
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2026/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування припису,-
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області № 293-ДК/00_Пр/03/01-21 від 19.04.2021 року, який видано державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Андронік Наталією Петрівною громадянину ОСОБА_1 та яким приписано у 30-ти денний термін з дня отримання припису усунути порушення земельного законодавства, шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки або оформлення права користування на дану земельну ділянку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про безпідставність прийняття оскаржуваного припису, оскільки позивач правомірно та на законних підстава користувався земельною ділянкою площею орієнтовною площею 1,5 га, наближений кадастровий номер до вказаної земельної ділянки - 7324089000:04:001:0295. Позивач зазначає, що правомірно користувався вказаною земельною ділянкою відповідно до договорів оренди земельної ділянки, укладених з Сербичанською сільською радою та сплачував орендну плату. З вказаних підстав позивач просив скасувати оскаржуваний припис.
Відповідач у відзиві на позов вказує, що не погоджується з позовними вимогами та зазначає про те, що за результатами проведеної перевірки законності використання земельної ділянки площею площею 1,7 га, наближений кадастровий номер до земельної ділянки - 7324089000:04:001:0295, встановлено, що позивач самовільно зайняв дві земельні ділянки без правовстановлюючих документів. При цьому відповідач вказує на безпідставність посилання позивача на договори постійного користування земельними ділянками, оскільки вказані договори містять істотні порушення вимог чинного законодавства та відповідно до вказаних договорів не сформовано земельні ділянки. Таким чином, відповідач стверджує, що позивач з 2007 р. без законних підстав користується земель ними ділянками, відомості про які не внесено до Державного земельного кадастру та не встановлено фактичний розмір орендованої земельної ділянки. Також відповідача вказав, що надані позивачем договори оренди земельних ділянок не зареєстровані у законному порядку.
З вказаних підстав відповідач вказує на законність прийнятого припису та просив відмовити у задоволені позову.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 07.05.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання та виклику учасників справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
19.04.2021 р. відповідачем проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за адресою с. Сербичани Сокриянської ОТГ, загальною площею 45 га, за результатами чого складено акт №293-ДК/0_АО/10/01-21 та складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №293-ДК/0_АП/09/01-21. У вказаних актах зафіксовано, що гр. ОСОБА_1 , житель с. Сербичани самовільно зайняв та використовує 2 земельні ділянки орієнтовною площею 1,5 га та 0,20 га (наближений кадастровий номер земельної ділянки - 7324089000:04:001:0295. Самовільне зайняття земельних ділянок здійснюється шляхом обробітку та посіву сільськогосподарських культур. (а.с. 10, 11).
Крім того, 19.04.2021 р. відповідачем складено протокол про адміністративне правопорушення №293-ДК/00-П/07/01-21 стосовно ОСОБА_1 . (а.с. 12).
Також 19.04.2021 р. складено припис №293-ДК/00_Пр/03/01-21 від 19.04.2021 року, яким приписано у 30-ти денний термін з дня отримання припису усунути порушення земельного законодавства, шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки або оформлення права користування на дану земельну ділянку. (а.с. 9).
До матеріалів справи додано повідомлення відповідача про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу №293-ДК/082ШК/11/01-21 та розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок зайняття земельної ділянки позивачем, в сумі 6112,50 гривень.
Матеріали справи містять договори оренди від 07.08.2007 р. та 24.11.2010 р., укладених між Сербичанською сільською радою та ОСОБА_1 , на земельні ділянки розміром 1,74 га, 0,49 га, 1,25 га, які розміщені на території Сербичанської сільської ради. (а.с. 13-15).
Також матеріали справи містять квитанції до прибуткових касових ордерів за 2011 р., 2018-2019 р., 2021 рік. (а.с. 16-17)
Мотивувальна частина
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Згідно з пп. 25-1 п. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об`єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов`язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель встановлюється цим Законом, Земельним кодексом України, законами України "Про охорону земель", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Згідно з положеннями ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов`язкові для виконання приписи з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Судом було встановлено, що відповідачем, відповідно до покладених на нього повноважень, проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за адресою с. Сербичани Сокриянської ОТГ, загальною площею 45 га, за результатами чого складено акт №293-ДК/0_АО/10/01-21 та складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №293-ДК/0_АП/09/01-21. У вказаних актах зафіксовано, що перевіркою встановлено гр. ОСОБА_1 , житель с. Сербичани самовільно зайняв та використовує 2 земельні ділянки орієнтовною площею 1,5 га та 0,20 га (наближений кадастровий номер земельної ділянки - 7324089000:04:001:0295. Самовільне зайняття земельних ділянок здійснюється шляхом обробітку та посіву сільськогосподарських культур.
Внаслідок виявлених порушень відповідачем складено 19.04.2021 р. протокол про адміністративне правопорушення №293-ДК/00-П/07/01-21 стосовно ОСОБА_1 та припис №293-ДК/00_Пр/03/01-21, яким приписано у 30-ти денний термін з дня отримання припису усунути порушення земельного законодавства, шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки або оформлення права користування на дану земельну ділянку.
Згідно з положеннями частини 1-3, 5 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У той же час, стаття 125 Земельного кодексу України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно з ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (далі - ГК України), майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України (далі - ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України
Відповідно до ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст.6 та ст.627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагент га визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Положеннями ст.628 ЦК України регламентовано, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, як умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 6 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно з ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про оренду землі» об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Суд звертає увагу, що відповідно до положень ст. 18 та ст. 20 Закону України «Про оренду землі» (які були чинні на момент укладення договорів оренди землі від 07.08.2007 р. та 24.11.2010 р. між Сербичанською сільською радою та ОСОБА_1 ), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Згідно з ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають:1) право власності; 2) речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону; 3) право власності на об`єкт незавершеного будівництва; 4) заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Таким чином, відповідно до положень Цивільного та Земельного кодексу України, Законів України «Про оренду землі», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право оренди земельної ділянки підлягає обов`язковій державній реєстрації.
При цьому, суд звертає увагу, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених статтею 15 Закону України «Про оренду землі», а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 Закону України «Про оренду землі» є підставою для відмови в державній реєстрації права оренди земельної ділянки, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Судом встановлено, що 07.08.2007 р. та 24.11.2010 р., між Сербичанською сільською радою та ОСОБА_1 укладено договори оренди земельних ділянок розміром 1,74 га, 0,49 га, 1,25 га, які розміщені на території Сербичанської сільської ради.
Факт користування вказаними земельними ділянками не заперечується позивачем, на підтвердження чого позивач надав суду квитанції до прибуткових касових ордерів за 2011 р., 2018-2019 р., 2021 рік зі сплати орендної плати. Водночас, позивач не надав суду доказів державної реєстрації вказаних договорів та доказів реєстрації права оренди земельних ділянок, якими користувався з 2007 року.
Суд наголошує, що саме по собі підписання письмових договорів оренди без їх реєстрації у встановленому порядку не може бути законною підставою для початку користування земельної ділянки.
Таким чином, суд погоджується з висновками проведеної відповідачем перевірки дотримання вимог земельного законодавства, якими було встановлено, що позивач користувався земельними ділянками 1,5 га та 0,20 га (наближений кадастровий номер земельної ділянки - 7324089000:04:001:0295) без законних на те підстав, що фактично призвело до самовільного зайняття земельних ділянок шляхом обробітку та посіву сільськогосподарських культур.
З вказаних підстав суд встановив, що оскаржуваний припис Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області № 293-ДК/00_Пр/03/01-21 від 19.04.2021 року про усунення порушення земельного законодавства прийнятий правомірно та відповідно до вимог чинного законодавства.
При цьому, суд не приймає доводи позивача щодо неповідомлення відповідачем про проведену перевірку ОСОБА_1 , що позбавило його можливості надати пояснення та документи, з наступних підстав. Суд наголошує, що перевірка проводилась не відносно позивача, а з приводу дотримання вимог земельного законодавства, під час користування загальною площею 45 га, за адресою с. Сербичани Сокриянської ОТГ. При цьому, суд звертає увагу, що право оренди земельних ділянок не було зареєстровано у встановленому законом порядку, а вказані земельні ділянки якими користувався позивач взагалі не були сформовані. Таким чином, у відповідача на час призначення перевірки не було відповідної інформації щодо користувача спірних земельних ділянок. З вказаних підстав, суд встановив, що відповідачем не було порушено порядок проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства та правомірно складено припис про усунення виявлених порушень.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено суду правомірність прийняття припису № 293-ДК/00_Пр/03/01-21 від 19.04.2021 р., з вказаних підстав суд відмовляє у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Судові витрати
У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв`язку із тим, що відповідач не поніс таких витрат, питання судових витрат на користь відповідача не вирішується.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Відмовити у задоволені позову у повному обсязі.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування учасників процесу:
позивач: ОСОБА_1 (с. Сербичани, Сокирянський район, Чернівецька область, 60230, код РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідачі: Головне управління Держгеокадастру в Чернівецькій області (вул.Героїв Майдану, 194 - А, м.Чернівці, 58013, ЄДРПОУ 39909396).
Суддя Т.М. Брезіна