. У заяві на призначення допомоги зазначила, що не вона не є приватним підприємцем, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, не навчається. У період з 01.07.2019 по 31.12.2019 офіційних підробіток не мала, пільгами не користується, речі до комісійних магазинів не здавала. Трудової книжки не має, стажу не має (а.с.7-8).
Рішенням УПСЗН Бахмутської міської ради від 16.01.2020, ОСОБА_1 призначена допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.01.2020 по 30.06.2020 у розмірі 4 361,76 грн (а.с.13).
24.06.2020 УПСЗН Бахмутської міської ради було видано розпорядженням на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів), ОСОБА_1 установлено розмір допомоги з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року в розмірі 4 361,76 грн (а.с.13 на звороті).
Актом, складеним комісією у складі начальника УПСЗН Сподіної І.В., спеціаліста ОСОБА_5 та головного спеціаліста, виявлено, що ОСОБА_1 отримувала в УПСЗН Бахмутської райдержадміністрації допомогу на дітей одиноким матерям по 30.06.2020. З 01.07.2020 по 31.07.2020 допомога була подовжена без звернення заявниці на підставі ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби». ОСОБА_1 08.09.2020 звернулась за перерахунком допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.14-15), а відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 632 від 22.07.2020 допомога з липня 2020 року призначається, якщо звернення за її призначенням надійшло у липні-серпні 2020 року. Таким чином, з 01.07.2020 по 31.07.2020 утворилась переплата допомоги, яку ОСОБА_1 повинна відшкодувати управлінню в повному обсязі (а.с.20 на звороті).
Згідно з довідкою головного спеціаліста з виплат УПСЗН Бахмутської міської ради, за ОСОБА_1 станом на грудень 2020 року, за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 утворилась переплата у розмірі 4 361,76 грн (а.с.21).
Листом за № 11-34/3639/0/3-20 від 03.08.2020 в.о. Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на адресу Управління соціального захисту Бахмутської міської ради Донецької області направлено Перелік доробки від 03.08.2020 № 706 ПТК «Призначення та перерахунок допомоги сім`ям з дітьми» (версія Д.07.05.005 – 136 W від 31.07.2020) (а.с.22-24).
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради від 11.11.2020 вирішено не призначати ОСОБА_1 допомогу на дітей одиноким матерям з 01.07.2020 по 31.07.2020 у зв`язку з тим, що вона звернулася за призначенням допомоги 08.09.2020, а відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 632 від 22.07.2020 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з липня 2020 року призначається, якщо звернення за її призначенням надійшло у липні-серпні 2020 року (а.с.20).
Відповідно до ст. 18-1, 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (в редакції від 01.01.2020), право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю". Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною). Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. (ст. 18-3 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»).
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» встановлено, що строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Допомога на дітей одиноким матерям призначалася і виплачувалася відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, у редакції чинній на момент спірних питань, (далі - Постанова 1751).
Відповідно до п.34 постанови 1751 допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Для продовження виплати вищезазначеної допомоги відповідачу необхідно було звернутися до позивача протягом липня 2020 року з заявою та відповідним пакетом документів. Але, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» було встановлено, що строк виплати в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до відповідача.
Але, відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» було встановлено, що строк виплати в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до відповідача. Так, враховуючи норми вищезазначеної постанови відповідачу було продовжено виплату допомоги одиноким матерям у розмірі 4 361,76 грн. починаючи з 01.07.2020 по 31.07.2020.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» було встановлено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 pоку, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 pоку, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесенні до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги.
Так, відповідачем було подано заяву від 08.09.2020 для підтвердження та визначення права на отримання допомоги з 01.07.2020 з урахуванням змін.
Обґрунтовуючи підстави звернення з даним позовом до суду, позивач посилається на те, що відповідач не мала права на отримання допомоги, тому що у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи, та відповідно з 01.07.2020 втратила право на отримання допомоги на дітей одиноким матерям.
Згідно п. 35-2 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.07.2020 року № 632 (який має дію з 01.07.2020 року), допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо: у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).
Враховуючи п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» позивачем було здійснено перерахунок розміру допомоги, в результаті якого було виявлено, що відповідачем не підтверджено право на отримання допомоги з 01.07.2020. В такому випадку позивачу необхідно було визначити обсяг коштів, який підлягає поверненню, визначити строки повернення коштів та повідомити отримувача допомоги.
Таким чином, сума переплати бюджетних коштів становить 4 361,76 грн (виплата за період з 01.07.2020 по 31.07.2020).
22.01.2021 та 23.06.2021 відповідачу були направлені повідомлення (вих. № 07/329-7, № 07/2557-49) про необхідність повернення надмірно виплачених коштів у розмірі 4 361,76 грн у відповідності з чинним законодавством (а.с.25, 26).
Відповідач не повернула кошти самостійно до цього часу.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачу було надмірно виплачено державні кошти у вигляді державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 4 361,76 грн, які добровільно нею не повернуті, а тому підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Згідно ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Разом з тим, з доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача щомісячної допомоги не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за недостовірних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.
На даний час відповідач не сплатила у добровільному порядку тимчасової допомоги загальною сумою 4 361,76 грн.
Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 4 361,76 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 2 270 грн. 00 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст. 4, 12, 13, 77, 78, 81, 89, 141, 258, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, ст.1166, 1215 Цивільного кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (р/р UA418201720343170053000040846 Держказначейська служба України м. Київ, ОКПО 25953178, МФО 820172) суму надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 4 361 (чотири тисячі триста шістдесят одна) грн 76 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони по справі:
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради, код ЄДРПОУ 25953178, адреса знаходження: Донецька область, м. Бахмут, вул. Перемоги, 53.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Суддя Л.В. Шевченко 19.10.2021