
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/10461/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Кременчуцького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №1 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
08 вересня 2021 року Кременчуцький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №1 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення від 26.08.2021 в частині повернення коштів фонду та застосування фінансових санкцій "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що спірне рішення є необґрунтованим та невмотивованим, оскільки листи непрацездатності на які йде посилання в акті, видано у встановленому порядку, містять печатки ФОП, що провадить господарську діяльність з медичної практики, отже відсутні порушення вимог законодавства.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/10461/21, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
27 вересня 2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що в ході перевірки, проведеної уповноваженими особами Відповідача, встановлено, що нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності проведені по листку непрацездатності, виданому не у встановленому порядку (серії АЛД №249648), оскільки видані не безпосередньо фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 , а лікарями, що працюють у ФОП ОСОБА_1 , як наймані працівники, на ім`я ОСОБА_2 , що суперечить нормам Інструкції №455 про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13.11.2001 року.
У судове засідання сторони не з`явилися, позивачем надано до суду клопотання про розгляд справи без участі представника, в порядку письмового провадження.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на зазначене, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до частини першої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, а також зважаючи на неприбуття осіб, які беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
На підставі наказу від 13.08.2021 року /а.с.30/, направлення від 13.08.2021 року №113 /а.с.31/ в період з 16.08.2021 р. по 17.08.2021 Кременчуцьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області проведено планову документальну перевірку Кременчуцького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №1 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області щодо дотримання порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування України за період з 01.10.2016 по 30.06.2021.
В результаті проведеної документальної перевірки відповідачем 17.08.2021 складений Акт документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України № 113, де вказано про встановлення в ході проведення перевірки факту нарахування та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності по листку непрацездатності, виданому не у встановленому порядку.
Не погодившись із висновком акту перевірки від 17.08.2021 року №113 позивач звертався до Кременчуцького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області із скаргою від 20.08.2021 року №01-5-/71 /а.с.45,46/, яка була розглянута відповідачем та залишена без задоволення, про що позивача повідомлено листом від 25.08.2021 року №05.6-13/1471 /а.с.47,48/.
26.08.2021 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області винесено рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду №390 /а.с.49/.
В даному рішенні Фонду зазначається, що плановою перевіркою виявлено порушення з боку позивача пункту 1 частини другої статті 15, частини третьої статті 30, частини першої статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.03.1999 р. № 1105-XIV в редакції Закону України від 28.12.2014 № 77-VIII із змінами та доповненнями.
Відповідно до Рішення Фонду №390 від 26.08.2021 Кременчуцький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №1 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області повинен повернути до Фонду соціального страхування України суму страхових коштів у розмірі 5861,18 грн. та сплатити штраф у розмірі 2930, 59 грн.
Позивач не погодився із вказаним рішенням та з метою його оскарження звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Як вбачається з опису виявлених порушень згідно акту від 17.08.2021 року відповідачем, встановлено, що нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності проведені по листку непрацездатності, виданому не у встановленому порядку (серії ЛН АЛД №249648 від 07.12.2020), оскільки видані не безпосередньо фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 , а лікарем, що працює у ФОП ОСОБА_1 , як найманий працівник, на ім`я ОСОБА_2 , що суперечить нормам Інструкції №455 про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13.11.2001 року.
Відповідно до преамбули Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я.
Статтею 22 Закону передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві.
Згідно частини 3 статті 30 Закону рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Відповідно до п. 1.4.5. Наказу Міністерства охорони здоров`я України № 455 від 13.11.2001 р., право видачі листків непрацездатності надається лікуючим лікарям закладів охорони здоров`я незалежно від форми власності та лікарям, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці.
Відповідно до п. 32. Постанови кабінету міністрів України № 285 від 02.03.2016 р., суб`єкт господарювання забезпечує наявність щонайменше одного медичного працівника, зокрема з числа працюючих за сумісництвом, за кожною заявленою лікарською спеціальністю, спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою та немедичних працівників, які працюють у системі охорони здоров`я.
Кількість посад медичних і немедичних працівників визначається керівником закладу охорони здоров`я та фізичною особою - підприємцем залежно від обсягу, нормативів надання медичної допомоги відповідного рівня та заявлених спеціальностей.
Відповідач вказав, що в ході проведення перевірки було встановлено про неправомірне використання позивачем коштів Фонду на виплату в сумі 5861,18 грн. допомоги по тимчасовій непрацездатності АЛД №249648, виданий 07.12.2020 лікуючим лікарем ОСОБА_3 та продовжено лікуючим лікарем ОСОБА_4 з 17.12.2020, які є працівниками ФОП ОСОБА_5 , тобто не самою ФОП ОСОБА_1 , а іншими особами які, хоч і працюють у ФОП ОСОБА_1 за трудовими договорами, але не належать до кола осіб, уповноважених видавати листки непрацездатності.
Аналізуючи вказане, суд враховує положення пункту 34. Постанови кабінету міністрів України № 285 від 02.03.2016 р., за змістом якої фізична особа - підприємець має право приймати на роботу лікарів відповідно до заявленої спеціальності, а молодших спеціалістів з медичною освітою - залежно від профілю (спеціальності) за умови, що їх кваліфікаційний рівень відповідає єдиним кадровим вимогам, затвердженим МОЗ.
Фізичні особи - підприємці з числа молодших спеціалістів з медичною освітою провадять медичну практику самостійно або під керівництвом лікаря.
Відповідно до п. 35. Постанови кабінету міністрів України № 285 від 02.03.2016 р., фізична особа - підприємець, яка не має спеціальної освіти та не відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ, має право отримати ліцензію.
У такому разі фізична особа - підприємець зобов`язана укомплектувати штат медичними та немедичними працівниками відповідно до заявлених спеціальностей.
Як вбачається з матеріалів справи, на листках непрацездатності наявні печатки ФОП ОСОБА_1 з написом "Для листків непрацездатності" /а.с.40 - 44/.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міністерства юстиції України /а.с.56/ ФОП ОСОБА_1 є зареєстрованою. Видами діяльності ФОП ОСОБА_1 є: загальна медична практика (основний) - 86.2); діяльність лікарняних закладів (Квед -86.10); спеціалізована медична практика (Квед - 86.22); інша діяльність у сфері охорони здоров`я (Квед - 86.90), інші. ФО-П ОСОБА_1 має ліцензію Міністерства охорони здоров`я України на здійснення медичної практики.
Відповідно до Договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №0000-6145-М000 та Договору №0000-6145-М000/20.01.2021 про внесення змін до договору №0000-6145-М000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладеного ФОП ОСОБА_1 та Національною службою здоров`я України, розміщеного на офіційному сайті Національної служби здорлв`я України, ФОП ОСОБА_1 має право на оформлення листів непрацездатності. Тобто, право на видачу листків непрацездатності надано ФОП ОСОБА_1 державою.
Відповідно до роз`яснень МОЗ України, для виписування листків непрацездатності лікарям-ФОП не потрібна державна акредитація. Лікар-ФОП, який отримав ліцензію МОЗ України на надання медичних послуг, є таким самим лікуючим лікарем, як і лікарі, які працюють у державних та недержавних закладах охорони здоров`я і відповідно мають ті самі права, в тому числі - виписувати листки непрацездатності. Лікарі-ФОП мають право на отримання бланків листків непрацездатності.
Таким чином, суд вважає, що листи непрацездатності на які йде посилання в описі виявлених порушень вимог законодавства Акту від 17.08.2021 №113, видані у встановленому порядку, містять печатки фізичної особи - підприємця, що провадить господарську діяльність з медичної практики, лікуючих лікарів та, відповідно, відсутні в діях позивача порушення вимог законодавства передбачених згаданим Актом. А тому, не підлягають поверненню Страховику суми страхових коштів за листком непрацездатності АЛД №249648, виданий 07.12.2020.
Відповідно до п. 6 ст. 15 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.2. ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у діях позивача відсутній склад правопорушення у вигляді неправомірної виплати на користь ОСОБА_2 , а відтак рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 26.08.2021 №390 щодо повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині застосування відповідальності по поверненню суми страхових коштів у розмірі 5861,18 грн. та сплати штрафу у розмірі 2930,59 грн. є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн. /а.с.3/ підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на користь Кременчуцького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №1 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Кременчуцького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №1 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області ( вул. Олексія Древаля, 114А, м. Кременчук, Полтавська область, 39611 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області ( вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000 ) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 26.08.2021 №390 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині застосування відповідальності по поверненню суми страхових коштів у розмірі 5861,18 грн та сплати штрафу у розмірі 2930,59 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м.Полтава, 36011; код ЄДРПОУ 41319427) на користь Кременчуцького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №1 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області ( вул. Олексія Древаля, 114А, м. Кременчук, Полтавська область, 39611 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень) та витрат на правову допомогу в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва