
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2021 року № 520/5629/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаєва А.І.
за участі
секретаря судового засідання Муравської І.Ю.,
представника позивача Березовського Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Богодухівської міської ради Харківської області про зобов`язання вчинити певні дії та стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
05.04.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Богодухівської міської ради Харківської області, в якому з урахуванням уточнень просив:
- зобов`язати Богодухівську міську раду Богодухівського району Харківської області (62103, м. Богодухів, гіл. Соборності, буд. 2, код 04058640) видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) розпорядження про звільнення з посади секретаря Полково - Микитівської сільської ради та внести запис про звільнення до трудової книжки;
- стягнути з Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області (62103, м. Богодухів, пл. Соборності, буд. 2, код 04058640) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) за грудень 2020 року та січень - вересень 2021 року в загальній сумі 67 242 (шістдесят сім тисяч двісті сорок дві) грн. 00 коп.;
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачу необхідно на черговій сесії вирішити питання щодо звільнення позивача з посади та видати йому розпорядження про звільнення з записом до трудової книжки.
Відповідач, Богодухівська міська рада Харківської області, надала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
В судове засідання представник позивача прибув, позовну заяву підтримав та просив її задовольнити.
В судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у відповідності до ст.ст. 26, 50 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» був обраний депутатом та секретарем Полково - Микитівської сільської ради Богодухівського району на підставі рішення № 76- VII від 23 грудня 2016 року та розпорядження № 4б-к від 30 грудня 2016 року зі строком повноважень 5-ть років але не менш ніж до обрання нового складу зазначеної сільської ради.
Богодухівською міською радою Богодухівського району Харківської області VIII скликання 03.12.2020 р. проведена перша сесія, на якій прийнята присяга Богодухівським міським головою ОСОБА_2 .
Рішенням Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області від 23.12.2020 р. № 12-VІІІ розпочато процедуру реорганізації Полково - Микитівської сільської ради шляхом приєднання до Богодухівської міської ради. Головою комісії з реорганізації призначений Богодухівський міський голова Бєлий В.М. Виконання обов`язку із прийняття від Полково - Микитівської сільської ради документів покладено на керуючого справами виконавчого комітету Богодухівської міської ради.
Позивач звернувся до Богодухівської міської ради із заявою щодо видання розпорядження про звільнення його з посади та внесення запису до трудової книжки.
За результатами розгляду вищевказаної заяви листом Богодухівського міського голови Бєлого В.М. № 02-34/203 від 19.01.2021 р. позивачу повідомлено, що на підставі пп.4 п.2 розділу II “Прикінцеві положення” Закону України від 16.04.2020 “Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад” повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році. Зазначено, що перша сесія новообраної Богодухівської міської ради VIII скликання відбулася 03.12.2020 року, до набрання чинності Законом, прийнятим Верховною Радою України 17.11.2020 р. (законопроект № 3651-д). Зазначено, що повноваження зазначених представницьких органів (сільських, селищних, рад) та осіб, які займають виборні посади (сільських, селищних, голів; старост сіл, селищ; секретарів сільських, селищних, рад) припинилися на підставі пп. 4 п. 2 розділу II “Прикінцеві положення” Закону № 562 в день першої сесії новообраної ради - 03.12.2020 року. Крім того, вказано, що відповідно п. 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мінюсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 р. № 58, днем звільнення вважається останній день роботи. Отже, день першої сесії новообраної Богодухівської міської ради - 03.12.2020 року, був останнім днем роботи осіб, які займають зазначені виборні посади. Повідомлено, що зважаючи на відсутність у новообраної Богодухівської міської ради прав правонаступника щодо сільських, селищних, рад, які увійшли до складу утвореної територіальної громади (станом на день проведення її першої сесії), оформлення розпорядчих документів щодо звільнення з посад зазначених виборних осіб повинно відбутися у сільській, селищній, раді (їх апараті), в якій вони працювали на відповідних посадах. Вказано, що сільські, селищні ради територіальних громад, які увійшли до складу Богодухівської територіальної громади, у свій останній день роботи мали видати (як керівники відповідних: ОМС) розпорядження про звільнення у зв`язку із припиненням повноважень на підставі пп. 4 п. 2 розділу II “Прикінцеві положення” ЗУ “Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад” щодо секретаря відповідної ради, старост сіл, селищ та щодо себе - для здійснення розрахунку при звільненні. Також повідомлено, що повноваження позивача, як секретаря сільської ради, закінчилися 03.12.2020 р., а трудова книжка відсутня в розпорядженні Богодухівської міської ради.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 3 ст. 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо:
1) на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови;
2) рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою;
3) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської, селищної, міської ради відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради;
4) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради;
5) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень.
Отже, повноваження секретаря ради закінчуються в день закінчення строку повноважень ради, якою його було обрано на посаду, що у свою чергу відбувається у день набуття повноважень радою нового скликання.
Повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту (пп. 4 п. 2 розділу ІІ “Прикінцеві положення” Закону України № 562-IX від 16.04.2020 р. “Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад”).
Відповідно до пункту 6-1 розділу V “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень, у тому числі: у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади); після припинення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами (далі - ради, що припиняються), їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною сформованою територіальною громадою (далі - новообрана рада), персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу; після припинення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу ради, що припиняється, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету; сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту. Під час проведення реорганізації юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад та/або їхніх виконавчих комітетів повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою. За поданням сільського, селищного, міського голови, обраного сформованою територіальною громадою, сільська, селищна, міська рада може утворювати комісії для забезпечення здійснення ним повноважень з управління справами юридичних осіб, що реорганізуються.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України (ч. 1 ст. 20 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”).
Згідно із ст. 47 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу. У разі звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу він зобов`язаний також у день звільнення видати йому копію наказу про звільнення з роботи. В інших випадках звільнення копія наказу видається на вимогу працівника. У разі мобілізації власника - фізичної особи свої обов`язки, визначені цією статтею, він повинен виконати протягом місяця після своєї демобілізації без застосування санкцій та штрафів.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 48 Кодексу законів про працю України ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) до трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться. Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. п. 2.4, 2.5 Інструкції "Про порядок ведення трудових книжок працівників", затвердженої наказом Мінпраці, Міністерством юстиції та Міністерством соціального захисту населення № 58 від 29.07.1993 р. записи в трудову книжку про звільнення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження) у день звільнення; з кожним записом, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про звільнення, власник зобов`язаний ознайомити працівника під розписку в особовій картці, а відповідно до пункту 4 цієї Інструкції, власник або уповноважений ним орган зобов`язаний видати працівнику його трудову книжку в день звільнення з внесеним до неї записом про звільнення.
Відповідно до ст. 116 Кодексу законів про працю України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
Згідно із ст. 117 Кодексу законів про працю України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Судовим розглядом встановлено, що рішенням І сесії VІІІ скликання Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області від 23.12.2020 №12-VІІІ розпочато процедуру реорганізації юридичної особи Полково - Микитівської сільської ради, шляхом приєднання до Богодухівської міської ради, яка є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Полково - Микитівської сільської ради.
Богодухівською міською радою Богодухівського району Харківської області VIII скликання 03.12.2020 р. проведена перша сесія, на якій прийнята присяга Богодухівським міським головою ОСОБА_2 .
Таким чином, 03.12.2020 р. набула повноважень сформована територіальна громада - Богодухівська міська рада Харківської області VІІІ скликання, а розформована територіальна громада - Полково - Микитівська сільська рада - припинила свої повноваження.
З огляду на те, що Богодухівська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Полково - Микитівської сільської ради Богодухівського району Харківської області, то на неї покладено обов`язок внести запис у трудову книжку ОСОБА_1 про звільнення з посади секретаря Полково - Микитівської сільської ради, у зв`язку з припиненням повноважень з 03.12.2020 року.
При цьому, приписами Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” не передбачено винесення саме розпоряджень Богодухівською міською радою Харківської області, яка виступає відповідачем у дній справі.
Крім того, повноваження позивача, як секретаря Полково - Микитівської сільської ради, є припиненими з 03.12.2020 року, а тому не потребується додаткового рішення (розпорядження) про його звільнення з посади.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає ефективним захистом прав позивача є зобов`язання Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області внести запис у трудову книжку ОСОБА_1 про звільнення з посади секретаря Полково - Микитівської сільської ради, у зв`язку з припиненням повноважень з 03.12.2020 року на підставі пп. 4 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 16.04.2020 р. № 562 «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», ч. 1 ст. 50 Закону України № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні».
Щодо позовних вимог в частині стягнення з Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області на користь ОСОБА_1 за грудень 2020 року та січень - вересень 2021 року в загальній сумі 67242 грн. 00 коп., суд зазначає наступне.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Так, рішенням по даній справі зобов`язано Богодухівську міську раду Богодухівського району Харківської області внести запис у трудову книжку ОСОБА_1 про звільнення з посади секретаря Полково - Микитівської сільської ради, у зв`язку з припиненням повноважень з 03.12.2020 року на підставі пп. 4 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 16.04.2020 р. № 562 «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», ч. 1 ст. 50 Закону України № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні».
Отже, не настала подія, з настанням якої пов`язаний обов`язок здійснення відповідачем відповідних виплат позивачу.
Суд зауважує, що наразі відсутні підстави вважати, що після внесення запису в трудову книжку ОСОБА_1 про звільнення з посади секретаря Полково - Микитівської сільської ради, у зв`язку з припиненням повноважень з 03.12.2020 року позивачу не буде виплачено заробітну плату за час затримки розрахунку за грудень 2020 року та січень - вересень 2021 року.
Так, позовні вимоги у вказаній частині звернені на майбутнє, в даній частині позовних вимог права позивача не є порушеними.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних в частині стягнення з Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області на користь ОСОБА_1 за грудень 2020 року та січень - вересень 2021 року в загальній сумі 67242 грн. 00 коп.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Богодухівської міської ради Харківської області (62103, м. Богодухів, пл. Соборності, буд. 2) про зобов`язання вчинити певні дії та стягнення коштів – задовольнити частково.
Зобов`язати Богодухівську міську раду Богодухівського району Харківської області (62103, м. Богодухів, пл. Соборності, буд. 2, код 04058640) внести запис у трудову книжку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) про звільнення з посади секретаря Полково - Микитівської сільської ради, у зв`язку з припиненням повноважень з 03.12.2020 року на підставі пп. 4 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 16.04.2020 р. № 562 «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», ч. 1 ст. 50 Закону України № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні».
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Богодухівської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 04058640, 62103, м. Богодухів, пл. Соборності, буд. 2) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 20.10.2021 року