
Справа № 428/7933/21
Провадження № 2-о/428/602/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2021 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Шубочкіної Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Підгорної Я.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сєвєродонецьку Луганської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні, заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з заявою про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні, заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
В обґрунтування заявлених вимог заявник зазначає, що вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік помер. Під час сумісного проживання заявник знаходилася на утриманні свого чоловіка, оскільки отримувала пенсію у розмірі значно нижчому, ніж її чоловік. Для оформлення пенсії у зв`язку зі втратою годувальника, заявник звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, проте їй було відмовлено через відсутність документу, що засвідчує факт перебування на утриманні. Таким чином, з метою оформлення пенсії у зв`язку із втратою годувальника, заявник звернулася до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення і просить встановити факт її перебування на утриманні померлого чоловіка ОСОБА_2 .
Начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Шарунова О. надала до суду письмові пояснення по справі, в яких вказала, що сам по собі факт отримання заявником доходу у меншому розмірі, ніж у її померлого чоловіка, не є підставою для задоволення заяви. Доказів про те, що чоловік заявника надавав їй допомогу, яка була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування, до суду не надано. Розмір пенсії заявника перевищує прожитковий мінімум. Управління заперечує проти задоволення вимог ОСОБА_1 та просить відмовити у їх задоволенні
Представник заявника ОСОБА_3 у судове засідання не прибула, про дату, час та місце розгляду заяви була повідомлена належним чином, проте надала заяву до суду про розгляд справи за її відсутності, вимоги по заві підпримала.
Представник заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Шарунової О. у судове засідання не з`явилась, про день, час та місце судового засідання повідомлена належним чином, проте надала заяву до суду про розгляд справи за її відсутності, заперечувала проти встановлення факту перебування заявника на утриманні у чоловіка з підстав, які викладені в письмових поясненнях на заяву, просила відмовити в задоволенні заяви.
З письмових пояснень свідка ОСОБА_4 , які були досліджені в судовому засіданні, вбачається, що ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 проживали разом з листопада 2014 року до його смерті за адресою: АДРЕСА_1 . Заявник ОСОБА_1 перебувала на повному утриманні у свого чоловіка, вони спільно проживали однією сім`єю за однією адресою, а пенсійні виплати останнього були для неї постійним та основним джерелом доходу для існування.
Відповідно до письмових пояснень свідка ОСОБА_5 , які були досліджені в судовому засіданні, ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 проживали разом з листопада 2014 року до його смерті за адресою: АДРЕСА_1 . Заявник ОСОБА_1 перебувала на повному утриманні у свого чоловіка, вони спільно проживали однією сім`єю за однією адресою, а пенсійні виплати останнього були для неї постійним та основним джерелом доходу для існування.
Дослідивши письмові матеріали справи, покази свідків, суд встановив такі фактичні обставини.
Згідно з копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 21.02.2002 Свердловським МВ УМВС України в Луганській області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована з 28.02.1977 за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 21.02.2002 Свердловським МВ УМВС України в Луганській області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був зареєстрований з 19.09.1974 за адресою: АДРЕСА_2 .
З копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого 20.11.1976 Свердловським міськ. відділом ЗАГС Луганської (Ворошиловградської на момент видачі свідоцтва) області вбачається, що ОСОБА_2 (російською) та ОСОБА_1 (російською) уклали шлюб 20 листопада 1976 року, про що 20.11.1976 зроблено відповідний актовий запис № 678. Прізвище чоловіка після одруження - ОСОБА_2 (російською), дружини - ОСОБА_1 (російською).
Згідно з копією довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції № 2163, виданої 19.11.2014 Управлінням соціального захисту населення Марківської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якості ВПО був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 919-5000248571, виданої 19.12.2019 Управлінням соціального захисту населення Марківської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якості ВПО зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
З копії домової книги за адресою: АДРЕСА_2 вбачається, що в квартирі, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстровані: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого 30.01.2020 Луганським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Довжанськ Луганської області, Україна, про що складено відповідний актовий запис № 49, у віці 66 років.
Відповідно до копії листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області № 305-318/О-02/8-1216/20 від 30.10.2020, згідно п.1 п. п. 1,5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон), затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (надалі - Порядок), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Згідно п. 2 п.п.2.3 Порядку, до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються: документи померлого годувальника; документи про стаж; документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків померлому годувальнику або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, має такі документи); свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія; довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності); свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим; документи про вік померлого годувальника сім`ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим; документи про місце проживання (реєстрації); документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника. Згідно пункту 2.11 Порядку за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою, видані згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку. Довідково: акти обстеження матеріально-побутових умов, копії паспортів не є документами, які засвідчують факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї.
З п. 2 ч. 1 ст. 315 ЦПК України вбачається, що суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про пенсійне забезпечення» члени сім`ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається, зокрема, в разі смерті пенсіонера незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Відповідно до п.п. 9 п. 2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 із змінами та доповненнями, до заяви про призначення пенсії у зв`язку із втратою годувальника подаються документи про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
Згідно з п. 2.11 вищевказаного Порядку, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім`ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
З ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України вбачається, що подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік, у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання. При вирішенні заяв про встановлення факту перебування на утриманні необхідно враховувати, що за загальним правилом право на пенсію в разі смерті годувальника мають непрацездатні члени сім`ї годувальника, які були на його утриманні.
Враховуючи вищевикладені письмові докази та показання свідків судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у зареєстрованому шлюбі з 20.11.1976. Фактично, разом проживали разом за адресою: АДРЕСА_2 , до часу смерті ОСОБА_2 . При цьому, розмір пенсії померлого ОСОБА_2 в сумі 15 640,00 грн. на місяць значно перевищував розмір пенсії ОСОБА_1 в сумі 1 854,00 грн. на місяць (до часу смерті ОСОБА_2 у листопаді 2019 року), і був основним та постійним джерелом засобів до існування ОСОБА_1 , яка була непрацездатним членом сім`ї у зв`язку із досягненням пенсійного віку.
Вказані обставини свідчать про те, що пенсія ОСОБА_2 була основним та постійним джерелом засобів до існування ОСОБА_1 .
Суд звертає увагу на те, що з пояснень заінтересованої особи вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вважає недоведеним факт перебування заявника на утриманні померлого чоловіка.
Пункт 2.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» прямо вказує, що у разі неможливості надати документи, які перелічені у ньому, факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Вищевказані обставини підтверджують, що встановлення факту перебування заявника на утриманні має юридичне значення для заявника і без встановлення цього факту заявник не зможе реалізувати своє право на призначення пенсії у зв`язку із втратою годувальника.
На думку суду, з урахуванням реєстрації місця проживання заявника та її померлого чоловіка за однією адресою на території, де тимчасово органи державної влади України не здійснюють сої повноваження, та як наслідок, відсутності можливості у заявника отримати довідку про сумісне проживання із померлим годувальником, лише встановлення факту перебування заявника на утриманні є єдиним належним способом захисту прав заявника. Після встановлення цього факту, заявник має право звернутися до компетентного органу Пенсійного фонду із заявою про перехід на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, додавши до такої заяви рішення суду про встановлення відповідного факту.
Стосовно тверджень заінтересованої особи про те, що заявник отримує пенсію, не нижчу за розмір прожиткового мінімуму, суд зазначає, що сам по собі факт отримання пенсії, який забезпечує прожитковий мінімум, не має правового значення для вирішення подібних спорів. Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду у справі № 210/343/19.
Суд також вважає, що між учасниками цієї справи відсутній спір про право, з огляду на таке.
Системно проаналізувавши письмові пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області можливо дійти висновку, що доводи заінтересованої особи стосуються виключно недоведення заявником обставин, на які вона посилається в обґрунтування заявлених вимог, що не є по суті підтвердженням наявності спору про право.
При цьому необхідно ураховувати, що у кожному конкретному випадку в залежності від змісту правовідносин суд повинен оцінити форму вираження відповідної незгоди учасника провадження на предмет існування спору про право.
Право заявника на отримання пенсії у зв`язку із втратою годувальника за умови надання відповідних документів (зокрема, документа про перебування члена сім`ї на утриманні або рішення суду про встановлення факту перебування на утриманні) Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не заперечувало. Саме по собі посилання на існування спору про право не може беззаперечно свідчити про наявність такого спору.
Аналогічний підхід до визначення того, чи існує між учасниками справи спір про право, застосовано Верховним Судом в постанові від 30 жовтня 2019 року по справі № 296/289/19.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на утриманні свого чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із чим заява ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, судові витрати, у цій справі розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні, заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області - задовольнити.
Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на утриманні її чоловіка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено до Луганського апеляційного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
- заявник: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 ;
- заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, місцезнаходження: 93404, Луганська область, Сєвєродонецький район, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, код ЄДРПОУ 21782461.
Суддя Т. В. Шубочкіна