Рішення № 100441329, 13.10.2021, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
646/7/20
Номер документу
100441329
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 646/7/20

№ провадження 2/646/321/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.10.2021 м.Харків

Червонозаводський районний суд м.Харкова в складі:

головуючого судді - Теслікової І.І.,

при секретарі судового засідання - Бєлівцової О.А.

представника позивача - Ходаковського Ю.В.

представника відповідача - Іванової Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» про захист прав споживачів,-

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Червонозаводського районного суду м. Харкова з позовною заявою до АТ « Оператор газорозподільної системи «Харківсміськаз» про визнання недійсним протоколу від 27.12.2019 року необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості, визання Акту-розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ "Харківміськгаз" від 27.12.2019 недійсним; визнання Акту № 4948 Е експертизи лічильника газу від 05.12.2019 року.

Разом з позовною заявою було надано заяву про забезпечення позову шляхом заборони припинення газопостачання.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 03.01.2020 року заяву про забезпечення позову повернуто відповідно до ч.9 ст. 153 ЦПК України.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 03.01.2020 року позовна заява залишена без руху.

10.01.2020 року представник позивача ОСОБА_1 адвокат Ходаковский Ю.В на виконання ухвали Червонозаводського районного суду м. Харкова від 03.01.2020 року звернувся до Червонозаводського районного суду м. Харкова з позовною заявою до АТ « Оператор газорозподільної системи « Харківсміськаз» про визнання недійсним протокол від 27.12.2019 року необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості недійсним; визання Акту-розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ "Харківміськгаз" від 27.12.2019 року недійсним; визнання Акту № 4849 Е експертизи лічильника газу від 05.12.2019 року.

Позов обґрунтований наступним.

25.11.2019року представником ПАТ «Харківміськгаз» виявлено порушення в роботі газового лічильника № 00169952 за місцем мого проживання, які зафіксовано в Акті № 9573/3, і виражені в тому, що пломба заводу-виробника викликає сумнів. Вказаний лічильник відповідно до протоколу № 9573/3 демонтовано для проведення експертизи разом із пломбою № 27166461. Вхідний та вихідний патрубки було опломбовано та поміщено до пакету для доставки для проведення експертизи. Цього ж дня в його присутності було складено Акт про порушення № 176, яким визнано несанкціоноване втручання в роботу лічильника, пломба заводу-виробника викликає сумнів. Згідно Акту № 4948Е експертизи лічильника газу від 5 грудня 2019 року з боку позивача відбулося втручання в газовий лічильник. Протоколом від 27 грудня 2019 року задоволено Акт про порушення № 176, у зв`язку із чим відповідно до Акту-розрахунку вартості не облікованого (донарахованого) об`єму газу за цінами закупівлі АТ «Харківміськгаз» від 27 грудня 2019 року в результаті нібито порушень донараховано необлікованого газу на суму 31117,41 грн.. З даними діями позивач не погоджується виходячи з наступного.

Спірним протоколом задоволено Акт про порушення від 25.11.2019 року № 176 та визначено об`єм природного газу, визначений за граничними об`ємами споживання з урахуванням обсягу, відображеному на о/р у розмірі 4776,30 куб. м., проте з Акту експертизи № 4948Е лічильнику газу не вбачається, що виявлені порушення в Акті про порушення призвели до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки № ЦСБ 695Р від 11.09.2009 року лічильник визнано придатним до застосування.

Після повірки лічильник встановлено 19.10.2009 року, що підтверджується Актом про установку побутового лічильника газу після повірки.

Зі змісту Акту пломбування побутового лічильника газу від 14.11.2009 року вбачається, що під заводською пломбою є тріщина, тобто про наявні зовнішні пошкодження Відповідач був обізнаний під підпис.

На дату втрати чинності свідоцтва про повірку лічильника, тобто станом на 11.09.2017 року, виконання вимог п. п. 1-2 глави 8 розділу X Кодексу газорозподільних систем не забезпечив, вчасно повірку лічильника не здійснив.

Експертизою № 4948Е не встановлено причин механічних пошкоджень корпусу відлікового пристрою лічильника та відлікових колес за тих обставин, що лічильник використовувався більше двох років без періодичної повірки.

Наслідки пропуску такої повірки визначені у абзаці 3 п. З глави 8 розділу X Кодексу газорозподільних систем, відповідно до вимог якого у разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об`єм спожитого природного газу по об`єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.

Представник позивача вважає, що наведені обставини є підставою для визнання недійсними протоколу від 27.12.2019 року необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості, Акту-розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ "Харківміськгаз" від 27.12.2019 року, Акту № 4948Е експертизи лічильника газу від 26.02.2019 року.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 16.01.2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.

03.02.2020 року в порядку ст. 178 ЦПК України відповідач надав відзив на позовну заяву в якому просив суд відмовити у задоволенні повному у повному обсязі.

Відзив обґрунтований тим, що позивачем обраний невірний спосіб захисту, а в діях відповідача відсутнє порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, підстави для визнання дій відповідача щодо донарахування об`єму природного газу неправомірними відсутні. Крім того, представник відповідача наголошує на тому що позивач помилково ототожнює визначення об`єму фактично спожитого природного газу за фактичними даними лічильника газу (у разі пропуску строку повірки) з визначенням об`єму необлікованого (донарахованого) природного газу, який за своєю суттю є санкцією за порушення Кодексу ГРМ, а саме - за несанкціоноване втручання в газовий лічильник. Споживач допустив порушення Кодексу ГРМ та не спростував належними та допустимими доказами відсутність несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

10.02.2020 року представник позивача надав відповідь на відзив в якому зазначає про те, що оскаржуваний протокол за своїм змістом є рішенням про задоволення Акту про порушення та визначення вимоги про сплату вартості нібито не облікованого газу, яке є похідним від Акту експертизи лічильника та Акту-розрахунку вартості необлікованого газу, у зв`язку із чим, вважає, що обраний спосіб захисту відповідає вимогам ст. 16 ЦК України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Посилання відповідача на Постанову ВС по справі № 522/12901/17-ц не може прийматися до уваги, оскільки спірні правовідносини по даній справі випливають із споживання електричної енергії та не є аналогічними з даною справою.

Крім того, просить звернути увагу на те, що в Акті про порушення № 176 від 25.11.2019 року одним із порушень зазначено те, що пломба заводу-виробника викликає сумнів, але у відзиві на позовну заяву Відповідачем не надано до матеріалів справи зразку пломби заводу- виробника для порівняння, що змушує звертатися до суду із клопотанням про витребування зразка цієї пломби від Відповідача.

09.09.2020 року представник відповідача звернувся до суду з клопотанням про залучення доказів.

16.09.2020 року позивач звернувся з клопотанням про призначення судово-трасологічної експертизи.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 16.09.2020 року призначено у справі судово траксологічну експертизу, задоволено клопотання представника відповідача про долучення доказів , провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 13.09.2021 провадження у справі поновлено.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив його задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.

Суд вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи встановив наступне.

Судовим розглядом встановлено, що відповідач АТ « Оператор газорозподільної системи « Харківміськгаз» є оператором ГРМ та здійснює діяльність з розподілу природного газу в рамках Кодексу газорозподільних систем України.

ОСОБА_1 є споживачем природного газу у житлі за адресою: АДРЕСА_1 на підставі типового договору розподілу природного газу, особовий рахунок № НОМЕР_1 , де встановлено лічильник газу Gallus-2000G4 зав.№ U00169952.

Згідно Акту про порушення АКТ № 9573/3 від 25.11.2019 року, складеного працівниками оператора ГРМ ПАТ «Харківміськгаз» на об`єкті споживання позивача за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено порушення кодексу газорозподільних систем, а саме пломба заводу-виробника викликає сумнів. Вищезазначений акт містить підпис споживача ОСОБА_1 .

Згідно Акту про порушення АКТ № 176 від 25.11.2019 року, складеного працівниками оператора ГРМ ПАТ «Харківміськгаз» на об`єкті споживання позивача за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено порушення кодексу газорозподільних систем, а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Вищезазначений акт містить підпис споживача ОСОБА_1

25.11.2019 представниками АТ «Харківміськгаз» у житловому приміщенні позивача здійснено демонтаж газового лічильника згідно з актом про виявлені порушення від 25.11.2019 року № 176та складено протокол № 9573/3 від 25.11.2019 року про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи .

Згідно акту експертизи лічильника газу № 4948 Е від 05.12.2019 року , складеного комісією АТ « Харківміськгаз» спільно з ДП Укрметртестетандарт, встановлено: за результатами зовнішнього огляду лічильника газу пломба не відповідає встановленому зразку та не несе охоронної функції. Механічні пошкодження корпусу та кронштейну відлікового пристою в місці опламбування. Відліковий пристрій від`єднується, є доступ до відлікового механізму. При відкритті виявлено механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці кріплення вісі непедаточних колес. Механічні пошкодження відлікових колес.

Згідно Довідки ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «Укрметртестстандарт») за №39-1-4/15623 ЦСБ 4948 Е від 05.12.2019 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, за результатами повірки встановлено, що ЗВТ не відповідає вимогам п.п. 6.4. Р50-071-98 «Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки», а саме: невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лілильника. Наявні ознаки пошкодження відлікового пристрою, що можуть перешкоджати роботі лічильника або впливати на його функціонуванням.

Як вбачається з протоколу необлікованого (донарахованого) об`єму газу і його вартості від 27.12.2019 року засідання комісії АТ « Харківміськгаз» на підставі акта про порушення від 25.11.2019 року № 176 до споживача ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , з приводу виявленого правопорушення несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, прийнято рішення Акт про порушення від 25.11.2019 № 176 задовольнити. Необлікований (донарахований) об`єм природного газу, визначений граничними об`ємами споживання з урахуванням обсягу, відображеному на о/р 4776,30 куб.м. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі АТ « Харківміськгаз» протягом періоду необлікованого природного газу 31117,41 грн.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору); розподіл природного газу це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

Згідно зі статтями 37, 39, 40 указаного Закону оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах. Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу. Оператор газорозподільної системи має бути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов`язаних з розподілом природного газу. Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (НКРЕКП).

01 липня 2015 року на виконання Закону України «Про ринок природного газу» статусу гарантованого постачальника природного газу на території м. Харкова та Харківської області (включаючи постачання природного газу населенню) набуло Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаззбут» (код ЄДРПОУ 39590621, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59), якому відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1588 від 21.05.2015 видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу метану, вугільних родовищ за регульованим тарифом терміном дії з 01.07 2015 по 30.06.2020.

Відповідно до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та Указу Президента України від 10 вересня 2014 року №715 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Постановою від 21 травня 2015 року №1587 анулювала ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.

Водночас, Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз», який є правонаступником Публічного акціонерного товариства «Харківміськгаз» (61004, м Харків, вул. Москалівська, 57/59, Код 03359552) з 01.07.2015 на підставі Закону України «Про ринок природного газу» №329 від 09.04.2015 не є постачальником природного газу населенню м. Харкова, а здійснює лише функції розподілу природного газу території м. Харкова та Харківської області. ПАТ «Харківміськгаз» є ліцензіатом з розподілу природного газу на підставі ліцензії є оператором газорозподільної мережі.

30 вересня 2015 року постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 затверджено Кодекс газорозподільних мереж (Кодекс ГРМ), який визначає взаємовідносини оператора ГРМ із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газорозподільчих систем, зокрема, умови забезпечення тощо.

Відповідно до абзаців 3, 5 глави 4, розділу ІХ Кодексу ГРМ, споживач зобов`язаний своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни, що стосуються видів споживання газу, та/або опалювальної площі, та/або кількості осіб, зареєстрованих на його об`єкті.

Пунктом 5 глави 5 розділу ІІІ Кодексу ГРМ визначено, що оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об`єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством.

Для належного виконання Оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій споживач зобов`язаний забезпечити доступ на власні об`єкти представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання службових обов`язків, зокрема, для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання.

Відповідно до пунктів 1-3 глави 8 розділу Х Кодексу ГРМ періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування, монтаж, технічне обслуговування та пов`язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок Оператора ГРМ незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.

Для належної організації періодичної повірки лічильників газу по об`єктах побутових споживачів Оператор ГРМ повинен: мати в наявності персоніфікований перелік всіх лічильників газу побутових споживачів, що знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ; забезпечити належний моніторинг термінів спливу міжповірочного інтервалу для складання графіка проведення періодичної повірки лічильників; забезпечити періодичну повірку лічильника протягом міжповірочного інтервалу.

Побутовий споживач, на території та/або в приміщенні якого встановлений лічильник газу, зобов`язаний забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ після пред`явлення ними службових посвідчень для проведення робіт з демонтажу лічильника на повірку (або його повірки на місці встановлення).

У разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об`єм спожитого природного газу по об`єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.

Відповідно до п.п. 7 глави 8 розділу Х Кодексу ГРМ, до демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу. У такому разі споживач зобов`язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до лічильника газу.

Пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до п.п. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до п. 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Як вбачається з Акту № 9573/3 про виявлені порушення, акт про порушення № 176 вони були підписані особисто ОСОБА_1 , яка була присутньою при складанні Акту про порушення. При цьому будь-яких зауважень нею висловлено не було.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Акт № 9573/3 про виявлені порушення, акт про порушення № 176 було складено у відповідності до вимог Кодексу ГРМ. При складанні Акту була присутня особисто ОСОБА_1 , якою вказані акти і були підписані.

Окрім того, як вбачається з Акту про порушення № 176 від 25.11.2019 року ОСОБА_1 була повідомлена, про те, що в разі виявлення порушень їй необхідно бути присутньою при проведенні експертизи. Також споживача повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання (зазначено час, дату і адресу). Споживача запрошено на засідання комісії і повідомлено, що в разі її неявки Акт буде розглянуто без її участі .

На підставі виявленого порушення, 25.11.2019 року представником Оператора ГРМ лічильник газу за вищевказаною адресою було демонтовано та направлено на експертизу в центр з ремонту та повірки газових лічильників ПАТ «Харківміськгаз», про що складено протокол про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 9573/3 від 25.11.2019 року повідомлено про час і місце проведення експертизи.

Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ або суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.

Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб встановлений главою 10 розділу Х Кодексу ГРМ, якою передбачено, що якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу).

Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Як вбачається з протоколу про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 9573/3 від 25.11.2019 в ньому було зазначено дату та час проведення експертизи. Вказаний протокол було підписано ОСОБА_1 .

Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.

Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

Відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.

Під час проведення експертизи 05.12.2019 року комісією АТ«Харківміськгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» встановлено: за результатами зовнішнього огляду лічильника газу пломба не відповідає встановленому зразку та не несе охоронної функції. Механічні пошкодження корпусу та кронштейну відлікового пристою в місці опламбування. Відліковий пристрій від`єднується, є доступ до відлікового механізму. При відкритті виявлено механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці кріплення вісі непедаточних колес. Механічні пошкодження відлікових колес.

Як вбачається з протоколу необлікованого (донарахованого) об`єму газу і його вартості від 27.12.2019 року засідання комісії АТ « Харківміськгаз» на підставі акта про порушення від 25.11.2019 року № 176 до споживача ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , з приводу виявленого правопорушення несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, прийнято рішення Акт про порушення від 25.11.2019 № 176 задовольнити. Необлікований (донарахований) об`єм природного газу, визначений граничними об`ємами споживання з урахуванням обсягу, відображеному на о/р 4776,30 куб.м. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі АТ « Харківміськгаз» протягом періоду необлікованого природного газу 31117,41 грн.

Згідно з пунктами 8, 9, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРС, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРС зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Відповідно до висновку експерта № 17159 за результатами проведення судової трасологічної експертизи за матеріалами цивільної справи № 646/7/20 встановлено, що надана на дослідження частина металевої пломби з відбитками матриць пломбувача у вигляді рельєфних ( опуклих) позначень не відповідає змістом та структурою маркування пломбам заводу-виробника лічильників газу « GALLUS»200. Зміст та структура маркування на вищенаведеній частині металевої пломби відповідає маркуванню Державного повірника ( Харківський ДЦСМС). На поверхнях першої, другої, третьої декад суматора та вісі трибів наданого на дослідження відлікового пристрою є сліди сторонньої механічної дії, детальний опис яких наведений в дослідницькій частині висновку, які характерні для слідів втручання в його роботу. Вищенаведені сліди сторонньої механічної дії не характерні для слідів, які могли утворитися при проведенні попередньої експертизи ( Акт № 4948 Е від 05.12.2019 ) та метрологічних повірках.

В дослідницькій частині висновку, експерт констатує наступне:

-Надана на дослідження окремо частина металевої пломби має маркування, зміст і структура якого відповідає маркуванню Державного повірника,

-Сліди сторонньої механічної дії у вигляді, різноспрямованих трас різної форми і розмірів, вм`ятин та сколів полімеру локалізованих на крайових ділянках першої, другої, третьої декад суматора та труп трас концентричної форми, які є на вісі трибів відлікового пристрою характерні для слідів втручання у його роботу шляхом гальмування вісі та блокування декад предметом з обмеженою контактуючою поверхнею. Вищенаведені сліди сторонньої механічної дії не характерні для слідів, які могли утворитися при проведенні попередньої експертизи ( Акт № 4948 Е від 05.12.2019) та метрологічних повірках;

-На крайовій ділянці технологічного отвору, у місці встановлення пломби заводу-виробника є сліди сторонньої механічної дії у вигляді вм`ятин та наскрізних тріщин полімерного матеріалу, які характерні для слідів, утворених при переустановленні або демонтажі пломби:

-Цілісний крайової ділянки металевого кронштейна кріплення відлікового пристрою порушена у вигляді наскрізного розпилу, що характерно для слідів утворення при переустановленні або демонтажі пломби.

Отже, матеріалами справи не спростовано несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ позивача.

Матеріалами справи також не спростовується наявність заборгованості у позивача за використання необлікованого об`єму природного газу, визначеного за граничними об`ємами споживання на загальну вартість 31117,41 грн.

Частиною 3 статті 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ознаками судових доказів є їх достовірність і достатність. Достовірність доказів це їх якість, точність і правильність відображення обставин, що входять в предмет доказування. А достатність це сукупність доказів, яка дозволяє вирішити справу.

Відповідно до статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Згідно з частинами 1, 5, 6 статті 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як вбачається з положень частини 1 статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом не було встановлено жодного порушення відповідачем вимог Кодексу газорозподільних систем, підстави для визнання дій відповідача щодо донарахування об`єму природного газу неправомірними відсутні.

Разом з тим, при зверненні до суду з позовом представник позивача просить суд визнання недійсним протоколу від 27.12.2019 року необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості, визнати Акт-розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ "Харківміськгаз" від 27.12.2019, визнати Акту № 4948 Е експертизи лічильника газу від 05.12.2019 року.

Згідно частини 1 статті 15, частини 1 статті 16 Цивільного кодексу (далі ЦК) України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно частини 1 статті 15, частини 1 статті 16 Цивільного кодексу (далі ЦК) України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити які права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду. При оцінці обраного позивачем способу захисту потрібно враховувати його ефективність, тобто спосіб захисту має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення, та забезпечити поновлення порушеного права.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06лютого 2019року у справі №522/12901/17-ц (провадження №14-503цс18) дійшла висновку, що обраний позивачем спосіб захисту прав шляхом подання позову про скасування протоколу засідання комісії щодо розгляду акта про порушення ПКЕЕ та визнання дій комісії щодо розгляду зазначеного акта неправомірними сам по собі не сприяє ефективному відновленню порушеного права. Такі вимоги не підлягають розгляду не лише в порядку цивільного судочинства, але й узагалі не підлягають судовому розгляду. Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду складений працівниками електропостачальної організації акт про порушення ПКЕЕ є лише фіксацією такого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки дотримання цих Правил, тому оскарження лише факту складення такого акта, який не встановлює для споживача будь-яких обов`язків і є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав. Зазначений акт може бути визнаний як доказ (із наданням йому відповідної оцінки судом під час вирішення іншого спору), зокрема, щодо відшкодування матеріальних збитків, при вирішенні якого суд зобов`язаний дати оцінку щодо дійсності цього акта.

Враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову оскільки протокол від 27.12.2019 року необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості, акт -розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ "Харківміськгаз" від 27.12.2019, акт № 4948 Е експертизи лічильника газу від 05.12.2019 року безпосередньо не встановлює для позивача будь-яких обов`язків, а лише є фіксацією виявленого порушення, а тому їх оскарження не передбачено чинним законодавством, як спосіб захисту порушених прав.

Зазначеного правового висновку також дійшли Верховний Суд України у постанові від 12.09.2011 року по справі № 6-25цс11 та Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 року у справі № 14-503цс18

На підставі ст.141 ЦПК України, у зв`язку з відмовою у задоволенні позову, судовий збір з відповідача на користь позивача не стягується.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. ст. 3-5, 7-13, 17, 258, 263, 264, 265, 268, 352 ЦПК України суд,

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» про захист прав споживачів відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ;

Відповідач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» код ЄДРПОУ 03359552, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59.

Повний текст рішення складено 18.10.2021 року.

Суддя Теслікова І.І.