ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
| "08" серпня 2007 р. | Справа № 15а/161-3213 15 год. 35 хв. м. Тернопіль Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Бучинської Г.Б. при секретарі судового засідання Суховій Р.М. Розглянув справу за позовом Тернопільської об`єднаної державної податкової інспекції, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, вул. АДРЕСА_1, м. Тернопіль про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами на суму 3400,00 грн. по платежу адміністративні штрафи та інші санкції за участю представників сторін: позивача: старший державний податковий інспектор юридичного відділу Лисий Я.І. - довіреність № 45761/7/10-015 від 02.07.2007р. відповідача: не з'явився. Суть справи: Тернопільська об`єднана державна податкова інспекція звернулася у господарський суд з позовом про стягнення з Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, вул. АДРЕСА_1, м. Тернопіль 3400,00 грн. заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами по платежу адміністративні штрафи та інші санкції. Як вбачається із позовних матеріалів, спірні правовідносини за своїм характером є адміністративно-правовими, у зв'язку з чим справа розглядається згідно положень Кодексу адміністративного судочинства України, що набрав чинності з 01.09.2005р. Відповідно до змісту пунктів 6, 7 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. В розпочатому судовому засіданні учаснику судового процесу роз'яснено його процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст. 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України. Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу не здійснюється за відсутності відповідного клопотання. Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Представники відповідача у судове засідання не з'явився, заперечень на позов не представив, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення № НОМЕР_1про вручення відповідачу 25.07.2007р. поштового відправлення. Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, господарський суд встановив: Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1, вул. АДРЕСА_1, м. Тернопіль зареєстрована як фізична особа -підприємець (ідентифікаційний код НОМЕР_2) у Виконавчому комітеті Тернопільської міської ради НОМЕР_3, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та довідкою державного реєстратора № НОМЕР_4. 16.03.2007р. Тернопільською об`єднаною державною податковою інспекцією проведено перевірку відповідача щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів кіоску, що знаходиться у м. Тернопіль, м-н АДРЕСА_2 та належить Суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_1 За результатами проведеної перевірки працівниками державної податкової інспекції: - складено акт № НОМЕР_5., який підписано зі сторони відповідача продавцем - ОСОБА_2. без заперечень. Водночас, ОСОБА_2. власноручно здійснено перерахунок готівкових коштів (опис наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків станом на 16.03.2007р.) та надано письмове пояснення від 16.03.2007р. - здійснено розрахунок штрафних (фінансових) санкцій від 22.03.2007р.; - прийнято рішення від НОМЕР_6, яким на підставі ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 3400,00 грн. за порушення п. 6 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зокрема здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій. Статтею 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990р. № 509-XII (із наступними змінами та доповненнями) передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. Згідно норм ст. 15 Закону України „Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", роздрібна торгівля алкогольними напоями тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій. У відповідності до ст. 1 Закону, ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності (виробництво, імпорт, експорт і оптова роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами) протягом визначеного строку Стаття 17 Закону встановлює відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі алкогольними напоями; зокрема, у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень. Зазначені штрафи стягуються за рішенням органу, який видав ліцензію або іншим органом виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України і суми штрафів спрямовуються до бюджету.
У поясненні до акта перевірки від 16.03.2007р. продавцем -ОСОБА_2. не заперечено, встановленого при здійсненні перевірки торгової точки відповідача, факту торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Порушення встановленого порядку реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів у торговельному приміщенні, що належить громадянину -суб'єкту підприємницької діяльності, є підставою для притягнення останнього до встановленої законом відповідальності незалежно від того, якою конкретно особою здійснювалась роздрібна торгівля. В ході судового розгляду з'ясовано, що на момент здійснення перевірки ОСОБА_2. перебувала з позивачем у трудових відносинах (була продавцем) та здійснювала торгівлю (реалізацію продовольчих товарів) в торгівельному об'єкті, що належить Суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_1 У відповідності до п. 16, 39 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006р. № 833, працівники суб'єкта господарювання зобов'язані забезпечити реалізацію прав споживачів, виконувати вимоги інших нормативно-правових актів, що регулюють торговельну діяльність. За порушення даного Порядку та правил суб'єкт господарювання та його працівники несуть відповідальність згідно із законодавством. На підставі наведеного, суд вважає, що порушення встановленого порядку реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів у торговельному приміщенні, що належить громадянину -суб'єкту підприємницької діяльності, є підставою для притягнення останнього до встановленої законом відповідальності незалежно від того, якою конкретно особою здійснювалась роздрібна торгівля. Крім того, рішення про застосування фінансових санкцій від НОМЕР_6 на час слухання справи в суді у встановленому законодавством порядку не скасоване та не визнане недійсними, а відтак є чинними. Як вбачається із матеріалів справи, на час розгляду справи в суді заборгованість Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 зі сплати 3400,00 грн. адміністративних штрафів та інших санкцій залишається несплаченою, що не заперечено відповідачем належними та допустимими доказами. Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) регулюється нормами спеціального закону з питань оподаткування, яким є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181 -III (далі - Закон №2181). Згідно пп. 2.1.4, 2.3.1 п. 2.1 ст. 2 Закону № 2181, контролюючим органом стосовно сплати податків є податкові органи, які уповноважені здійснювати заходи з погашення податкового боргу. У відповідності до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. З Закону № 2181 та п. 11 ст. 10, п. 8 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" органам державної податкової служби надано право звертатись до суду з позовами про примусове стягнення з платника податкового боргу. Пунктом 11 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. Фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками добровільно або стягуються у судовому порядку. Статями 69 - 71 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинства є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Враховуючи викладене, зважаючи, що матеріалами справи підтверджено заборгованість відповідача в заявленій сумі, беручи до уваги, що відповідач у судове засідання не з'явився, заперечень на позовні вимоги Тернопільської об`єднаної державної податкової інспекції та доказів добровільного погашення заборгованості не надав, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, м. Тернопіль 3400,00 грн. заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення. Зважаючи на норми ч. 4 ст. 94 КАС України та беручи до уваги, що позивач звільнений від сплати судових витрат, останні з відповідача не стягуються. Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158, 162, 163, 164, 167, п. 6 розділу Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Тернопільської області ПОСТАНОВИВ: 1. Адміністративний позов задоволити. 2. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, вул. АДРЕСА_1, м. Тернопіль (ідентифікаційний код НОМЕР_2) 3400,00 грн. адміністративних штрафів та інших санкцій на р/р 31118106700002, код платежу 21081111 державного бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області, МФО 838012.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі “23” серпня 2007 р. до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя Г.Б. Бучинська