
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2021 року Справа № 480/3498/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп`яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
представника позивачки - Грицика Г.О.,
представника відповідача - Титаренко В.В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з позовом, який мотивує тим, що є власницею нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 . Відповідно до договору купівлі-продажу нежитлове приміщення знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 5910136300:12:002:0360 площею 0,0415 га з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
28.08.2020 звернулась до Сумської міської ради з заявою про надання земельної ділянки в оренду на 5 років. 28.10.2020 отримала лист, яким повідомлено, що 21.10.2020 відповідачем прийнято рішення № 7644-МР про відмову у наданні в оренду зазначеної ділянки у зв`язку з невідповідністю вимогам ст. 123 ЗК України: відсутністю реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Вважає таке рішення протиправним.
Зазначена відповідачем підстава для відмови суперечить ст. 29 закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження", якою визначено особливості державної реєстрації речових прав на земельні ділянки, права на які набуто до 1 січня 2013 року. Державна реєстрація права власності на земельну ділянку та похідних прав, набутих та оформлених у встановленому порядку до 01.01.2013 проводиться одночасно з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку. Рішення відповідача, яке оскаржується, суперечить наведеній нормі, оскільки відмова у зв`язку з відсутністю реєстрації основного права не має законних підстав.
На адвокатський запит відповідачем повідомлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5910136300:12:002:0360 знаходиться у межах міста Суми, яке є адміністративним центром новоствореної Сумської громади Сумської області. Просить визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 21.10.2020 № 7644-МР про відмову ОСОБА_1 , у наданні в оренду земельної ділянки у АДРЕСА_1 .
Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що 28.08.2020 ОСОБА_1 , дійсно звернулась до відповідача з заявою про надання в оренду на 5 років земельної ділянки з кадастровим номером 5910136300:12:002:0360. Після попереднього розгляду заяви на засіданні постійної комісії. 21.10.2020 Сумська міська рада рішенням № 7644-МР відмовила у наданні зазначеної ділянки в оренду позивачці у зв`язку з невідповідністю вимогам ст. 123 ЗК України, оскільки право комунальної власності на цю ділянку не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Вважає, що рішення прийнято з дотриман7ням вимог законодавства.
Порядок надання земельних ділянок у постійне користування чи в оренду врегульовано ст.ст. 123-124 ЗК України. Відповідно до вимог ст. 134 ч. 3 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, визначених у ч.ч. 2-3 ст. 134 ЗК України здійснюється у порядку, встановленому ст. 123 ЗК України. Відповідно до ч. 2 ст. 134 ЗК України не підлягають продажу на земельних торгах земельні ділянки комунальної власності, або права на них у разі розташування на них об`єктів нерухомого майна, що перебувають у власності фізичних осіб. Позивачка набула право власності на будівлю, яка розташована на земельній ділянці, яку вона має намір отримати в оренду. Відповідно, передача цієї земельної ділянки в оренду має відбуватися у порядку, встановленому ст. 123 ЗК України.
Відповідно до вимог8 ст. 123 ЗК України надання у користування земельної ділянки комунальної власності, право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складання документації із землеустрою. В інших випадках надання у користування земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених ст. 122 ЗК України, крім випадків, коли особа, зацікавлена в отриманні земельної ділянки набуває право замовити розроблення технічної документації без надання такого дозволу. Земельна ділянка з кадастровим номером 5910136300:12:002:0360 зареєстрована у Державному земельному кадастрі, але право власності на неї не зареєстровано у Держаному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Посилання позивачки на норми ст. 29 ч. 2 закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" є безпідставним, оскільки нею врегульовано порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та похідних прав, набутих до 01.01.2013, а не порядок надання земельної ділянки у користування. Просить у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні представники позивачки та відповідача вимоги та заперечення підтримали із зазначених підстав.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає. Судом встановлено, що за договором купівлі-продажу від 04.06.2020 ОСОБА_1 набула право власності на нежитлове приміщення прощею 127,9 кв. м. за адресою АДРЕСА_1 . Будівля знаходиться за земельній ділянці площею з кадастровим номером 5910136300:12:002:0360 площею 0,0415 га (а.с. 5-8).
28.08.2020 ОСОБА_1 звернулась до Сумської міської ради з заявою про надання в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5910136300:12:002:0360. До заяви додала копію договору купівлі-продажу нежитлового приміщення, копію технічного паспорту на будівлю та копію паспорту та ІПН власника нерухомого майна (а.с. 16). Рішенням Сумської міської ради № 7644-МР від 21.10.2020 відмовлено у наданні в оренду ОСОБА_1 . Земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 з кадастровим номером 5910136300:12:002:0360 площею 0,0415 га у зв`язку з відсутністю реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с. 15).
Відповідно до ст. 124 ч.ч. 1, 3 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 134 ч. 1,2 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних осіб.
Як було зазначено, ОСОБА_1 є власницею нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 . За цією ж адресою просила передати в оренду земельну ділянку. Суд вважає правомірним твердження відповідача про те, що у силу ч. 3 ст. 124, ч. 2 ст. 134 ЗК України земельна ділянка, яку має намір отримати позивачка, підлягає передачі в оренду в порядку, встановленому ст. 123 ЗК України.
Відповідно до ст. 123 ч. 1 ЗК України надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до повідомлення міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області та витягу з Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 5910136300:12:002:0360 площею 0,0415 га зареєстрована в кадастрі 05.11.2019 у відповідності до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 04.01.2019. Відомості про зареєстроване право щодо цієї ділянки в кадастрі відсутні (а.с.20,34-36). Дослідженими судом доказами не підтверджується реєстрація права власності на зазначену земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. За таких обставин суд вважає правомірним твердження відповідача про те, що земельна ділянка може бути передана позивачці в оренду лише на підставі технічної документації із землеустрою. Дослідженими судом доказами не підтверджується факт надання відповідачем дозволу на розробку такої документації або ж набуття ОСОБА_1 права на її виготовлення без надання такого дозволу. Також не підтверджується факт виготовлення та подання позивачкою технічної документації з землеустрою разом з заявою про надання земельної ділянки в оренду.
На підставі викладеного, суд вважає, що рішення № 7644-Мр від 21.10.2020 про відмову у наданні земельної ділянки з кадастровим номером 5910136300:12:002:0360 площею 0,0415 га в оренду ОСОБА_1 прийнято відповідачем правомірно, підстави для його скасування відсутні.
Суд вважає безпідставним посилання позивачки на ст. 29 ч. 2 закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" відповідно до якої державна реєстрація речових прав на земельну ділянку, похідних від права власності, набутих та оформлених в установленому порядку до 1 січня 2013 року, проводиться з одночасною державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку, крім випадків, якщо право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав. Відповідно до преамбули зазначеного закону він регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав. Правовідносини ж, які виникли між позивачкою та відповідачем пов`язані не з реєстрацією наявних прав, а з наданням земельної ділянки у користування на правах оренди. Порядок передачі земельних ділянок державної або комунальної власності у користування врегульовано ст.ст. 123, 124, 134 ЗК України. Крім того, за відомостями з Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 5910136300:12:002:0360 була сформована та зареєстрована в кадастрі 05.11.2019. Відповідно, будь-які права щодо цієї земельної ділянки до 01.01.2013 виникнути не могли.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення від 21 жовтня 2020 року № 7644-МР "Про відмову ОСОБА_1 у наданні в оренду земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 " відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 06.10.2021
Суддя О.В. Соп`яненко