Рішення № 100444881, 20.10.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2021
Номер справи
520/14227/21
Номер документу
100444881
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2021 року № 520/14227/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "САЛТІВСЬКИЙ ХЛІБЗАВОД" (вул. Гвардійців Широнінців, буд. 1, м. Харків, 61153, код ЄДРПОУ 41659659) до Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 39779919), третя особа - Московський відділ державної виконавчої служби у місті Харківі Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (майдан Захисників України , буд. 7/8, 10 поверх, м. Харків, 61001) про визнання протиправним та скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпраці у Харківській області , в якому просив суд визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 23.04.2021р. № ХК 28201/ХА570/НД/НП-ФС якою накладено штраф у розмірі 18000,00грн.

В обгрунтування позову зазначив, що 19.07.2021 року з відкритих джерел мережі інтернет ТДВ «Салтівський хлібзавод» випадково стало відомо, що відносно ТДВ «Салтівський хлібзавод» 12.07.2021р. Московським відділом державної виконавчої служби у м.Харків Східного межрегіонального управління Міністерства юстиціі (м.Харків) на виконання постанови №ХК 28201/ХА570/НД/НП-ФС про накладення штрафу у розмірі 18000,00грн. відкрито виконавче провадження №66056011, стягувачем за яким є Головне управління Держпраці у Харківській області.

Вважаючи вищенаведену постанову про накладення штрафу протиправною, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд постанову скасувати.

По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.

Від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній просив у задоволенні позову відмовити, з огляду на його безпідставність.

Позивачем було надано відповідь на відзів у якому було зазначено, що відповідач завідомо створив не сплату у добровільному порядку штрафу, тому як позивач не знав і не міг знати про оскаржувану постанову через те, що постанова не була надіслана відповідачем на адресу позивача. Тобто мають місце недобросовісні дії відповідача, які є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Харківській області від 09.03.2021року про проведення позапланового заходу державного нагляду(контролю) ТДВ «Салтівській хлібзавод», головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю Бровкіною М.І. було проведено позаплановий захід державного нагляду щодо виконання приписів: від 07.12.2020 року № ХК22743/3242/АВ/П та від 28.01.2021року №ХК28131/ХА400/605/АВ/П про усунення виявлених порушень .

За результатами проведення позапланової перевірки 24.03.2021 року складено акт №ХК28201/ХА561/НД/НП про неможливість проведення заходу державного контролю, щодо усунення порушень ч.3ст.32,ст.103ч.1,ст.127 КЗпП України, абз.3 п.2 розділу ІІ Постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995року,№100 Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати, ч.1 ст.24 ЗУ «Про оплату праці» №108

24.03.2021р. за результатами проведення перевірки, відповідачем прийнято постанову № ХК 28201/ХА570/НД/НП-ФС, якою застосовано до позивача штраф в розмірі 18000,00 грн. за порушення вимог ст.53 Закону України, «Про зайнятість населення» .

Вважаючи вищенаведену постанову про накладення штрафу протиправною, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд постанову скасувати.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» .

Відповідно до статті 1 вказаного Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 4 статті 2 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.

Відповідно до частини п`ятої статті 2 Закону, зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов`язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 цього Закону.

Відповідно до пункту першого Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту сьомого даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Представник відповідача у відзиві на позов зазначив, що відповідно до п.50 Положення про Головне управління Держпраці у Харківській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018р. №84,Головне управління Держпраці у Харківській області накладає у випадках, передбачених законом штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Управління Держпраці.

Відоповідно до абз.7 ч.2 ст.265 КЗпП України юридичні та фізичні особи підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі зокрема: недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні- у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Враховуючи вищенаведене, з урахуванням того, що ТДВ «Салтівський хлібзавод» під час реалізації контрольних повноважень з перевірки створив перешкоди в її проведенні, уповноваженою посадовою особою відповідача винесено постанову від 23.04.2021року за № ХК28201/ХА570/НД/НП-ФС про накладенні штрафу у розмірі 18000,00грн.

Наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 №75 затверджено Положення про Головне управління Держпраці в Харківській області, відповідно до якого Головне управління Держпраці в Харківській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Головне управління Держпраці в Харківській області здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними підрозділами та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами , які використовують найману працю (підпункт 5 пункту 4 Положення).

Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509 (далі Порядок № 509).

Цей Порядок визначає механізм накладення на суб`єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" (далі - штрафи).

Відповідно до п. 2 Порядку № 509, штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи).

Штрафи можуть бути накладені на підставі:

рішення суду про оформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації;

акта про виявлення під час перевірки суб`єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади.

акта документальної виїзної перевірки ДФС, її територіального органу, в ході якої виявлені порушення законодавства про працю.

З матеріалів справи вбачається, що при проведенні позапланової перевірки позивача, Головне управління Держпраці в Харківській області дотримувалось норм ст.19 Конституції України та Закону України від 05 квітня 2007 року за № 877-ІV «Про основні засади здійснення державного нагляду (еонтролю) у сфері господарської діяльності», який унормував порядок проведення контрольного заходу на момент проведення перевірки.

Відповідно до ч.4ст.2 Закону України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» заходи контролю здійснюються органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятості населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема Законом України від 8 вересня 2004р. №1985-ІV “Про ратифікацію Конвенції міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі» та Законом України від 08.09.2004р. № 1986 «Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці № 129 1969 про інспекцію праці в сільському господарстві.

Перелік підстав для здійснення позапланового заходу (позапланової перевірки) визначено в ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Відповідно до цієї норми, серед інших підстав для здійснення позапланових заходів є: перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усуненні порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду(контролю). Тому відповідачем правомірно було винесено постанову від 23.04.2021 року №ХК28201/ХА570/НД/НП-ФС про накладення штрафу на ТДВ « Салтівський хлібзавод » у розмірі 18000,00грн.

У відповідності до статті 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч.1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем було доведено правомірність оскаржуваної постанови та правильність ї обґрунтованість висновків акту перевірки, отже, розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Товариства з додатковою відповідальністю "САЛТІВСЬКИЙ ХЛІБЗАВОД" (вул. Гвардійців Широнінців, буд. 1,м. Харків,61153, код ЄДРПОУ 41659659) до Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 39779919) третя особа: Московський відділ державної виконавчої служби у місті Харківі Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (майдан Захисників України , буд.7/8; 10 поверх, м.Харків, 61001), про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду

Суддя Заічко О.В.