
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/12945/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський приладобудівний завод» про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Львівській області про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський приладобудівний завод» згідно якого просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський приладобудівний завод»», а саме, заборонити: -експлуатацію обладнання, що працює під тиском (повітрозбірник зав.№027); -експлуацію газовикористовуючого котла РОСС (АОГВ-40), Vaillant та котел АРІСТОН; виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра та обслуговування верстатів з обробки металів у ТзОВ «Львівський приладобудівний завод» до усунення зазначених у акті перевірки порушень.
Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, посилається на те, що уповноваженими особами Головного управління Держпраці у Львівській області проведено проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський приладобудівний завод» щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, гігієни праці, в результаті якої були виявлені факти порушень відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та з метою недопущення спричинення шкоди здоров`ю працівників позивач звернувся до суду із позовом.
Ухвалою судді від 05.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
Станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду від відповідача не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно з ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Уповноваженими посадовими особами Головного управління Держпраці у Львівській області - головними державними інспекторами відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Кокотко О.В. та Чепілем Т.В., головним державним інспектором нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки Петегиричем Д.І. та головним державним інспектором відділу гігієни праці Орищак У.В. відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 09.07.2021 №0946-П та направлення на проведення перевірки від 09.07.2021 №0931, у присутності уповноважених осіб - директора ТзОВ «Львівський приладобудівний завод» - Барана Ігоря Миколайовича, у період часу з 09.00 год. 12 липня 2021 року по 15.00 год. 16 липня 2021 року, проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський приладобудівний завод» щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, гігієни праці.
Перевірка була проведена згідно річного плану здійснення державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2021 рік, який затверджений наказом Державної служби України з питань праці від 27.11.2020 №158.
В результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушень вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці, які можуть створити загрозу життю та здоров`ю працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський приладобудівний завод», а саме:
у суб`єкта господарювання відсутній дозвіл на експлуатацію обладнання, що працює під тиском (повітрозбірник зав.№027), що є порушенням додатка 2, Група А, п.5, Перелік машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки Порядку видачі дозволів на виконання робіт з підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки ПКМУ №1107 від 26.11.2011р. із змінами ПКМУ від 3.02.2021р. №77).
Відповідно до частини 3 статті 21 Закону України «Про охорону праці», роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).
Згідно пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається: роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від З лютого 2021 р. № 77.
Відповідно до п. 5 Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки Група А, затвердженого ПКМУ від 3 лютого 2021 р. № 77, до переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки «Група А», належить, обладнання, що працює під тиском.
У суб`єкта господарювання не зареєстровано декларацію відповідності матеріально- технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, обслуговування верстатів з обробки металів, що додаток 2, Група А, п.3, п.20, Перелік машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки Порядку видачі дозволів на виконання робіт з підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. ПКМУ №1107 від 26.11.2011р. із змінами ПКМУ від 3.02.2021р. №77).
Відповідно до п.21 Порядку №1107, виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі Б додатка 2, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зазначених у групі Б переліку, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 77, здійснюються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці за формою згідно з додатком 8.
Згідно з п.3, 20 додатку 2 «Група Б» до Порядку №1107 (в редакції Постанови КМУ від 03.02.2021 №77), до переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, належать, зокрема, роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, обслуговування верстатів з обробки деревини і металів.
Не відключено від системи газопостачання з встановленням заглушки котел РОСС (АОГВ-40) в опалювальній механічного цеху при відсутності вентиляційного каналу та припливної вентиляції та не забезпечення відокремленості опалювальної, що є порушенням п. 5.7, розділу 5 НПАОП 0.00-1.76-15 Правила безпеки систем газопостачання.
Не відключено від системи газопостачання з встановленням заглушки газифіковані котел Vaillant та котел АРІСТОН в приміщенні паливної №3 при відсутності вентиляційного каналу та припливної вентиляції, що є порушенням п. 5.7, розділу 5 НПАОП 0.00-1.76-15 Правила безпеки систем газопостачання.
Згідно п. 5.7, розділу 5 НПАОП 0.00-1.76-15, підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки за умови: наявності витоків газу; несправної автоматики безпеки; несправностей оголовків димових і вентиляційних каналів; відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах; самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання; не забезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) технічного обслуговування згідно з вимогами пункту 5.4 цієї глави; не відповідності системи газопостачання житлового будинку проектній та виконавчо - технічній документації.
Відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року за результатами проведеної перевірки та у зв`язку з виявленими порушеннями, посадовими особами структурного підрозділу Управління Держпраці було складено акт перевірки суб`єкта господарювання від « 16» липня 2021 №ЛВ9969/800/АПП, в якому задокументовано зазначені вище факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський приладобудівний завод».
Два примірники акта підписані посадовими особами органу державного нагляду та директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський приладобудівний завод» Бараном І.М. Один примірник акта 16.07.2021 вручено директору Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський приладобудівний завод» і підписано останнім без жодних зауважень та заперечень.
Вказуючи на наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до усунення зазначених у акті перевірки порушень, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №877-V).
Відповідно до ст.1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч. 1 та 4 ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №96), Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з п. 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Приписами п.3 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України №340 від 27.03.2015 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №340), передбачено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закон №2694-XII передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Частиною 5 ст. 4 Закону №877-V передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Суд звертає увагу, що матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров`ю його працівників.
Таким чином, у ході судового розгляду справи судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки й високий ступінь небезпечності зазначених в акті перевірки порушень, свідчить, що наявність вказаних порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу життю та здоров`ю працівників відповідача.
При цьому, суд наголошує, що наведені обставини не було жодним чином спростовано відповідачем, доказів усунення вказаних порушень відповідачем до суду не надано.
Окрім того, акт перевірки підписано директором відповідача без зауважень.
Відтак, оскільки виявлені під час проведення перевірки порушення законодавства у сфері забезпечення охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин не усунуті відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними.
При цьому, слід звернути увагу, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації, є тимчасовим заходом, який застосовується до усунення порушень законодавства та направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов ГУ Держпраці у Львівській області необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 205, 241-246, 250, 255, 293, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Львівській області (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 8, код ЄДРПОУ 39778297) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський приладобудівний завод» (81110, Львівська обл., Пустомитівський р-н, село Зимна Вода, вул. Львівська, будинок 3,код ЄДРПОУ - 33964057) про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський приладобудівний завод»», а саме, заборонити:
-експлуатацію обладнання, що працює під тиском (повітрозбірник зав.№027);
-експлуатацію газовикористовуючого котла РОСС (АОГВ-40), Vaillant та котел АРІСТОН;
- виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра та обслуговування верстатів з обробки металів у ТзОВ «Львівський приладобудівний завод» до усунення зазначених у акті перевірки порушень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.М. Брильовський