
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2021 р. Справа № 480/8449/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Діска А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 90% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку, нарахуванні та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року, на підставі наданої Міністерством внутрішніх справ України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27.04.2021 №22/6-1744.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.12.2019 перерахунок, нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з включенням складових грошового забезпечення відповідно до наданої Міністерством внутрішніх справ України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27.04.2021 року №22/6-1744, з розрахунку 90% суми грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-XII).
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 у справі № 480/4904/21 ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено перерахунок пенсії позивача та безпідставно занижено відсоткове значення розміру пенсії з 90% на 70 %. Позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку його пенсії у розмірі 90 %, проте відповідач відмовив у перерахунку з посиланням на те, що рішенням суду не визначено зобов`язань до Головного управління щодо перерахунку пенсії виходячи з відсоткового розміру пенсії 90% від суми грошового забезпечення. Позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 07.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Цією ж ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов, доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
29.09.2021 від відповідача до суду надійшов відзив, в якому проти позову заперечує та просить у його задоволенні відмовити.
Перевіривши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 1998 р. є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (а.с. 17, 20).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 у справі № 480/4904/21 було визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року, на підставі наданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27.04.2021 року №22/6-1744 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27.04.2021 року №22/6-1744, з урахуванням раніше виплачених сум (а.с. 26-28).
На виконання вказаного рішення суду відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки (а.с. 29). Проте, під час перерахунку розмір пенсії був зменшений до 70% сум грошового забезпечення.
Не погодившись зі зниженням пенсії у відсотковому вимірі, позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії (а.с.30-38).
Головне управління ПФУ в Сумській області листом від 28.08.2021 повідомило ОСОБА_1 про те, що рішенням суду не визначено зобов`язань до Головного управління щодо перерахунку пенсії виходячи з відсоткового розміру пенсії 90% від суми грошового забезпечення та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром. Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням норм, чинного на момент його проведення законодавства, а саме статті 13 якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% суми грошового забезпечення (а.с. 39).
З повідомлення про перерахунок пенсії вбачається, що перерахунок пенсії позивача здійснено з розрахунку 70% грошового забезпечення (а.с.29).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, що діяла до 01.10.2011, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).
Згідно з Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" від 27.03.2014 № 1166-VІІ (далі по тексту -Закон №1166-VІІ), який набрав чинності 01.04.2014, внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, а саме цифри "80" замінили на цифри "70".
Таким чином, Законами №3668-VІ та №1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.
При цьому, слід звернути увагу, що ні положеннями Закону України №1166-VІІ, ні положеннями Закону №2262-XII не передбачено проведення після 01.04.2014 перерахунку раніше призначених пенсій, виходячи з нового (зменшеного) відсотку відповідних сум грошового забезпечення.
Суд зазначає, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій, встановлені ст. 63 Закону №2262-XII.
Тому, при перерахунку пенсії, позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Необхідно відмітити, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Рішення №5-рп/2002).
Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов`язки і відповідальність.
Також, у Рішенні від 11.10.2005 №8-рп/2005 Конституційний Суд зазначив, що утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов`язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.
Отже, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Як вбачається з протоколу пенсійної справи (а.с. 52) та повідомлення про розмір пенсії № 476 від 15.02.2019, станом на 01.01.2007 та 01.12.2015 основний розмір пенсії позивача складав 90 % грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення є протиправним. Такий перерахунок необхідно здійснити виходячи з розміру 90% від суми грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як суб`єкт владних повноважень, не довело правомірності своїх дій щодо зменшення позивачу розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо зниження основного розміру раніше нарахованої пенсії під час її перерахунку з 90% до 70% розміру грошового забезпечення та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії виходячи з основного її розміру 90% грошового забезпечення, згідно довідки Міністерства внутрішніх справ України від 27.04.2021 № 22/6-1744, з 01.12.2019.
Водночас, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (ч. 1 ст. 5 КАС України).
Право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оскарження останнього.
З аналізу викладеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
У зв`язку із викладеним, у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.
Суд зазначає, що вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром є передчасними, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин розмір перерахованої відповідачем пенсії позивача не перевищує граничного розміру, перерахунок пенсії із розрахунку відповідного відсотка на даний час не здійснено та розмір пенсії не визначено, відтак в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
З урахуванням вимог ст. 139 КАС України позивачу необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн., сплачені за квитанцією від 02.09.2021 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а.с. 12).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення з 01.12.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, згідно довідки Міністерства внутрішніх справ України від 27.04.2021 № 22/6-1744, починаючи з 01.12.2019, з урахуванням виплачених коштів.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013).
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Діска