
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
20 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4614/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області до державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» про стягнення штрафу в сумі 34000,00 грн,
ВСТАНОВИВ:
26.11.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області (далі – позивач) до державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» (далі – відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача в дохід державного бюджету України штраф у розмірі 34000,00 грн.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач посилається на те, що рішенням від 20 серпня 2020 року № 4 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін до відповідача застосовано адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в розмірі 34000,00 грн.
Оскільки сума штрафу відповідачем у добровільному порядку не сплачена, вона підлягає стягненню у судовому порядку, що стало підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 01.12.2020 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 07.12.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням суду у справі № 360/3341/20.
Ухвалою суду від 01.09.2021 поновлено провадження у справі.
Відповідач у строк, визначений судом, правом надати відзив на позовну заяву не скористався.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов такого.
Судом установлено, що Державне підприємство «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль», ідентифікаційний код 00131050, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Промислова, б. 17, основний вид діяльності: 35.11 виробництво електроенергії, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (арк. спр. 115-120).
23.07.2020 на адресу ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області надійшло звернення громадянина ОСОБА_1 , який мешкає за адресою АДРЕСА_1 , в якому останній просив розглянути питання щодо надмірного та незаконного нарахування тарифу на споживання тепла у період опалювального сезону 2019-2020 для будинку АДРЕСА_2 (арк. спр. 19).
Отримавши погодження від Держпродспоживслужби на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку застосування тарифів на комунальні послуги (арк. спр. 39), в.о. начальника ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області винесено наказ від 12.08.2020 № 2053 Про проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» (вул. Промислова, 17, м. Сєвєродонецьк, Луганська обл., 93400) у період з 13.08.2020 по 19.08.2020 (арк. спр. 40).
На виконання вказаного наказу 12.08.2020 винесено направлення № 1174, яким доручено ОСОБА_2 головному спеціалісту відділу контролю за регульованими цінами провести позапланову перевірку ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» з питань дотримання вимог щодо застосування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води. Термін дії направлення: з 13.08.2020 по 19.08.2020 (арк. спр. 41).
13.08.2020 посадовою особою позивача складено акт № 1143, яким встановлено недопущення посадової особи ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області до здійснення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог щодо застосування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, чим створено перешкоди для уповноваженого органу виконавчої влади при виконанні покладених на нього функцій (арк. спр. 43-46).
Вказаний акт направлено на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням та було повернуто на адресу відправника з позначкою «за закінченням терміну зберігання» (арк. спр. 47-49).
20.08.2020 в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області прийнято рішення № 4 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким застосовано до ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» штраф у розмірі 34000,00 грн (арк. спр. 51).
Вказане рішення направлено на адресу відповідача рекомендованим поштовим повідомленням та вручено уповноваженій особі відповідача 31.08.2020 (арк. спр. 52-53).
Листом Управління державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області від 17.11.2020 № 02-11/2179 повідомлено Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області про відсутність надходження коштів на оплату ДП «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» штрафу в розмірі 34000 грн (арк. спр. 57).
У зв`язку з несплатою відповідачем суми штрафу в добровільному порядку позивач звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги позивача, суд керується такими нормами чинного законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Абзацом третім статті 1 Закону № 877-V визначено, що заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно з частиною четвертою статті 2 Закону № 877-V заходи контролю здійснюються, зокрема, органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.
Відповідно до частини п`ятої статті 2 Закону № 877-V зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов`язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин дванадцятої - чотирнадцятої статті 4, частини одинадцятої статті 4-1, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої, шостої та десятої статті 7, статей 9, 10, 12, 19, 20, 21 цього Закону (частина шоста статті 2 Закону № 877-V).
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 02.09.2015 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
Територіальним органом з реалізації державної політики у сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на території Луганської області є Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області.
Згідно з пунктами 1, 2, 3 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 156, Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане. Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території Луганської області. Голова Луганської обласної державної адміністрації координує діяльність Головного управління і сприяє йому у виконанні покладених на цей орган завдань. Повноваження Головного управління поширюються на територію Луганської області. Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем`єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держпродспоживслужби, дорученнями Голови Держпродспоживслужби та його заступників, актами місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням. Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держпродспоживслужби на території Луганської області.
Відповідно до п.п. 10 п. 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 156, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, зокрема, у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Закон України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 № 5007-VI (далі – Закон № 5007-VI) визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 18 Закону № 5007-VI уповноважені органи мають право: 6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 20 Закону № 5007-VI до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за: 4) невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як встановлено судом, позивачем було прийнято рішення від 20.08.2020 № 4 про застосування до ДП «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін у вигляді штрафу на суму 34000,00 грн.
Не погодившись зі вказаним рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області, ДП «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» оскаржила його до суду.
Рішенням луганського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 у справі № 360/3341/20, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26.07.2021, у задоволенні позову Державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу відмовлено (арк. спр. 107-110).
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, станом на сьогодні рішення ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області про застосування адміністративно-господарських санкцій від 20.08.2020 № 4 є чинним, а тому підлягає обов`язковому виконанню.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували сплату відповідачем суми штрафу, накладеного згідно з рішенням позивача від 20.08.2020 № 4. Доказів на спростування вказаного відповідачем не надано, як і не надано відзиву на позовну заяву.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи встановлені судом обставини у справі та досліджені докази, приймаючи до уваги, що накладений чинним рішенням ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області про застосування адміністративно-господарських санкцій від 20.08.2020 № 4 штраф, визначений у розмірах, встановлених пунктом 4 частини першої статті 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення», в добровільному порядку та законодавчо визначені строки відповідачем сплачено не було, позовні вимоги про стягнення штрафу у розмірі 34000,00 грн є обґрунтованими та належать до задоволення.
Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області (місцезнаходження: вул. Пивоварова, 2, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93403, код ЄДРПОУ 40326412) до державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» (місцезнаходження: вул. Промислова, 17, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400, код ЄДРПОУ 00131050) про стягнення штрафу в сумі 34000,00 грн повністю.
Стягнути з державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» в дохід державного бюджету України (отримувач: УК у м.Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./21081100; код отримувача (ЄДРПОУ): 37944909; банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.); номер рахунку (ІВАN): UА398999980313050106000012080; код класифікації доходів бюджету: 21081100; найменування коду класифікації доходів бюджету: «Адміністративні штрафи та інші санкції».) штраф у розмірі 34000,00 грн (тридцять чотири тисячі грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.О. Свергун