Рішення № 100403576, 18.10.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2021
Номер справи
440/9275/21
Номер документу
100403576
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/9275/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

13 серпня 2021 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району (надалі також відповідач), у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 04.06.2021 про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в селі Кам`яні Потоки, Кременчуцького району Полтавської області, площею 2,00 га з кадастровим номером 5322481701:01:012:0034;

- зобов`язати Кам`янопотоківську сільську раду Кременчуцького району Полтавської області розглянути повторно питання з урахуванням висновків суду про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в селі Кам`яні Потоки, Кременчуцького району Полтавської області, площею 2,00 га з кадастровим номером 5322481701:01:012:0034.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 04.06.2021"Про відмову гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах с. Кам`яні Потоки" відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки кадастровий номер 5322481701:01:012:0034, площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства в межах села Кам`яні Потоки. Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки 29.07.2019 він звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку землеустрою, однак у місячний строк відповідачем не надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у його наданні. Тому, керуючись частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, 29.08.2019 позивач замовив у ФОП ОСОБА_2 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без отримання такого дозволу, який був виготовлений та поданий позивачем на затвердження.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

13 вересня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 93-98/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що розробленню проекту землеустрою обов`язково передує звернення особи із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та відповідне рішення про надання дозволу. При цьому, Земельним кодексом України чітко встановлено, що саме ненадання дозволу на розробку землеустрою дає право особи замовити проект землеустрою за принципом "мовчазної згоди" без відповідного рішення органу місцевого самоврядування. У свою чергу, відповідачем відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, що позбавляє останнього права на розробку проекту землеустрою.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

29.07.2019 ОСОБА_1 звернулася до Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району із заявою від 29.07.2019 /а.с. 44, 83/ про передачу у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,00 га та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки на території Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району в межах населеного пункту (район Кам`янопотоківської гори). До цієї заяви позивачем було додано копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки /а.с. 83-88/.

29.08.2019 ОСОБА_1 письмово повідомила Кам`янопотоківську сільську раду Кременчуцького району, що у зв`язку із тим, що протягом місячного строку з дня реєстрації заяви Кам`янопотоківська сільська рада Кременчуцького району не надала дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, ОСОБА_1 керуючись статтею 123 Земельного кодексу України замовила розроблення документації із землеустрою /зворот а.с. 44/. До повідомлення позивачем було додано копію заяви від 29.07.2019 та договір від 29.08.2019 №29/08/19-1 на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

У 2019 році ФОП ОСОБА_2 на замовлення ОСОБА_1 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, розташованої в межах с. Кам`яні Потоки на території Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області /а.с. 37-72/.

На підставі вказаного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 04.09.2020 Відділом у Тульчинському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області зареєстровано земельну ділянку у Державному земельному кадастрі з кадастровим номером 5322481701:01:012:0034, про що видано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку /а.с. 73-75/.

ОСОБА_1 звернулася до Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району із заявою про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки (2 га) сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства розташованої в межах с. Кам`яні Потоки на території Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області кадастровий номер № 5322481701:01:012:0034 /а.с. 82/.

До вказаної заяви позивачем було додано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність гр. ОСОБА_1 /а.с. 37-72/.

Рішенням Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району від 04 червня 2021 року "Про відмову гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах с. Кам`яні Потоки" відмовлено гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки кадастровий номер 5322481701:01:012:0034, площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства в межах села Кам`яні Потоки /а.с. 18/. Вказане рішення, серед іншого, обґрунтовано невідповідністю місця розташування земельної ділянки згідно поданого проекту у зв`язку з тим, що було прийнято рішення від 30.08.2019 "Про відмову гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в с. Кам`яні Потоки".

Не погодившись з рішенням Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 04.06.2021 про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в селі Кам`яні Потоки Кременчуцького району Полтавської області площею 2,0000 га з кадастровим номером 5322481701:01:012:0034, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська рада питання регулювання земельних відносин повинна вирішувати виключно на пленарних засіданнях і відповідно до закону.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Повноваження сільської, селищної, міської ради у галузі земельних відносин передбачені, зокрема, статтями 12, 122 Земельного кодексу України.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (стаття 122 Земельного кодексу України).

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Так, частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно із частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Частиною восьмою статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.

Відповідно до частин 9, 10 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Верховний Суд у постанові від 11 грудня 2018 року справа №806/862/17 зазначив, що "системний аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:

1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;

2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);

3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 Земельного кодексу України;

4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;

5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов`язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду".

Отже, відповідно до норм Земельного кодексу України передумовою для прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність є отримання дозволу для розробки проекту землеустрою та його погодження у встановленому статтею 1861 Земельного кодексу України порядку.

Водночас відповідно до абзацу 3 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України особа може замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу - за принципом "мовчазної згоди".

Так, відповідно до цього абзацу у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Отже, принцип "мовчазної згоди" може бути застосований за наявності таких умов:

1) у місячний строк з дня реєстрації клопотання суб`єктом владних повноважень не було прийнято рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні;

2) у місячний строк з дня закінчення місячного строку з дня реєстрації клопотання заявником замовлено розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та повідомлення суб`єкта владних повноважень про це шляхом направлення письмового повідомлення з доданим до нього договором на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Лише за наявності вказаних умов погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без попереднього отримання дозволу на розробку цього проекту має бути прийнятий відповідним суб`єктом владних повноважень для розгляду питання щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що із заявою від 29.07.2019 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки на території Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області в межах населеного пункту орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 звернулася до відповідача 29 липня 2019 року.

Визначення та обчислення строків передбачено главою 18 розділу V Цивільного кодексу України.

Відповідно до статті 253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Згідно з частинами 3, 5 статті 254 Цивільного кодексу України строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку.

Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Аналогічно за приписами статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку.

Таким чином, місячний строк розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність розпочав свій перебіг з 30 липня 2019 року за закінчився відповідно 30 серпня 2019 року.

30 серпня 2019 року Кам`янопотоківською сільською радою Кременчуцького району Полтавської області прийнято рішення № 28 "Про відмову гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в с. Кам`яні Потоки" /а.с. 105/.

Доказів оскарження та скасування вищевказаного рішення сторонами не надано, вказане рішення є чинним та не оскаржується позивачем у даній справі.

Отже, в даному випадку у позивача не виникло передбачених статтею 118 Земельного кодексу України правових підстав для замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу за принципом "мовчазної згоди", а у відповідача, на час звернення позивача із заявою від 23 квітня 2021 року відповідно не виникло обов`язку затвердити проект землеустрою та передати у власність земельну ділянку до отримання ОСОБА_1 відповідного дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Зважаючи на вищевикладене, враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що рішення Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району від 04 червня 2021 року "Про відмову гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах с. Кам`яні Потоки" прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, а позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району (ідентифікаційний код 22547199, вул. Миру, 19, м. Кам`яні Потоки, Кременчуцький район, Полтавська область, 39763) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич