
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
20 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3194/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці до Державного підприємства “Первомайськвугілля” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
ВСТАНОВИВ:
23 червня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (далі – позивач) до Державного підприємства “Первомайськвугілля” (далі – відповідач), в якій позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відокремленого підрозділу «Шахта Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля», а саме зобов`язати відповідача зупинити виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію підйомного пристрою (крану) КЕД-7 (інв. №5191), електровозу АМ8Д (інв.№8541), автоматичних зарядних пристроїв ЗУ-120-77-128 №1 (інв.7228) та ЗУ-120-77-128 №2 (інв.7229), у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей до усунення зазначених в позовній заяві порушень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі заяви ДП «Первомайськвугілля» від 11 травня 2021 року № 01/1-360 щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці для проведення позапланової перевірки, згідно із ст. ст. 4. 6 і 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V, і у відповідності з наказом Міжрегіонального управління від 12 травня 2021 р. № 755 та направленням на перевірку від 12 травня 2021 року № 206/6.6, 20 травня 2021 року посадовою особою Міжрегіонального управління проведено позапланову перевірку суб`єкта господарювання - Відокремленого підрозділу «Шахта Тошківська» Державне підприємство «Первомайськвугілля», код ЄДРПОУ 32320594, розташованого за адресою: 93292. Луганська обл., Попаснянський район, місто Гірське, вул. Івана Данькова, будинок 21, на предмет перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки складено акт від 20 травня 2021 року № 6.6/0123/4 (далі - акт) та припис від 20 травня 2021 року № 6.6/0123/4, у яких зафіксовано 13 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 р. № 62.
Факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів України з охорони праці у ВП «Шахта Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» створюють загрозу здоров`ю і життю працівників суб`єкта господарювання, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду від 29.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 27 липня 2021 року.
Ухвалою суду від 09.09.2021 продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі №360/3194/21 на тридцять днів, закрито підготовче провадження у справі №360/3194/21, призначено справу до судового розгляду по суті.
Відповідач правом надати відзив на позовну заяву не скористався.
Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не прибули у судове засідання, надали заяви про розгляд справи без їх участі.
Згідно із частиною третьою статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи положення статті 194 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон № 877), Законом України від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ «Про охорону праці» (далі – Закон № 2694), Гірничим законом України від 6 жовтня 1999 року № 1127-XIV (далі – Закон № 1127), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62 (далі – НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»).
Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 877 державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:
органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);
санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Шахта «Тошківська» (код ЄДРПОУ 26403416) є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Первомайськвугілля» (код ЄДРПОУ 32320594, місцезнаходження: 93292, Луганська область, Попаснянський район, м. Гірське, вул. Івана Данькова, буд. 21) та здійснює діяльність з добування кам`яного вугілля, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.59-62,67-70).
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраця здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (абзац перший пункту 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96).
Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці є органом державної влади та зареєстровано в якості юридичної особи, про що свідчить інформація з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (а.с.28,29,63-66).
Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (абзац перший пункту 1 Положення про Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці) , затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 29.10.2020 №140 (далі – Положення) (а.с. 6-10).
Повноваження Межрегіонального управління поширюються на територію Донецької та Луганської областей (абзац другий пункту 1 Положення).
Згідно з пунктом 4 Положення відповідно до покладених на нього завдань Межрегіональне управління, зокрема:
1) здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю;
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (підпункт 16 пункту 4);
2) здійснює державний гірничий нагляд з питань, зокрема, правильності та своєчасності проведення заходів, що гарантують безпеку людей, майна і навколишнього природного середовища, гірничих виробок і свердловин від шкідливого впливу робіт, пов`язаних із користуванням надрами (підпункт 17 пункту 4);
3) здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 18 пункту 4).
Згідно з абзацами першим, другим частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб`єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів.
Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).
На підставі заяви ДП «Первомайськвугілля» від 11.05.2021 № 01/1-360 про проведення позапланової перевірки та щорічного огляду локомативів і обладнання зарядних камер у ВП Шахта «Тошківська» на гор.486 м. (а.с.11) Міжрегіональним управлінням видано наказ від 12.05.2021 № 755 «Про проведення позапланової перевірки Відокремленого підрозділу Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» (а.с.12), на підставі якого оформлено направлення від 12.05.2021 № 206/6.6 на проведення перевірки з 18.05.2021 по 20.05.2021 додержання вимог законодавчих та інших нормативних актів з промислової безпеки та охорони праці в частині щорічного огляду локомотивів і обладнання зарядних камер у ВП Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» (а.с.13).
Відповідно до наказу від 12.05.2021 № 755, на підставі направлення від 12.05.2021 №206/6.6 на проведення перевірки, Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці 20.05.2021 проведено перевірку ВП Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», за результатами якої складено акт проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 20.05.2021 № 6.6/0123/4 (а.с.14-19).
Акт перевірки підписано в.о. генерального директора ДП «Первомайськвугілля» Дубовиком О.І. та директором ВП Шахта «Тошківська» Авдієнко О.Г. без зауважень та заперечень щодо виявлених порушень, один примірник акта 20.05.2021 вручений в.о. генерального директора ДП «Первомайськвугілля» Дубовику О.І. (а.с.19).
20 травня 2021 року позивачем винесено припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду №6.6/0123/4, яким зобов`язано ДП «Первомайськвугілля» усунути порушення, виявлені за результатами здійснення позапланового заходу, оформленого актом перевірки від 20.05.2021 № 6.6/0123/4 (а.с.20-22).
Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стало виявлення за результатами перевірки порушень статей 13, 14 Закону № 2694, статті 20 Закону № 1127 та «Правил безпеки у вугільних шахтах», викладених у таблиці розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акта перевірки від 20.05.2021 № 6.6/0123/4, які становлять загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:
створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;
розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;
забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;
впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;
забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;
забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів;
розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;
здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;
вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Обов`язки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці визначені статтею 14 Закону № 2694, а саме - працівник зобов`язаний:
дбати про особисту безпеку і здоров`я, а також про безпеку і здоров`я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;
знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;
проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Закон № 1127 визначає правові та організаційні засади проведення гірничих робіт, забезпечення протиаварійного захисту гірничих підприємств, установ та організацій.
Відповідно до статті 20 Закону № 1127 гірничошахтне устаткування та матеріали допускаються органами гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду до застосування на гірничих підприємствах лише за наявності відповідного сертифіката. Гірничошахтне устаткування та матеріали застосовуються згідно з нормативно-технічною документацією.
Відповідно до частини першої статті 39 Закону № 2694 посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право:
безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;
одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення;
видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки;
забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих;
притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці;
надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали відповідним органам для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.
Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Під загрозою життю та здоров`ю працівників слід вважати виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Щодо порушень виявлених за наслідками проведеного позапланового заходу (контролю) судом установлено, що відповідно до пункту розділу акта «Опис виявлених порушень законодавства» та припису перевіркою встановлено такі порушення:
ст.13, 14 Закону № 2694, ст.20 Закону № 1127, п.5 гл.1 р.4 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - в записах від 02.05.2021 в ІІ зміні не вказана кількість працівників, що виїхали з шахти по закінченню зміни, наряди не затверджені начальником зміни з виробництва;
ст.13, 14 Закону № 2694, ст.20 Закону № 1127, п.5 гл.1 р.4 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - в записах від 07.05.2021 в 5 зміні наряди не погоджені з дільницею ВТБ;
ст.13, 14 Закону № 2694, ст.20 Закону № 1127, п.1 гл.2 р.4 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - в переліку згідно додатку дозволу №0105.15.09 від 15.11.2012 на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відсутні: 1. Електровоз АМ-8Д.(інв.№8541); 2. Вантажно-підйомний кран електровозного депо типу КЕД-7 (інв.№ 5191); 3. Автоматичні зарядні пристрої ЗУ-120-77-128 №1 (інв. №>7228 ) та ЗУ- з 120-77-128№2 (інв. №7229);
ст.13, 14 Закону № 2694, ст.20 Закону № 1127, п.1 гл.2 р.4 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - в схемі транспортування гор.486м. не в повному обсязі вказані найменування виробок та довжина їх відкаточних колій;
ст.13, 14 Закону № 2694, ст.20 Закону № 1127, п.4 гл.1 р.4 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - не ознайомлені під розпис з технологічним паспортом гараж зарядної камери гор.486м. начальник дільниці Носан В.І. та гірничий майстер ОСОБА_1 ;
ст.13, 14 Закону № 2694, ст.20 Закону № 1127, п.2 гл.13 р.8 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - дільниця ВШТ неукомплектована механіком дільниці, в зв`язку з тим не ведеться Книга реєстрації стану електрообладнання та заземлення, не заведено оперативний журнал, результати оглядів стану електрообладнання не фіксуються;
ст.13, 14 Закону № 2694, ст.20 Закону № 1127, п.10 гл.1 р.8 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - кришки зарядних пристроїв ЗУ №1, ЗУ №2 неопломбовані та не затиснуті іменними пломбірами;
ст.13, 14 ЗУ № 2694, ст.20 ЗУ № 1127, п.3 гл.4 р.8 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - на РП не ущільнено надійно кабельний ввід до мережевої камери ПВІ-23, що живить пристрій ЗУ №2;
ст.13, 14 Закону № 2694, ст.20 Закону № 1127, п.11 гл.5 р.7 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - електрослюсар підземний дільниці ВШТ ОСОБА_2 19.05.2021 у І зміну о 9.30 годині виконував роботи по заряджанню акумуляторних батарей в гараж зарядній камері гор.486 при цьому не встановив заземлення на корпус батарейного ящика;
ст.13, 14 Закону № 2694, ст.20 Закону № 1127, п.7 гл.4 р.7 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - порушена вибухонебезпека автомату ВАР (відсутні 8 болтів кріплення на кришці);
ст.13, 14 Закону № 2694, ст.20 Закону № 1127, п.7 гл.4 р.7 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - в непрацездатному стані звуковий сигнальний пристрій;
ст.13, 14 Закону № 2694, ст.20 Закону № 1127, п.3 гл.1 р.5 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - не обтягнуті болти буферного пристрою зі сторони кабіни;
ст.13, 14 Закону № 2694, ст.20 Закону № 1127, п.7 гл.4 р.5 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) - спрацьованість гальмівних колодок досягло граничної товщини.
Пункт 5 глави 1 розділу 4 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що опрацювання і затвердження директором шахти (уповноваженою особою) нормативних актів, що діють на підприємстві, повинні здійснюватися відповідно до вимог Порядку опрацювання і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 21.12.93 N 132 ( z0020-94 ), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.02.94 за № 20/229 (далі - НПАОП 0.00-6.03-93).
Пункт 1 глави 2 розділу 4 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що машини, механізми та устаткування підвищеної небезпеки допускаються до експлуатації на вугільних шахтах за наявності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, одержаного відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року N 1107 ( 1107-2011-п ) (із змінами).
Усі види гірничошахтного обладнання, технічні пристрої, засоби захисту та матеріали, які експлуатуються в шахті, мають бути укомплектовані експлуатаційними документами згідно з вимогами чинного законодавства.
Пункт 4 глави 1 розділу 4 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що директор шахти (уповноважена особа) зобов`язаний забезпечити працівників сертифікованими ЗІЗ згідно з Положенням про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затвердженим наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду (далі - Держгірпромнагляд України) від 24.03.2008 № 53 ( z0446-08 ), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21.05.2008 за № 446/15137 (далі - НПАОП 00.0-4.01-08).
Технічний нагляд за якістю та безпекою ЗІЗ при надходженні на підприємство, а також їх періодичні випробування проводяться згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 № 761 ( 761-2008-п ) "Про затвердження Технічного регламенту засобів індивідуального захисту".
Пункт 2 глави 13 розділу 8 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що усі електричні машини, апарати, трансформатори та інше електрообладнання, їх вибухобезпечні оболонки, кабелі, заземлення повинні періодично оглядатися:
а) особами, які працюють на машинах і механізмах, а також черговими електрослюсарями дільниці - щозміни перед початком роботи;
б) механіком дільниці або його заступником - щотижня з занесенням результатів до оперативного журналу;
в) головним енергетиком (головним механіком) шахти або посадовою особою - не рідше одного разу на 3 місяці із занесенням результатів до Книги реєстрації стану електрообладнання та заземлення згідно з додатком 14 до цих Правил.
г) перед опусканням у шахту спеціальною групою електрослюсарів шахти під контролем головного енергетика (головного механіка) шахти або особи, ним призначеної, електрообладнання повинно підлягати ревізії та перевірці його вибухобезпеки відповідно до вимог чинного законодавства та із занесенням результатів до Книги реєстрації стану електрообладнання та заземлення (додаток 14 до цих Правил).
Пункт 10 глави 1 розділу 8 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що кожен комутаційний апарат, комплектний розподільний пристрій (далі - КРП), станції управління мають бути позначені чітким написом, що вказує установку, яка включається, або дільницю, а також розрахункову величину уставки спрацьовування максимального струмового захисту.
Кришки відділень апаратури, що мають електричні захисти, пристрої блокування та регулювання повинні пломбуватися іменними пломбірами.
Пункт 3 глави 4 розділу 8 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що кабельні вводи електрообладнання мають бути надійно ущільнені. Невикористані кабельні вводи повинні мати заглушки, що відповідають рівню вибухозахисту електрообладнання.
Пункт 11 глави 5 розділу 7 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що заряджання акумуляторних батарей має провадитися в зарядних камерах на зарядних столах.
Допускається робити заряджання акумуляторних батарей на рамі електровоза в тимчасових камерах під час підготовки нових горизонтів.
Під час заряджання акумуляторних батарей кришка батарейного ящика має бути знятою.
Акумулятори і батарейний ящик дозволяється закривати тільки після припинення газовиділення з акумуляторів, але не раніше ніж через годину після закінчення заряджання (для лужних акумуляторів). Батарейний ящик під час заряджання батареї повинен бути надійно заземлений. Заряджати і експлуатувати допускається тільки справні та очищені від бруду і пилу акумуляторні батареї.
Мінімально допустимі величини опору ізоляції електрообладнання та кабелів відносно корпусу електровоза та періодичність їх перевірки мають відповідати вимогам чинного законодавства.
Автоматичний контроль опору ізоляції під час заряджання акумуляторних батарей повинен здійснюватися реле контролю витоку, вмонтованими в зарядні установки.
Перед випуском вибухобезпечного електровоза на лінію необхідно виміряти вміст водню в батарейному ящику, який не повинен перевищувати 2,5%.
У зарядних камерах всіх шахт допускається використовування акумуляторних пробників загального призначення за умови вимірювання напруги не раніше ніж через 10 хвилин після зняття кришки з батарейного ящика.
Пункт 7 глави 4 розділу 7 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що допускається експлуатація локомотивів за умови:
а) відсутності порушень вибухобезпеки обладнання на локомотивах;
б) наявності кришки на батарейному ящику акумуляторного електровоза, справного її блокувального пристрою і наявності електроізоляційного покриття;
в) справних електрообладнання, блокувальних пристроїв і засобів захисту;
г) справних і відрегульованих гальм;
ґ) справних пісочниць і наявності піску в них;
д) справних зчіпних пристроїв;
е) справних буферів;
є) спрацьованості менше ніж на 2/3 товщини гальмівних колодок і менше ніж на 10 мм - бандажів;
ж) наявності справних фар, що світяться;
з) справності сигнальних пристроїв.
Пункт 3 глави 1 розділу 5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що усі гірничі машини, механізми, електрообладнання, прилади, апаратура, споруди і пристрої на шахтах повинні встановлюватися, споруджуватися та експлуатуватися відповідно до вимог цих Правил та інших нормативних документів, що вказуються в керівництвах з експлуатації і технічних умовах на вироби.
Пункт 7 глави 4 розділу 7 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що допускається експлуатація локомотивів за умови:
а) відсутності порушень вибухобезпеки обладнання на локомотивах;
б) наявності кришки на батарейному ящику акумуляторного електровоза, справного її блокувального пристрою і наявності електроізоляційного покриття;
в) справних електрообладнання, блокувальних пристроїв і засобів захисту;
г) справних і відрегульованих гальм;
ґ) справних пісочниць і наявності піску в них;
д) справних зчіпних пристроїв;
е) справних буферів;
є) спрацьованості менше ніж на 2/3 товщини гальмівних колодок і менше ніж на 10 мм - бандажів;
ж) наявності справних фар, що світяться;
з) справності сигнальних пристроїв.
Дослідженням Дозволу від 09.09.2015 № 0105.15.09 строком дії з урахуванням продовження до 15.11.2017, встановлено, що ДП «Первомайськвугілля» дозволяється експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: гірничошахтного устаткування; технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В, до 6 кВ згідно з додатком. Однак, у додатку по ВП Шахта «Тошківська» у переліку гірничошахтного устаткування не міститься визначення як такого, що використовується: електровоз АМ-8Д; вантажно-підйомний кран електровозного депо типу КЕД-7; автоматичні зарядні пристрої ЗУ-120-77-128 №1 та ЗУ-120-77-128№2 (а.с.23-27).
З огляду на наведене, в ході судового розгляду справи установлено, що порушення, наведені в таблиці розділу акта перевірки «Опис виявлених порушень законодавства», створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до абзацу першого частини п`ятої статті 4 Закону № 877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень (абзац другий частини п`ятої статті 4 Закону № 877).
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову та застосування до ВП Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов`язання відповідача зупинити виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію підйомного пристрою (крану) КЕД-7 (інв. №5191), електровозу АМ8Д (інв.№8541), автоматичних зарядних пристроїв ЗУ-120-77-128 №1 (інв.7228) та ЗУ-120-77-128 №2 (інв.7229), у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей до усунення зазначених в позовній заяві порушень.
Щодо наданих відповідачем копії договору №1335 від 30.06.2021 на виконання робіт (послуги), укладеного з ДП «Донецький експертно – технічний центр Держпраці» та копії платіжного доручення №2018 від 16.09.2021, суд зазначає, що вказані докази не є підтвердженням усунення порушень відповідачем. Крім того, перевірити усунення виявлених порушень може компетентний орган (позивач) шляхом проведення перевірки за заявою відповідача, внаслідок чого буде встановлено, чи усунено обставини, які зумовили вжиття заходів реагування.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (місцезнаходження: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф`єва, буд. 82, код ЄДРПОУ 43866127) до Державного підприємства «Первомайськвугілля» (місцезнаходження: 93292, Луганська область, Попаснянський район, м. Гірське, вул. Івана Данькова, буд. 21, код ЄДРПОУ 32320594) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, задовольнити.
Застосувати до Відокремленого підрозділу шахта «Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію підйомного пристрою (крану) КЕД-7 (інв. №5191), електровозу АМ8Д (інв.№8541), автоматичних зарядних пристроїв ЗУ-120-77-128 №1 (інв.7228) та ЗУ-120-77-128 №2 (інв.7229), у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей до усунення зазначених в акті від 20 травня 2021 року № 6.6/0122/4 порушень.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.Є. Петросян