Рішення № 10045215, 15.04.2010, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
15.04.2010
Номер справи
3/3
Номер документу
10045215
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.04.2010                     Справа № 3/3

За позовом Кременчуцького професійного ліцею нафтопереробної промисловості, юр.адреса: 39610, м. Кременчук Полтавської області, вул. 50 років Жовтня, 42; фактична адреса: 39600, м. Кременчук, вул. Фонвізіна, 18

До Відкритого акціонерного товариства “Полтаваобленерго”, м. Полтава, вул. Старий поділ, 5

Третя особа без самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача Контрольно-ревізійне управління в Полтавській області, 36014, м. Полтава, вул. Шевченка, 1

Про стягнення 191587,85 грн. неправомірно нарахованої та отриманої плати за постачання теплової енергії в гарячій воді за період листопад 2008р. –квітень 2009р.

С у д д я БУНЯКІНА Ганна Іванівна

Представники:

від позивача                    Крутько В.П., Білявський В.В., Корнієнко Л.П.(див. протокол судового

засідання)

від відповідача          Остроушко О.Л.(див. протокол судового засідання)

від третьої особи          Гнипа Д.В. (див. протокол судового засідання)

Рішення виноситься після перерви, оголошеної в судовому засіданні 18.03.2010р. в порядку ст. 77 ГПК України з огляду на необхідність поповнення матеріалів справи додатковими документальними доказами та клопотання про відкладення з боку відповідача.

Суть спору: Стягується 191587,85 грн. неправомірно нарахованої та отриманої плати за постачання теплової енергії в гарячій воді за період листопад 2008р. –квітень 2009р. (в редакції заяви про збільшення позовних вимог № 28 від 15.03.2010 року, вх№ 03660д від 18.03.2010 року).

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві від 09.02.2010 року та письмових запереченнях від 17.03.2010р. та від 15.04.2010 р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін та третьої особи, оцінивши надані докази, суд

в с т а н о в и в:

Між Кременчуцьким професійним ліцеєм нафтопереробної промисловості, м.Кременчук та Кременчуцькою філією Відкритого акціонерного товариства “Полтаваобленерго” укладений договір № 104 на постачання теплової енергії в гарячій воді від 01.01.2004року, згідно якого відповідач взяв на себе зобов’язання постачати відповідачу теплову енергію в гарячій воді в визначених договором обсягах, а позивач зобов’язався сплачувати за одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим договором.

Обсяги теплопостачання на об’єкти позивача та межі балансової та експлуатаційної відповідальності вказані сторонами в додатках №№ 1, 2, відповідно до яких теплова енергія мала постачатись не лише в учбові корпуси й майстерні, а й у будівлю гуртожитку, розташованого за адресою вул.Карнаухова, 13 в м.Кременчук.

За п. 5.1 договору, облік спожитої теплової енергії проводиться по приладах обліку, а в разі їх відсутності або несправного стану –розрахунковим методом.

Відповідно до п. 6.1. Договору, розрахунок за теплову енергію, що споживається, проводиться виключно в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів.

Згідно ч. 9 ст. 1 Закону України «Про теплопостачання»№ 2633-IVвід 02.06.2005 року тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання;

Відповідно до ч. 3 ст. 20 вказаного закону тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджуються органами місцевого самоврядування, крім теплової енергії, що виробляється суб'єктами господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, на підставі розрахунків, виконаних теплогенеруючими, теплотранспортуючими та теплопостачальними організаціями за методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.

До повноважень Національної. комісії регулювання електроенергетики України у сфері теплопостачання належить регулювання тарифів на теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС та когенераційних установках і установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії (п. 2 ч. 1 ст.17 Закону №2633-IV).

За приписами ст.13 Закону № 2633-IVдо основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належить встановлення для відповідної територіальної громади в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності, крім тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках комбінованого виробництва теплової і електричної енергії (п. 6 ч. 1) та регулювання діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад (п.п. 1 ч. 1).

Відповідно до ч. 2. 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Повноваження органів місцевого самоврядування визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування № 280/97-ВР від 21.05.1997 року. Зокрема в п.п. 2 п. «а»ст.28 вказаного закону передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.

Виходячи з того, що (1) тарифи на виробництво теплової енергії по Кременчуцькій ТЕЦ регулюються Національною комісією регулювання електроенергетики України, (2) сторони знаходяться в договірних відносинах щодо постачання теплової енергії, (3) ВАТ «Полтаваобленерго»в особі Кременчуцької філії призначена головним виконавцем комунальних послуг по постачанню теплової енергії в м.Кременчуці, суд дійшов до висновку про правомірність застосування тарифів, погоджених рішеннями Кременчуцької міської ради № 364 від 18.04.2008 року та №1206 від 05.12.2008 року «Про погодження тарифів ВАТ «Полтаваобленерго» на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води для бюджетних установ, інших споживачів крім АТ «Укртатнафта».

Відповідач за період листопада-грудня 2008 року виставив наступні рахунки із застосуванням тарифу в розмірі 264,75 грн.:

-          рахунок №104 від 24.11.2008р. за теплопостачання у листопаді 2008 року на суму 20829,21грн. (без ПДВ) за тепло, що надавалося у гуртожиток, та 33 355,59грн. (без ПДВ) за тепло, що надавалося до учбового корпусу;

- рахунок №104 від 18.12.2008р. за теплопостачання у грудні 2008 року на суму 24964,87грн. (без ПДВ) за тепло, що надавалося у гуртожиток, та 37 346,69грн. (без ПДВ) за тепло, що надавалося до учбового корпусу.

За період січня-квітня 2009 року відповідач виставив позивачу наступні рахунки із застосуванням тарифу в розмірі 299,61 грн.:

-          №104 від 21.01.2009р. за теплопостачання у січні 2009 року на суму 45 162,31грн. (без ПДВ) за тепло, що надавалося у гуртожиток та 69062,20грн. (без ПДВ) за тепло, що надавалося до учбового корпусу;

-          №104 від 20.02.2009р. за теплопостачання у лютому 2009 року на суму 30 475,73грн. (без ПДВ) за тепло, що надавалося у гуртожиток та 43 722,39грн. (без ПДВ) за тепло, що надавалося до учбового корпусу;

-          №104 від 19.03.2009р. за теплопостачання у березні 2009 року на суму 29 841,36грн. (без ПДВ) за тепло, що надавалося у гуртожиток та 33 808,89грн. (без ПДВ) за тепло, що надавалося до учбового корпусу;

-          №104 від 16.04.2009р. за теплопостачання у квітні 2009 року на суму 20 124,80грн. (без ПДВ) за тепло, що надавалося у гуртожиток.

Всього за спірний період відповідач надав теплової енергії для опалення гуртожитку в кількості 588,859 Гкал.

При цьому, для визначення вартості наданої теплової енергії, як для гуртожитку так і для учбового корпусу, Відповідачем застосовувався однаковий тариф у розмірі 264,75 грн. за період листопада-грудня 2008 р., та в розмірі 299,61 грн. за період січня-квітня 2009 року як тариф ВАТ «Полтаваобленерго»для бюджетних установ та інших споживачів згідно рішень Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 18.04.2008 року №364 та від 05.12.2008 року №1206 «Про погодження тарифів ВАТ «Полтаваобленерго»на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води для бюджетних установ, інших споживачів крім АТ «Укртатнафта».

Щодо застосування відповідачем тарифів для бюджетних установ при визначенні вартості теплової енергії спожитої для опалення гуртожитку слід зауважити наступне.

Згідно відомостей з Єдиного реєстру об'єктів державної власності, нерухоме державне майно, що знаходиться по вул. Карнаухова, 13 у м. Кременчуці є саме гуртожитком.

Відповідно до ст.6 та ст.127 Житлового Кодексу УРСР, гуртожитки віднесено до житлового фонду, та використовуються для проживання робітників, службовців, студентів, учнів, а також інших громадян у період роботи або навчання.

Особливий правовий режим гуртожитків обумовлений їх функціональним призначенням, яке полягає у забезпеченні тимчасовим житлом фізичних осіб.

Як об'єкт цивільних прав гуртожиток є цілісним майновим житловим комплексом або відокремленою частиною такого комплексу, який повинен відповідати архітектурно-планувальним, технічним нормам та санітарно-гігієнічним вимогам, встановленим актами законодавства та технічними нормативами для даного типу житла, бути придатним для проживання в ньому людей і використовуватися виключно за призначенням. Це єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим будинком спеціального призначення або його частиною разом із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс.

Із аналізу ст.130 Житлового Кодексу УРСР витікає, що права мешканців гуртожитків як споживачів житлово-комунальних послуг регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про теплопостачання", Законом України "Про електроенергетику", Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630, Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. N 1357, Правилами надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. N 1070, та іншими законами та нормативними актами з питань надання окремих видів таких послуг.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12 вересня 1991 р. "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" на території України застосовуються акти законодавства Союзу РСР і УРСР з питань, які не врегульовані законодавством України (до прийняття відповідних актів останнього), за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України. Оскільки спеціальний акт з питань користування гуртожитками Кабінетом міністрів України не приймався, продовжує діяти Примірне положення про гуртожитки, затверджене постановою Ради Міністрів УРСР від 3 червня 1986 р. N 208.

Пунктом 2 Примірного положення про гуртожитки, встановлено, що останні призначаються для проживання робітників, службовців, студентів, учнів, а також інших громадян у період роботи або навчання.

Плата за користування жилою площею в приміщеннях, що знаходяться в спільному користуванні кількох осіб, які не перебувають у сімейних стосунках, провадиться за встановленими ставками. Витрати на комунальні послуги входять до ставки плати за користування жилою площею і окремо плата за них не стягується. Громадяни, які проживають у приміщеннях, що перебувають у їх відособленому користуванні, вносять плату за користування жилою площею і за комунальні послуги по ставках квартирної плати (тарифах), установлених для будинків державного та громадського житлового фонду (п.38 Примірного положення про гуртожитки).

За викладеного, суд дійшов до висновку про застосування вартості постачання теплової енергії в гарячій воді для будівлі гуртожитку, розташованого за адресою вул.Карнаухова, 13 в м.Кременчук, за тарифами для населення, а не для бюджетних установ.

Згідно контррозрахунку, залученого до матеріалів справи (т.2, с. 12), вимоги позивача підлягають задоволенню в сумі 55219,60 грн. неправомірно нарахованої та отриманої плати за постачання теплової енергії в гарячій воді для будівлі гуртожитку, розташованого за адресою вул.Карнаухова, 13 в м.Кременчук за період листопад 2008р. –квітень 2009р., розрахованої як різниця між нарахованою сумою ВАТ «Полтаваобленерго»за тарифами для бюджетних установ та розрахованою сумою згідно тарифу для населення за спожиту теплову енергію (204477,93 грн. - 149258,33 грн.).

В задоволенні вимог позивача в частині стягнення 136368,25 грн. неправомірно нарахованої та отриманої плати за постачання теплової енергії в гарячій воді за період листопад 2008р. –квітень 2009р., суд відмовив за недоведеністю щодо розмірів.

У відповідності до ст. 49 ГПК України державне мито та інші витрати, пов’язані з розглядом справи у спорах, що виникають при виконанні договорів покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 22, 49, 75, 78, 82-85 ГПК України, суд–

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Полтаваобленерго»(36022, м.Полтава, вул.Старий Поділ, 5, код ЄДРПОУ 00131819, р/р26009173285071 в КБ «Приватбанк» м.Полтава, МФО331401) на користь Кременчуцького професійного ліцею нафтопереробної промисловості (39610, Полтавська область, м.Кременчук, вул.50 років Жовтня, 42, ЄДРПОУ 02546720, р/р 35223008000378 в ГУДК у Полтавській області, МФО 831019) –55219,60 грн. неправомірно нарахованої та отриманої плати за постачання теплової енергії в гарячій воді за період листопад 2008р. –квітень 2009р.; державне мито –552,20 грн. та витрати за забезпечення судового процесу 68,02 грн.

3. Видати наказ з набранням чинності цим рішенням.

4. В частині стягнення 136368,25 грн. неправомірно нарахованої та отриманої плати за постачання теплової енергії в гарячій воді за період листопад 2008р. –квітень 2009р. – відмовити.

5. Копію цього рішення надіслати сторонам та третій особі за адресами, зазначеними в її вступній частині.

                    

СУДДЯ                                                                      БУНЯКІНА Г.І.

Примітка: Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

У разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.