
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2021 р. Справа№200/8883/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про: визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неналежного зарахування архівної довідки № 138/03 від 08.02.2021 року під час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати архівну довідку № 138/03 від 08.02.2021 року про час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу) період роботи: з 23.05.1983 року по 06.07.1983 гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток (1 місяць 14 днів), з 27.03.1984 року по 01.05.1984 року гірничого майстра підземного (1 місяць 5 днів), з10.09.1990 року по 09.11.1990 року гірничого майстра (2 місяці), з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року гірничого диспетчера, зайнятого на підземних роботах менше 50% робочого часу протягом року, з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року начальником зміни, найнятим на підземних роботах 50% та більше робочого часу протягом року, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходи) починаючи з 10.01.2015 року.
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неналежного зарахування архівної довідки № 138/03 від 08.02.2021 року під час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати архівну довідку № 138/03 від 08.02.2021 року про час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу) період роботи: з 23.05.1983 року по 06.07.1983 гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток (1 місяць 14 днів), з 27.03.1984 року по 01.05.1984 року гірничого майстра підземного (1 місяць 5 днів), з10.09.1990 року по 09.11.1990 року гірничого майстра (2 місяці), з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року гірничого диспетчера, зайнятого на підземних роботах менше 50% робочого часу протягом року, з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року начальником зміни, найнятим на підземних роботах 50% та більше робочого часу протягом року, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходи) починаючи з 10.01.2015 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він з 10.01.2015 року перебуває на обліку в Костянтинівсько-Дружківському об`єднаному управлінні пенсійного фонду України як отримувач пенсії.
Позивач вказує на те, що згідно документів, які знаходяться в матеріалах його пенсійної справи він відпрацював на підземних роботах в якості: з 23.05.1983 року по 06.07.1983 року гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток (1 місяць 14 днів); з 27.03.1984 року по 01.05.1984 року гірничого майстра підземного (1 місяць 5 днів); з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року гірничого майстра підземного (2 місяці); з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року гірничого диспетчера, зайнятого на підземних роботах менш 50 % робочого часу протягом року; з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року начальником зміни, зайнятим на підземних роботах 50 % та більше робочого часу протягом року.
Позивач вважає, що станом 10.01.2015 року, тобто на дату звернення з заявою про призначення пенсії, він мав достатньо пільгового стажу (відпрацював на підземних роботах більше 15 років) для отримання пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Проте, посадові особи органу пенсійного фонду протиправно позбавили Позивача пенсії в розмірі, передбаченому вищезазначеним Законом.
Крім того, позивач вказує на те, що 28.05.2021 року він звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак, станом на час звернення до суду відповіді на його заяву не надав, та відповідно до частини 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» перерахунок пенсії не здійснив.
Позивач з бездіяльністю органів пенсійного фонду не може погодитись та вважає, що відмова у перерахунку пенсії є протиправною та такою, що порушує право позивача на отримання додаткових гарантій пенсійного забезпечення і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів, які передбачені Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
З огляду на викладене позивач просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до п. 1 постанови № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. При цьому, у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (п. 20 Порядку № 637). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до п. 2, 3 Постанови від 18.11.2005 року № 383 «Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків. При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Відповідач вказує на те, що згідно з записами у трудовій книжці НОМЕР_1 позивач працював: з 23.05.1983 року по 06.07.1983 року гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток; з 27.03.1984 року по 01.05.1984 року гірничого майстра підземного; з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року гірничого майстра підземного; з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року гірничого диспетчера; з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року начальником зміни, зайнятим на підземних роботах. В архівній довідці СП Шахта «Єнакієвська» ДП «Орджонікідзевугілля» від 25.11.2014 року № 560, яка надана позивачем до заяви про призначення/перерахунок пенсії від 19.12.2014 року зазначено, що позивач працював: з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року на посаді гірничого майстра підземного (інформація щодо робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків відсутня); з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року на посаді гірничого диспетчера (зайнятого на підземних роботах менш 50 % робочого часу протягом року); з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року начальником зміни, зайнятим на підземних роботах (зайнятого на підземних роботах 50 % та більше робочого часу протягом року). Відповідач зазначає, що інформація щодо виконання позивачем робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків відсутня.
Крім того, зазначає, що ОСОБА_1 до Костянтинівсько- Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою від 28 травня 2021 року, щодо зарахування архівної довідки № 138/03 від 08 лютого 2021 року, не звертався. В матеріалах справи відсутні докази направлення або надходження заяви від 28 травня 2021 року з архівною довідкою № 138/03 від 08.02.2021 року до управління, у зв`язку з чим відсутні підстави щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неналежного зарахування архівної довідки № 138/03 від 08.02.2021 року під час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу)
З огляду на вказані обставини відповідач зазначає, що призначаючи позивачу пенсію він діяв у межах та у спосіб визначений чинним законодавством, отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року позивачу поновлено строк звернення до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 був взятий на облік як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, а саме: з м. Єнакієве Донецької області до АДРЕСА_2 , що підтверджується відповідною довідкою управління соціального захисту населення від 29.03.2018 року № 0000281715 (а.с. 23).
Місто Єнакієве Донецької області включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 19.12.2014 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 62).
З протоколу 7318 від 26.12.2014 року вбачається, що позивачу призначено пенсію за віком з 10.01.2015 року в розмірі 5432,88 грн. (а.с. 61).
Відповідно до розрахунку стажу пільговий стаж ОСОБА_1 становить 22 роки 9 місяців 20 днів, загальний стаж 33 роки 0 місяців 11 днів, який врахований по 31.12.2013 року. З розрахунку встановлено, що до пільгового стажу позивача зараховані періоди роботи з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року, з 01.01.1992 року по 30.06.2000 року, з 01.07.2000 року по 31.12.2003 року, з 01.01.2004 року по 30.09.2010 року, з 01.10.2010 по 31.12.2010 року, з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, з 01.01.2014 року по 20.08.2014 року (а.с. 61-зворотній бік).
Позивачем до матеріалів справи долучено лист Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 31.10.2018 року № 22425/Б-111, № 22032/Б-111, відповідно до якого позивача було повідомлено про отримання ним пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, розмір якої обчислено за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Також зазначено, що розмір його пенсії обчислено відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу 56 років. В тому числі за 23 роки стажу роботи за Списком № 1 додатково зараховано 23 роки (коефіцієнт страхового стажу - 0,56000) та заробітної плати 9841,57 грн., визначеної за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 року по 28.02.2014 року ( коефіцієнт заробітної плати - 2,61438), складає 5511,28 грн. За 21 рік страхового стажу понад 35 років розмір пенсії ОСОБА_1 пенсії збільшено на 21 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року з урахуванням доплати за понаднормований стаж (304,92 грн.), складає 5816,20 грн. Пенсія обчислена згідно вимог чинного законодавства. Крім того, зазначено, що оскільки ОСОБА_2 не мав 15 років стажу роботи з повним робочим днем під землею, підстави для обчислення розміру пенсії у розмірі 80% заробітної плати. Визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058, як передбачено статтею 28 Закону відсутні (а.с. 20-21).
Крім того, до матеріалів справи долучено лист Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області без дати та номера, відповідно до якого позивача повідомлено, що в довідці, яка уточнює пільговий характер роботи на пільгових умовах, зазначено, що ОСОБА_1 працював на підземних роботах в якості: з 23.05.1983 року по 06.07.1983 року гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток (1 місяць 14 днів); з 27.03.1984 року по 01.056.1984 року гірничого майстра підземного (1 місяць 5 днів); з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року гірничого майстра підземного (2 місяці); з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року гірничого диспетчера, зайнятого на підземних роботах менше 50% робочого часу протягом року; з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року начальником зміни, зайнятим на підземних роботах 50% та більше робочого часу протягом року. Оскільки ОСОБА_1 не набув 15 років шахтарського стажу, визначити розмір пенсії відповідно до ст. 8 Закону України № 345-VІ не має законних підстав (а.с. 11-12).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою від 28.05.2021 року, відповідно до якої просив врахувати архівну довідку № 138/03 від 08.02.2021 року та долучити її до пенсійної справи, а також здійснити перерахунок пенсії з врахуванням вказаної довідки (а.с. 13).
Суд зазначає, що рішення за результатами розгляду вказаної заяви, позивачем та відповідачем суду не надано.
З аналізу матеріалів справи, суд приходить висновку, що спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо не обчислення пенсії ОСОБА_1 на підставі вимог Закону України «Про підвищення престижність шахтарської праці».
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов`язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».
Закон України «Про пенсійне забезпечення» №1788 від 05.11.1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1.6, 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (в редакції чинній на момент призначення пенсії), звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення); 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи; 5) документи, які засвідчують особливий статус особи; 6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3 розділу І цього Порядку).
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пункт 3 Порядку № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
З аналізу зазначеного суд доходить висновку, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.
З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків (п. 2 Порядку № 383).
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.
Крім того, після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж в період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення» (статті 13,62), і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Згідно трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 встановлено, що позивач 23.05.1983 року був прийнятий на Шахту «Червоний Жовтень» на посаду гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток підземним 3 розряду на практику; 07.07.1983 року звільнений у зв`язку з закінченням практики; 27.03.1984 року прийнятий гірничим майстром з повним робочим днем в шахті, для проходження виробничої практики; 01.05.1984 року звільнений у зв`язку з закінченням виробничої практики; 27.08.1984 року прийнятий до Макіївського науково - випробувального інституту на посаду техніка у відділ раптових викидів вугілля, породи та газу; 14.03.1985 року звільнений за власним бажанням; 20.05.1985 року прийнятий до Виробничого об`єднання «Орджонікідзевугілля» прийнятий штатним викладачем учбово - курсового комбінату; 04.09.1990 року звільнений у зв`язку з переведенням на шахту «Єнакієвська»; 10.09.1990 року прийнятий на Шахту «Єнакієвська» ВО «Орджонікідзевугілля» на посаду гірничого майстра підземного; 10.11.1990 року переведений гірничим диспетчером; 20.11.19921 року переведений начальником зміни підземним; 01.02.2016 року звільнений за власним бажанням (а.с. 8-10).
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 560 від 25.11.2014 року, виданої Відокремленим підрозділом «Шахта «Енакіївська» ДП «Орджонікідзевугілля», встановлено, що позивач виконував гірничі роботи з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року на посаді гірничого майстра ВТБ підземний, що передбачена Списком № 1 розділу 1 Постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173, з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року на посаді гірничого диспетчера, зайнятого на підземних роботах менше 50% робочого часу на рік, що передбачена Списком № 1 розділу 1підрозділ 1 код 101010001-21656 Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10, з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року на посаді начальника зміни, зайнятого на підземних роботах більше 50% та більше робочого часу на рік, що передбачена Списком № 1 розділ 1 підрозділу 1 позиція 1.1г Постанови КМУ № 36 від 16.01.2003 року, з 21.08.2014 року знаходить в зоні АТО шахта займається видобутком вугілля підземним способом (а.с. 63).
З довідки про спуски в шахту від 25.11.2014 року, виданої Відокремленим підрозділом «Шахта «Енакіївська» ДП «Орджонікідзевугілля», вбачається, що ОСОБА_1 :
- у 1990 році було здійснено 1 спуск у листопада, 4 - у грудні.
- у 1991 році було здійснено: 3 спуски - у січні, 2 - у лютому, 3 - у березні, 3 - у квітні, 4 - у травні, 5 - у червні, 2 - у липні, 3 - у серпні, 20 - у вересні, 12 - у жовтні, 11 - у листопаді, 13 - у грудні.
- у 1992 році було здійснено: 9- у січні, 13 - у лютому, 12 - у березні, 12 - квітні, 12 - у травні, 13 - червні, 4 - у липні, 9 - у серпні, 11 - у вересні, 10- жовтні, 7+2 - у листопаді, 18 - у грудні.
- у 1993 році було здійснено: 5+5 спусків - у січні, 12 - у лютому, 1 - у березні, 18 - у квітні, 19 - у травні, 17 - червні, 14 - у липні, 15+9відп. - у серпні, 14 лікарняний +7 - у вересні, 17 - у жовтні, 17 - у листопаді, 16 - у грудні.
- у 1994 році було здійснено: 15 спусків + 5відп. - у січні, 19відп.+4 - у лютому, 16 - у березні, 16 - у квітні, 19 - у травні, 6+20відп. - червні, 19 - у липні, 18 - у серпні, 16+3 безоплатна відпустка - у вересні, 23 лікарняний +3 - у жовтні, 17 - у листопаді, 18 - у грудні.
- у 1995 році було здійснено: 20 спусків - у січні, 16 - у лютому, 19 - у березні, 18 - у квітні, 19 - у травні, 18 - червні, 12+10відп. - у липні, 10відп.+10 - у серпні, 17 - у вересні, 6+19відп. - у жовтні, 9відп.+10 - у листопаді, 10+11лікарняний - у грудні.
- у 1996 році було здійснено: 16 спусків + 3 лікарняні - у січні, 17 - у лютому, 18 - у березні, 18 - у квітні, 17 - у травні, 7+16відп. - червні, 4відп.+14 - у липні, 28відп. + 1 - у серпні, 17 - у вересні,18 - у жовтні, 18 - у листопаді, 19 - у грудні.
- у 1997 році було здійснено: 19 спусків - у січні, 16 - у лютому, 19 - у березні, 18 - у квітні, 18 - у травні, 18 - червні, 10+11відп. - у липні, 3відп.+16 - у серпні, 18 - у вересні, 3відп.+24відп. - у жовтні, 5відп.+16 - у листопаді, 17 - у грудні.
- у 1998 році було здійснено: 18 спусків - у січні, 18 - у лютому, 18 - у березні, 8 лікарняний + 13- у квітні, 8+10лікарняний - у травні, 6лікарняний+22відп. - червні, 17 - у липні, 8+11лікарняний+4відп. - у серпні, 16відп.+8 - у вересні, 18 - у жовтні, 18 - у листопаді, 18 - у грудні.
- у 1999 році було здійснено: 19 спусків - у січні, 17 - у лютому, 18 - у березні, 18 - у квітні, 19 - у травні, 18 - червні, 5+22відп. - у липні, 1відп.+17 - у серпні, 18 - у вересні, 5+21відп. - у жовтні, 18 - у листопаді, 19 - у грудні.
- у 2000 році було здійснено: 19 спусків - у січні, 14+5лікарняний - у лютому, 19 - у березні, 18 - у квітні, 18 - у травні, 18 - червні, 18 - у липні, 8+17відп. - у серпні, 13відп.+10 - у вересні, 18 - у жовтні, 18 - у листопаді, 18 - у грудні.
- у 2001 році було здійснено: 19 спусків - у січні, 9+11відп. - у лютому, 18 - у березні, 18 - у квітні, 19 - у травні, 18 - червні, 19 - у липні, 31відп. - у серпні, 12відп.+11 - у вересні, 18 - у жовтні, 18 - у листопаді, 18 - у грудні.
- у 2002 році було здійснено: 19 спусків - у січні, 17 - у лютому, 19 - у березні, 18 - у квітні, 10 + 16 лікарняний - у травні, 19 - червні, 18 - у липні, 23відп. + 3 - у серпні, 18 - у вересні, 18 - у жовтні, 18 - у листопаді, 3 + 24відп. - у грудні (а.с. 63-зворотній бік).
З довідки про спуски в шахту від 25.11.2014 року, виданої Відокремленим підрозділом «Шахта «Енакіївська» ДП «Орджонікідзевугілля», вбачається, що ОСОБА_1 :
- у 2003 році було здійснено: 19 спусків - у січні, 18відп. - у лютому, 18 - у березні, 19 - у квітні, 15+5лікарняний - у травні, 14лікарняний+4 - червні, 5+19відп. - у липні, 10відп.+13 - у серпні, 5+8лікарняний+10відп. - у вересні, 6відп.+15 - у жовтні, 18 - у листопаді, 19 - у грудні.
- у 2004 році було здійснено: 18 спусків - у січні, 18 - у лютому, 9+16відп. - у березні, 5відп.+15 - у квітні, 19 - у травні, 18 - червні, 6+19відп. - у липні, 2відп. + 17 - у серпні, 18 - у вересні, 15 - у жовтні, 15 - у листопаді, 16 - у грудні
- у 2005 році було здійснено: 15 спусків - у січні, 14 - у лютому, 15 - у березні, 15 - у квітні, 15 - у травні, 15 - червні, 10+10відп. - у липні, 19відп.+6 - у серпні, 15 - у вересні, 16 - у жовтні, 14 - у листопаді, 13відп.+10 - у грудні.
- у 2006 році було здійснено: 15 спусків - у січні, 14 - у лютому, 16 - у березні, 16 - у квітні, 16 - у травні, 16 - червні, 17відп.+6 - у липні, 16 - у серпні, 15 - у вересні, 15 - у жовтні, 16 - у листопаді, 6+14відп. - у грудні
- у 2007 році було здійснено: 10відп.+4 спуски+10лікарняний - у січні, 19 - у лютому, 18лікарняний - у березні, 11лікарняний+5 - у квітні, 14 - у травні, 16 - червні, 3+5лікарняний+13відп. - у липні, 4відп.+14 - у серпні, 15 - у вересні, 15 - у жовтні, 16 - у листопаді, 15 - у грудні.
- у 2008 році було здійснено: 7 спусків+16відп. - у січні, 2відп.+13 - у лютому, 16 - у березні, 15 - у квітні, 15 - у травні, 17 - червні, 15 - у липні, 4+23відп. - у серпні, 2відп.+14 - у вересні, 15 - у жовтні, 16 - у листопаді, 15 - у грудні.
- у 2009 році було здійснено: 12відп.+9 спуски - у січні, 6відп.+11 - у лютому, 15 - у березні, 16 - у квітні, 15 - у травні, 11+7відп. - червні, 14лікарняний+7відп. - у липні, 6відп.+13 - у серпні, 15 - у вересні, 16 - у жовтні, 4+21відп. - у листопаді, 14 - у грудні.
- у 2010 році було здійснено: 16 спусків - у січні, 16 - у лютому, 9+10відп. - у березні, 16 - у квітні, 14 - у травні, 12+7відп. - червні, 25відп.+3 - у липні, 14 - у серпні, 16 - у вересні, 15 - у жовтні, 15 - у листопаді, 15 - у грудні
- у 2011 році було здійснено: 15 спусків - у січні, 16 - у лютому, 15 - у березні, 26відп.+2 - у квітні, 4відп.+13 - у травні, 15 - червні, 16 - у липні, 11+7відп. - у серпні, 5відп.+13 - у вересні, 14 - у жовтні, 16 - у листопаді, 16 - у грудні.
- у 2012 році було здійснено: 15 спусків - у січні, 10+9відп. - у лютому, 9відп.+10 - у березні, 15 - у квітні, 16 - у травні, 14 - червні, 16 - у липні, 21відп.+4 - у серпні, 15 - у вересні, 15 - у жовтні, 16 - у листопаді, 15 - у грудні.
- у 2013 році було здійснено: 23 відп.+2спуски - у січні, 14 - у лютому, 16 - у березні, 15 - у квітні, 16 - у травні, 20 - червні, 23 - у липні, 18відп.+9 - у серпні, 23 - у вересні, 23 - у жовтні, 23 - у листопаді, 23 - у грудні
- у 2014 році було здійснено: 15 спусків - у січні, 14 - у лютому, 9+12відп. - у березні, 8відп.+10 - у квітні, 16 - у травні, 15 - червні, 15 - у липні, 21відп. - у серпні, 1 - у вересні (а.с. 64-зворотній бік).
Також, позивачем надано до суду архівну довідку від 18.02.2021 року № 138/03 про підйоми та спуски ОСОБА_1 у період з 1990 року по 2014 рік (а.с. 14-16).
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України N 345-VI дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України N 345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Виходячи з аналізу норм Закону України N 345-VI до кола працівників, на яких поширюється дія цього Закону та встановлені цим Законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку N 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Пунктом 2 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 N 383, передбачено, що під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 % робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Як встановлено судом, позивач у періоди з 23.05.1983 року по 06.07.1983 року, з 27.03.1984 року по 01.05.1984 року, з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року, з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року, з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року виконував роботи, які передбачена Списком N 1, що затверджені Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173, Постановою Кабінетом Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.94 N 162 та Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 N 36.
В той час, відповідач зазначає, що вказані вище спірні періоди роботи зараховані як пільговий стаж по Списку N 1, проте не можуть бути зараховані саме до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком N 1 в розумінні Закону України N 345-VI.
Суд вважає такі доводи відповідача необґрунтованими та звертає увагу пенсійного органу на те, що подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді. Так, у постановах від 20.11.2018 (справа N 345/4616/16), від 06.02.3019 (справа N 345/4570/16-а) Верховний Суд дійшов правового висновку, що ст. 1 Закону України N 345-VI слід розглядати у нерозривному зв`язку зі Списком N 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, а тому стаж роботи особи на посаді інженера, майстра гірничого виробничих дільниць, начальника зміни має бути зарахована до стажу роботи, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 1, 8 Закону України N 345-VI.
Оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог.
При цьому суд наголошує, що відповідач протиправно при призначенні пенсії з 10.01.2015 року не здійснив розрахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та не зарахував періоди роботи позивача з 23.05.1983 року по 06.07.1983 на посаді гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток, з 27.03.1984 року по 01.05.1984 року на посаді гірничого майстра підземного, з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року на посаді гірничого майстра, з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року на посаді гірничого диспетчера, з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року на посаді начальника зміни до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 N 345-VI.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Нормами частини 2 статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).
Згідно із ч. 2 ст. 9 суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 23.05.1983 року по 06.07.1983 на посаді гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток, з 27.03.1984 року по 01.05.1984 року на посаді гірничого майстра підземного, з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року на посаді гірничого майстра, з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року на посаді гірничого диспетчера, з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року на посаді начальника зміни до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 N 345-VI, перерахувати з 10.01.2015 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 року N 345-VI у розмірі 80 % середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати з 10.01.2015 року з урахуванням проведених раніш виплат.
Стосовно вимоги позивача визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неналежного зарахування архівної довідки № 138/03 від 08.02.2021 року під час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати архівну довідку № 138/03 від 08.02.2021 року про час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), суд зазначає наступне.
Позивач надав до суду заяву від 28.05.2021 року, відповідно до якої просив Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області врахувати архівну довідку № 138/03 від 08.02.2021 року та долучити її до пенсійної справи, а також здійснити перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки.
Позивач вказує на те, що направляв зазначену заяву з додатками на адресу Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, на підтвердження вказаних обставин долучає до матеріалів справи копію квитанції «Укрпошти» про направлення 27.05.2021 року поштового відправлення рекомендованим листом за № 841220364620 (а.с. 18, 76).
Відповідно до роздруківки з сайту «Укрпошти» вказано, що поштове відправлення за № 841220364620 вручено адресату 28.05.2021 року (а.с. 19, 75).
При цьому відповідач у відзиві на позовну заяву наголошував, що заяву ОСОБА_1 від 28.05.2021 року та архівну довідку № 138/03 від 08.02.2021 року не отримував.
Надаючи оцінку наданим документам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Приписами статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Суд зазначає, що належність доказів характеризує спроможність тих чи інших даних (інформації) бути процесуально корисними для вирішення певного процесуального питання в межах судового провадження та розгляду по суті й правильного вирішення конкретної справи.
Предметом доказування згідно ч. 2 ст. 73 КАС України є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленю при ухваленні судового рішення.
Слід зазначити, в цьому контексті, що зазначення ч. 1 ст. 72 КАСУ «докази, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів)» правильно слід тлумачити, як логічну здатність містити інформацію, яка стосується предмету доказування.
Отже, належний доказ - це доказ який має логічний зв`язок з обставинами, які становлять предмет доказування, до якого можуть належати факти матеріальноправого та процесуального характеру.
Докази які стосуються процесуальних відносин (докази про те, що інший доказ у справі є недостовірний або одержаний за обставин, які роблять його недопустимим) не охоплюються належністю.
Частиною 3 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Тягар доведення належності того чи іншого доказу несе учасник, який подає суду відповідний доказ чи просить суд його витребувати.
Поряд з цим, з огляду на приписи процесуального закону в адміністративних справах, при дотримані принципу змагальності, суд використовуючи принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі (закріплений у статті 9 КАСУ), вживає визначені законом заходи, необхідні для такого, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Питання про належність доказу може бути вирішено без дослідження самого доказу з огляду на вирішення питання про те чи стосуються певні фактичні дані обставин, які становлять предмет доказування.
Суд зазначає, що висновок щодо належності/неналежності доказу ґрунтується на оцінці тверджень учасника справи про обставини, які, на їх думку, може підтвердити доказ, що подається або витребовується.
Стаття 74 Кодексу адміністративного судочинства України, суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд зазначає, що допустимість стосується виключно процесуальної форми доказів, тобто засобів доказування і така має два аспекти: 1) негативний; 2) позитивний.
Негативний - допустимість доказу залежить від того, чи було дотримано встановленого законом порядку його одержання порушення вимог закону щодо порядку формування засобів доказування, як процесуальної форми судових доказів, тягне за собою їх недопустимість як доказів, що унеможливлює використання сторонами та судом даних (інформації), що містяться в них, для вирішення спору.
Позитивний - певні обставини можуть бути підтверджені тільки певними засобами доказування, у деяких випадках, прямо передбачених у законі (як матеріальному, так і процесуальному), та чи інша обставина має доказуватись лише певним, визначеним у законі засобом доказування.
Питання допустимості доказу є найбільш визначальним для законності судового рішення - безпідставна відмова залучити до справи належний та допустимий доказ створює ризик скасування рішення, прийняття неналежного доказу - процесуальні втрати; - прийняття і врахування під час ухвалення рішення доказу, який не має бути прийнятий як недопустимий є підставою для скасування рішення та впливає на справедливість розгляду, помилкове прийняття неналежного доказу лише знижує ефективність судового розгляду.
Суд зазначає, що належність та допустимість притаманні кожному доказу окремо без їх наявності відповідний матеріал не можу бути прийнятий як доказ. Належний доказ не може бути прийнятий, якщо він є недопустимий. Допустимість доказу не гарантує його доказову силу. Висновок про допустимість доказу можливий лише після висновку про його належність з огляду на необхідність перш за все з`ясувати правову можливість використання певного матеріалу як доказу що стосується предмету доказування у справі.
Отже і належність і допустимість є необхідними для того щоб доказ був прийнятий судом (отриманий, витребуваний). Вказані властивості доказів не підмінюють собою критерії оцінювання, а саме: достовірності та достатності.
Відповідно до ст. 75, 76 Кодексу адміністративного судочинства України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З аналізу вищезазначених положень вбачається, що суд при прийнятті рішенні оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу.
Дослідивши надані позивачем документи на підтвердження направлення до Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області копію квитанції «Укрпошти» (а.с. 18, 76) та роздруківку з сайту «Укрпошти» (а.с. 19, 75), суд зазначає, що поштові відправлення № 8412210364620 адресоване ПФУ Костянтинівське від Мирошниченко направлено 27.05.2021 року, при цьому заява ОСОБА_1 про врахування архівної довідки № 138/03 від 08.02.2021 року та про перерахунок пенсії датована 28.05.2021 року, тобто на день пізніше ніж направлено поштове відправлення.
Таким чином надані позивачем докази на підтвердження направлення (вручення) Костянтинівсько - Дружківському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України заяви від 28.05.2021 року не є належним та не можуть бути враховані судом.
З огляду на зазначене, позивачем не доведено направлення на адресу Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області заяви ОСОБА_1 від 28.05.2021 року, з огляду на зазначене суд зазначає, що про відсутність в діях відповідача протиправної бездіяльності щодо неналежного зарахування архівної довідки № 138/03 від 08.02.2021 року під час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу).
Отже, позовні вимоги позивача в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати архівну довідку № 138/03 від 08.02.2021 року про час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу) не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині визнання протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення при призначенні пенсії з 10.01.2015 року розрахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та не зарахування періодів роботи позивача з 23.05.1983 року по 06.07.1983 на посаді гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток, з 27.03.1984 року по 01.05.1984 року на посаді гірничого майстра підземного, з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року на посаді гірничого майстра, з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року на посаді гірничого диспетчера, з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року на посаді начальника зміни до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 N 345-VI, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 23.05.1983 року по 06.07.1983 на посаді гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток, з 27.03.1984 року по 01.05.1984 року на посаді гірничого майстра підземного, з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року на посаді гірничого майстра, з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року на посаді гірничого диспетчера, з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року на посаді начальника зміни до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 N 345-VI, перерахувати з 10.01.2015 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 року N 345-VI у розмірі 80 % середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати з 10.01.2015 року з урахуванням проведених раніш виплат.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судового збору в розмірі 454 грн.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неналежного зарахування архівної довідки № 138/03 від 08.02.2021 року під час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати архівну довідку № 138/03 від 08.02.2021 року про час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу) період роботи: з 23.05.1983 року по 06.07.1983 гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток (1 місяць 14 днів), з 27.03.1984 року по 01.05.1984 року гірничого майстра підземного (1 місяць 5 днів), з10.09.1990 року по 09.11.1990 року гірничого майстра (2 місяці), з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року гірничого диспетчера, зайнятого на підземних роботах менше 50% робочого часу протягом року, з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року начальником зміни, найнятим на підземних роботах 50% та більше робочого часу протягом року, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходи) починаючи з 10.01.2015 року - задовольнити частково.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення при призначенні пенсії з 10.01.2015 року розрахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та не зарахування періодів роботи позивача з 23.05.1983 року по 06.07.1983 на посаді гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток, з 27.03.1984 року по 01.05.1984 року на посаді гірничого майстра підземного, з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року на посаді гірничого майстра, з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року на посаді гірничого диспетчера, з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року на посаді начальника зміни до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 N 345-VI.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) зарахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ) періоди роботи з 23.05.1983 року по 06.07.1983 на посаді гірничого робочого з ремонту гірничих виробіток, з 27.03.1984 року по 01.05.1984 року на посаді гірничого майстра підземного, з 10.09.1990 року по 09.11.1990 року на посаді гірничого майстра, з 10.11.1990 року по 19.11.1992 року на посаді гірничого диспетчера, з 20.11.1992 року по 21.08.2014 року на посаді начальника зміни до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 N 345-VI, перерахувати з 10.01.2015 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 року N 345-VI у розмірі 80 % середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати з 10.01.2015 року з урахуванням проведених раніш виплат.
В частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неналежного зарахування архівної довідки № 138/03 від 08.02.2021 року під час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати архівну довідку № 138/03 від 08.02.2021 року про час підйому і спуску в шахту ОСОБА_1 для врахування підземного стажу та перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з виплатою пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу) відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні.
Повний текст рішення складено та підписано 20 жовтня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська