Рішення № 100467104, 18.10.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2021
Номер справи
460/7695/21
Номер документу
100467104
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

18 жовтня 2021 року м. Рівне №460/7695/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Виконувача обов`язків керівника Рівненської окружної прокуратури доГородоцької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

Виконувач обов`язків керівника Рівненської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Городоцької сільської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо невиготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1 га на території Городоцької сільської ради, на якій розташоване сміттєзвалище твердих та інших побутових відходів та зобов`язання вжити заходів щодо оформлення таких правовстановлюючих документів на земельну ділянку, площею 1 га, вартістю 1417100 грн.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що Рівненською окружною прокуратурою в ході вивчення стану додержання вимог Земельного кодексу України в частині законності використання земель на території Рівненського району встановлено, що в результаті бездіяльності відповідача відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 1 га. Зазначено, що бездіяльність відповідача та відсутність таких документів створює передумови щодо можливого забруднення екології на території Рівненського району, що може призвести до негативних наслідків. Вказано, що у даному випадку використання зазначеної земельної ділянки комунальної форми власності здійснюється з порушенням вимог чинного законодавства: шляхом користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів (державного акту на право постійного користування) та без державної реєстрації права постійного користування. Вважає, що звернення прокурора до суду з цим позовом спрямовано на дотримання встановленого Конституцією України принципу верховенства права, задоволення суспільної потреби у відновленні законності у сфері майнових та земельних правовідносин. З викладених підстав, просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 22.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.49-50).

28.07.2021 на адресу суду надійшла заява позивача (а.с.52-53) про долучення до матеріалів справи ксерокопії заяви відповідача від 26.07.2021, в якій останній повідомив, що визнає позов та зобов`язується вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1 га вартістю 1417100 грн., на якій розташоване сміттєзвалище твердих та інших побутових відходів (а.с.54-55).

Разом з тим, на адресу суду вказана заява відповідача від 26.07.2021 не надходила.

Відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позов, хоча позовну заяву та ухвалу суду від 22.06.2021 отримав 10.08.2021 (а.с.57). Про причини неподання відзиву не повідомив, будь-яких заяв, клопотань не подавав, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами, в порядку ч.6 ст.162 КАС України.

Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, то відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши позовну заяву та матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.

Рівненською окружною прокуратурою в ході вивчення стану додержання вимог Земельного кодексу України в частині законності використання земель на території Рівненського району встановлено, що в результаті бездіяльності відповідача відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 1 га.

Так, матеріали справи свідчать, що на території Городоцької сільської ради Рівненського району наявна земельна ділянка площею 1 га, на якій розміщене сміттєзвалище твердих та інших побутових відходів.

Відповідно до інформації Городоцької сільської ради, наданої листом від 31.05.2021, на території сільської ради в с.Городок наявне місце видалення відходів (МВВ). Земельна ділянка, на якій розміщено МВВ перебуває в комунальній власності Городоцької сільської ради, несформована, кадастровий номер не присвоєно.

Також, як встановлено судом, на виконання наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 03.09.2020 №638-ДК на земельній ділянці орієнтовною площею 1 га на території Городоцької сільської ради Рівненського району проведена планова перевірка питання дотримання вимог земельного законодавства.

За результатами проведеної перевірки встановлено, що на території Городоцької сільської ради Рівненської ради знаходиться земельна ділянка сільськогосподарського призначення, комунальної форми власності, орієнтовною площею 1 га, поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером 5624683300:05:010:0112, та використовується під сміттєзвалище твердих побутових відходів Городоцької сільської ради без правовстановлюючих документів.

Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не оформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянку під сміттєзвалище твердих та інших побутових відходів, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про відходи” від 05.03.1998 № 187/98-ВР (далі - Закон №187) відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів; збирання відходів - діяльність, пов`язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення; відведені місця чи об`єкти - місця чи об`єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами; розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах.

Згідно з ст.9 Закону №187 суб`єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава. Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об`єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

В силу вимог ст.21 Закону №187 органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують, зокрема, виконання вимог законодавства про відходи; розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; вжиття заходів для стимулювання суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; вирішення питань щодо розміщення на своїй території об`єктів поводження з відходами.

За правилами ч.2 ст.33 Закону №187 на кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів.

Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов`язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.

Відповідно до ст.26 Закону №187 державному обліку та паспортизації підлягають в обов`язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону. Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Система і форми звітності, порядок надання і використання відповідної інформації про відходи, а також порядок перегляду їх номенклатури розробляються на основі державного класифікатора відходів і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади.

Згідно з п.9 Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого постановою КМУ від 01.11.1999 №2034 паспортизація відходів ведеться підприємствами з метою їх вичерпної ідентифікації та визначення оптимальних шляхів поводження з ними. Паспортизація відходів передбачає складення і ведення паспортів відходів, паспортів місць видалення відходів, реєстрових карт об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 "Класифікатор відходів" та номенклатури відходів. Форми паспортів відходів та інструкції щодо їх ведення розробляються Міндовкіллям за участю інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади і затверджуються ним за погодженням з МОЗ.

Статтями 125 та 126 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-VI (далі - Закон №1952-VI) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ч.2 ст.3 Закону №1952-VI речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до п.1 та п.2 ч.1 ст.4 Закону №1952-VI державній реєстрації прав підлягають:

1) право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов`язання на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва;

2) речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону.

Отже, в силу вимог чинного законодавства право власності Городоцької сільської ради на земельну ділянку площею 1 га, на якій розміщено сміттєзвалище, підлягає державній реєстрації. Натомість, в порушення вказаних вище норм на дану земельну ділянку відсутні необхідні правовстановлюючі документи, окрім як паспорту місця видалення відходів №53 від 26.06.2003.

Згідно з ч.ч.1,5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Таким чином, Городоцька сільська рада має необхідні повноваження для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, орієнтовною площею 1 га, на якій розташоване сміттєзвалище.

Разом з тим, Городоцькою сільською радою Рівненського району, яку уповноважено здійснювати контроль, охорону та управління майном територіальної громади (як представницький орган), жодних ефективних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку не вжито, чим спричинено порушення інтересів держави.

Вказане свідчить про протиправну бездіяльність Городоцької сільської ради, яка полягає у невиконанні вимог Земельного кодексу України, Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та у безпідставному зволіканні з оформленням правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження нерухомим майном, ризики безпідставного вибуття останнього з власності територіальної громади, інтереси якої сільська рада представляє.

Жодних доказів протилежного відповідачем суду не надано, матеріали справи не містять та судом не здобуто.

З огляду на встановлені обставини справи в їх сукупності, Городоцьку сільську раду слід зобов`язати вжити заходи щодо виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, площею 1 га, вартістю 1417100 грн. на території Городоцької сільської ради, на якій розташоване сміттєзвалище твердих та інших побутових відходів.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування своєї позиції та ухилився від доведення правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, оскільки ні відзиву, ні доказів на спростування встановлених судом обставин не подав. Натомість, доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.

Разом з тим, суд не бере до уваги подану позивачем ксерокопію заяви відповідача про визнання позову №вих771/02-20/21 від 26.07.2021, позаяк остання незасвідчена у встановленому законом порядку та не була подана відповідачем безпосередньо суду, а відтак, на переконання суду, не є належним, достатнім і допустимим доказом визнання позову відповідачем і не може бути підставою для застосування судом ч.1 ст. 142 КАС України.

Таким чином, враховуючи положення ст.139 КАС України, за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, у суду відсутні підстави для стягнення судових витрат.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов виконувача обов`язків керівника Рівненської окружної прокуратури (вул. Гарна, 29,м. Рівне,33001, код ЄДРПОУ 02910077) до Городоцька сільська рада (вул. Шевченка, 4, с.Городок, Рівненський район, Рівненська область, 35331, код ЄДРПОУ 04387183) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Городоцької сільської ради щодо невиготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1 га на території Городоцької сільської ради, на якій розташоване сміттєзвалище твердих та інших побутових відходів.

Зобов`язати Городоцьку сільську раду вжити заходи щодо виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1 га вартістю 1417100 грн. на території Городоцької сільської ради, на якій розташоване сміттєзвалище твердих та інших побутових відходів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 18 жовтня 2021 року

Суддя Н.С. Гудима