
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/5400/21
18 жовтня 2021 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якій позивач просить:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести індексацію пенсії на коефіцієнт підвищення, який у 2021 році встановлений постановою Кабінету Міністрів України №127 в розмірі 1,11, відповідно до частини другої статті 42 Закону Україна «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нараховувати та виплачувати позивачу пенсію у обчисленому розмірі, а саме: 10433,58 грн з 01.03.2021;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, на виконання частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в подальшому проводити індексації пенсії шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який є складовою формули розрахунку пенсії, на коефіцієнт підвищення, що визначається щороку Кабінетом Міністрів України.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 04 лютого 2020 року позивач отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення індексації пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Однак, відповідач відмовив у проведенні такої індексації з підстав того, що оскільки пенсія позивача обчислена із середньої заробітної плати 7763,17 грн, то пенсійна виплата з 1 березня 2021року перерахунку із застосуванням середньої заробітної плати 5426,60 грн, - не підлягала.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся із даним позовом в суд.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
21.09.2021, через відділ документального забезпечення суду, надійшов відзив на позовну заяву відповідача, зі змісту якого слідує, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, мотивуючи свою позицію тим, що з 01.07.2021 позивачу проведено перерахунок пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22.02.2021 № 127, згідно якого, якщо пенсії, призначені відповідно до Закону за зверненнями, які надійшли по 31 грудня 2020 року включно, не підвищувалися відповідно до пункту 1 цієї постанови, а також не підвищувалися із січня по липень 2021 року включно у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, з 1 липня 2021 року до таких пенсій установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.
Враховуючи вищезазначене, відповідач зазначає, що з 01.07.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії та встановлено доплату у розмірі 100 гривень.
Разом з тим, відповідач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 визначено коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується при обчисленні пенсії у розмірі 11% (або 1,11), однак на вказаний коефіцієнт збільшується не загальний розмір пенсії, а показних середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується при обчисленні пенсії. Оскільки позивача переведено на пенсію за віком згідно Закону №1058, то застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, який значно перевищує показник, з врахуванням якого проведено індексацію пенсій, а тому підстави для перерахунку (індексації) пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058 відсутні (арк. справи 20-26).
Частиною п`ятою статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Як підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами, позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. справи 6-8), перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та з 04 лютого 2020 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) (арк. справи 10).
З матеріалів справ слідує, що пенсію позивачу обчислено із середньомісячного заробітку за даними, що містяться підсистемі персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.12.2019, при страховому стажі 41 рік 07 місяців 22 дні.
Розмір пенсійної виплати становив 9409,35 грн, та розрахований наступним чином, зокрема:
9311,07 грн - розмір пенсії за віком (7763,17x2,88433x0,41583, де « 7763,17» - показник середньої заробітної плати; « 2,88433» - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вищезазначені періоди роботи; « 0,41583» - коефіцієнт страхового стажу із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%);
98,28 грн - доплата за 6 років понаднормативного стажу роботи (1638,00x6%, де « 1638,00 грн» - прожитковий мінімум, визначений для осіб, які втратили працездатність з 01.12.2019).
Станом на 19.07.2021, позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення індексації пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (арк. справи 11).
Відповідач, листом від 02.08.2021 №4415-4545/Б-02/8-1900/21, повідомив позивача, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22.02.2021 №127 перерахунок пенсій, згідно із Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», проводився з 1 березня 2021 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на жовтень 2017 року, в розмірі 1,11 (3764,40x1,17x1,11x1,11= 5426,60 грн, де « 3764,40» - показник середньої заробітної плати за три календарні роки (2014-2016).
Зважаючи на те, що розмір пенсії позивача обчислено із середньої заробітної плати в розмірі 7763,17 грн, - відповідач дійшов висновку, що така пенсійна виплата перерахунку з 1 березня 2021 року із застосуванням середньої заробітної плати 5426,60 грн, - не підлягає (арк. справи 12).
Позивач вважає, що в нього наявне право на проведення індексації пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з огляду нащо просить суд зобов`язати відповідача провести таку індексацію з 01.03.2021 із застосуванням коефіцієнта підвищення - 1,11; нараховувати та виплачувати пенсію в розмірі 10433, 58 грн, а також проводити в подальшому таку індексацію шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування регламентовані Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до пунктом 1 частини першої статті 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною другою статті 42 Закону №1058-ІV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії визначений Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (надалі - Порядок №124).
Пунктом 2 Порядку №124 визначено, що перерахунку підлягають, зокрема, пенсії, обчислені відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 4 Порядку №124 передбачено, що розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.
За змістом пункту 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Аналіз вищенаведених норм права свідчить про те, що підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV є рішення Кабінету Міністрів України, у якому визначається розмір, дата та порядок збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України 22.02.2021 прийнято постанову №127, якою установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11, то з 01.03.2021 у відповідача виник обов`язок здійснити перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
При цьому, при перерахунку пенсій відповідач повинен керуватися Порядком №124, зокрема і пунктом 6 Порядку №124, яким передбачено обов`язкове врахування під час перерахунку пенсій сум доплат до попереднього розміру пенсій.
Однак, з матеріалів справи слідує, що відповідач такого перерахунку не здійснив, чим порушив право позивача, на проведення індексації пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При цьому суд виходить з того, що постанова Кабінету Міністрів України з питання проведення індексації пенсійних виплат є підзаконним нормативно-правовим актом, який приймається Урядом на виконання згаданих вище положень частини другої статті 42 Закону №1058-IV. Відповідно, така постанова не містить нових норм права, закріплення яких мало б наслідком зміну порядку обчислення пенсії.
Суд акцентує увагу на тому, що у 2021 році Урядом не вносились зміни у пункт 6 Порядку №124, а тому відповідач під час проведення перерахунків пенсій внаслідок їх індексації зобов`язаний враховувати суму доплати до попереднього розміру пенсії.
За наведених обставин, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо непроведення з 01.03.2021 перерахунку пенсії позивача за віком у відповідності до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11 та про необхідність поновлення прав позивача шляхом зобов`язання відповідача провести з 01.03.2021 перерахунок пенсії позивачу за віком шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично сплачених сум.
Водночас, щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача в подальшому проводити перерахунок пенсії позивача за віком згідно з діючим на момент перерахунку пенсійним законодавством України, якщо виникнуть умови для такого перерахунку, суд враховує, що такі вимоги спрямовані на майбутнє, тоді як судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права; відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, адже судовими актами не можуть регулюватись відносини на майбутнє.
Отже, в цій частині позовних вимог належить відмовити, оскільки їх заявлено передчасно.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, заперечень, не довів правомірності оскаржуваних дій.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності за правилами статті 90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як підтверджується матеріалами справи, позивач за подання даної позовної заяви сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн згідно квитанції 25.08.2021 (арк. справи 13), а отже, судові витрати щодо сплаченого судового збору підлягають до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 454 грн.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо непроведення з 01.03.2021 перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в тернопільській області провести з 01.03.2021 перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично сплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 18 жовтня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
відповідач: - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 14035769).
Головуючий суддя Мірінович У.А.