Ухвала суду № 100419284, 20.10.2021, Заводський районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
20.10.2021
Номер справи
487/7290/21
Номер документу
100419284
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 487/7290/21

Провадження № 1-кс/487/5892/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.10.2021 м. Миколаїв

Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва Карташева Т.А., за участю секретаря Верби О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду Заводського району м. Миколаєва клопотання слідчого Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, Твердохлібенка М.В. про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження №62020000000000383 від 23.04.2020 року за ч. 2 ст. 364 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, Твердохлібенка М.В. за погодженням з прокурором відділу Миколаївської обласної прокуратури звернувся з клопотанням, в якому просив продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження №62020000000000383 від 23.04.2020 року за ч. 2 ст. 364 КК України на шість місяців, до 23.04.2022.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що слідчими Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №№62020000000000383 від 23.04.2020 року за ч. 2 ст. 364 КК України.

Під час досудового розслідування проведено ряд слідчих дій, проте строк досудового розслідування спливає 23.10.2021, проте завершити досудове розслідування не виявляється можливим, у зв`язку з тим, що на даний час необхідно надати доручення оперативному підрозділу з метою встановлення усіх причетних осіб до вчинення кримінального правопорушення та встановлення місцезнаходження документів, які необхідні для проведення відповідних судових експертиз; після встановлення осіб, допитати їх в якості свідків з питань, що встановлюються в даному кримінальному провадженні; після встановлення місцезнаходження документів,які необхідні для проведення відповідних судових експертиз, та в кого у володінні вони перебувають, звернутись з клопотанням про тимчасові доступи до речей і документів, з метою подальшого їх вилучення та долучення до матеріалів кримінального провадження; витребувати у Миколаївської міської ради розпорядження Миколаївського міського голови № 189рк від 14.05.2018, яким призначено ОСОБА_1 на посаду директора КП «Миколаївелектротранс» ММР; витребувати у Миколаївської міської ради, укладені з ОСОБА_1 контракти, а саме контракти з керівником комунального підприємства Миколаївської міської ради: №б/н від 14.05.2018 року та №б/н від 14.11.2018 року; витребувати наказ по КП ММР «Миколаївелектротранс» № 51/к від 25.01.2019, яким призначено доплати в окладі; витребувати договір № 44/81 від 18.02.2019 укладений з ДП ЗД «Укрінтеренерго»; витребувати протокол № 119 від 10.05.2018 засідання постійної комісії Миколаївської міської ради з питань промисловості, транспорту, енергозбереження, зв`язку, сфери послуг, підприємництва та захисту прав споживачів; витребувати матеріали щодо перевірки фінансово-господарської діяльності КП ММР «Миколаївелектротранс» за період з 18.11.2019 по 28.01.2020, яка проведена відділом аналітичної та контрольно-ревізійної роботи Департаменту внутрішнього фінансового контролю, нагляду та протидії корупції Миколаївської міської ради; встановити та допитати в якості свідків осіб з числа працівників Департаменту внутрішнього фінансового контролю, нагляду та протидії корупції Миколаївської міської ради, які проводили перевірку фінансово-господарської діяльності КП ММР «Миколаївелектротранс»; витребувати положення про КП ММР «Миколаївелектротранс», накази про призначення/звільнення ОСОБА_1 , його функціональні та посадові обов`язки; витребувати інші документи, про які зазначає у своїх заявах ОСОБА_2 ; допитати в якості свідка ОСОБА_1 з питань, що встановлюються в даному кримінальному провадженні; встановити та допитати в якості свідка головного бухгалтера КП ММР «Миколаївелектротранс» з питань, що встановлюються в даному кримінальному провадженні; після отримання необхідних документів, призначити відповідну судову експертизу з метою підтвердження чи спростування можливих збитків; провести інші слідчі (розшукові) дії, у яких виникне необхідність під час досудового розслідування., а також провести інші слідчі дії, необхідність у виконанні яких виникне під час досудового розслідування.

Посилаючись на те, що для проведення усіх необхідних слідчих дій, потрібен додатковий час, слідчий звернувся до суду з клопотанням з продовження строку досудового розслідування.

В судовому засіданні слідчий не був присутнім, надав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Згідно з ч. 2 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:

1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;

2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Частиною 4 ст. 219 КПК України визначено, що строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті;

2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;

3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу (ч. 1 ст. 294 КПК України).

Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

У клопотанні про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру зазначаються:

1) найменування (номер) кримінального провадження;

2) всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведені під час кримінального провадження;

3) обставини, що перешкоджали здійснити інші необхідні процесуальні дії раніше;

4) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій;

5) інші відомості, що обґрунтовують необхідність продовження строку досудового розслідування.

Слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру. Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості (ч.ч. 3, 4 ст. 295-1 КПК України).

Встановлено, що слідчими Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за№ 62020000000000383 від 23.04.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Процесуальне керівництво здійснюється групою прокурорів Миколаївської обласної прокуратури.

Досудовим слідством встановлено, що Миколаївський міський голова ОСОБА_3 можливо зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в супереч інтересам служби, в порушення в порушення ст. 19 Закону України «Про міський електричний транспорт» та наказу Міністерства інфраструктури України №516 від 10.12.2015 року «Про затвердження Порядку погодження Мінінфраструктури призначення на посади і звільнення з посади керівників підприємств міського електричного транспорту (трамвай, тролейбус)», зареєстрований в Міністерстві юстиції України за № 1643/28088 від 25.12.2015 року незаконно призначив на посаду директора Комунального підприємства Миколаївської міської ради «Миколаївелектротранс», ОСОБА_1 , якому за період перебування на посаді виплачені грошові кошти в сумі, яка у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Будучи допитаним в якості свідка ОСОБА_2 показав, що Розпорядженням Миколаївського міського голови ОСОБА_3 №189 рк від 14.05.2018 року призначено ОСОБА_1 на посаду директора комунального підприємства Миколаївської міської ради «Миколаївелектротранс» (код за ЄДРПОУ:03328468).

Відповідно до п.10, ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень сільського, селищного, міського голови належить призначення на посади та звільнення з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад. В свою чергу, згідно з ч.3 ст.19 Закону України «Про міський електричний транспорт» встановлюються особливі умови прийняття і звільнення керівника перевізника із займаної посади, а саме: прийняття і звільнення керівника перевізника із займаної посади узгоджується з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту у межах їх повноважень.

У відповідності до ст.1 Закону України «Про міський електричний транспорт» перевізник - це юридична особа, яка в установленому законодавством порядку надає транспортні послуги, здійснюючи експлуатацію та утримання об`єктів міського електричного транспорту. Відповідно до статуту комунального підприємства Миколаївської міської ради «Миколаївелектротранс», затвердженого рішенням Миколаївської міської ради № 24/10 від 13.09.2017р., комунальне підприємство Миколаївської міської ради «Миколаївелектротранс» створене Миколаївською міською радою та засноване на комунальній власності територіальної громади м. Миколаєва. Предметом діяльності підприємства є, зокрема, здійснення перевезення пасажирів міськелектротранспортом. До функцій підприємства належить, зокрема, організація руху трамваїв і тролейбусів на маршрутах міста.

Отже, прийняття на посаду керівника комунального підприємства Миколаївської міської ради «Миколаївелектротранс» як перевізника, узгоджується з Міністерством інфраструктури України, однак, в порушення вимог ст.19 Закону України «Про міський електричний транспорт» призначення ОСОБА_1 на посаду директора комунального підприємства Миколаївської міської ради «Миколаївелектротранс» здійснено без узгодження з Міністерством інфраструктури України, що підтверджується листом Міністерства інфраструктури України № 6858/10/10-18 від 25.06.2018 року.

Погодження кандидата на посаду з Міністерством інфраструктури України відбувається до призначення на посаду відповідно до ст.19 Закону України «Про міський електричний транспорт». Фактично Миколаївський міський голова ОСОБА_3 незаконно призначив ОСОБА_1 два рази в порушення ст.19 Закону України «Про міський електричний транспорт» що підтверджує два укладених з ОСОБА_1 контракти, в порушення ст.19 Закону України «Про міський електричний транспорт», а саме контракти з керівником комунального підприємства Миколаївської міської ради: №б/н від 14.05.2018 року та №б/н від 14.11.2018 року.

Після двох призначень, всупереч закону, ОСОБА_1 на посаду керівника КП ММР «Миколаївелектротранс» для приховання факту незаконного призначення в порушення ст.19 Закону України «Про міський електричний транспорт», Миколаївський міський голова в порушення Положення направив два подання на погодження кандидатури директора на посаду до Міністерства інфраструктури України (лист подання ММР № 2619/020201-22/10/14/18 від 14.11.2018 року та № 2820/020201-22/10/14/18) на вже призначеного ОСОБА_1 , що суперечить ст.19 Закону України «Про міський електричний транспорт» та Порядку погодження кандидатів.

Відповідно до інформації, отриманої від Міністерства інфраструктури України, у погодженні кандидатури ОСОБА_1 на посаду керівника КП ММР «Миколаївелектротранс» двічі відмовлено, про що повідомлено листами Миколаївську міську раду.

В ході досудового розслідування кримінального провадження проведено значний обсяг слідчих дій, проте для повного, об`єктивного та всебічного розслідування кримінального на теперішній час необхідно провести наступні слідчі (розшукові) дії у кримінальному провадженні: надати доручення оперативному підрозділу з метою встановлення усіх причетних осіб до вчинення кримінального правопорушення та встановлення місцезнаходження документів, які необхідні для проведення відповідних судових експертиз; після встановлення осіб, допитати їх в якості свідків з питань, що встановлюються в даному кримінальному провадженні; після встановлення місцезнаходження документів,які необхідні для проведення відповідних судових експертиз, та в кого у володінні вони перебувають, звернутись з клопотанням про тимчасові доступи до речей і документів, з метою подальшого їх вилучення та долучення до матеріалів кримінального провадження; витребувати у Миколаївської міської ради розпорядження Миколаївського міського голови № 189рк від 14.05.2018, яким призначено ОСОБА_1 на посаду директора КП «Миколаївелектротранс» ММР; витребувати у Миколаївської міської ради, укладені з ОСОБА_1 контракти, а саме контракти з керівником комунального підприємства Миколаївської міської ради: №б/н від 14.05.2018 року та №б/н від 14.11.2018 року; витребувати наказ по КП ММР «Миколаївелектротранс» № 51/к від 25.01.2019, яким призначено доплати в окладі; витребувати договір № 44/81 від 18.02.2019 укладений з ДП ЗД «Укрінтеренерго»; витребувати протокол № 119 від 10.05.2018 засідання постійної комісії Миколаївської міської ради з питань промисловості, транспорту, енергозбереження, зв`язку, сфери послуг, підприємництва та захисту прав споживачів; витребувати матеріали щодо перевірки фінансово-господарської діяльності КП ММР «Миколаївелектротранс» за період з 18.11.2019 по 28.01.2020, яка проведена відділом аналітичної та контрольно-ревізійної роботи Департаменту внутрішнього фінансового контролю, нагляду та протидії корупції Миколаївської міської ради; встановити та допитати в якості свідків осіб з числа працівників Департаменту внутрішнього фінансового контролю, нагляду та протидії корупції Миколаївської міської ради, які проводили перевірку фінансово-господарської діяльності КП ММР «Миколаївелектротранс»; витребувати положення про КП ММР «Миколаївелектротранс», накази про призначення/звільнення ОСОБА_1 , його функціональні та посадові обов`язки; витребувати інші документи, про які зазначає у своїх заявах ОСОБА_2 ; допитати в якості свідка ОСОБА_1 з питань, що встановлюються в даному кримінальному провадженні; встановити та допитати в якості свідка головного бухгалтера КП ММР «Миколаївелектротранс» з питань, що встановлюються в даному кримінальному провадженні; після отримання необхідних документів, призначити відповідну судову експертизу з метою підтвердження чи спростування можливих збитків; провести інші слідчі (розшукові) дії, у яких виникне необхідність під час досудового розслідування., а також провести інші слідчі дії, необхідність у виконанні яких виникне під час досудового розслідування.

Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 364 КК України, є тяжким злочином.

Враховуючи приписи ст. 219 КПК України строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні спливає 23.10.2021.

Проте, закінчити досудове розслідування до повідомлення особі про підозру не можливо, у зв`язку з тим, що для з`ясування обставин, що мають значення для повноти, всебічності розслідування кримінального провадження необхідно провести вищевказані слідчі дії.

Враховуючи те, що здійснити ці слідчі дії в передбачений законом строк не виявилося можливим з об`єктивних причин, беручи до уваги обсяг цих дій та їх тривалість, складність розслідуваного злочину, а за такого, клопотання слідчого підлягає задоволенню.

Продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні сприятиме досягненню виконання завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України та виконанню вимог ст. 9 КПК.

Керуючись ст.ст. 219, 294, 295, 295-1, 376 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження №62020000000000383 від 23.04.2020 року за ч. 2 ст. 364 КК України на шість місяців, до 23.04.2022 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Т.А.Карташева