
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/445
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09:53
11 жовтня 2021 року м. Київ № 640/19681/21
за позовомПриватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Раритет" до 3-я особаАнтимонопольного комітету України Комунальне підприємство "Київпастранс"проскасування рішення, зобов`язання вчинити діїСуддя О.В.Головань
Секретар І.В.Галаган
Представники:
Від позивача: Бориславський В.А.
Від відповідача: Михальчук Н.О.
Обставини справи:
Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "РАРИТЕТ" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Антимонопольного комітету України про скасування рішення постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №14999-р/пк-пз від 02.07.2021р. про відмову Приватному акціонерному товариству "Страхова компанія "РАРИТЕТ" у задоволенні скарги від 04.06.2021р. UA- 2021-03-30-003258-а.а4.
В судовому засіданні 11.10.2021 р. оголошено резолютивну частину рішення про задоволення позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
30.03.2021 р. Комунальним підприємством "Киїпастранс" як замовником процедури закупівлі оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі "Страхові послуги (ЛОТ № 1 - обов`язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті (водіїв та кондукторів (контролерів-касирів) КП "Київпастранс", код 66510000-8 за ДК 021:2015 "Страхові послуги", ЛОТ № 2 - обов`язкове страхування відповідальності суб`єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів, код 66510000-8 за ДК 021:2015 "Страхові послуги"), код 66510000-8 за ДК 021:2015 "Страхові послуги".
Згідно з інформацією, розміщеною на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, свої Пропозиції для участі в Процедурі закупівлі за лотом №1 подали наступні учасники: ПрАТ "Страхова компанія Рідна", ПрАТ "СК "ІНТЕРЕКСПРЕС", ПрАТ "ПТ "ЄВРОПОЛІС", ПрАТ "Страхова компанія Універсальна", ПАТ "Національна акціонерна страхова компанія "Оранта", ПрАТ "Страхова компанія "Брокбізнес", міжрегіональна дирекція Приватного акціонерного товариства "Українська пожежно-страхова компанія", ТДВ "СТРАХОВА КОМПАНІЯ "МОТОР-ГАРАНТ", ПрАТ "ВЕЛТА" та ПрАТ "Страхова компанія "РАРИТЕТ".
Протокол розгляду тендерних пропозицій оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу 31.05.2021.
Відповідно до інформації, розміщеної на веб-порталі Уповноваженого органу, Пропозиції ПАТ "Національна акціонерна страхова компанія "Оранта", ПрАТ "ВЕЛТА" та Скаржника були відхилені Замовником. Пропозиції інших учасників допущено до аукціону.
ПрАТ "Страхова компанія "Раритет" звернулася до постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель зі скаргою від 04 червня 2021 № UA-2021-03-30-003258-a.a4 щодо порушення Замовником порядку проведення Процедури закупівлі.
Рішенням Колегії від 08.06.2021 №12825-р/пк-пз Скарга була прийнята до розгляду за лотом №1.
Замовником на розгляд Колегії надано протокол засідання тендерного комітету від 28.05.2021 №318, відповідно до якого члени тендерного комітету вирішили, в тому числі, відхилити тендерну пропозицію ПрАТ "Страхова компанія "Раритет" за лотами №№1,2 відповідно до частини 1 статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" - тендерна пропозиція Учасника не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства.
Відповідно до інформації, розміщеної на веб-порталі Уповноваженого органу, Замовником стосовно Пропозиції ПрАТ Страхова компанія "Раритет" нові рішення не приймались.
Під час розгляду Скарги, враховуючи, у тому числі, пояснення Замовника та протокол засідання тендерного комітету від 28.05.2021 №318, встановлено, що скарга щодо відхилення Пропозиції Скаржника могла подаватись не пізніше, ніж протягом п`яти днів з дня, коли Скаржник дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав унаслідок рішення, дії чи бездіяльності Замовника, тобто не пізніше, ніж 03.06.2021.
Згідно з інформацією, яка оприлюднена на веб-порталі Уповноваженого органу, Скарга подана до органу оскарження 04.06.2021.
За таких умов, у Колегії відсутні визначені Законом підстави для встановлення наведених у Скарзі порушень в цій частині.
Відповідно до частини вісімнадцятої статті 18 Закону орган оскарження за результатами розгляду скарги орган оскарження має право прийняти рішення, зокрема, про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі.
Враховуючи наведене, постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель прийняла рішення №14999-р/пк-пз від 02.07.2021р. про відмову Приватному акціонерному товариству "Страхова компанія "РАРИТЕТ" у задоволенні скарги від 04.06.2021р. UA- 2021-03-30-003258-а.а4.
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "РАРИТЕТ" - вважає вказане рішення протиправним та просить його скасувати з таких підстав.
Позивач посилається на абзац третій частини восьмої статті 18 Закону, згідно з яким скарги, що стосуються прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися після розгляду тендерних пропозицій, порядок якого передбачений частинами другою і дванадцятою статті 29 цього Закону, подаються протягом п`яти днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель протоколу розгляду тендерних пропозицій, у разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону.
Оскільки протокол засідання тендерного комітету від 28.05.2021 р. №318 оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу лише 31.05.2021 р., представник позивача на засіданні тендерного комітету присутній не був, останній день подачі скарги - 05.06.2021 р., і ним вчасно її подано, тому вона мала бути розглянута по суті.
Відповідач - Антимонопольний комітет України - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки, викладені в оскаржуваному рішенні.
Зокрема, відповідач зазначає, що строк на подачу скарги відраховується від дати проведення засідання тендерного комітету, яке відбулося 28.05.2021 р., тоді як скарга подана 04.06.2021 р., з пропуском п`ятиденного строку.
3-я особа - Комунальне підприємство "Киїпастранс" - в наданих поясненнях проти задоволення позовних вимог заперечила.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 1, 2, аб. 3 ч. 8 ст. 18 Закону України "Про публічні закупівлі" № 922-VIII від 25.12.2015 р. (в редакції станом на 04.06.2021 р.) Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав і законних інтересів осіб, пов`язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює постійно діючу адміністративну колегію (колегії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Рішення постійно діючої адміністративної колегії (колегій) ухвалюються від імені Антимонопольного комітету України.
Скарга до органу оскарження подається суб`єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель.
Скарги, що стосуються прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися після розгляду тендерних пропозицій, порядок якого передбачений частинами другою і дванадцятою статті 29 цього Закону, подаються протягом п`яти днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель протоколу розгляду тендерних пропозицій, у разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону.
В даному випадку, згідно з матеріалами справи засідання тендерного комітету Замовника, на якому пропозиції ПАТ "Національна акціонерна страхова компанія "Оранта", ПрАТ "ВЕЛТА" та ПрАТ "РАРИТЕТ" були відхилені Замовником, відбулося від 28.05.2021 р. та оформлене протоколом №318.
В той же час, вказаний протокол оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу лише 31.05.2021 р., що встановлено відповідачем під час розгляду Скарги та підтверджується матеріалами справи, зокрема, наданим позивачем скрін-шотом веб-порталу Уповноваженого органу.
3-я особа як Замовник процедури закупівлі у наданих під час розгляду Скарги та до суду поясненнях вказану інформацію не спростувала.
Таким чином, позивач як Учасник процедури Закупівлі мав можливість дізнатися про рішення про відхилення його Пропозиції не раніше 31.05.2021 р.
Зміст аб. 3 ч. 8 ст. 18 Закону № 922-VIII чітко і недвозначно визначає строк та час відліку строку подачі скарг - протягом п`яти днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель протоколу розгляду тендерних пропозицій.
Таким чином, останній день подачі скарги припадає на 05.06.2021 р., і позивачем, який подав скаргу 04.06.2021 р., він не пропущений.
За таких обставин Скарга підлягала розгляду по суті, тоді як відповідачем відповідно до ч. 18 ст. 18 Закону № 922-VIII прийнято рішення про відсутність порушень процедури закупівлі саме з огляду на порушення позивачем строку на подачу Скарги.
Також суд зазначає, що згідно з аб. 8 ч. 8 ст. 18 Закону у разі порушення строків, визначених в абзацах першому - третьому цієї частини скарги автоматично не приймаються електронною системою закупівель, тоді як Скарги була прийнята електронною системою та призначена до розгляду.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного оскаржуване рішення не відповідає вимогам щодо обґрунтованості.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №14999-р/пк-пз від 02.07.2021р. про відмову Приватному акціонерному товариству "Страхова компанія "РАРИТЕТ" у задоволенні скарги від 04.06.2021р. UA- 2021-03-30-003258-а.а4.
3. Присудити до стягнення на користь Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "РАРИТЕТ" за рахунок бюджетних асигнувань Антимонопольного комітету України 2270 грн. судового збору.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 19.10.2021 р.