Рішення № 100445112, 20.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2021
Номер справи
560/11857/21
Номер документу
100445112
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/11857/21

РІШЕННЯ

іменем України

20 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 09.06.2021 №96809014433 про перерахунок пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам прокуратури в розмірі 60% від заробітної плати та відмову у виплаті пенсії без обмеження її максимальним розміром відповідно до довідки прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 №18-175вих-20 та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 13.12.2019 у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 №18-175вих-20, виплачувати пенсію без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою і належною до сплати сумою пенсії за період з 13.12.2019.

Позов мотивований тим, що пенсійний орган під час здійснення перерахунку пенсії протиправно зменшив позивачу відсоткове значення розміру пенсії та обмежив її максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що згідно з частиною 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі по тексту - Закон №1697-VII) пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати. Також вказав, що норми законодавства щодо питань виплати максимального розміру пенсії є чинними і не визнані неконституційними, тому, їх слід застосовувати.

Ухвалою від 20.09.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

Позивач - ОСОБА_1 з 06.12.1995 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру" (далі по тексту - Закон №1789-ХІІ).

Рішенням від 09.06.2021 №96809014433 Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснило позивачу перерахунок пенсії в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 №18-175вих-20, при цьому обмеживши її розмір десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

На звернення позивача листом від 28.07.2021 №6560-5720/Г-03/8-2200/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про відсутність підстав для виплати пенсії позивача у розмірі 90% від суми заробітної плати та без обмеження максимальним розміром.

Вважаючи спірне рішення про перерахунок пенсії в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати з обмеженням її розміру десятьма прожитковими мінімумами протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина 20 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ).

Частиною 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ передбачалося, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому, до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесені зміни Законом України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі по тексту - Закон №3668-VI), внаслідок яких наведена вище частина 17 статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 стала 18, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14.10.2014 прийнятий новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ.

Відповідно до частини 2 статті 86 Закону №1697-VІІ пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до матеріалів справи позивачу з 06.12.1995 призначена пенсія за вислугу років, що обчислена відповідно до вимог Закону №1789-ХІІ в розмірі 90% середньомісячного заробітку.

Проте, під час здійснення перерахунку пенсії позивача пенсійний орган безпідставно застосував положення частини 2 статті 86 Закону №1697-VІІ, оскільки відповідні положення підлягають застосуванню лише при призначенні пенсії після набрання цією нормою чинності.

Так, у рішенні від 05.04.2001 №3-рп/2001 Конституційний Суд України вказав, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів. Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Натомість, дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Таким чином, наведене вище свідчить про те, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії виникла лише одна підстава її перерахунку, а саме збільшився розмір заробітної плати працівників органів прокуратури за відповідною посадою. Інші ж складові, зокрема й відсотковий розмір пенсійних виплат, не змінилися.

У зв`язку з чим, суд вважає, що відсотковий розмір вже призначеної пенсії є сталим та не може змінюватися, при цьому положення частини 2 статті 86 Закону №1697-VІІ підлягають застосуванню лише при призначенні пенсії після набрання цією нормою чинності.

Разом з тим, позивачу пенсія була призначена відповідно до статті 50-1 Закону №1789-XII.

Редакція Закону №1789-XII станом на дату призначення позивачу пенсії за вислугу років не містила обмежень щодо максимального розміру пенсії.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру" тощо, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Отже, зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку, та застосування цих положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам частини 1 статті 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність.

Наведені в пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI норми є спеціальними, оскільки їх дія розповсюджується на окрему групу суб`єктів, яка обумовлена певними особливостями (зокрема, осіб, пенсія яким призначена до набрання чинності цим Законом, в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом тощо).

Судова колегія Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в постанові від 17.09.2020 у справі №826/11471/18 зазначила, що положення цього пункту спрямовані на врегулювання питань, які виникають у зв`язку із застосуванням Закону №3668-VI щодо осіб, права яких внаслідок такого застосування могли підлягати звуженню. У зв`язку з цим, положення пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3668-VI, а саме - усі його чотири абзаци, застосовуються у системному зв`язку між собою.

Також норми пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI встановлюють межі застосування норм інституту "обмеження максимального розміру пенсії" за колом осіб в момент набуття чинності Закону №3668-VI та спрямовані на збереження соціальних прав і інтересів в сфері пенсійних відносин, реалізація яких мала місце до набуття вступу в силу даного Закону.

Крім цього, необхідно врахувати висновки, викладені Конституційним Судом України у рішеннях від 08.06.2016 №4-рп/2016, від 20.12.2016 №7-рп/2016, відповідно до яких обмеження пенсії максимальним розміром не може застосовуватись до окремих категорій працівників.

У зв`язку з викладеним, суд дійшов до висновку щодо протиправності дій відповідача в частині обмеження пенсії позивача максимальним розміром.

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 04.03.2021 у справі №589/3997/16-а.

Враховуючи наведене, рішення відповідача від 09.06.2021 №96809014433 про перерахунок позивачу пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам прокуратури в розмірі 60% від заробітної плати та відмову у виплаті пенсії без обмеження її максимальним розміром відповідно до довідки прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 №18-175вих-20 є протиправним.

Щодо дати, з якої пенсійний орган зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, Верховний Суд в постанові від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20 звернув увагу, що первинна редакція частини 20 статті 86 Закону №1697 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом №76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 змінено на речення "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України", тобто ці зміни були внесені в текст статті 86 Закону №1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).

Тому частина 20 статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.

У зв`язку з цим, слід зобов`язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 13.12.2019 у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 №18-175вих-20 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

У зв`язку з задоволенням позовний вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір необхідно стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 09.06.2021 №96809014433 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам прокуратури в розмірі 60% від заробітної плати та відмову у виплаті пенсії без обмеження її максимальним розміром відповідно до довідки прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 №18-175вих-20.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2019 у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 №18-175вих-20, без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.М. Ковальчук