Рішення № 100442046, 20.10.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2021
Номер справи
200/10630/21
Номер документу
100442046
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2021 р. Справа№200/10630/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області (ідентифікаційний код 03331393, 85766, Донецька область, Волноваський район, с.Хлібодарівка, вул.Центральна, буд.17) про визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття рішення стосовно заяви про затвердження проекту землеустрою та передачі у власність у строк встановлений ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України; зобов`язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області за межами населених пунктів (кадастрові номери 1421582000:03:000:0159, 1421582000:03:000:0160) та передати у власність земельну ділянку кадастровий номер 1421582000:03:000:0159 площею 2,0 га пасовища для ведення особистого селянського господарства (01.03) утвореної шляхом поділу раніше сформованої земельної ділянки за кадастровим номером 1421582000:03:000:0134 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області.

25 серпня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін ( у письмовому провадженні).

15 вересня 2021 року відповідачем надано відзив, в якому зазначено про те, що відведення та передання у безоплатну власність земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення може бути здійснена після прийняття рішення на пленарному засіданні не менш як двома третинами голосів від загального складу. Разом з цим, під час голосування рішення не набрало відповідної кількості голосів, тобто не було прийнято. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .

23 грудня 2020 року позивач отримала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Зачатівської сільської ради Волноваського району Донецької області відповідно до наказу Головного управління Дежгеокадастру у Донецькій області № 6946-СГ від 23.12.2020.

Хлібодарівська сільська територіальна громада Волноваського району Донецької області є відповідачем, до складу якої згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 710-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Донецької області» входить територія Зачатівської сільської ради Волноваського району Донецької області.

25.05.2021 позивач звернулась із запитом на доступ до публічної інформації щодо передачі у власність земельної ділянки комунальної власності.

11.06.2021 Хлібодарівською сільською територіальною громадою Волноваського району Донецької області надана відповідь № 01-22-882, в якій повідомлено, що для затвердження проекту землеустрою позивачу необхідно звернутись безпосередньо до Хлібодарівської сільської територіальної громади та додати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

17.06.2021 позивачем подана заява на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421582000:03:000:0159 площею 2,000 га, яка розташована на території Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області. До заяви додано проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копія наказу від 12.05.2021 №961-СГ.

Вирішення заяви від 17.06.2021 внесено до порядку денного 8-ої позачергової сесії Хлібодарівської сільської територіальної громади VIII скликання, про що свідчить рішення № VIII/8-187 від 04.08.2021.

З протоколу 8-ої позачергової сесії Хлібодарівської сільської територіальної громади VIII скликання від 04.08.2021 вбачається, що за результатом голосування по вказаному питанню: «За» - 2 , «Проти» - 10, «Утримався» - 4 , «Не брав участі у голосуванні» - 0. Рішення не прийнято.

28.07.2021 за результатом розгляду заяви, що подана позивачем в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», Хлібодарівською сільською територіальною громадою Волноваського району Донецької області надана відповідь №01-22-1262, в якій зазначено, що рішення щодо затвердження проекту землеустрою не прийнято, вирішення цього питання ретельно опрацьовується.

Відповідачем не надано, а в матеріалах справи не міститься рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою з визначенням мотивів.

Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо прийняття рішення за результатом розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 18 Земельного кодексу України (далі ЗК України) до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Категорії земель визначені у частині першій статті 19 ЗК України, до яких, зокрема, належать землі сільськогосподарського призначення.

Згідно з частиною 1 статті 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Згідно з статтею 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Частиною 1 статті 122 ЗК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується нормами законодавства, чинними на момент виникнення спірних правовідносин.

Так, частиною 6 статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Під час розгляду справи, судом встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 23.12.2020 №6946-СГ громадянці ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства. В подальшому 17 червня 2021 року позивачем подана заява про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 1421582000:03:000:0159, яка розташована на території Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області додатком до якої є відповідний проект землеустрою.

Згідно ч.9 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відтак, аналізуючи вищезазначені норми чинного законодавства, суд вважає, що Земельним Кодексом України чітко визначено строк для прийняття рішення суб`єктом владних повноважень за наслідками розгляду клопотання про затвердження проекту землеустрою.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно з частинами першою та другою статті 59 зазначеного Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

З огляду на вищезазначені норми, питання безоплатної передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування, яким в даному випадку є Хлібодарівська сільська територіальна громада Волноваського району Донецької області.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 17.06.2021 про затвердження розробленого ними проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, проте відповідач одне із передбачених законодавством рішень у спосіб, встановлений законом (шляхом прийняття рішення на пленарному засіданні ради) та у визначений строк не прийняв, а тому суд дійшов висновку про допущення відповідачем протиправної бездіяльності.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові №826/14320/17 від 19 серпня 2021 року.

Із протоколу восьмої позачергової сесії Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області восьмого скликання від 04.08.2021 вбачається, за результатом голосування рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки утвореної шляхом поділу та передачі її у власність ОСОБА_1 » не прийнято.

На переконання суду, вчинення дій щодо прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки та надання її у власність або прийняття рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність є складовою процесу надання земельної ділянки у власність, водночас за наслідком розгляду заяви жодного вмотивованого рішення не прийнято.

В свою чергу, не прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність додатково підтверджує допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо розгляду заяви позивача у двотижневий строк та в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області щодо розгляду у двотижневий строк заяви від 17.06.2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності площею 2,000 га із кадастровим номером 1421582000:03:000:0159 та надати її у власність ОСОБА_1 , суд виходить із наступного.

За приписами ч.ч.9, 10, 11 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Законом України від 28.04.2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» стаття 186 ЗК України доповнена частиною 10 наступного змісту: «Висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб`єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження».

За приписами наведених норм, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, або ж про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду, які в свою чергу можуть бути предметом окремого оскарження в суді.

Тобто, саме до повноважень відповідача віднесено вирішення питання щодо погодження проекту землеустрою. А оскільки відповідач ще не прийняв жодного рішення за результатами розгляду заяви позивача, покладення на нього обов`язку прийняти конкретне рішення може вважатися втручанням у дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування.

За наведених обставин, на думку суду, відсутні підстави без дотримання вищезазначеної процедури зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати наперед визначене рішення та фактично підміняти відповідний орган влади. Тому в цій частині позов не може бути задоволений.

Водночас, належним способом захисту порушених прав позивача є зобов`язання відповідача, з урахуванням висновків суду, розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою у спосіб, визначений законом та прийняти вмотивоване рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч.8 ст.139 КАС України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи те, що судом бездіяльність відповідача визнана протиправною, при цьому, зобов`язання вчинити певні дії є похідними від першої вимоги, суд дійшов висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені ними витрати зі сплати судового збору.

Керуючись статтями 5-10, 72-77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області щодо розгляду в двотижневий строк заяви ОСОБА_1 від 17 червня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 1421582000:03:000:0159, яка розташована на території Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області.

Зобов`язати Хлібодарівську сільську територіальну громаду Волноваського району Донецької області (ідентифікаційний код 03331393, 85766, Донецька область, Волноваський район, с.Хлібодарівка, вул.Центральна, буд.17) розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) від 17 червня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 1421582000:03:000:0159, яка розташована на території Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області, та прийняти вмотивоване рішення у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області (ідентифікаційний код 03331393, 85766, Донецька область, Волноваський район, с.Хлібодарівка, вул.Центральна, буд.17) судові витрати в розмірі 908 (дев`ятсот вісім гривень) 00 коп.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош