
21.10.2021 Справа № 753/6383/21
Справа пр. № 2/756/5926/21
ун. № 753/6383/21
РІШЕННЯ
Іменем України
21 жовтня 2021 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Луценко О.М.,
за участю секретаря Галелюк Т.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в:
У березні 2021 року позивач Центр забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України звернулося до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що утримання та експлуатацію будівлі (казарми) № НОМЕР_3 військового містечка АДРЕСА_1, здійснює Центр забезпечення службової діяльності МО та ГШ ЗСУ.
Центр забезпечення службової діяльності МО та ГШ ЗСУ стверджував, що приміщенням № НОМЕР_2 будівлі (казарми) № НОМЕР_3 військового містечка АДРЕСА_1 , користується відповідач, проте не сплачує у повному обсязі за спожиті житлово-комунальні послуги.
За період з березня 2018 року до березня 2019року заборгованість відповідача з оплати наданих йому житлово-комунальних послуг становить 9321,62 грн, яку позивач просив суд стягнути з відповідача. Також Центр забезпечення службової діяльності МО та ГШ ЗСУ просило суд присудити з відповідача судовий збір у сумі 2270,00 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд постановити рішення, яким позов задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні проти наданого позову заперечив, посилаючись на те, що в даному приміщенні не проживає більше ніж два роки, тому жодними комунальними послугами не користувався.
Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до такого висновку.
Наказом Міністерства оборони України від 02 жовтня 2017 року № 506 "Про передачу будівлі військового містечка № 41 (м. Київ)" за Центром забезпечення службової діяльності МО та ГШ ЗСУ на праві оперативного управління закріплено будівлю № НОМЕР_3 військового містечка АДРЕСА_1 .
На виконання указаного наказу Міністерства оборони України Центру забезпечення службової діяльності МО та ГШ ЗСУ за актом приймання-передачі від 05 березня 2018 року передано для утримання та експлуатації будівлю (казарму) АДРЕСА_1 .
Судом з`ясовано, що приміщенням № НОМЕР_2 будівлі (казарми) № НОМЕР_3 військового містечка АДРЕСА_1 , користується відповідач у справі ОСОБА_1 .
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги" від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII.
Учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг (ч. 1 ст. 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII).
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком, яка включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Хоч і ч. 1 ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах, проте відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 цього Закону споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів
При цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Отже, згідно з наведеними законодавчими нормами споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг саме по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі (такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, сформульованій у постановах від 14 листопада 2018 року у справі № 461/12597/15-ц, від 09 серпня 2019 року № 459/3958/15-ц).
За положеннями ч. 1 ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , який користується приміщенням № НОМЕР_2 будівлі (казарми) № НОМЕР_3 військового містечка АДРЕСА_1, зобов`язаний своєчасно та у повному обсязі сплачувати Центру забезпечення службової діяльності МО та ГШ ЗСУ за спожиті житлово-комунальні послуги, незважаючи на відсутність укладеного між сторонами договору на надання житлово-комунальних послуг.
За змістом ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Оскільки відповідачу надавались житлово-комунальні послуги, в відповідач отримував їх і користувався ними, у нього виник обов`язок оплатити ці послуги.
Однак відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував за надані йому житлово-комунальні послуги, допустив заборгованість з їх оплати, яка за період з березня 2018 року до березня 2019 року становить 9321,62 грн.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За приписами ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якшо він не приступив до виконання зобовязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За положеннями з ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Повно та всебічно дослідивши обставини справи, оцінивши зібрані докази у сукупності, суд приходить до висновку про необхідність позовні вимоги Центру забезпечення службової діяльності МО та ГШ ЗСУ задовольнити, стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість за надані житлово-комунальні послуги у сумі 9321,62 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 2270,00 грн.
Керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264, 265, 268, 280, 281, 282 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - невідомий ) на користь Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України (місцезнаходження юридичної особи: м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6; ідентифікаційний код в ЄДРПОУ - 24978319) заборгованість за надані житлово-комунальні послуги у сумі 9321,62 (дев`ять тисяч триста двадцять одна) гривень та судовий збір у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 (нуль) копійок.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подання в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення суду апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Луценко