
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2021 р. № 400/4266/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056,
про:визнання протиправною та скасування постанови від 06.05.2021 № 281524,
ВСТАНОВИВ:
ФОП- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 281524 від 06.05.2021.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що перевірка автомобіля DAF модель 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1 не була здійснена, оскільки працівники Укртрансбезпеки не скерували автомобіль на ваги для проходження вимірювального контролю.
06.07.2021 року на адресу Миколаївського окружного адміністративного суду електронною поштою від відповідача надійшов відзив, в якому Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області позов не визнає, та зазначило, що при проведенні перевірки позивача було виявлено порушення надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких міститься в ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення вагових норм загальної маси, чим порушено ч.1 абз.16 ст.60 ЗУ « Про автомобільний транспорт».
Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки (Дніпропетровська область) було додержано вимоги передбачені Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006.
06.07.2021 року відповідач надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, тому суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив докази, суд дійшов висновку.
06.04.2021 року посадовими особами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Дніпропетровська область) на а/д Н-23 ,232 км на підставі направлення на
перевірку від 02.04.2021 №014401 було проведено ваговий контроль транспортного засобу DAF модель 105.460, д/н НОМЕР_1 та напівпричіп д/н НОМЕР_2 .
Актом № 261928 від 06.04.2021 встановлено порушення, відповідальність за яке передбачено ст.60 Закону України « Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Повна маса ТЗ становить 48,70т згідно талону-пропуску № 3593 від 06.04.2021, що перевищує вагову норму на 20 %, чим порушено вимоги п.22.5 ПДР, затверджених КМУ № 1306 від 10.10.2001 року.
Актом № 039588 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів від 06.04.2021 встановлено, що перевозився щебінь. Повна допустима маса транспортного засобу 40 т, фактична 48,70 згідно талону-пропуску № 3599 від 06.04.2021.
Постановою від 06.05.2021 №281524 про застосування адміністративно-господарського штрафу до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 34000 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачене абз.16 ч.1 ст.60 Закону України « Про автомобільний транспорт» за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (DAF д/н НОМЕР_1 ), акт 261928.
Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Статтею 3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті” N 1567, 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Суд зазначає статтею 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ “Про автомобільний транспорт” (далі - Закон № 2344-ІІІ), передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до п.15 постанови КМУ № 1567 від 08.11.2006 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Згідно з пунктами 3, 6 Порядку № 879 Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Згідно з п.16 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати
за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
Документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу. Точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритновагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 “Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування” (далі - Порядок № 879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до п.11.1-11.3 Наказу Міністерства транспорту України № 363 від 14.10.1997, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20.02.1998 за № 128/2568 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил. Оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля. Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках.
Згідно постанови КМУ № 207 від 25.02.2009 «Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні» затверджено перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, яким передбачено, що у водія, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, крім інших документів повинна бути - товарно-транспортна накладна. Для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж.
Позивач у позові зазначає єдину підставу для скасування спірної постанови те, що при здійсненні перевірки інспектори не скерували автомобіль на ваги для проходження вимірювального контролю.
В актах зазначено, що вага автомобіля становить 48,70 т згідно талону-пропуску, посилання на чек зважування транспортного засобу відсутнє.
Навіть, якщо вважати, що інспекторами був проведений документальний габаритно-ваговий контроль, без застосування зважування транспортного засобу, то для цього інспекторам необхідно було визначити загальну масу транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу, але в наданих відповідачем документах такі математичні дії інспекторами не виконувались. Навпаки в акті перевірки та акті про перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів зазначено, що цей висновок зроблений на підставі талона-пропуска № 3593 від 06.04.2021, в якому зазначена повна маса автомобіля 48,70 т.
Але відповідно до вищезазначених нормативно-правових актів інспектори при проведенні рейдової перевірки перевіряють у водія наявність документів передбачених Законом України « Про автомобільний транспорт», до яких належить товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж. До інших документів передбачених законодавством належить накладна на товар. Таких документів матеріали справи не містять. Також відповідач у відзиві не зазначив, на підставі якої норми права
інспектори при перевірки взяли до уваги дані, які зазначені у талоні-пропуску, правова природа якого ними не з`ясовувалась.
Відповідно до ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідач не надав суду належних доказів того, що вага автомобіля була 48,70 т., оскільки талон-пропуск є неналежним доказом ваги автомобіля та не приймається судом до уваги.
Таким чином, при рейдовій перевірці зважування автомобіля не здійснювалось, належних доказів, які б підтверджували вагу вантажу при перевірці водієм не надавались, тому відповідач дійшов хибного висновку стосовно того, що позивачем порушено ст.60 Закону України « Про автомобільний транспорт».
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів суду належними доказами, що позивач порушив ст.60 Закону України « Про автомобільний транспорт». Відповідач при прийнятті спірної постанови від 06.05.2021 №281524 не надав належну оцінку тим документам, які були надіслані Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки (Дніпропетровська область) та прийняв постанову всупереч ст.2 КАСУ, а саме, яка є необґрунтованою, тому позов необхідно задовольнити, а постанову від 06.05.2021 року скасувати.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056 код ЄДРПОУ 39816845) задовольнити.
2.Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 281524 від 06.05.2021 року.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056 код ЄДРПОУ 39816845) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) судові витрати в розмірі 908,00 грн, згідно квитанції від 10.06.21 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі поданя апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційно їскарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцятиднів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Мельник