
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
19 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4493/21 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених на виконання рішення суду, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.04.2019 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.01.2021 №11/3646 про розмір грошового забезпечення та зобов`язання здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років (у розмірі 59% сум грошового забезпечення) на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.01.2021 №11/3646 із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, оклад) та премії.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.06.2021 позов задоволено; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення з 01.04.2019 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 05.01.2021 №11/3646; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у розмірі 59% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 05.01.2021 №11/3646, із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також раніше виплачених сум (а.с.36-40).
08.10.2021 позивачем подано до суду заяву в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо проведення на підставі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.06.2021 у справі №140/4493/21 щодо перерахунку та виплати пенсії із застосуванням обмеження максимальним розміром пенсії у розмірі 75% суми підвищення пенсії за квітень 2019 по грудень 2019 включно; зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.06.2021 у справі №140/4493/21 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.01.2021 №11/3646 без обмеження її максимальним розміром в сумі доплати пенсії з 01.04.2019 по 31.07.2021 в розмірі 300189,98 грн пенсійних виплат.
Заява обґрунтована тим, що на виконання рішення суду від 02.06.2021 у справі №140/4493/21 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 , нарахувавши кошти за період з 01.04.2019 по 31.07.2021 в сумі 266513,23 грн, які підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Однак заявник вказує, що сума доплати пенсії за вказаний період повинна складати суму 300189,98 грн. ОСОБА_1 вважає протиправними дії пенсійного органу щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Посилається на те, що перерахунок та виплату (із врахуванням виплачених сум) пенсії з 01.04.2019 слід здійснити з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної згідно довідки від 05.01.2021 №11/3646 (а.с.45-48).
ГУ ПФУ у Волинській області у поданому до суду 18.10.2021 відзиві на заяву про визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень, вчинених на виконання рішення суду, вказало, що рішення суду від 02.06.2021 у справі №140/4493/21 після набрання ним законної сили виконано добровільно та проведено перерахунок пенсії позивача. Перерахований розмір пенсії з серпня 2021 року складає 15623,50 грн, нараховані кошти на виконання згаданого рішення суду з 01.04.2019 по 31.07.2021 в сумі 266513,23 грн підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. У зв`язку з цим, виконання рішення суду від 02.06.2021 у даній справі проведено відповідно до фінансування, яке проводиться за окремою бюджетною програмою на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду. Просить відмовити в задоволенні заяви про визнання протиправними дій, вчинених на виконання рішення суду (а.с.60-62).
Відповідно до частини п`ятої статті 383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Відтак, заяву позивача про визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу, вчиненої на виконання рішення суду, розглянуто в порядку письмового провадження в десятиденний строк з дня її отримання.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заяву про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, вчинених на виконання рішення суду у справі №140/4493/21, необхідно залишити без задоволення з таких мотивів та підстав.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частинами другою, третьою статті 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення закріплені і у статті 370 КАС України.
Таким чином, судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню стороною, на яку покладено такий обов`язок. Відтак, учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Як слідує з матеріалів справи, на виконання рішення суду у даній справі Волинський окружний адміністративний суд видав представнику позивача виконавчі листи від 15.07.2021 №№10737/2021, 10738/2021 (а.с.44).
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Трофимюком П.В. від 01.10.2021 за виконавчим листом №10737/2021 відкрито виконавче провадження №67002392 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у розмірі 59% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 05.01.2021 №11/3646, із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також раніше виплачених сум (а.с.54).
При цьому листом від 29.07.2021 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило ОСОБА_1 про те, що перерахований на виконання рішення суду від 02.06.2021 у справі №140/4493/21 розмір пенсії з серпня 2021 року складає 15623,50 грн, а нараховані кошти за період з 01.04.2019 по 31.07.2021 в сумі 266513,23 грн підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с.52).
Відповідно до частин першої, четвертої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред`явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
Частиною третьою статті 383 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Отже, застосування судом до суб`єкта владних повноважень приписів статті 383 КАС України можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб`єктом владних повноважень дій зобов`язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
У поданій заяві ОСОБА_1 зазначає, що протиправні дії пенсійного органу полягають у застосуванні при перерахунку пенсії обмеження у розмірі 75 відсотків підвищення пенсії з квітня 2019 року по грудень 2019 року включно та, як наслідок, невірний розрахунок доплати пенсії за період з 01.04.2019 по 31.07.2021 в сумі 266513,23 грн замість 300189,98 грн.
Наведені позивачем обставини не свідчать про протиправність дій ГУ ПФУ у Волинській області, вчинених на виконання рішення суду від 02.06.2021 у справі №140/4493/21, з огляду на таке.
Так, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.06.2021 у справі №140/4493/21 суд зобов`язав ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у розмірі 59% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 05.01.2021 №11/3646, із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також раніше виплачених сум.
Рішення суду у справі №140/4493/21 відповідач виконав в частині проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 та її виплати в перерахованому розмірі з 01.08.2021 (а.с.53).
Заборгованість пенсійних виплат за період з 01.04.2019 по 31.07.2021 становить 266513,23 грн, що підтверджується розрахунком суми, яка підлягає виплаті згідно рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.06.2021 у справі №140/4493/21 (а.с.63).
При цьому, як слідує з вищевказаного розрахунку, за період з квітня 2019 року по грудень 2019 року сума перерахованої пенсії є меншою внаслідок застосування відповідачем при її перерахунку обмеження в частині нарахування 75% суми підвищення пенсії.
Суд зазначає, рішенням суду від 02.06.2021 у справі №140/4493/21 не вирішувалось питання щодо порядку проведення перерахунку пенсії, позивач у позовних вимогах не просив здійснити перерахунок його пенсії без застосування обмеження щодо її виплати протягом 2019 року у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії.
Таким чином, після проведення на підставі рішення суду від 02.06.2021 у справі №140/4493/21 перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зменшення внаслідок такого перерахунку відсоткового показника суми підвищення пенсії між позивачем та відповідачем виникли нові спірні правовідносини, які не входять до предмету розгляду справи №140/4493/21.
Незгода ОСОБА_1 з діями ГУ ПФУ у Волинській області, вчинених при виконанні рішення суду у справі №140/4493/21, які не були предметом розгляду у даній справі, виключає можливість задоволення поданої в порядку статті 383 КАС України заяви позивача у даній справі.
При цьому, якщо позивач не погоджується з проведеним перерахунком пенсії з 01.04.2019 та визначеним за наслідками його проведення відсотковим розміром суми підвищення пенсії, він вправі звернутися до суду з окремим позовом.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів державного бюджету у межах виділених асигнувань.
Згідно підпунктів 4-5, 8 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22 грудня 2014 року, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №41/26486 територіальні органи пенсійного фонду відповідно до покладених на них завдань: забезпечують своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; забезпечують ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків.
Тобто, виплати пенсій здійснюються ГУ ПФУ у Волинській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Виділення коштів з державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини першої, другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно з пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Враховуючи викладене, на думку суду, відсутні протиправні дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо невиплати перерахованої за період з 01.04.2019 по 31.07.2021 суми пенсії, так як фінансування пенсії здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та фінансування таких виплат не залежить від волі вказаного суб`єкта.
Відтак, в ході судового розгляду не було встановлено вини та умислу у навмисному невиконанні рішення суду з боку ГУ ПФУ у Волинській області чи порушення прав позивача, підтверджених рішенням суду від 02.06.2021 у справі №140/4493/21.
Відповідно до частини шостої статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
З огляду на викладене, подана заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, до задоволення не підлягає.
Згідно із частинами першою, другою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. При цьому даним законом не передбачено сплату судового збору за подання заяви в порядку статті 383 КАС України.
Як вбачається з квитанції від 07.10.2021 №16, ОСОБА_1 за подання до суду заяви сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн. Сплачена сума судового збору 07.10.2021 була зарахована до спеціального фонду державного бюджету України, що стверджується відповідною випискою.
В силу вимог пункту 1 частини першої статті 7 Закону №3674-VI сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Отже, питання про повернення судового збору, сплаченого за подання даної заяви відповідно до квитанції 07.10.2021 №16, може бути вирішено за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду.
Керуючись статтями 243, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених на виконання рішення суду, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, відмовити.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій