
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 жовтня 2021 року № 520/14995/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кухар М.Д.,
при секретарі судового засідання - Койдан Ю.О.,
за участю :
представника позивача - Лакізи О.О.,
представника відповідача (Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області) - Харченко І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Лозівської районної ради Харківської області до Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області, Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області, третя особа: Управління Державної казначейської служби України у Близнюківському районі про визнання протиправним та скасування розпорядження, стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Лозівська районна рада Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації № 05 від 11.01.2021 Про погодження перерахування залишків бюджетних коштів, що утворилися на кінець бюджетного періоду на рахунках загального фонду районного бюджету Близнюківського району до бюджету Близнюківської селищної ради;
- стягнути з бюджету Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області (ідентифікаційний код 100:04400021) р/р UА828201720000324170000020585 ДКСУ м. Київ та перерахувати на користь Лозівської районної ради Харківської області (ідентифікаційний код ЮО:25471930) р/р UА 718201720344230006000049238 ДКСУ м. Київ грошові кошти, загального фонду районного бюджету ліквідованого Близнюківського району у сумі 4 223 805, 63 грн., (чотири мільйони двісті двадцять три тисячі вісімсот п`ять грн.).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації № 05 від 11.01.2021 не відповідає вимогам чинного законодавства, було порушено принцип розподілу коштів місцевого бюджету району, що ліквідується, відсутні повноваження голови Близнюківської РДА щодо перерахування коштів, що утворились на кінець звітного періоду на рахунках загального фонду районного бюджету Близнюківського району до бюджету Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2021 року вирішено питання прийняття позовної заяви та відкрито провадження по даній справі та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.
07.09.2021 року представником Відповідача-2 Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області, адвокатом Михайловим В.Л. надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. Також, представник Відповідача 2 зазначив, що позивачем при поданні позовної заяви пропущено процесуальний строк звернення до адміністративного суду, зазначив, що при розподілі залишків коштів при прийнятті спірного розпорядження необхідно враховувати як цільове призначення таких коштів, так і особливості розподілу нерухомого майна, зазначав, що перерахування коштів було здійснено головою Близнюківської РДА у відповідності до закону.
13.09.2021 року представником Позивача адвокатом Лакіза О.О. подано відповідь на відзив, в якому зазначив, що строку позовної давності позивачем не пропущено, оскільки факт звернення до суду, пов`язаний з проведення пленарного засідання районної ради, у зв`язку з чим, позов подано саме після проведення такого пленарного засідання, щодо інших доводів, зазначив, що вони не спростовують позовних вимог, у зв`язку з чим, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник першого відповідача, Близнюківської РДА Харківської області, відзив на позов не надав, причин неможливості подання не повідомив.
У судове засідання з`явився представник Позивача та представник Відповідача 2.
Представник Відповідача 1 та третьої особи в судове засідання не з`явились, причин неявки суду не повідомили.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
Відповідно п. 20 ч. 1 Постанови Верховної Ради України № 3650 «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року, у Харківській області утворено Лозівський район (з адміністративним центром у місті Лозова) у складі територій Біляївської сільської, Близнюківської селищної, Лозівської міської, Олексіївської сільської, Первомайської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 20 ч. 3 вищевказаної Постанови, ліквідований, серед інших, Близнюківський район Харківської області.
Керуючись Постановою Верховної Ради України № 3650 «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» від 17 листопада 2020 року, Лозівською районною радою Харківської області прийнято рішення «Про реорганізацію Близнюківської районної ради Харківської області» від 17 грудня 2020 року, згідно з яким розпочато процедуру реорганізації Близнюківської районної ради, що передбачає її приєднання до Лозівської районної ради.
Розпорядженням голови Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області від 11.01.2021р. №05 «Про погодження перерахування залишків бюджетних коштів» погоджено перерахування залишків коштів, що утворились на кінець бюджетног о періоду на рахунках загального фонду районного бюджету Близнюківського району до бюджету Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області в повному обсязі.
На підставі вищезазначеного розпорядження фінансовим відділом Близнюківської райдержадміністрації на підставі платіжного доручення №2 від 15.01.2021р. перераховано залишок коштів загального фонду у розмірі чотирьох мільйонів двісті двадцяті трьох тисяч вісімсот п`яти гривень шістдесят три копійки.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевою самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів і посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. №280/97-ВР.
В свою чергу, положеннями п.п.15 п.6-2 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №280/97-ВР встановлено, що бюджети ліквідованих районів виконуються окремо до закінчення бюджетного періоду з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Залишки коштів (у тому числі боргові зобов`язання), що утворилися на кінець бюджетного періоду на рахунках районних бюджетів ліквідованих районів, перераховуються одночасно до районного бюджету новоутвореного району, бюджету територіальної громади з урахуванням цільового призначення таких коштів, особливостей розподілу нерухомого майна на підставі платіжних доручень за підписом голови районної ради новоутвореного району або голови комісії з реорганізації районної ради, що припиняється, або керівника місцевого фінансового органу, утвореного до утворення та ліквідації районів.
В даному випадку, підлягає врахуванню, що під час перерахування залишків коштів необхідно враховувати як цільове призначення таких коштів, так і особливості розподілу нерухомого майна.
При розгляді справи судом встановлено, що рішенням XLVI позачергової сесії VII скликання Близнюківської районної ради Харківської області від 04.12.2020р. №947-VІІ районною радою вирішено:
« 1.Передати із спільної власності територіальних громад сіл, селища району Харківської області у комунальну власність територіальної громади Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області майно згідно переліку, зазначеного в Додатку 1 до рішення (додається).
2. Передати із спільної власності територіальних громад сіл, селища Близнюківського району Харківської області у комунальну власність територіальної громади Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області комунальні заклади, установи підприємства згідно переліку, зазначеного в Додатку 2 до рішення (додається)».
Судом встановлено, що рішенням І сесії VIII скликання Близнюківської селищної ради № 7-VІІІ від 08.12.2020 р. прийнято із спільної власності територіальних громад сіл, селища Близнюківського району Харківської області у комунальну власність територіальної громади Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області майно, комунальні заклади, установи та підприємства, в тому числі значний перелік об`єктів нерухомого майна, у тому числі комплекси будівель, що використовуються відповідними комунальними підприємствами у сфері освіти, охорони здоров`я, культури і туризму, а також соціального захисту населення.
Зважаючи на наведене, суд бере до уваги, що Близнюківською селищною радою прийнято у власність всі об`єкти нерухомого майна, що перебували у спільній власності територіальних громад сіл, селищ Близнюківського району Харківського району, а тому, на переконання суду, перерахування в повному обсязі залишків коштів, що утворились на кінець бюджетного періоду на рахунках районного бюджету Близнюківського району, до бюджету Близнюківської селищної територіальної громади повністю узгоджується із вимогами п.п. 15 п.6-2 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №280/97-ВР.
Суд вважає, що зазначений розподіл відображає особливості розподілу нерухомого майна між районною та селищною радою, адже перераховані залишки бюджетних коштів необхідні для забезпечення належного утримання переданого нерухомого майна та діяльності відповідних комунальних підприємств. З огляду на це, посилання позивача про порушення головою Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області принципу розподілу коштів місцевого бюджету не відповідає дійсності.
При розгляді справи, не знайшли свого підтвердження і твердження позивача про відсутність у голови Близнюківської районної державної адміністрації повноважень на перерахування залишків коштів, оскільки саме Близнюківська районна державна адміністрація є головним розпорядником бюджетних коштів, про що також зазначає сам позивач у своїй позовній заяві.
Як вже зазначено судом, залишки коштів районних бюджетів ліквідованих районів перераховуються на підставі платіжних доручень за підписом голови районної ради новоутвореного району або голови комісії з реорганізації районної ради, що припиняється, або керівника місцевого фінансового органу, утвореного до у творення та ліквідації районів, що передбачено п.17 п.6-2 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №280/97-ВР.
Надаючи оцінку кожному окремому доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28.08.2018 у справі № 802/2236/17-а.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог та заперечень проти них, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 140 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено, що у разі відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем не відшкодовуються.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 77, 79, 139, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Лозівської районної ради Харківської області до Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області, Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області, третя особа: Управління Державної казначейської служби України у Близнюківському районі про визнання протиправним та скасування розпорядження, стягнення суми – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 21 жовтня 2021 року.
Суддя Кухар М.Д.