Рішення № 100402755, 13.10.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
380/5140/21
Номер документу
100402755
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2021 року справа №380/5140/21

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Костецький Н.В.,

секретар судового засідання Баранська М.Р.

за участю:

представник позивача Куриляк В.І.,

представник відповідача Довгань В.І.,

представник третьої особи не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівського комунального підприємства «Старий Львів» про зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

Галицька районна адміністрація Львівської міської ради звернулась до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_1 про зобов`язання вчинити дії - за власні кошти демонтувати два кондиціонери та вентиляційну трубу на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_1 .

Позивач аргументує позов тим, що розпорядженням голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради N01 від 04.01.2021р. "Про демонтаж двох кондиціонерів та вентиляційної труби на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_1 ", затверджено висновок міжвідомчої комісії Галицького району від 29.12.2020р. (протокол №30 параграф 3) та зобов`язано ОСОБА_1 - власника приміщення кафе на АДРЕСА_1 за власні кошти демонтувати два кондиціонери та вентиляційну трубу на дворовому фасаді зазначеного будинку. Позивач зазначає, що кондиціонери та вентиляційна труба встановлені всупереч вимогам Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м.Львова, затвердженого рішення виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011р. №833 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 N28 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м.Львова». Вимоги зазначеного розпорядження відповідачем не виконано, у зв`язку з цим, Позивач звернувся з позовом.

У своїх запереченнях відповідач зазначає, що кондиціонери за адресою Короленка, 10 та вентиляційна труба не встановлені ним всупереч вимогам рішення виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011р. №833 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 N 28 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова», не є самовільними так як не потребують дозволу. Відповідач посилається на те, що такі встановлені ним ще до прийняття зазначеного рішення виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011р. №833. На момент встановлення кондиціонерів не діяв жодний нормативно-правовий акт, який би забороняв вищевказане. Крім того, посилається на позиції Верховного Суду, викладені у постановах N461/5403/15-aвід 18.09.2018 року та N461/1439/15-а від 27.04.2020р.

Представник позивача просить позов задоволити з урахуванням наведених мотивів.

Представник відповідача проти позову заперечив, просить в його задоволенні відмовити повністю.

Ухвалою суду від 19.04.2021 року відкрито загальне позовне провадження.

Ухвалою суду від 21.07.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 16.03.2021р. N248402809 власницею приміщення кафе у будинку АДРЕСА_1 є відповідач.

04.01.2021р. Галицька районна адміністрація Львівської міської ради розпорядженням №1 зобов`язала відповідача демонтувати кондиціонери та вентиляційну трубу встановлені на дворовому фасаді будинку по АДРЕСА_1 .

Дане розпорядження приймалось з урахуванням листа ЛКП «Старий Львів» (третя особа на стороні позивача) від 28.12.2020р. за N2-22485-31, керуючись Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005р. N 76, рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради N 833 від 09.09.2011р. «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова», враховуючи відсутність погодженої проектної документації, наявні скарги мешканців будинку на АДРЕСА_1 .

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 7 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997р. N 280/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Згідно з п. 4.34 розділу 4 Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 01.11.2016 N 977 (з наступними змінами та доповненнями) до повноважень Галицької районної адміністрації віднесено здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам, а також прилеглих територій; розгляд питань та вжиття заходів у порядку, встановленому виконавчим комітетом, щодо фактів самовільного будівництва (погодження, приведення до попереднього стану, демонтажу тощо).

Забезпечення нормального функціонування жилих будівель, проведення єдиної технічної політики в житловій сфері регулюють Правила утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005р. N 76 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України від 25.08.2005р. за N 927/11207 (з наступними змінами та доповненнями) (далі Правила).

Згідно матеріалів справи, 24.02.2020р. комісією ЛКП "Старий Львів" проведено обстеження технічного стану будинку за адресою: вул. Короленка, 10, м.Львів за результатами якого, складено акт, у якому зазначено наступне, - перепланування: самовільно, у подвір`ї будинку влаштовані два кондиціонери та вентиляційну трубу.

Згідно з п. п. 1.4.1 п. 1.4 Правил переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.

Підпункт 1.4.2 п. 1.4 Правил передбачає, що переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Відповідно до п. п. 1.4.3 п. 1.4 Правил до елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.

Підпункт 1.4.4 п. 1.4 Правил вказує, що переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих, у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкції будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається.

Враховуючи зміст п. п. 1.4.2 п. 1.4 та п. п. 1.4.3 п. 1.4 Правил, можна прийти до висновку, що влаштування кондиціонерів та вентиляційної труби не вважаються переобладнанням чи переплануванням.

Порядок розгляду питань щодо розміщення технічних елементів (пристроїв) ззовні будинків і споруд у м. Львові регулює Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м.Львова, затверджене рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради N 28 від 01.02.2002 (з наступними змінами та доповненнями, що затверджені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.09.2011 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 01.02.2002 року №028 про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова») (далі Положення).

Згідно з п. 2.1. розділу 2 Положення технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, є:

- п. п. 2.1.1. пристрої та устаткування інженерного забезпечення будинків і транспорту;

- п. п. 2.1.2. пристрої нічного оформлення та освітлення фасадів будинків;

- п. п. 2.1.3. великі радіоприймальні антени, антени супутникового телебачення;

- п. п. 2.14. пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря;

- п. п. 2.1.5. пристрої та устаткування для генерації електроенергії.

Відповідно до п. п. 3.1.2. п. 3.1. розділу 3 Положення забороняється розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв), перелічених у підпунктах 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3, 2.1.4, 2.1.5, на видимих зі сторони вулиць та площ фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд, які знаходяться на території історичного ареалу, а також на усіх фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд пам`ятках архітектури.

Дата прийняття цих змін до Положення - 09.09.2011р.

Позивач не надав суду доказів щодо часу влаштування відповідачем кондиціонерів та вентиляційної труби, натомість надані відповідачем докази свідчать, що зазначене рішення виконкому №833 від 09.09.2011р. прийнято після завершення відповідачем будівельних робіт в приміщенні кафе та встановлення кондиціонерів та вентиляційної труби. Тому суд вважає, що затверджені рішенням №833 зміни не поширюються на спірні правовідносини з встановлення кондиціонерів та вентиляційної труби.

Так, відповідач придбала у власність нежитлові приміщення за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 111,4 м.кв. за договором купівлі-продажу приміщень №7401 від 09.12.2004р. посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Корпало Г.В. та зареєстрованого в державному реєстрі правочинів за №447693 від 09.12.2004р. Право власності відповідача на приміщення підтверджувалось витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №5842880 від 14.12.2004р.

З грудня 2005 року по серпень 2011 року відповідач здійснила переобладнання та реконструкцію приміщень в будинку АДРЕСА_1 під нежитлове приміщення кафе на підставі: розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради №797 від 15.07.2005р.; проектної документації у складі будівельного генерального плану, паспортів фасадів, розробленої ТзОВ «НВП «Галпроект» та погодженої Головним архітектором м.Львова 01.12.2005р. №З-К-18686/20; дозволу на виконання будівельних робіт №597/05 від 08.12.2005р. виданого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю, який перереєстровувався з видачею Дозволу №1/401-09 від 14.04.2009р.

Проектом переобладнання та реконструкції приміщень в будинку АДРЕСА_1 під кафе (аркуші 9- 11) передбачено влаштування вентиляції приміщень із встановленням двох кондиціонерів.

Що стосується влаштування вентиляційної труби - то вказана труба влаштована відповідачем відповідно до робочого проекту «Газифікація двохфунційного котла димохідного типу, взамін існуючого АОГВ в існуючій паливній кафе за адресою АДРЕСА_1 » від 2010 року, розробленого ПП «Інкомпроект».

Відповідно до Декларації про готовність об`єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією ДАБК у Львівській області 23.09.2011р. за №ЛВ14311045833, роботи по переобладнанню та реконструкції приміщень під кафе згідно проекту завершені відповідачем в серпні 2011р.

Влаштування відповідачем кондиціонерів та вентиляційної труби до здачі в експлуатацію приміщення кафе (до серпня 2011 року) підтвердили допитані в судових засіданнях свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та підтверджується калькуляцією вартості ПП «Клімат-Захід» (м. Львів, вул. Чорновола, 63) від 2008 року.

Після здачі в експлуатацію об`єкта будівництва, відповідач оформив на себе право власності на приміщення кафе загальною площею 106,9м.кв. відповідно до свідоцтва про право власності на приміщення кафе № НОМЕР_1 від 27.01.2012р.

Відтак, зазначені кондиціонери влаштовані відповідачем до серпня 2011 року в ході переобладнання і реконструкції належних відповідачу нежитлових приміщень в будинку під кафе.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

У зв`язку з цим суд приходить до висновку, що зміни, затверджені рішенням №833 виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011р. не поширюються на спірні правовідносини з встановлення кондиціонерів та вентиляційної труби.

Судом встановлено, що до затвердження рішення виконкому від 09.09.2011р. чинні нормативні акти не передбачали необхідності і отримання дозволу для влаштування кондиціонерів на внутрішніх фасадах будинків.

А саме в період влаштування кондиціонерів та вентиляційної труби, відповідний порядок визначався рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 01.02.2002р. №028 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова». Цим рішенням затверджено Положення про порядок розміщення у м.Львові технічних елементів (пристроїв) ззовні будинків і споруд, яке є обов`язкове для фізичних та юридичних осіб всіх форм власності на території м. Львова (п. 1.1. Положення).

Положення регулює порядок розгляду питань щодо розміщення технічних елементів (пристроїв) ззовні будинків і споруд у м.Львові, уповноваженими на це виконавчими органами Львівської міської ради (п. 1.3. вказаного Положення).

Згідно з п.п. 2.8.5. п. 2.8. Положення технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови є, зокрема, пристрої і устаткування систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря.

Відповідно до п. 3.1. Положення забороняється розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв), перелічених у пунктах 2.8.4. та 2.8.5., на видимих зі сторони вулиць та площ фасадах, стінах будинків і споруд , які знаходяться на території історичної забудови, включеної у Список світової спадщини ЮНЕСКО, а також на видимих зі сторони вулиць (площ) фасадах, стінах будинків і споруд - пам`ятках архітектури.

Підпунктом 3.3.2. п. 3.3. Положення передбачено, що забороняється встановлення без відповідного дозволу технічних елементів (пристроїв), перелічених у пунктах 2.8.3., 2.8.4. та 2.8.5. на видимих зі сторони вулиць (площ) фасадах, стінах будинків і споруд - у межах історико-культурної заповідної території м. Львова.

За змістом розпорядження позивача про демонтаж кондиціонерів, кондиціонери знаходяться на дворовому фасаді, тобто, на невидимому зі сторони вулиць та площ фасаді.

Виходячи зі змісту п. 3.3. Положення про порядок розміщення у м. Львові технічних елементів (пристроїв) ззовні будинків і споруд (затвердженого рішенням Львівського міськвиконкому від 01.02.2002 №28), Положення виключає необхідність одержання відповідачем дозволу Галицької районної адміністрації на встановлення кондиціонера у відповідному місці, та, в свою чергу, свідчить про відсутність порушення відповідачем вимог даного Положення та про необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Обов`язковість одержання відповідного дозволу стосується лише розміщення технічних елементів (пристроїв) на видимих зі сторони вулиць (площ) фасадах, стінах будинків і споруд, розташованих у межах історико-культурної заповідної території м.Львова.

Така правова позиція неодноразово висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 18.09.2018 у справі N 461/5403/15-а та від 27.04.2020 у справі N461/1439/15-а, правовідносини у яких є подібними до справи, яка розглядається.

Відтак, суд на підставі доказів, зібраних у справі та аналізу норм законодавства дійшов висновку, що дії по встановленню кондиціонерів та труби були виконані в час, коли чинне законодавство не містило заборон та обмежень щодо їх встановлення.

Таким чином, твердження позивача про порушення відповідачем рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.09.2011р. №833 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 N 28 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова» не підтверджені.

Також викладені вище фактичні обставини справи свідчать, що переобладнання та реконструкція приміщень в будинку АДРЕСА_1 під нежитлове приміщення кафе здійснені відповідачем на підставі дозвільної документації, відповідно до проектної документації на реконструкцію ТзОВ «НВП «Галпроект» та проекту газифікації ПП «Інкомпроект». Кондиціонери та вентиляційна труба є частиною технологічного обладнання кафе. За результатами реконструкції за відповідачкою в 2012 році оформлено право власності на нежитлове приміщення кафе. Тому суд відхиляє доводи позивача про те, що влаштування кондиціонерів та вентиляційної труби здійснені відповідачем самочинно.

Що стосується звернень-скарг мешканців будинку АДРЕСА_1 , на які посилається позивач, як на підставу позовних вимог, то дані звернення-скарги не є доказом порушення відповідачем норм законодавства в сфері утримання будинку. Наявність скарг може свідчити про порушення цивільних прав окремих мешканців будинку у випадку доведення відповідних тверджень у встановленому порядку. Однак, вирішення питань захисту цивільних прав мешканців в даній справі виходить за межі публічно-правового спору, а відтак, не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем безпідставно заявлено позовну вимогу зобов`язати відповідача демонтувати кондиціонери та вентиляційну трубу.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

1. У задоволенні позову Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівського комунального підприємства «Старий Львів» про зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 19.10.2021.

Суддя Костецький Н.В.