Ухвала суду № 100442844, 19.10.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2021
Номер справи
260/2688/20
Номер документу
100442844
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про прийняття адміністративної справи до провадження

19 жовтня 2021 рокум. Ужгород№ 260/2688/20

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б.,розглянувши матеріли адміністративної справи за позовом керівника Ужгородської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі виконавчого комітету Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про знесення самочинного будівництва,

В С Т А Н О В И В:

06 серпня 2020 року Ужгородська місцева прокуратура звернулася в Закарпатський окружний адміністративний суд в інтересах держави в особі виконавчого комітету Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про знесення самочинного будівництва.

06 липня 2021 року Закарпатський окружний адміністративний суд ( головуюча суддя Скраль Т.В.) залишив позов без розгляду на підставі п. 1 ч. 1 ст. 240 КАСУ у звязку з відсутністю у прокурора підстав для представництва інтересів держави.

21 вересня 2021 року Восьмий апеляційний адміністративний суд задовольнив апеляційну скаргу Закарпатської обласної прокуратури : скасував ухвалу про залишення позову без розгляду та направив справу для продовження розгляду.

Восьмий апеляційний суд у своїй постанові зазначив наступне:

- У межах даної справи саме прокурором виявлено самочинну забудову земельної ділянки багатоквартирним житловим будинком у три поверхи, що стало підставою внесення за даним фактом відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також повідомлено міського голову, проте з позовом до суду виконавчий орган Ужгородської міської ради не звернувся.

-Крім того, постановою КМ України від 13.03.2020 №219 «Про оптимізацію органів архітектурно-будівельного контролю» зупинено дію постанови КМ України від 23.05.2011 №553 «Про затвердження порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» до початку виконання функцій і повноважень Державної інспекції містобудування. Тому, у період дії вказаного мораторію (з 13.03.2020 по 16.12.2020) будь-які перевірки Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Ужгородської міської ради не здійснювалися та відповідно контролюючі та цивільно-правові заходи не вживалися.

-Грубі порушення вимог законодавства у сфері містобудування не могли тривалий час залишатися без реагування з боку уповноважених державною органів влади, що зумовило звернення прокурора до суду, яке фактично було спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності щодо забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, при реалізації наданих повноважень, що беззаперечно становить суспільний інтерес.

-У справі, що розглядається, керівник Ужгородської місцевої прокуратури обґрунтував наявність підстав для звернення до суду з цим позовом, посилаючись на те, що здійснення відповідачем самочинного багатоповерхового будівництва без дозвільних документів, суперечить вимогам містобудівної документації, нівелює мету планування та забезпечення сталого розвитку міста, а отже, порушує інтереси держави у сфері регулювання містобудівної діяльності. Також будівництво за таких умов порушує права споживачів будівельної продукції, яких може бути невизначене коло осіб. Адже безпека та якість об`єктів будівництва можуть бути забезпечені лише у випадку здійснення їх будівництва з дотриманням, зокрема, містобудівної, проектної документації, вихідних даних та за умов належного здійснення уповноваженими державними органами функцій нагляду та контролю. На переконання колегії суддів, таке обґрунтування в повній мірі підтверджує наявність «інтересу держави» в межах спору у даній справі.

12 жовтня 2021 року справ було передано судді Скраль Т.В.

13 жовтня 2021 року суддя Скраль Т.В. винесла ухвалу про задоволення самовідводу , оскільки ухвала про залишення даного позову без розгляду була ухвалена після закриття підготовчого провадження та за наслідками повного судового розгляду.

13 жовтня 2021 року дана справа за наслідками автоматизованого розподілу була розпреділена судді Плехановій З.Б.

18 жовтня 2021 року справу передано судді Плехановій З.Б.

Після вивчення матеріалі справи суд встановив наступне.

22 травня 2020 року прокурор прокуратури О. Романець звернувся із рапортом до керівника Ужгородської місцевої прокуратури, в якому зазначив, що в ході перевірки стану дотримання вимог містобудівного законодавства України встановлено, що на земельній ділянці за кадастровим номером 2110100000:43:001:0322 площею 0,0331 га, що є у власності ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ), у період з 2019 року по теперішній час здійснюється будівництво багатоквартирного житлового будинку. Моніторингом реєстру містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок Ужгородської міської ради та реєстру-дозвільних документів ДАБІ України будь-яких даних щодо отримання погоджень та дозволів щодо забудови земельної ділянки за кадастровим номером 2110100000:43:001:0322 площею 0,0331 га не знайдено.

Оскільки вказані дії мають ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 358 КК України, в частині використання підроблених документів з метою здійснення забудови земельної ділянки за кадастровим номером 2110100000:43:001:0322, 22 травня 2020 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження: 42020071030000070 ..

01 липня 2020 року Ужгородська місцева прокуратура звернулася до Ужгородського міського голови з листом – повідомленням в порядку ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, в якому зазначила, що Ужгородською місцевою прокуратурою встановлено підстави для представництва інтересів держави під час забудови земельної ділянки за кадастровим номером 2110100000:43:001:0322 по АДРЕСА_1 .

В ході огляду земельної ділянки в рамках розслідування кримінального провадження за №№42020071030000070 від 22.05.2020 встановлено, що на земельній ділянці за кадастровим номером 2110100000:43:001:0322 площею 0,0331 га, по АДРЕСА_1 , збудовано житловий будинок у три поверхи.

Разом з тим, моніторингом реєстру містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок Ужгородської міської ради та реєстру дозвільних документів ДАБІ України, будь-яких даних щодо отримання погоджень та дозволів щодо забудови земельної ділянки за кадастровим номером 2110100000:43:001:0322 площею 0,0331 га не знайдено.

Управління державного архітектурно - будівельного контролю Ужгородської міської ради перевірку не проводило у зв`язку з введенням у дію постанови КМУ від 13 березня №219 ,,Про оптимізацію органів архітектурно-будівельного контролю”, в якій пунктом З зупиняється дія постанови КМУ від 23 травня 2011 року № 553 ,,Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю” до початку виконання функцій і повноважень Державної інспекції містобудування, яка на даний час ще не розпочала свою роботу.

За таких обставин, вважаючи, що орган, уповноважений на здійснення захисту державних інтересів у зазначених правовідносинах, на даний час неналежно виконує свої повноваження щодо їх захисту, оскільки у нього на даний час відсутні повноваження щодо проведення відповідних перевірок, та з огляду на те, що невжиття заходів реагування можуть спричинити шкоду інтересам держави що, в свою чергу, перешкоджає розвитку інфраструктури та економіки міста, Ужгородська місцева прокуратура 06 серпня 2020 року звернулася в суд з позовом.

Відповідно до статті 10 ЗУ "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об`єктів архітектури додержання суб`єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено органи, що здійснюють управління у сфері містобудівної діяльності, архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме:

Управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 31 п.б ЗУ " Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать серед іншого, делеговані повноваження:

1) надання (отримання, реєстрація) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів у випадках та відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності";

3) здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

23 травня 2011 р. КМУ прийняв Постанову № 553 "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, яким передбачено наступне:

-Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом

-Підставамидля проведення позапланової перевірки є: серед іншого - виявлення факту самочинного будівництва об`єкта; перевірка виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю.

13 березня 2020 р. № 219 КМУ прийняв Постанову "Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду", де в п. 3 зазначив:

зупинити дію постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 553 “Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю”

16 грудня 2020 р. КМУ прийняв Постанову № 1339 "Про відновлення дії постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 553, де постановив:

- Відновити дію постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 553 “Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю” .

- У зв`язку з цим визнати таким, що втратив чинність, пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2020 р. № 219 “Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду”.

Отже, з 01 січня 2021 року органи державного архітектурно-будівельного контролю мають повноваження на проведення перевірок, що може вплинути на обставини у новому судовому розгляді у даній справі , предмет спору та законність та обгрунтованість рішення ,що необхідно зясувати під час підготовчого судового засідання, для чого позивачу необхідно уточнити : належного позивача, факт здійснення перевірок уповноваженим органом контролю та нагляду та надати інші належні докази щодо факту самочинного будівництва станом на жовтень 2021 року, результати кримінального провадження за вказаним у позові фактом. та звязку з цим мотиви, підстави позову.

Крім того, у даній справі залучено третю особу на стороні позивача - Управління державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Ужгородської міської ради.

Верховний Суд у справі № 806/1000/17 "звертає увагу, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб`єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду."

Відповідно до ПОЛОЖЕННЯ про управління державного архітектурно-будівельного контролю Ужгородської міської ради :

- Управління державного архітектурно - будівельного контролю Ужгородської міської ради (далі - управління) є виконавчим органом Ужгородської міської ради, утворюється міською радою, підзвітний і підконтрольний міській раді, підпорядкований виконавчому комітету міської ради та міському голові.

- Управління є підконтрольним Держархбудінспекції України в межах, визначених законодавством.

-. Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінрегіону та Держархбудінспекції, розпорядженнями міського голови, рішеннями Ужгородської міської ради і виконавчого комітету, даним Положенням та іншими нормативно-правовими актами. З питань організації ведення правової роботи управління керується рекомендаціями Міністерства юстиції України.

- Управління створюється без статусу юридичної особи публічного права, має печатку із своїм найменуванням, власні бланки, штампи.

- Основним завданням управління є здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності.

Отже, органом який станом на сьогоднішній день має повноваження і несе обовязку щодо перевірки факту наявності самочинного будівництва здійсненого відповідачем та прийняття відповідних рішень є Управління державного архітектурно - будівельного контролю Ужгородської міської ради.

Крім того , до даної справи залучено Управління ДАБІ у Закарпатській області.

Згідно інформації, отриманої судом з ЄДР юридичних та фізичних осіб станом на даний час: -Інспекція ДАБК у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 35561658) припинена 31.10.2011 року. Державна архітектурно-будівельна інспекція України (код ЄДРПОУ 37471912 знаходиться в стані припинення з 20.03.20020 року. Згідно офіційного сайту ДАБК України Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області є структурним підрозділом ДАБІ України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2020 р. № 1340 затверджено ПОЛОЖЕННЯ про Державну інспекцію архітектури та містобудування України, де зазначено , що:

-Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій (далі - Міністр) і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

- . Основним завданням ДІАМ є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, і серед іншого:

-здійсненняв межах повноважень, визначених законом, державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об`єкта будівництва, архітекторами та іншими проектувальниками, підрядниками, експертами, експертними організаціями та відповідальними виконавцями робіт, інженерами-консультантами, власниками будівель та лінійних споруд вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт;

- здійснення державногоархітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил територіальними органами ДІАМ, уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), під час провадження ними містобудівної діяльності.

На підставі викладеного, керуючись статтями 171, 257, 260 КАС України, суддя,-

У Х В А Л И В:

Прийняти до провадження та призначити справу в підготовче судове засідання на 17 листопада 2021 року на 15-00 годину .

Залучити в якості третіх осіб без самостійних вимог:

- Державну інспекцію архітектури та містобудування України Київ, бульвар Лесі Українки, 26; телефон: +380 (44) 357-50-75 електронна пошта: office@diam.gov.ua.

Зобовязати ДІАМ надати суду наступну інформацію:

- чи є наявними у ДІАМ на даний час звернення, результати перевірок та будь-які рішення по фактам , зазначеним у позовній заяві.

- витяг з ЄДР юридичних та фізичних осіб щодо ДІАМ.

Зобовязати Управління державного архітектурно-будівельного контролю Ужгородської міської ради надати суду в термін 7 днів дня отримання даної ухвали:

- результати перевірок станом на даний час за фактом самочинного будівництва, проведення будівельних робіт за адресою АДРЕСА_1 .

Зобовязати виконавчий комітет в особі Ужгородського міського голови надати суду в термін 7 днів з дня отримання даної ухвали інформацію: які дії та рішення прийняті за Листом-повідомленням керівника Ужгородської місцевої прокуратури від 01.07.2020 року щодо встановлення факту самочинного будівництва за адресою АДРЕСА_1 .

Зобовязати Ужгородську місцеву прокуратуру:

- надати суду інформацію щодо перейменування Ужгородської місцевої прокуратури

- надати інформацію щодо результатів кримінального провадження , зазнанченого у позові

- надати інформацію шодо проведених дій ( запитів, рішень, тощо) прокуратурою по факту усунення порушень, здійснення компетентними органами ( субєктами) в інтересах яких поданий позов своїх повноважень по контролю та нагляду.

- докази надіслання та отримання адресатом листа-повідомлення керівника Ужгородської місцевої прокуратури від 01.07.2020 року щодо встановлення факту самочинного будівництва за адресою АДРЕСА_1 .

Зобовязати відповідача ОСОБА_1 надати суду в термін 7 днів з дня отримання :

-документи про право власності на земельну ділянку за адресою в АДРЕСА_1 .

-а документи про право власності на розміщені на земельній ділянці будівлі за адресою в АДРЕСА_1 .

З інформацією по справі учасники можуть ознайомитися за веб-адресою: http://adm.zk.court.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади.

Справу буде розглянуто суддею Плеханова З.Б. одноособово.

Ухвала скарженню не підлягає.

СуддяЗ.Б.Плеханова