Рішення № 100468033, 21.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2021
Номер справи
560/8123/21
Номер документу
100468033
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/8123/21

РІШЕННЯ

іменем України

21 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Транс-Авто-Д" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" звернувся до адміністративного суду з позовом до Державної служби України на автомобільному транспорті про визнання протиправною та скасування постанови Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 18.05.2021 №283023 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 18.05.2021 управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області прийняло постанову №283023 про застосування до ПП "Транс-Авто-Д" про застосування адміністративно - господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн. за порушення вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", пункту 22.5 ПДР України.

Позивач зазначає, що службовими особами Укртрансбезпеки не були надані водію на його вимогу наказ та направлення на перевірку, щотижневий графік проведення перевірок. Не були представлені документи, що дозволяють ідентифікувати зважувальний комплекс, який був застосований під час перевірки. Позивач вважає, що інформація, відображена у чеку зважування є недостовірною, оскільки стосується іншого автомобіля. Зазначає, що у водія на час перевірки був наявний чинний дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який дозволяв рух транспортних засобів за умов дотримання відповідних параметрів, однак він не був врахований під час перевірки. Тобто документи, які складені за результатом рейдової перевірки не відповідають загальним вимогам для оформлення офіційних документів, а висновки відповідача є такими, що не відповідають дійсності.

Позивач стверджує, що постанова №283023 про застосування до ПП "Транс-Авто-Д" про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн. не відповідає фактичним обставинам справи, винесена з порушенням встановленого законом порядку, у зв`язку із чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

У поданому відзиві Державна служба України з безпеки на транспорті позов не визнає. Зазначає, що під час проведення перевірки посадові особи діяли відповідно до встановленого Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри якого перевищують нормативні (постанова КМУ № 879). Під час перевірки відповідачем був врахований дозвіл від 03.03.2021, виданий позивачу, однак від не дає можливості здійснювати навантаження на здвоєну вісь 21,250 кг. перевищує визначену пункт 22,5 ПДР України встановлену норму вагових параметрів. Отже, оскільки позивач виконував вантажне перевезення з перевищенням нормативного вагового параметру за відсутності належного на це дозволу, тобто без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу є правомірною. У позові просить відмовити.

Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій позивач просить позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 09.07.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що 26.03.2021 службовими особами Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на автодорозі М-12 Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знамянка 423км+647м, проведено рейдову перевірку транспортного засобу MAN TGА 26.433 реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричіпом TAD CLASSIC 24-2, реєстраційний номер НОМЕР_2 , які належать приватному підприємству "Транс-Авто-Д". Перевірка стосувалась питань дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Перевірка здійснена відповідно до направлення від 22.03.2021 №002240 та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок від 19.03.2021.

За результатами перевірки складений акт №269210 від 26.03.2021 та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0064192, якими зафіксоване перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме навантаження на здвоєну вісь 21,250 т. (32,8%) при допустимому навантаженні 16 т. Таким чином, виявлене перевищення встановлених законом вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Акт перевірки та акт перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів водій підписав без зауважень, будь-яких пояснень у актах або додатково водій не надав.

За результатами перевірки зроблений розрахунок №64192 від 26.03.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Придністровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт прийнята постанова №283023 від 18.05.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34000,00 грн., передбаченого абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу).

Вважаючи, що вказана постанова не відповідає фактичним обставинам справи, винесена з порушенням встановленого законом порядку, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека) відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Відповідно до частин 1 та 4 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий уповноваженим органом, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежежь над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ від 18.01.2001 №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2% (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил № 30).

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує:

- за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м),

- фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т),

- навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Отже, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на вісі транспортного засобу або загальна маса, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Одночасно з цим, визначальним є не лише наявність дозволу, як такого, а зазначення у ньому конкретного вагового або габаритного параметру, який хоч і перевищує нормативно встановлений, однак дозволяє здійснювати проїзд ТЗ (без перевищення цього параметру).

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац 16 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" від 27.06.2007 №879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль (пункт 15 Порядку № 879). Згідно з пунктом 18 Порядку №879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю. За результатами габаритно-вагового контролю визначається належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (пункт 20 Порядку № 879)

Як вбачається з дозволу, отриманого позивачем, загальна вага автопоїзду з вантажем складає 52.00т, а навантаження на найбільш навантажену вісь має складати не більше 11.00т.

Під час зважування встановлене перевищення допустимого навантаження, визначеного законом, на здвоєну вісь: при дозволеному законом навантаженні 16 т фактичне навантаження складало 21,250 т, тобто перевищення становить 5,250 т, або ж 32,8 % відхилення від нормативів, визначених Правилами дорожнього руху нормативу.

Зазначені обставини підтверджуються довідкою від 26.03.2021 №0053692 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0064192 від 26.03.2021, чеком зважування ТЗ, складеним 26.03.2021 о 10:48, з якого вбачається загальна маса транспортного засобу 47110 кг та навантаження на його вісі.

Суд звертає увагу на те, що як вбачається зі змісту дозволу, виданого позивачеві, ним не передбачене право перевищувати встановлені законом вагові параметри навантаження на вісі транспортного засобу, зокрема на здвоєну вісь, а також по загальній вазі. Перевищення вказаних вагових параметрів не спростовується доводами позивача, на які він посилається у позові.

Щодо твердження позивача на ненадання посадовими особами Укртрансбезпеки водієві на його вимогу наказу, направлення, графіку перевірок тощо, суд встановив, що з акту перевірки та інших документів не вбачається, що водій ТЗ звертався до перевіряючих з цього питання, однак отримав відмову, або те, що він висловлював будь-які зауваження або заперечення (у тому числі письмово) з цього приводу. Водій транспортного засобу підписав акт перевірки без надання будь-яких пояснень.

Щодо тверджень позивача про відсутність методики, затвердженої спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, суд звертає увагу на те, що хоча вказаним положенням підпункту 2 пункту 2 Порядку №879 у визначенні терміну "вимірювання" (зважування) і вказується на методику, на підставі якої проводиться процес вимірювання (зважування) габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісі (осі) транспортного засобу, на даний час відповідна методика не затверджена.

На даний час територіальні органи Державної служби України з безпеки на транспорті під час здійснення перевірки габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісі (осі) транспортних засобів здійснюють габаритно-ваговий контроль за відсутності відповідної методики, однак відсутність такої методики не є підставою, яка звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу, та обов`язку по внесенню плати за це, у зв`язку з чим відповідні посилання позивача не можуть бути підставою для скасування розрахунку.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом в постанові від 02.08.2018 у справі №820/1420/17.

Враховуючи викладене, а також беручи до уваги те, що позивач здійснював перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень без спеціального дозволу, суд приходить до висновку, що постанова від 18.05.2021 №283023 є правомірною, тому підстави для її скасування відсутні.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову, у зв`язку з чим, у задоволенні позову необхідно відмовити.

Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову Приватного підприємства "Транс-Авто-Д" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 жовтня 2021 року

Позивач:Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" (вул. Запорізька, 7, м.Волочиськ, Хмельницька область, 31200 , код ЄДРПОУ - 34412482) Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м.Київ 135, 01135 , код ЄДРПОУ - 39816845) Головуючий суддя В.В. Матущак