
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/11787/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про стягнення заробітної плати,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (місцезнаходження: пл.Ген.Григоренка, 3, м.Львів, 79007; код ЄДРПОУ: 08592247) в якій просить:
- стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області кошти в сумі 397 грн. заробітної плати (грошового забезпечення) за листопад, грудень 2006 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 25.12.2006 його, капітана міліції, старшого оперуповноваженого відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Сокальського районного відділу УМВСУ, у відповідності з положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, згідно з наказом управління МВС України у Львівській області №442 о/с від 22.12.2006 було звільнено з органів внутрішніх справ.
Зазначає, що 29.10.2012 у справі №К-44801/12 колегія суддів Вищого адміністративного суду України постановила: касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково. Постанову Сокальського районного суду Львівської області від 16 червня 2008 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2009 року скасувати і ухвалити нове судове рішення, згідно з яким позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про проведення перерахунку призначеної пенсії задовольнити частково, визнати незаконними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії у заниженому розмірі без врахування отримуваних ним додаткових видів грошового забезпечення; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції Закону від 04.04.2006 року, з розміру грошового забезпечення за останньою посадою перед звільненням з урахуванням усіх надбавок з часу призначення йому пенсії за вислугу років.
Позивач також звертає увагу, що 08.01.2013 направляв начальникові ГУ МВС України у Львівській області звернення, в якому просив на виконання вищезазначеної постанови: 1) провести донарахування щомісячної доплати від належної суми пенсії належні ОСОБА_1 для виплати в листопаді та грудні 2006 року та належні йому суми; 2) у зв`язку із зміною суми доплати від належної суми пенсії провести донарахування вихідної допомоги та виплати належні йому суми; 3) у зв`язку із зміною суми грошового забезпечення, скласти відповідні документи (грошовий атестат, розрахунки, довідки) для перерахунку йому, ОСОБА_1 , пенсії та направити дані документи в Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області. Водночас відповідач надав йому відмову, листом від 14/Б-1 від 29.01.2013, зазначивши, що судове рішення від 29.10.2012 у справі №К-44801/12 не зобов`язує ГУ МВС України у Львівській області:
-провести донарахування щомісячної доплати від належної суми пенсії;
-провести донарахування вихідної допомоги;
-надати новий грошовий атестат та розрахунки, довідки для перерахунку пенсії які направити в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
За таких умов позивач переконаний, що має місце протиправна бездіяльність відповідача, а тому, просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою судді від 21.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від13.09.2021 (вх. №66485). Зазначає, що позивачем в підтвердження позовних вимог надано розрахунки не виплаченої заробітної плати (грошового забезпечення) за листопад та грудень 2006 року, при цьому останнім не наведено абсолютно ніякого обґрунтування зазначених розрахунків, немає посилання на будь-яке спеціальне законодавство, що регулювало правовідносини між позивачем та відповідачем в період листопада-грудня 2006 року.
Окрім того, зазначає, що відповідно до Постанови КМ України №393 від 17 липня 1992 року, розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. На думку відповідача, розрахунки Доплати до суми пенсії, були проведені згідно з порядком визначеним Постановою №393, відповідно складені наступні акти, які відповідач додає до відзиву.
З урахуванням наведеного вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
25.12.2006 року ОСОБА_1 (капітана міліції, старшого оперуповноваженого відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Сокальського районному відділі ГУ МВС України у Львівській області) у відповідності до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України та згідно наказу управління МВС України у Львівській області №442 о/с від 22.12.2006 року, було звільнено з органів внутрішніх справ за станом здоров`я, 26 грудня 2006 року йому була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 592,40 грн. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» і законодавства, що діяло на той період.
У серпні 2007 року ОСОБА_1 звернувся до Сокальського районного суду Львівської області із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, у якому з урахуванням зміни позовних вимог просив: 1) зобов`язати ГУ МВС України у Львівській області провести перерахунок та виплату щомісячної доплати за листопад та грудень 2006 року від належної суми пенсії; 2) зобов`язати ГУ ПФУ у Львівській області в десятиденний термін провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб`у редакції чинній у 2005 році; 3) стягнути з ГУ ПФУ у Львівській області 5880 грн. майнової шкоди та 50 тис. грн.. на відшкодування моральної шкоди.
Сокальський районний суд Львівської області постановою від 16.06.2008 у справі №К/9991/44801/12, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2009 року, у задоволенні позову відмовив.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 18.02.2011 у справі №К/9991/44801/12 рішення судів першої та апеляційної інстанції залишив без змін.
Постановою Верховного суду України від 12.06.2012 у справі №К/9991/44801/12 ухвалу Вищого адміністративного суду від 18.02.2011 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
29.10.2012 року у справі №К/9991/44801/12 Вищим адміністративним судом України скасовано постанову Сокальського районного суду Львівської області від 16 червня 2008 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2009 року і ухвалено нове судове рішення, згідно з яким позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про проведення перерахунку призначеної пенсії задоволено частково, а саме: визнано незаконними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії у заниженому розмірі без врахування отримуваних ним додаткових видів грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції Закону від 04.04.2006 року, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою посадою перед звільненням з урахуванням усіх надбавок з часу призначення йому пенсії за вислугу років. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
У квітні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області у якому з урахуванням зміни позовних вимог просив: 1) провести донарахування щомісячної доплати від належної суми пенсії належні ОСОБА_1 для виплати в листопаді та грудні 2006 року та виплатити належні йому суми; 2) у зв`язку із зміною суми доплати від належної суми пенсії провести донарахування вихідної допомоги та виплатити належні суми; 3) у зв`язку із зміною суми грошового забезпечення, скласти відповідні документи (грошовий атестат, розрахунки, довідки і т.п.) для перерахунку ОСОБА_1 пенсії та направити дані документи в Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області або ОСОБА_1 ; 4) у зв`язку з порушенням ГУ МВСУ у Львівській області ст.ст.47, 116 Кодексу законів про працю України, тобто невиплату ОСОБА_1 належних сум грошового забезпечення на момент звільнення, керуючись ст.117 Кодексу законів про працю України зобов`язати ГУ МВСУ у Львівській області виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за весь період затримки виплати всіх сум, що належать мені від ГУ МВСУ у Львівській області, тобто з 25.12.2006 по день фактичного розрахунку.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2013 року у справі №813/2558/13-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2016 року у справі №813/2558/13-а, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково та зобов`язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, у зв`язку із зміною суми доплати від належної суми пенсії, що була нарахована у листопаді 2006 року, провести донарахування вихідної допомоги ОСОБА_1 та виплатити належні йому суми.
Постановою Верховного суду від 15.11.2018 року у справі №813/2558/13-а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2013 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2016 року скасовано. Справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2019 у справі №813/2558/13-а у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю (набрало законної сили 13.08.2019).
Зазначені обставини встановлені судами у справах №К/9991/44801/12 та №813/2558/13-а та в силу ч. 4 ст. 78 КАС України доказуванню не підлягають.
Як видно з довідок для виплати щомісячної доплати від належної суми пенсії, долучених відповідачем до відзиву на позовну заяву, розмір доплати позивачу у листопаді 2006 року становив - 267,81грн., у грудні 2006 року - 281,14грн.
08.01.2013 позивач звернувся до начальника ГУ МВС України у Львівській області з заявою, в якій просив на виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 29.10.2012 року у справі №К/9991/44801/12: 1) провести донарахування щомісячної доплати від належної суми пенсії належні ОСОБА_1 для виплати в листопаді та грудні 2006 року та належні йому суми; 2) у зв`язку із зміною суми доплати від належної суми пенсії провести донарахування вихідної допомоги та виплати належні йому суми; 3) у зв`язку із зміною суми грошового забезпечення, скласти відповідні документи (грошовий атестат, розрахунки, довідки) для перерахунку йому, ОСОБА_1 , пенсії та направити дані документи в Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області.
Відповідач надав відповідь на вищенаведену заяву, листом від 14/Б-1 від 29.01.2013, зазначивши що судове рішення Вищого адміністративного суду України від 29.10.2012 у справі №К-44801/12 не зобов`язує ГУ МВС України у Львівській області:
-провести донарахування щомісячної доплати від належної суми пенсії;
-провести донарахування вихідної допомоги;
-надати новий грошовий атестат та розрахунки, довідки для перерахунку пенсії які направити в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Тому ОСОБА_1 слід звернутися до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців ГУ ПФ України у Львівській області з метою вирішення питання щодо правильності нарахування йому пенсійного забезпечення.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ст. 43. Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) особам офіцерського складу, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством.
У відповідності до ст. 63. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 № 2262-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМ України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Статтею 3 Указу Президента України від 04.10.1996 року №926/96 «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» надано право керівникам внутрішніх справ у межах асигнувань, що видаються на утримання цих органів, установлювати особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі, - щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована, а також преміювати осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ відповідно до їх особистого складу в загальні результати роботи в межах фонду преміювання, створеного у розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами.
Аналіз вищенаведеної норми дає підстави для висновку, що така доплата встановлюється у межах відповідних асигнувань, що виділяється на утримання таких органів і не є сталою, а коливається від 25% до 50% суми пенсії, яка б могла бути нарахована відповідному працівнику.
Така доплата надається особі за умови залишення її на службі у разі набуття права на пенсію за вислугою років.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У відповідності до ч.2 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС Ураїни при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як вже було встановлено судом, постановою від 29.10.2012 Вищого адміністративного суду України скасовано постанову Сокальського районного суду Львівської області від 16 червня 2008 року у справі №К/9991/44801/12 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2009 року у справі №К/9991/44801/12 і ухвалено нове судове рішення, згідно якого позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про проведення перерахунку призначеної пенсії задоволено частково, а саме: визнано незаконними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії у заниженому розмірі без врахування отримуваних ним додаткових видів грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції Закону від 04.04.2006 року, з розміру грошового забезпечення за останньою посадою перед звільненням з урахуванням усіх надбавок з часу призначення йому пенсії за вислугу років. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Отже, встановлені Вищим адміністративним судом обставини при розгляді справи №К/9991/44801/12, в силу ч. 4 ст. КАС України мають преюдиціальне значення для вирішення даної справи і приймаються судом до уваги.
Таким чином, із встановлених у справі обставин видно, що постановою Вищого адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року у справі №К/9991/44801/12 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою посадою перед звільненням з урахуванням усіх надбавок з часу призначення йому пенсії за вислугу років.
Водночас, суд наголошує, що цією постановою відмовлено у задоволенні решти позовних вимог, зокрема, щодо здійснення перерахунку і виплати щомісячної доплати за листопад та грудень 2006 року від належної суми пенсії.
Тому суд погоджується з доводами відповідача, про те що вищенаведене рішення не зобов`язує ГУ МВС України у Львівській області провести донарахування щомісячної доплати від належної суми пенсії.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний суд України в постанові від 15.11.2018 у справі №813/2558/13-а.
При цьому, позивач, самостійно, усупереч постанови Вищого адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року у справі №К/9991/44801/12 здійснив розрахунок щомісячної доплати за листопад та грудень 2006 року та зазначає, що кошти у розмірі 397 грн., які він просить стягнути з ГУ МВС України у Львівській області, це сума, яку йому не доплатили до щомісячної доплати у розмірі 50% від належної суми пенсії за листопад та грудень 2006 року.
З урахуванням встановлених фактичних обставин справи суд дійшов висновку, що відсутні передумови для стягнення на користь позивача з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області коштів у сумі 397 грн., заробітної плати (грошового забезпечення) за листопад, грудень 2006 року, так як постановою Вищого адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року у справі №К/9991/44801/12 було відмовлено ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку і виплати щомісячної доплати за листопад та грудень 2006 року від належної суми пенсії.
Зважаючи на вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Щодо судового збору, то оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», такий відповідно до ст.139 КАС України, стягненню на користь позивача не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
у задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна