Рішення № 100404374, 18.10.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2021
Номер справи
628/2578/21
Номер документу
100404374
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 жовтня 2021 року Справа № 628/2578/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супрун Ю.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Відділу соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області (вул. Вишнева, буд. 1, с. Кіндрашівка, Куп`янський район, Харківська область, 63720, код ЄДРПОУ 44018368) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1 звернулася до Куп`янського міськрайонного суду Харківської області з позовом до Відділу соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області, в якому просить суд (з урахуванням заяви від 17.08.2021 за вх. №01-26/79597/21):

- поновити ОСОБА_1 строк на звернення до відділу соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради, Куп`янського району, Харківської області із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини - доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

- зобов`язати відділ соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради, Куп`янського району, Харківської області вчинити певні дії, а саме: розрахувати та призначити державну допомогу ОСОБА_1 при народженні дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 03.12.2019 у м. Донецьк де позивач перебувала в зв`язку з доглядом бабусі, народила доньку ОСОБА_3 . Вказано, що отримати свідоцтво про народження дитини в органах ДРАЦС можливості не було, оскільки факт народження дитини відбувся на тимчасово окупованій території України та медичне свідоцтво про народження, яке видається для державної реєстрації народження видане медичною установою, підпорядкованою органам влади, які на території України не є дійсними та за формою не відповідає нормативно-правовим актам України, в зв`язку із чим позивач через уповноваженого представника була змушена звернутись до Куп`янського міськрайонного суду Харківської області із заявою про встановлення факту народження особи. Рішенням Куп`янського міськрайонного суду Харківської області від 19.06.2020 по справі № 628/1387/20 встановлено факт народження дитини, ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Донецьк, Україна. Серед іншого, позивачем також зазначено, що 02.07.2021 позивачка звернулась до Відділу соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області за призначенням їй державної соціальної допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям , на що отримала відмову, яка ґрунтувалась на тому, що соціальна допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Ухвалою Куп`янського міськрайонного суду Харківської області від 14.07.2021 адміністративну справу №628/2578/21 за позовом ОСОБА_4 до Відділу соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради Купянського району Харківської області про поновлення строку для звернення за отриманням державної допомоги при народженні дитини, отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов`язання вчинити певні дії - передано на розгляд Харківському окружному адміністративному суду.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.08.2021, зазначена справа надійшла до провадження ОСОБА_5 .

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі. У вказаній ухвалі зазначено, що відповідно до положень п.3 та п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України, справа належить до справ незначної складності, у зв`язку з чим підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Представник відповідача 06.09.2021 надав відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначив, що ОСОБА_1 звернулась до відділу соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради 02.07.2021 з зверненням про оформлення допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям. Аналізуючи представлені документи, та враховуючи що з моменту народження дитини минув 1 рік і 7 місяців документи для оформлення допомоги не прийняті. Причиною не подання заяви в установлені законодавством строки ОСОБА_1 зазначила обмежувальні карантинні заходи. Заявниця не є внутрішньо переміщеною особою. Вказано, що заявниці рекомендовано звернутись до Кіндрашівської сільської ради щоб зареєструвати місце проживання доньки - ОСОБА_3 .

ОСОБА_1 02.07.2021 звернулась до відділу повторно з заявою про призначення допомоги про народження дитини та допомоги на дітей одиноким матерям, до якої додано: копія паспорту ОСОБА_4 , копія картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_4 , копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 , довідка про реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 , Витяг з ДРАЦС громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. Відповідачем також вказано, що керуючись Законом України від 21.11.1992 2811-XII «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» відділ соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради не має права прийняти документи для призначення допомоги при народженні дитини. Розрахунок та призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання яких є Кіндрашівська сільська рада здійснюється управлінням праці та соціального захисту населення Куп`янської районної державної адміністрації.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , має реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 звернулась до Куп`янського міськрайонного суду Харківської області з заявою про встановлення факту народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 її доньки у місті Донецьк.

Рішенням Куп`янського міськрайонного суду Харківської області від 19.06.2020 по справі № 628/1387/20 (Провадження №2-о/628/103/20) вирішено:

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити факт народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Донецьк, Україна, у матері: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .

Здійснити запис про батька дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Книзі реєстрації народжень на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України за прізвищем матері « ОСОБА_1 », а ім`я та по батькові батька дитини записати за вказівкою матері - ОСОБА_7 , громадянин України.

Рішення в частині встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду невідкладно надіслати до Куп`янського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), для державної реєстрації народження особи.

ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач народила доньку - ОСОБА_3 , в м. Донецьк, 30.06.2021, на підтвердження цього факту Куп`янським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) видано року свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 .

02.07.2021 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою (№ особової справи 3164109488) про призначення допомоги при народженні дитини та допомогу на дітей одиноким матерям.

Відповідно до листа Відділу соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області від 09.07.2021 № 02-04/252 позивачу відмовлено в призначенні допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям у зв`язку з тим, що звернення було пізніше 12 календарних місяців після народження дитини. Підстава - Постанова КМ України № 1751 від 27.12.2001.

Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви, спірними питанням у справі є призначення допомоги при народжені дитини позивачеві та допомоги на дітей одиноким матерям.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного (з урахуванням норм, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин).

Суд, визначаючись щодо заявлених вимог, виходить з того, що відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 92 Конституції України визначено коло питань (суспільних відносин), які можуть бути врегульовані виключно законами України, зокрема, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов`язки громадянина, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства, виховання, освіти, культури і охорони здоров`я, екологічної безпеки. Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Відносно призначення та виплати соціальної допомоги при народженні дитини позивачеві, суд зазначає наступне.

Частинами 1 та 2 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено, що громадяни України, в сім`ях, яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 3 вказаного Закону одним з видів державної допомоги сім`ям з дітьми є, зокрема, допомога при народженні дитини.

Згідно зі статтею 10 вказаного Закону допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

Частиною 1 статті 12 вказаного Закону визначено, що допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280,00 грн.. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320,00 грн., решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 7 статті 11 вказаного Закону допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Аналогічні положення містить пункт 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, згідно з яким допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Суд погоджується з доводами відповідача, що позивач пропустив строк звернення до управління із заявою про призначення допомоги при народження дитини, проте, суд зазначає, що приймаючи таке рішення відповідачем не враховано наступне.

Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Згідно з частиною 7 статті 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини, що ратифікована постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Даний адміністративний позов фактично заявлений в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення. Тобто, в спірних правовідносинах неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

З приводу пропуску строку звернення позивачем з вказаної заявою до відповідача в частині призначення соціальної допомоги при народженні дитини, що дійсно у позивача були підстави, які перешкоджали своєчасному зверненню за отриманням допомоги при народженні дитини, оскільки як зазначено в свідоцтві про народження дитини ОСОБА_3 місцем народження є місто Донецьк Донецької області.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085 (із змінами та доповненнями) затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, до якого серед іншого входить і місто Донецьк Донецької області.

У даному випадку, позивачем підтверджено належними та допустимими доказами факт пропуску з поважних причин строку звернення за призначенням соціальної допомоги при народженні дитини.

Отже, оскільки дитина народилася на території непідконтрольній органам державної влади України, що безумовно встановлює певні труднощі у своєчасному отриманні державної допомоги при народженні дитини, які пов`язанні з не функціонуванням державних органів, які мають право вирішувати питання на зазначеній території, певних складнощів у пересуванні по лінії зіткнення з новонародженою дитиною, а також у відсутності свідоцтва про народження дитини, яке має юридичну силу на підконтрольній території України.

Разом з тим, за правовими висновками Верховного Суду, що викладені у постановах від 14.02.2018 по справі № 591/610/16-а та від 02.10.2018 по справі № 495/3711/17, визначений частиною сьомою статті 11 Закону № 2811-XII строк підлягає поновленню, а допомога при народженні дитині підлягає призначенню у разі наявності поважних причин такого пропуску, оскільки неможливість своєчасного звернення батьків порушує інтереси дитини, що є неприпустимим.

Таким чином, строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини може бути поновлено лише за наявності поважних причин, які обумовлюють несвоєчасне звернення батьків, тобто обставин, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій, що підтверджені належними доказами.

Суд наголошує, що позивач і його дитина є громадянами України, а отже мають право на соціальний захист від держави, а соціальний захист - це комплекс організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на захист добробуту кожного члена суспільства, а забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, держава зобов`язується забезпечити дитині захист і піклування, які необхідні для її благополуччя.

Крім того, відповідно до пункту 10 Порядку №1751, допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Отже, допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 14 лютого 2018 року у справі №591/610/16-а, від 2 жовтня 2018 року у справі №495/3711/17, від 20.11.2018 у справі №226/317/17, від 24 квітня 2019 року у справі №462/431/17, від 07 квітня 2020 року у справі №226/450/17, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин..

З огляду на викладене, суд вважає за необхідним наголосити, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини, однак не дає підстав стверджувати, що даний термін є присічним та не може бути поновленим при наявності поважних причин, а в даному випадку позивач з об`єктивних причин був позбавлений можливості вільно звертатися до відповідача щодо отримання допомоги при народженні дитини.

На переконання суду, рішення відповідача викладене в листі від 09.07.2021 за №02-04/252 в частині відмови у призначення соціальної допомоги при народженні дитини є протиправним з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відносно призначення та виплати соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, суд зазначає наступне.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначено, що громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Частиною 4 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Серед видів державної допомоги сім`ям з дітьми пунктом 5 у статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначено допомогу на дітей одиноким матерям.

Відповідно до ст.18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно з ст.18-2 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.

Для призначення, виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення, виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (далі Порядок №1751).

Пунктом 35 Порядку №1751 визначено перелік документів, які подаються до органу соціального захисту населення для призначення допомоги на дітей одиноким матерям.

Згідно пункту 36 Порядку №1751 допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою у закладах загальної середньої, професійної (профссійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.

Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.

Слід звернути увагу, що постановою КМ України №632 від 22.07.2020 внесено зміни до Порядку №1751.

Зокрема, Порядок №1751 доповнено пунктами 35-1, 35-2.

Згідно з п. 35-1 Порядку №1751 допомога на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30.06.2020, (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.

Відповідно до п. 35-2 Порядку №1751 допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо: у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах одинадцятому - п`ятнадцятому цього пункту).

Допомога на дітей одиноким матерям у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи: сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців; доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю I групи, за особою з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.

Слід також зазначити, що пунктом 5 Постанови №632 визначено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 липня 2020 року.

Суд вважає за необхідне звернути увагу, що разом зі змінами у законодавство відбулась зміна трактування взаємодії понять безробіття та відсутності доходів у здорових повнолітніх осіб та наявності права на соціальний захист.

Оскільки за попередніх норм регулювання спірних правовідносин соціальна допомога надавалась в тому числі безробітнім особам, що не перебували на обліку в центрі зайнятості, тобто що і не намагались покращити соціальні умови свої та своїх дітей.

Відповідач відмовляючи позивачці в призначенні допомоги на дітей одиноким матерям послався в листі від 09.07.2021 за №02-04/252, на п.35-2 Порядку №1751 та вказав, що відповідно до наданої інформації у позивача відсутнє право зокрема для призначення допомоги на дітей одиноким матерям.

В матеріалах справи відсутні докази, що ОСОБА_1 не працювала, не перебувала на обліку в центрі зайнятості, не здійснювала догляд за особою що потребує догляду попередні шість місяців, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям так й протилежне.

Відтак, вказана обставина не позбавляє права позивача у разі виконання всіх умов законодавства, звернутись з відповідною заявою на отримання вищевказаної допомоги.

Відповідно до частини першої статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Аналізуючи всі докази у їх сукупності та обставини, якими обґрунтовувалися вимоги позивача та заперечення відповідача, суд вважає за можливе з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача вийти за межі заявлених позовних вимоги, а саме вважає за необхідне визнати протиправним дії Відділу соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини у зв`язку з тим, що звернення було пізніше 12 календарних місяців після народження дитини; зобов`язати Відділ соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг від 02.07.2021, з урахуванням висновків суду.

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню зі зміною способу захисту порушеного права.

При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Відділу соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області (вул. Вишнева, буд. 1,с. Кіндрашівка, Куп`янський район, Харківська область, 63720, код ЄДРПОУ 44018368) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним дії Відділу соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини у зв`язку з тим, що звернення було пізніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Зобов`язати Відділ соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області (вул. Вишнева, буд. 1,с. Кіндрашівка, Куп`янський район, Харківська область, 63720, код ЄДРПОУ 44018368) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг від 02.07.2021, з урахуванням висновків суду

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Відділу соціального захисту населення Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області (вул. Вишнева, буд. 1,с. Кіндрашівка, Куп`янський район, Харківська область, 63720, код ЄДРПОУ 44018368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 908 гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення складено та підписано 18.10.2021.

Суддя Супрун Ю.О.