Рішення № 100419752, 20.10.2021, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
20.10.2021
Номер справи
750/10444/21
Номер документу
100419752
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/10444/21

Провадження № 2-а/750/90/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2021 року м. Чернігів

Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:

суддіСупруна О.П.,секретарОлефіренко Е.О.,за участюпредставника позивача - Федоренка О.Ю., відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області до ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України,

в с т а н о в и в :

17.09.2021 Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області звернулось до суду з позовом, в якому просить примусово видворити за межі території України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судді від 21.09.2021 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачеві у триденний строк з дня отримання копії ухвали усунути вказані в ній недоліки.

30.09.2021, на виконання вимог ухвали судді від 21.09.2021 про залишення позовної заяви без руху, позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою судді від 04.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та призначено для розгляду по суті на 19.10.2021.

Ухвалою суду від 19.10.2021, занесеною до протоколу судового засідання, позивачеві поновлено строк звернення до суду з адміністративним позовом.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, відповідач позов визнав.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

У судовому засіданні встановлено, що 11.09.2021 працівниками Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (далі - УДМС у Чернігівській області) було встановлено місцезнаходження громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який незаконно перебуває на території України.

Перевіркою відносно відповідача УДМС у Чернігівській області було встановлено наступне: перетнув державний кордон на в`їзд в Україну 13.10.2015 та проживав на території України по паспорту громадянина Азербайджанської Республіки № НОМЕР_1 терміном дії до 09.10.2025; термін законного проживання в Україні закінчився 12.01.2016; документи на продовження терміну перебування в Україні або документи, які дають право на законне перебування в Україні не оформив, тобто знаходиться в Україні незаконно; 23.03.2019 Новозаводським районним відділом у м. Чернігові УДМС у Чернігівській області (далі за текстом - Новозаводський РВ у м. Чернігові УДМС у Чернігівській області) відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення правил перебування в Україні, а саме за проживання без документів на право проживання в Україні та ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування з 13.01.2016, за частиною першою статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП) з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 1 700,00 гривень, який у встановлені законодавством терміни сплачено не було (протокол серії ПР МЧГ № 023346 від 23.03.2019 та постанова серії ПН МЧГ № 023346 від 23.03.2019); 23.03.2019 внаслідок порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, з метою забезпечення вимог законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, на підставі положень статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI (далі за текстом - Закон № 3773-VІ), Новозаводським РВ у м. Чернігові УДМС у Чернігівській області прийнято рішення № 7 про примусове повернення відповідача з України, яким зобов`язано його покинути територію України у термін до 20.04.2019. Відповідач власними підписами засвідчив, що із вимогами статті 30 Закону № 3 773-VI щодо примусового видворення у разі ухилення від виїзду за межі України у визначений термін ознайомлений; українську мову розуміє; рішення отримав особисто 23.03.2019; зобов`язується не пізніше 20.04.2019 залишити територію України; 14.05.2019 Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (далі за текстом - ГЦОСІДПС України) листом № 0.184-17389/0/15-19-Вих надав Новозаводському РВ у м. Чернігові УДМС у Чернігівській області інформацію щодо перетинів державного кордону України відповідачем, з якої вбачається, що відповідач рішення про примусове повернення з України не виконав та за межі України не виїхав; 28.01.2020 і 27.01.2021 Новозаводський РВ у м. Чернігові УДМС у Чернігівській області звертався з листами до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі за текстом - ГУНП в Чернігівській області) щодо здійснення заходів із виявлення відповідача, місцезнаходження якого невідоме, та доставлення його до найближчого територіального органу ДМС України у зв`язку з невиконанням ним рішення про примусове повернення з України.

Конституція України встановлює, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України (стаття 26). Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом (стаття 33).

Пунктом 14 частини першої статті 1 Закону № 3773-VI визначено, що нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Відповідно до частини третьої статті 3 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно з частиною третьою статті 9 Закону № 3773-VI строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Згідно з частинами 2, 3 статті 25 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій. Рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення.

Враховуючи, що відповідач тривалий час перебуває на території України незаконно, процедура добровільного повернення до Азербайджанської Республіки стосовно нього бути застосована не може.

Частинами першою та п`ятою статті 26 Закону № 3773-VI визначено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення. Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

Абзацом 1 частини восьмої статті 26 Закону № 3773-VI встановлено, що примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».

Згідно абзацу 1 частини першої статті 30 Закону № 3773-VI центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Також, частиною першою статті 31 Закону № 3773-VI встановлено, що іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн:

-де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань;

-де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання;

-де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя;

-де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

Зважаючи на те, що відповідач не виконав в установлений строк без поважних причин рішення Новозаводського РВ у м. Чернігові УДМС у Чернігівській області про примусове повернення з України, тривалий час нелегально перебуває на території України, порушуючи міграційне законодавство України, УДМС у Чернігівській області має обґрунтовані підстави вважати, що він продовжить ухилятися від виконання рішення про його примусове повернення з України та знаходитись на нелегальному становищі.

Частиною першою статті 288 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) визначено, що позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Суд вважає, що у позивача є достатньо підстав вважати, що відповідач ухилятиметься від самостійного та добровільного залишення території України.

Згідно з положеннями частин 1, 4 та 5 статті 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві; у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог; суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

З урахуванням викладеного, визнання відповідачем позовних вимог, яке не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, суд дійшов висновку, що вимоги позивача узгоджуються з положеннями національного законодавства, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.

У відповідності до пункту 3 частини другої статті 371 КАС України, рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 77, 241-246, 250, 268, 269, 271, 286 КАС України, суд

в и р і ш и в :

Позов Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області до ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України - задовольнити.

Примусово видворити за межі території України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Допустити рішення до негайного виконання в частині примусового видворення відповідача за межі України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.

Позивач:Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, місцезнаходження: вул. Шевченка, 51-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ: 37804450.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - невідомий.

Суддя