
Справа № 278/3611/20
Провадження № 2/653/719/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
іменем України
01 жовтня 2021 року Генічеський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді: Делалової О.М.,
за участю секретаря: Мироненко Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Позивач УПСЗН Житомирської РДА звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з останньої надміру отриманих державних коштів в сумі 21 529,84 грн. та судовий збір, сплачений про подачі позову.
В обґрунтування позову зазначено, що 25.01.2019 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Житомирської РДА із заявою про надання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. Відповідач була попереджена, що наведені нею відомості про доходи та майно, можуть бути перевірені, а у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соцдопомоги, зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення. Відповідачу було призначено допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування з 01.01.2019 року по 30.04.2019 року. 5 квітня 2019 року голові Станишівської сільської ради був направлений лист, в якому управління праці та соціального захисту населення просить провести обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї ОСОБА_1 та встановити факт спільного проживання родини із батьком дітей. 16 квітня 2019 року надійшла відповідь на вказаний лист про те, що 10.04.2019 року комісією було обстежено матеріально-побутові умови проживання сім`ї ОСОБА_1 , в результаті чого було встановлено факт спільного проживання відповідача із батьком дітей - ОСОБА_2 , 1976 р.н. 17 квітня 2019 року було закрито особову справу ОСОБА_1 з 01.05.2019 року, згідно акту обстеження встановлено факт спільного проживання із батьком дітей. Отже, відповідач приховувала факт спільного проживання родини із батьком дітей, що призвело до надміру виплаченої допомоги одиноким матерям. Управлінням праці неодноразово направлявся лист ОСОБА_1 про те, щоб вона добровільно повернула надмірно виплачені кошти по допомозі одиноким матерям, однак він був проігнорований, тому позивач був вимушений звернутись до суду.
Ухвалою судді від 12.04.2021 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
У відповідності до ст. 178 ЦПК України відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
В судове засідання представник позивача не з`явився, але надіслав суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 , будучи повідомленою про дату, час і місце розгляду справи відповідно до вимог ч. 6, п. 2 ч. 7 ст.128 ЦПК України, в судове засідання повторно не з`явилась, про причини неявки суду не повідомила, відзив на позов не надала, у зв`язку з чим суд відповідно до вимог ч.2 ст. 247, ч.1 ст. 280 ЦПК України вважає за необхідне розглянути справу в порядку заочного провадження на підставі наявних у справі доказів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні правовідносини, прийшовши до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір`ю трьох дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджене копіями Свідоцтв про народження серій НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 .
25.01.2019 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Житомирської РДА із заявою №170 про надання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування (а.с.11-13).
При заповненні заяви на державну допомогу, ОСОБА_1 була попереджена, що наведені нею відомості про доходи та майно, можуть буди перевірені згідно чинним законодавством, а у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення, що і підтвердила своїм підписом.
До заяви №170 ОСОБА_1 додала довідку про склад сім`ї, видану Виконкомом Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області за №8 від 16.01.2019 року, відповідно до якої у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 проживають відповідач, дочка - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочка - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.14).
Також, до заяви №170 ОСОБА_1 було додано:
довідку, складену Виконкомом Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області за № 274 від 31.10.2018 року, відповідно до якої ОСОБА_1 не працює згідно запису в трудовій книжці № 4 від 06.06.2011 року (а.с.18);
копію трудової книжки серії НОМЕР_4 від 30.06.2006 року (а.с.19-20);
довідку, складену Виконкомом Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області за № 273 від 31.10.2018 року, відповідно до якої земельної ділянки, земельної частки (паю) та майнового паю на території сільської ради ОСОБА_1 немає (а.с.21).
Згідно з копією Рішення Житомирського РУПСЗН ПТК про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 03.04.2019 року, ОСОБА_1 була призначена державна допомога як одинокій матері на трьох дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Відповідно до копії протоколу про нарахування державної допомоги від 05.04.2019 року №ОР 473676 - ОСОБА_1 було нараховано 21 529,94 грн. у 2019 році.
Також, відповідно до копії атестату про нарахування допомоги №1205 від 23.04.2019 року - ОСОБА_1 була виплачена 30.04.2020 року державна допомога в сумі 5680,00 грн.
Так, УПСЗН Житомирської РДА звернулось до голови Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області із проханням провести обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , з метою встановлення факту спільного проживання родини із батьком дітей для вирішення питання про призначення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.22).
Згідно з копією листа Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області за №07-07/1012 від 11.04.2019 року - 10.04.2019 року комісійно було обстежено матеріально-побутові умови проживання сім`ї ОСОБА_1 , в результаті чого був встановлений факт спільного проживання родини із батьком ОСОБА_2 .
Таким чином, позивач вважає, що відповідач приховала факт спільного проживання родини з батьком дітей, що є наслідком надміру виплаченої допомоги одиноким матерям в сумі 21 529,94 грн., у зв`язку з чим особова справа про призначення державної допомоги ОСОБА_1 була закрита (а.с.26).
Також, УПСЗН Житомирської РДА неодноразово письмово зверталось до ОСОБА_1 із проханням в добровільному порядку повернути надміру виплачені кошти (а.с.28-29), але переплачені кошти ОСОБА_1 управлінню не повернула.
Відповідно до п. 2 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Державна допомога на дітей одиноким матерям призначається відповідно до Закону України до Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21.11.1992 № 2811-XIIта «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751(в редакції від 06.02.2018).
Для одержання державної допомоги, органу праці та соціального захисту населення подаються такі документи: 1) заява про призначення допомоги; 2) декларація про доходи та майновий стан, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги; 3) довідка про реєстрацію місця проживання усіх членів сім`ї; 4) документ, що посвідчує особу. Державна допомога одиноким матерям та допомога малозабезпеченим сім`ям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами та виплачується кожні шість місяців.
Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька) дитини.
Згідно з п.35 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» для одержання допомоги одиноким матерям, органу соціального захисту населення подаються такі документи: 1) заява про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, що складається за формою, затвердженою Мінпраці (від 22.02.2012 №96); 2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до ч.1ст.135 Сімейного кодексу України; 3) копія свідоцтва про народження дитини; 4) довідка про проживання дитини з матір`ю. Допомога одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18- річного віку включно.
Згідно з п.12 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям", визначено, що у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визнання її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п.49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Так, судом вбачається, що матеріали справи містять відомості про факт спільного проживання відповідача ОСОБА_1 із батьком дітей ОСОБА_2 у квітні 2019 року. Суд зазначає, що вказані відомості, які надані Станишівською сільською радою, були актуальні станом на 10.04.2019 року. Однак, позивачем не надано доказів та не доведено, саме з якого часу або який період батько дітей проживає з ними, тому суд вважає за доцільне стягнути з ОСОБА_1 виплачену державну допомогу лише за квітень місяць 2019 року в сумі 5680,00 грн., оскільки саме в квітні 2019 року сільською радою було проведено обстеження матеріально-побутових умов сім`ї та повідомлено про це позивача, що підтверджується наявними матеріалами справи.
Таким чином, враховуючи наведене, виходячи з наданих доказів, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме в частині стягнення з відповідача суми в розмірі 5680,00 грн.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.141 ЦПК України, судові витрати пов`язані з розглядом справи у разі часткового задоволення позову покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки, позовні вимоги задоволено частково на загальну суму 5680,00 грн., що складає 26,38 % від позовних вимог, то розмір судового збору, який підлягає стягненню із ОСОБА_1 на користь банку складає 554,50 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.3,4,11-13,19,141,259,263,265,279274-279,280-283 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН - НОМЕР_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , та зареєстрована з адресою: АДРЕСА_3 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, МФО 820172, р/р UA588201720343170041000007095, код 20406164, банк Державна казначейська служба України, м. Київ, надміру отриманих державних коштів в сумі 5680,00 (п`ять тисяч шістсот вісімдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН - НОМЕР_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , та зареєстрована з адресою: АДРЕСА_3 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, МФО 820172, р/р UA588201720343170041000007095, код 20406164, банк Державна казначейська служба України, м. Київ, судовий збір в сумі 554,50 грн. (п`ятсот п`ятдесят чотири гривні п`ятдесят копійок).
Решту позовних вимог залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено позивачем до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного тексту судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі відмови у задоволенні цієї заяви відповідач набуде право оскаржити заочне рішення до Херсонського апеляційного суду в загальному порядку.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 01.10.2021 року.
Суддя Генічеського районного суду О. М. Делалова