Рішення № 100464216, 13.10.2021, Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
697/1107/21
Номер документу
100464216
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 697/1107/21

Провадження № 2/697/468/2021

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2021 року м. Канів

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

в складі: головуючого судді – Льон О.М.

за участю секретаря с/з – Дрянової Н.В.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Весеньова Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Каневі Черкаської області у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Черкаської районної ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне підприємство "Райтеплоенергія" Черкаської районної ради, про визнання незаконним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся в суд з позовом до Черкаської районної ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне підприємство "Райтеплоенергія" Черкаської районної ради, про скасування розпорядження, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що рішенням Канівської районної ради Черкаської області від 27.05.2020 №45-13/УП « Про керівника КРКП « Райтеплоенергія» його, ОСОБА_2 , було призначено виконуючим обов`язки директора Канівського районного комунального підприємства «Райтеплоенергія». У першому кварталі 2021 року законність діяльності цього підприємства перевірялася управлінням обласної екологічної служби, місцевою прокуратурою тощо. 29.04.2021 до офісу підприємства прибула слідчо-оперативна група в складі працівників обласної прокуратури та обласного управління СБУ, які склали протокол огляду місця події як у приміщенні офісу, так і на місці складу будівельного матеріалу, зокрема, піску, який розташовується за селом Пекарі Канівського району Черкаської області. В ході огляду працівниками групи були безпідставно вилучені всі бухгалтерські документи, поточна переписка підприємства тощо, чим фактично виробнича діяльність підприємства була зупинена.

30.04.2021 голова Черкаської районної ради Черкаської області Василенко О., прибувши до міста Канева пояснив йому, що такі дії відносно підприємства виконувалися з його відома та примусив його, ОСОБА_2 , написати заяву про звільнення з займаної посади виконуючого обов`язки директора Канівського районного комунального підприємства « Райтеплоенергія» за угодою сторін згідно пункту 2 статті 36 Кодексу законів про працю України, що він і зробив.

Розпорядженням голови Черкаської районної ради Черкаської області від 05.05.2021 № 25 «Про звільнення ОСОБА_2 від виконання обов`язків директора Канівського комунального підприємства « Райтеплоенергія» його було звільнено з посади виконуючого обов`язки директора Канівського комунального підприємства «Райтеплоенергія» з 5 травня 2021 року за угодою сторін.

При цьому вищезазначене розпорядження не містить інших пунктів, які необхідно зазначати у подібних питаннях, а саме: вказівки про проведення з ним повного розрахунку на день звільнення, не містить пункту про утворення комісії по введенню інвентаризації документів, справ та матеріальних цінностей, а також про винесення даного розпорядження на розгляд сесії Черкаської районної ради.

Згідно пункту 20 частини першої статті 43 Закону України « Про місцеве самоврядування Україні» виключно нa пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, призначення і звільнення керівників.

Вичерпний перелік повноважень голови районної, обласної, районної у містах ради визначений Законом України « Про місцеве самоврядування в Україні» і до нього не входить повноваження щодо одноособового звільнення керівників комунальних підприємств, тому розпорядження голови Черкаської районної ради від 5.05.2021 року № 25 « Про звільнення ОСОБА_2 від виконання обов`язків директора Канівського комунального підприємства « Райтеплоенергія» суперечить вимогам Закону України « Про місцеве самоврядування в країні» та є перевищенням наданих йому повноважень через порушення встановленої законом процедури.

З огляду на це та на ряд інших обставин, вважає дане розпорядження голови Черкаської районної ради про його звільнення незаконним та таким, що повинно бути скасованим.

Посилаючись на зазначені обставини, ОСОБА_2 з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 22.07.2021, у якій змінив позовні вимоги, де просить суд:

Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Черкаської районної ради Черкаської області від 05.05.2021 № 25 « Про звільнення ОСОБА_2 від виконання обов`язків директора Канівського комунального підприємства «Райтеплоенергія».

Зобов`язати Черкаську районну раду провести звільнення ОСОБА_2 з посади виконуючого обов`язки директора комунального підприємства «Райтеплоенергія» з дотриманням процедури, встановленої Законом України « Про місцеве самоврядування в Україні».

Стягнути з відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 05.05.2021 по дату прийняття судом рішення у даній справі.

У ході розгляду справи проведено наступні процесуальні дії:

Ухвалою судді Канівського міськрайонного суду від 07.06.2021 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням строрін, призначено судове засідання на 02.07.2021.

02.07.2021 Черкаською районною радою надано відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки, враховуючи делеговані повноваження щодо звільнення виконуючих обов`язки керівників підприємств та пункт 18 частини першої статті 55 Закону, на підставі заяви від 30.04.2021, поданої ОСОБА_2 , Черкаською районною радою за підписом голови ради Василенка Олександра Ігоровича, видано розпорядження від 05.05.2021 №25 "Про звільнення ОСОБА_2 від виконання обов`язків директора Канівського районного комунального підприємства "Райтеплоенергія". Головою Черкаської районної ради Василенком О.І. не чинився тиск, не здійснювалися погрози чи примушування позивача до написання заяви про звільнення, адже 30.04.2021 позивач власноручно написав заяву про звільнення від виконання обов`язків директора Канівського районного комунального підприємства "Райтеплоенергія".

22.07.2021 ОСОБА_2 змінено та уточнено позовні вимоги (а.с.79-83).

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав повністю, просив суд їх задовольнити в повному обсязі.

У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 позовні вимоги не визнав, у задоволенні позову просить відмовити.

Представник третьої особи Дуженко Ю.В. у судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Суд, вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, приходить до наступного.

Згідно вимог ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Стаття 13 ЦПК України передбачає, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що відповідно до рішення Канівської районної ради Черкаської області від 27.05.2020 № 45-13/УІІ « Про керівника КРКП « Райтеплоенергія» , ОСОБА_2 було призначено виконуючим обов`язки директора Канівського районного комунального підприємства « Райтеплоенергія» з 01.06.2020 (а.с.9).

Згідно наказу № 22-к/20 від 01.06.2020 «Про виконання обов`язків в.о. директора» на підставі рішення Канівської районної ради Черкаської області від 27.05.2020 № 45-13/УІІ, ОСОБА_2 приступив до виконання обов`язків в.о. директора КРКП «Райтеплоенергія» з 01.06.2020 (а.с.9зв).

Згідно заяви позивача, як в.о. директора КРКП «Райтеплоенергія» від 30.04.2021 вбачається, що ОСОБА_2 власноручно написав заяву про звільнення від виконання обов`язків директора Канівського районного комунального підприємства "Райтеплоенергія" 05.05.2021 за згодою сторін (а.с.60).

Розпорядженням голови Черкаської районної ради Черкаської області від 05.05.2021 № 25 «Про звільнення ОСОБА_2 від виконання обов`язків директора Канівського комунального підприємства « Райтеплоенергія» позивача було звільнено з посади виконуючого обов`язки директора Канівського комунального підприємства «Райтеплоенергія» з 5 травня 2021 року за угодою сторін (а.с.10).

Відповідно до ст. 21 КЗпП України, трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 36 КЗпП України, підставами припинення трудового договору є угода сторін.

Пропозиція про припинення трудового договору за угодою сторін позивачем була викладена у відповідній письмові заяві, а погодження відповідача на таку пропозицію виразилось у видачі розпорядження про звільнення та не потребувало окремого єдиного документа. Викладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у постанові від 27.05.2020 справа №404/6236/19.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ЇХ "Про утворення та ліквідацію районів" у Черкаській області ліквідовано Городищенський, Драбівський, Жашківський, Звенигородський, Золотоніський, Кам`янський, Канівський, Катеринопільський, Корсунь-Шевченківський, Лисянський, Маньківський, Монастирищенський, Смілянський, Тальнівськи й, Уманський, Христинівський, Черкаський, Чигиринський, Чорнобаївський, Шполянський райони та утворено, зокрема Черкаський район (з адміністративним центром у місті Черкаси). До складу новоутвореного Черкаського району увійшли ліквідовані Городищенський, Корсунь-Шевченківський, Кам`янський, Канівський, Смілянський, Чигиринський райони.

Згідно з пунктом 62 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад районів, ліквідованих Верховною Радою України, закінчуються в день набуття повноважень обраними на відповідних перших місцевих виборах районними радами районів, утворених Верховною Радою України.

Районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав (в тому числі щодо прав засновника (учасника) юридичної особи, заснованої районною радою ліквідованого району, якщо місцезнаходженням такої юридичної особи є населений пункт, розміщений на території новоутвореного району) та обов`язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району.

Не пізніше завершення другої сесії районної ради, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація районних рад ліквідованих районів шляхом приєднання до районної ради, розміщеної в адміністративному центрі новоутвореного району. Під час здійснення реорганізації юридичних осіб -районних рад повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює комісія з реорганізації.

Черкаська районна рада, як представницький орган новоутвореного Черкаського району, набула повноважень 1 грудня 2020 року в день відкриття першої сесії.

На виконання вимог Закону України «Про місцеве самоврядування», рішенням Черкаської районної ради від 11.12.2021 №2-2/VIII "Про реорганізацію Канівської районної ради шляхом приєднання", розпочато реорганізацію Канівської районної ради, як юридичної особи, шляхом приєднання до Черкаської районної ради та призначено голову комісії з реорганізації, якому доручено створити комісію з реорганізації Канівської районної ради.

Розпорядженням Канівської районної ради від 16.12.2020 №61-К "Про створення комісії з реорганізації Канівської районної ради" створено комісію з реорганізації Канівської районної ради (а.с.51).

Передавальним актом від 25.01.2021, затвердженим рішенням Черкаської районної ради від 28.01.2021 №5-4/VIII "Про затвердження передавальних актів", засвідчено правонаступництво Черкаської районної ради щодо прав засновника Канівського районного комунального підприємства "РАЙТЕПЛОЕНЕРГІЯ" (код ЄДРПОУ - 32342749) місцезнаходження: с.Пекарі, вул. Шевченка, 68 та майна призначеного для його обслуговування (а.с.52-55).

З 25.01.2021 Канівське районне комунальне підприємство "Райтеплоенергія" належить до спільної власності територіальних громад Черкаського району.

Разом з тим, 28.01.2021 рішенням Черкаської районної ради №5-6/VIII "Про зміну найменування юридичної особи та затвердження її Статуту", змінено повне найменування Канівського районного комунального підприємства "Райтеплоенергія" на комунальне підприємство "Райтеплоенергія" Черкаської районної ради та скорочене найменування з Канівське РКП "Райтеплоенергія" на КП "Райтеплоенергія" та затверджено Статут комунального підприємства "Райтеплоенергія" Черкаської районної ради (в новій редакції) (а.с.57).

Рішенням Черкаської районної ради від 02.04.2021 №8-5/VIII "Про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" доручено ОСОБА_2 підписати Статут комунального підприємства "Райтеплоенергія" Черкаської районної ради (у новій редакції), затверджений рішенням районної ради від 28.01.2021 №5-6/VIII, забезпечити його реєстрацію та подати документи для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу (а.с.58).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем так і не було виконано доручення Черкаської районної ради про здійснення реєстраційних дій щодо зміни найменування, засновника та реєстрації Статуту, що зумовило повторне прийняття Черкаською районною радою рішення від 28.05.2021 № 10-7/VIII "Про зміни юридичної особи -Канівське районне комунальне підприємство "Райтеплоенергія", скасувавши попередні рішення.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", на пленарних засіданнях районної ради вирішуються питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Керуючись вказаною нормою, з метою реалізації повноважень Черкаської районної ради щодо ефективного управління суб`єктами господарювання та об`єктами спільної власності територіальних громад Черкаського району та враховуючи, що районна рада проводить свою роботу сесійно, рішенням Черкаської районної ради від 16.02.2018 №21-31/VII "Про делегування повноважень голові районної ради щодо управління суб`єктами господарювання та об`єктами спільної власності територіальних громад Черкаського району", делеговано голові районної ради (заступнику голови районної ради - у разі відсутності голови) повноваження видавати розпорядження з питань призначення та звільнення виконуючих обов`язки керівників підприємств, установ, закладів спільної власності територіальних громад Черкаського району до призначення керівників у визначеному порядку (ас59).

Тому, враховуючи делеговані повноваження щодо звільнення виконуючих обов`язки керівників підприємств та пункт 18 частини першої статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" , на підставі заяви від 30.04.2021, поданої ОСОБА_2 , Черкаською районною радою за підписом голови ради Василенка Олександра Ігоровича, видано розпорядження від 05.05.2021 №25 "Про звільнення ОСОБА_2 від виконання обов`язків директора Канівського районного комунального підприємства "Райтеплоенергія".

Крім того, згідно п.1.1. Статуту Канівського районного комунального підприємства « Райтеплоенергія» ( у редакції затвердженій 28.09.2016 рішенням Канівської районної ради №8-4/УІІ) Канівське районне комунальне підприємство «Райтеплоенергія» створене рішенням Канівської районної ради від 22.01.2003 № 57 і підпорядковане районній раді (Орган управління майном).

У відповідності з п.7.2 цього Статуту поточне ( оперативне) управління районним комунальним підприємством здійснює його керівник - директор, який призначається Органом правління майном і підзвітний цьому органу. З керівником підприємства укладається контракт.

З огляду на викладене, суд критично оцінює позицію позивача про порушення відповідачем пункту 20 частини першої статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо одноособового звільнення позивача головою районної ради, оскільки ОСОБА_2 був в.о. директора Канівського районного комунального підприємства "Райтеплоенергія" і контракт з ним не укладався.

Посилання позивача на примушування до написання заяви на звільнення не підтверджені у суді належними та допустимими доказами на підтвердження вчинення головою ради на позивача тиску, в тому числі звернення позивача до правоохоронних органів з приводу такого тиску.

Крім того, представником позивача не заперечувався факт того, що 30.04.2021 ОСОБА_2 власноручно написав заяву про звільнення від виконання обов`язків директора Канівського районного комунального підприємства "Райтеплоенергія".

Судом встановлено, що вказана заява містить дату її написання (30.04.2021), підпис позивача, підставу для звільнення (угода сторін) та дату звільнення ( 05.05.2021), була прийнята відповідачем, про що свідчить реєстраційний штамп і резолюція, тобто сторони досягли домовленості про дату та підстави припинення трудового договору. На час видачі розпорядження про звільнення ОСОБА_2 від виконання обов`язків директора, позивач не виявив наміру анулювати таку домовленість.

Посилання позивача на той факт, що оспорюване розпорядження Черкаської районної ради від 05.05.2021 №25, не містить вказівки про проведення з ним повного розрахунку на день звільнення, не містить пункту про утворення комісії по проведенню інвентаризації документів, справ та матеріальних цінностей та внесення запису до трудової книжки також є необгрунтованими з наступних підстав.

Черкаська районна рада відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» є суб`єктом призначення та звільнення керівників комунальних підприємств, але не є роботодавцем. Відповідно до Податкового кодексу України роботодавець - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов`язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов`язки, передбачені законами; працівник - фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.

Згідно зі статтею 47 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті 116 цього Кодексу.

Згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджений наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58, трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації усіх форм власності або у фізичної особи понад п`ять днів.

Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" передбачає, що бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.

Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Статутом Канівського районного комунального підприємства "Райтеплоенергія", затвердженим рішенням Канівської районної ради від 28.09.2016 №8-4/VII, яким керувався в своїй діяльності позивач, було встановлено, що підприємство здійснює бухгалтерський облік результатів своєї роботи; має самостійний баланс; має право формувати та затверджувати штатний розпис, встановлювати в межах фонду заробітної плати посадові оклади у відповідності з діючими схемами оплати праці. Директор в межах наданих йому повноважень вчиняє будь-які правочини, які не суперечать Статуту та чинному законодавству, в тому числі трудові договори (контракти); затверджує штати та штатний розпис підприємства, видає накази та розпорядження; відкриває рахунки Підприємства у банківських установах; розпоряджається коштами та майном підприємства відповідно до чинного законодавства. При цьому, орган управління майном (Засновник) не має права втручатися в оперативну та господарську діяльність Підприємства. Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України. Отже, Канівське районне комунальне підприємство "Райтеплоенергія" є уповноваженим органом у розумінні трудового та фінансового законодавства.

В статті 19 Конституції України та статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування» зазначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.

З огляду на викладене, судом встановлено, що ОСОБА_2 у позовній заяві вказав, він перебував у трудових відносинах з Канівським районним комунальним підприємством "Райтеплоенергія" та на виконання рішення Канівської районної ради від 27.05.2020 №45-13/VII "Про керівника КРКП "Райтеплоенергія" Канівської районної ради", позивачем 01.06.2020 було видано наказ №22-к/20 по підприємству, про те, що він приступає до виконання обов`язків директора. Відповідно позивач, як посадова особа уповноваженого органу (роботодавець), на виконання розпорядження Черкаської районної ради від 05.05.2021 №25 мав видати наказ підприємства про припинення виконання обов`язків директора Канівського районного комунального підприємства "Райтеплоенергія" у зв`язку із звільненням за угодою сторін, з вказівкою бухгалтерській службі (головному бухгалтеру) про здійснення повного розрахунку та внести відповідний запис до трудової книжки.

Посилання позивача на обов`язок відповідача щодо створення комісії з інвентаризації активів і зобов 'язань підприємства також є безпідставними, оскільки Черкаська районна рада відповідно до норм Закону України «Про місцеве самоврядування» та положень Статуту КРКП "Райтеплоенергія" не уповноважена на вказані дії.

Згідно Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 №879, регламентовано порядок проведення інвентаризації активів і зобов`язань та оформлення її результатів, яке застосовується юридичними особами, створеними відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності.

Так, проведення інвентаризації забезпечується власником (власниками) або уповноваженим органом (посадовою особою), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів (керівник підприємства), який створює необхідні умови для її проведення, визначає об`єкти, періодичність та строки проведення інвентаризації, крім випадків, коли проведення інвентаризації є обов`язковим.

Для проведення інвентаризації на підприємстві розпорядчим документом керівника підприємства створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби. Інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства.

З огляду на викладене вище, судом встановлено, що проведення інвентаризації активів і зобов`язань підприємства та створення інвентаризаційної комісії належить до компетенції керівника підприємства, тобто безпосередньо позивача.

Отже, судом встановлено, що звільнення ОСОБА_2 від виконання обов`язків директора Канівського районного комунального підприємства "Райтеплоенергія" на підставі розпорядження Черкаської районної ради від 05.05.2021 №25, здійснене без порушення установленого порядку та на законних підставах.

Таким чином, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Черкаської районної ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне підприємство "Райтеплоенергія" Черкаської районної ради, про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Черкаської районної ради Черкаської області від 05.05.2021 №25 "Про звільнення ОСОБА_2 від виконання обов`язків директора Канівського комунального підприємства "Райтеплоенергія" за угодою сторін.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання провести звільнення з дотриманням процедури, встановленої Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", суд вважає її безпідставною, яка не підлягає задоволенню, оскільки дані повноваження відповідача згідно норм чинного законодавства України є дискреційними і суд не вправі зобов`язувати орган місцевого самоврядування вчиняти певні дії.

Так, судова практика Верховного Суду у справі № 826/10085/16 стосувалась саме визначення дискреційних повноважень, меж втручання суду, де суд вказав, що поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Отже, дискреційні повноваження – це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

У зв`язку із законністю розпорядження голови Черкаської районної ради Черкаської області від 05.05.2021 №25 "Про звільнення ОСОБА_2 від виконання обов`язків директора Канівського комунального підприємства "Райтеплоенергія" за угодою сторін, суд відмовляє і в іншій позовній вимозі позивача про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Отже, у позові слід відмовити повністю.

Зважаючи на те, що позивач при поданні позову до суду судовий збір не сплачував, оскільки звільнений від його сплати на підставі п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", сплату судового збору слід компенсувати за рахунок держави.

Враховуючи викладене, та керуючись ст.ст.4, 12, 77, 81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Черкаської районної ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне підприємство "Райтеплоенергія" Черкаської районної ради, про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Черкаської районної ради Черкаської області від 05.05.2021 №25 "Про звільнення ОСОБА_2 від виконання обов`язків директора Канівського комунального підприємства "Райтеплоенергія", зобов`язання провести звільнення з дотриманням процедури, встановленої Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.

Витрати по сплаті судового збору компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду виготовлено 19.10.2021 ( святкові та вихідні дні 14-17.10.2021)

Головуючий О . М . Льон