
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
18 жовтня 2021 року м. Рівне №460/8617/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
Керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Поліського округу доМізоцької селищної ради Рівненського району Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
Керівник Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Поліського округу звернувся до суду з позовом до Мізоцької селищної ради Рівненського району Рівненської області, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Мізоцької селищної ради Рівненського району Рівненської області щодо невжиття заходів до виготовлення спеціального паспорта на місце видалення відходів, розташоване в с.Стара Мощаниця на території Мізоцької об`єднаної територіальної громади та зобов`язати Мізоцьку селищну раду Рівненського району Рівненської області вжити заходів для оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів, розташоване в с.Стара Мощаниця на території Мізоцької об`єднаної територіальної громади.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Мізоцькою селищною радою Рівненського району Рівненської області документи, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під сміттєзвалищем, належним чином не оформлено, спеціальний паспрорт на місце зберігання відходів не складено. Просить суд позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 30.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
09.08.2021 відповідачем подано заяву про визнання позову.
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши позовну заяву та з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, судом встановлено наступне.
Рішенням Старомощаницької сільської ради Здолбунівського району №127/а від 29.12.2001 надано дозвіл на відведення земельної ділянки для складування побутових відходів на території сільської ради із земель запасу сільської ради в урочищі Красниця (колишній кар`єр КСП) площею 0,60 га.
3гідно переліку місць видалення відходів Рівненського району, що потребують паспортизації та включення до обласного реєстру місць видалення відходів (станом на 17.05.2021), наданого Департаментом екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації, у Мізоцькій селищній територіальній громаді потребують паспортизації 6 місць видалення відходів, зокрема, і сміттєзвалище в с. Стара Мощаниця.
Згідно акту обстеження земельної ділянки пропонованої для облаштуваня місця видалення твердих побутових відходів біля с. Стара Мощаниця від 31.05.2021, земельна ділянка розташована в старому пісчаному карєрі (в рочищі Красниця) орієнтовною площею 0.60 га.
На території не встановлено тимчасові сітчасті переносні елементи, відходи складуються і захоронюються на умовно виділених ділянках звалища, безсистемно, без використання карт, відсутні вказівні та попереджувальні знаки. Пошарова ізоляція ґрунтом здійснюється не в повній мірі. При експлуатації сміттєзвалища не здійснюється моніторинг його впливу на довкілля.
Так, на виконання листа першого заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, доручення в.о. голови облдержадміністрації від 10.07.2013 №170/01-60/13 щодо завершення паспортизації місць видалення відходів, першим заступником голови Здолбунівської районної державної адміністрації 02.06.2017 зобов`язано власників сміттєзвалищ, в тому числі і голову Старомощаницької сільської ради Здолбунівського району, в найкоротший термін завершити процес паспортизації MBB для захоронения твердих побутових відходів шляхом виготовлення необхідної технічної документації, обчислення орієнтовної вартості процедури паспортизації МВВ.
В подальшому, з метою розробки проекту регіонального плану управління відходами, аналізу поточної ситуації у сфері поводження з відходами в області, формування кластерів та вибору оптимальної системи поводження з відходами, 11.11.2019 головою Здолбунівської районної державної адміністрації надано доручення виконавчим комітетам місцевих рад про необхідність забезпечити завершення паспортизації місць видалення відходів до 01.01.2020.
Проте, органом місцевого самоврядування вище наведені доручення органу виконавчої влади не виконані, заходи спрямовані на проведення паспортизації сміттєзвалища в с. Стара Мощаниця не вжиті.
Здолбунівською окружною прокуратурою, з метою встановлення наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру, до Державної екологічної інспекції Поліського округу скеровано лист від 18.05.2021 №54/5-159 вих-21 про надання інформації щодо проведених протягом 2020 - 2021 років контрольних заходів щодо дотримання природоохоронного законодавства територіальними громадами на підвідомчій території.
Згідно відповіді Державної інспекції Поліського округу від 19.05.2021 №3-06/2254, контролюючим органом у 2021 році проведено планові перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Здолбунівської, Острозької, Бабинської об`єднаних територіальних громад. Цри цьому, заходи державного нагляду (контролю) на території Мізоцької територіальної громади не здійснювались.
Листом від 03.06.2021, проінформовано Державну екологічну інспекцію Поліського округу про виявлений факт відсутності паспорта місця видавлення відходів в с. Стара Мощаниця та наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру.
Згідно відповіді Державної екологічної інспекції Поліського округу від 09.06.2021 №3-06/2677, контролюючим органом заходи державного нагляду (контролю) Мізоцької територіальної громади Рівненського району не проводились, а тому підстави для вжиття заходів реагування по вказаних у листі окружної прокуратури від 03.06.2021 №54-501вих.-21, фактах - відсутні.
Здолбунівська окружна прокуратура, реалізуючи надані законом представницькі повноваження, з метою захисту інтересів держави у сфері охорони навколишнього природного середовища, звернулася до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом
Згідно з ч.1, 3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Суд зазначає, що інтереси держави є оціночним поняттям, а тому прокурор в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Згідно з ч.4, 5 ст.53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно- правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
До виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься, у тому числі, вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства (пункт 54 частини 1 статті 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про відходи», відходи - будь- які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; небезпечні відходи - відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров`я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними; виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів; поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення; збирання відходів - діяльність, пов`язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення; зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах (до їх утилізації чи видалення); об`єкти поводження з відходами - місця чи об`єкти, що використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронения відходів; відведені місця чи об`єкти - місця чи об`єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами; розміщення відходів - зберігання та захоронения відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах; власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про відходи», суб`єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об`єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи; розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронения, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; вирішення питань щодо розміщення на своїй території об`єктів поводження з відходами; здійснення інших повноважень відповідно до законів України тощо.
Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об`єктів поводження з відходами.
Частиною 2 та частиною 4 статті 33 Закону України «Про відходи» встановлено, що на кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів.
Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов`язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронения залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про відходи» державному обліку та паспортизації підлягають в обов`язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону.
Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Система і форми звітності, порядок надання і використання відповідної інформації про відходи, а також порядок перегляду їх номенклатури розробляються на основі державного класифікатора відходів і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади.
Відповідно до пункту 9 Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 року №2034 передбачено, що паспортизація відходів передбачає складення і ведення паспортів відходів, паспортів місць видалення відходів, реєстрових карт об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 «Класифікатор відходів» та номенклатури відходів. Форми паспортів відходів та інструкції щодо їх ведення розробляються Мінекоенерго за участю інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади і затверджуються ним за погодженням з МОЗ.
Окружною прокуратурою встановлено, що рішенням Мізоцької селищної ради у відповідності до вимог Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» об`єднано територіальні громади Білашівської, Будеразької, Бущанської, Дерманської Першої, Дерманської Другої, Півченської, Спасівської сільських та Мізоцької селищної рад.
Частиною 3 ст. 83 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» визначено, що об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади, з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади.
Відповідні юридичні особи - сільська, селищна, міська рада, її виконавчий комітет об`єднаної територіальної громади є правонаступниками прав та обов`язків відповідних юридичних осіб - сільської, селищної ради, її виконавчого комітету територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади, з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади. Відтак, Мізоцька селищна рада є правонаступником Старомощаницької сільської ради.
Суд зазначає, що Мізоцькою селищною радою як уповноваженим законом органом ігноруються вищенаведені норми Закону, чим порушуються інтереси територіальної громади, оскільки створюються ризики для нормального функціонування місця видалення відходів, що може призвести до негативних наслідків.
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що бездіяльність Мізоцької селищної ради щодо невжиття заходів до виготовлення спеціального паспорта на місце видалення відходів, яке розташоване в с.Стара Мощаниця на території Мізоцької об`єднаної територіальної громади є протиправною.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановленні під час розгляду даної справи обставини, суд дійшов висновку, що вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України "Про судовий збір", у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки відповідачем до початку розгляду справи по суті визнано позов, то суд вважає за можливе повернути позивачу з державного бюджету 1135,00 грн судового збору (50%), сплаченого при поданні позову згідно з платіжним дорученням від 18.06.2021 №1090, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов керівника Здолбунівської окружної прокуратури (вул. Кн. Ольги, 36, м. Здолбунів, Рівненська область, 35705, код ЄДРПОУ Рівненської обласної прокуратури 02910077) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Поліського округу (вул. Леха Качинського, 12а, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 42163803) до Мізоцької селищної ради Рівненського району Рівненської області (35740, Рівненська область, Рівненський район, смт.Мізоч, вул.Тараса Якимчука, 12, код ЄДРПОУ 04386545) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Мізоцької селищної ради Рівненського району Рівненської області щодо невжиття заходів для виготовлення спеціального паспорта на місце видалення відходів, розташоване в с.Стара Мощаниця на території Мізоцької об`єднаної територіальної громади.
Зобов`язати Мізоцьку селищну раду Рівненського району Рівненської області вжити заходів для оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів, розташоване в с.Стара Мощаниця на території Мізоцької об`єднаної територіальної громади.
Повернути Рівненській обласній прокуратурі з державного бюджету 1135,00 грн судового збору, сплаченого згідно з платіжним дорученням від 18.06.2021 №1090.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 18 жовтня 2021 року
Суддя У.М. Нор