
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
18 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3988/21
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Тихонова І.В.
за участю
секретаря судового засідання: Моспанюк Є.С.
та
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - не прибув
від третіх осіб - не прибули
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Політична партія "Наш Край", ОСОБА_2 , про визнання протиправною та скасування постанови
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Політична партія "Наш Край", ОСОБА_2 (далі - треті особи), в якому позивач згідно до позовної заяви від 28 липня 2021 року просить визнати протиправною діяльність Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 43781185) по прийняттю постанови від 23.06.2021 № 3 «Про визначення обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII ОСОБА_1 у територіальному виборчому списку № 1 політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 »; скасувати постанову Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 43781185) від 23.06.2021 № 3 «Про визначення обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII ОСОБА_1 у територіальному виборчому списку № 1 політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 ; скасувати постанову Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 43781185) від 23.06.2021 № 5 «Про реєстрацію ОСОБА_2 депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач за результатами чергових місцевих виборів, що відбулися 25 жовтня 2020 року, був обраний депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VІІІ скликання, як кандидат № 1 у територіальному виборчому списку політичної партії «НАШ КРАЙ».
У встановленому законодавством порядку позивач приступив до виконання депутатських повноважень, про свідчать, зокрема, рішення Кремінської міської ради від 03.12.2020 № 1/2 «Про початок повноважень депутатів Кремінської міської ради», рішення Кремінської міської ради від 23.12.2020 № 2/4 «Про утворення постійних комісій, затвердження їх складу та обрання комісій Кремінської міської ради»; рішення Кремінської міської ради від 23.12.2020 № 2/5 «Про розподіл та закріплення депутатів за виборчими округами».
24.06.2021 до Кремінської міської ради під час засідання чергової сесії надійшли та були оголошені постанови Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області від 23.06.2021 № 3 «Про визначення обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII ОСОБА_1 у територіальному виборчому списку № 1 політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 , від 23.06.2021 № 5 «Про реєстрацію ОСОБА_2 депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області».
Позивач зазначає, що Політичною партією "Наш Край" не дотримано визначеного законодавством терміну, з якого може бути внесено пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, оскільки відповідно до статті 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від імені якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.
У зв`язку з тим, що повноваження позивача як депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області восьмого скликання набуто 03 грудня 2020 року, передбачений законодавством рік ще не пройшов, отже, порушено термін для початку процедури відкликання депутата за народною ініціативою.
Вважає, що вищевказані постанови Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області порушують гарантовані Конституцією України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» права позивача та були прийняті з грубим порушенням вимог чинного законодавства України і підлягають скасуванню, що стало підставою для звернення до суду.
На підставі викладеного, позивач просить позовні вимоги задовольнити.
Кремінська міська територіальна виборча комісія Сєвєродонецького району Луганської області ухвалу суду від 02 серпня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі направлену за місцем знаходження неотримано, про що свідчить реєстр про вручення поштового відправлення та конверт (арк.спр. 31-32, 39). Правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, відповідач не скористався.
Згідно з частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Суд кваліфікує неподання відповідачем відзиву на позовну заяву як визнання позову.
Ухвалою суду від 02 серпня 2021 року зобов`язано Кремінську міську територіальну виборчу комісію Сєвєродонецького району Луганської області у строк - п`ятнадцять днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, надати суду докази, визначені в ухвалі, відкладено підготовче засідання у справі до 15 вересня 2021 року (арк.спр.22-23;28).
Ухвалою суду від 15 вересня 2021 року підготовче провадження у справі закрито та призначено розгляд справи по суті (арк спр.35).
Ухвалою суду від 04 жовтня 2021 року залучено до участі у справі Політичну партію «Наш Край» як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача. Залучено до участі у справі ОСОБА_2 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Запропонуватано Політичній партії «Наш Край» та ОСОБА_2 у строк до 18 жовтня 2021 року подати до суду письмові пояснення щодо позову (належним чином засвідченій копії статут, протокол з`їзду політичної партії «Наш Край» від 20 березня 2021 року, на підставі якого прийнято рішення про відкликання депутата Кремінської міської ради Луганської області ОСОБА_1). Відкладено судове засідання до 18 жовтня 2021 року (арк.спр.40-41).
Треті особі - Луганська обласна організація Політична партія Наш Край та ОСОБА_2 правом надання пояснень щодо позову також не скористались.
Позивач про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином (арк.спр. 45).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк.спр.43).
Треті особи у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином (арк.спр.42,44).
Згідно з частиною третьою статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином і відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
У відповідності до частини шостої статті 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) обраний депутатом Сєвєродонецької районної ради у єдиному багатомандатному виборчому окрузі від Політичної партії "Наш край", про що свідчить рішення Кремінської міської ради Луганської області від 03 грудня 2020 року № 1/2 "Про початок повноважень депутатів Кремінської міської ради VІІІ скликання; рішення Кремінської міської ради Луганської області від 23 грудня 2020 року № 2/4 "Про утворення постійних комісій, затвердження їх складу та обрання голів комісій Кремінської міської ради; Додаток №1 затвердження рішення другої сесії міської ради від 23.12.202 №2/4 щодо складу постійних комісій міської ради; рішення Кремінської міської ради Луганської області від 23 грудня 2020 року № 2/5 "Про розподіл та закріплення депутатів міської ради за виборчими округами та посвідчення депутата, видане Кремінською міською радою Луганської області (арк.спр.6-8,,11-13,14-15;16).
Згідно з рішенням Кремінської міської ради Луганської області від 03 грудня 2020 року № 1/2 "Про початок повноважень депутатів Кремінської міської ради VІІІ скликання, повноваження депутата Кремінської міської ради Луганської області ОСОБА_1 почались з 03 грудня 2020 року (арк.спр.11,12).
Постановою Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області № 3 від 23 червня 2021 року Про визнання обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VІІІ скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VІІІ скликання ОСОБА_1 у територіальному виборчому списку № 1 політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 (арк.спр.18).
Згідно з вищевказаною постановою Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області постановила, що депутат Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VІІІ скликання ради ОСОБА_1 , обраний на перших виборах депутатів районних рад 25 жовтня 2020 року в територіальному виборчому окрузі №1, включений до виборчих списків Луганської обласної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» припинив повноваження депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області за результатами відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. У зв`язку із зазначеним визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії «НАШ КРАЙ» у територіальному виборчому списку №1 ОСОБА_2 .
Постановою Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області № 5 від 23 червня 2021 року про реєстрацію ОСОБА_2 депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області - зареєстровано депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області наступного за черговістю кандидата у депутати в територіальному виборчому списку кандидатів у депутати Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області висунутих Луганською обласною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ» в єдиному багатомандатному виборчому окрузі з перших виборів депутатів районних рад 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 (арк.спр.19).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає та встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради Закон України від 11 липня 2002 року № 93-IV "Про статус депутатів місцевих рад" (далі - Закон № 93-IV).
Частинами першою, другою статті 4 Закону № 93-IV передбачено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону № 93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
За статтею 37 Закону № 93-IV підставами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою можуть бути: 1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили; 2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов`язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону; 3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано; 4) невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов`язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними; 5) невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.
Згідно із частиною першою статті 38 Закону № 93-IV право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.
Частиною дев`ятою статті 38 Закону № 93-IV визначено, що рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої його обрано депутатом, приймається на зборах (конференції) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом політичної партії. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників (делегатів) зборів (конференції). Про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії повідомляє засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу.
Відповідно до частини другої статті 39 Закону № 93-IV:
у триденний строк після дня проведення зборів (конференції) місцевої організації партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, така організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів (конференції). До повідомлення додається витяг з протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення (абзац перший);
голова, а в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення про проведення зборів виборців чи зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата та місцеву раду (абзац другий);
протокол зборів (конференції), на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцевою організацією політичної партії надсилається політичній партії для розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради її вищим керівним органом (абзац третій).
За приписами частини сьомої статті 41 Закону № 93-IV вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.
Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу (частина восьма статті 41 Закону № 93-IV).
З аналізу наведених норм вбачається, що чинним законодавством передбачено відкликання депутата за народною ініціативою (в тому числі за ініціативою місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом), однак у строк не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень.
Матеріалами справи встановлено, що 23.06.2021 о 16 год. 45 хв. Кремінською міською територіальною виборчою комісією Сєвєродонецького району Луганської області винесено постанову № 3, відповідно до якої відповідач, розглянувши протокол 31-го позачергового З`їзду політичної партії «НАШ КРАЙ» від 20 березня 2021 року «Про відкликання депутата Кремінської міської ради, достроково припинив повноваження депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області за результатами відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. У зв`язку із зазначеним визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії «НАШ КРАЙ» у територіальному виборчому списку №1 ОСОБА_2 .
Отже, з постанови слідує, що підставою для дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_1 слугував протокол 31-го позачергового З`їзду політичної партії «НАШ КРАЙ» від 20 березня 2021 року.
Водночас, матеріалами справи підтверджено, що перша сесія восьмого скликання Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області відбулась 03 грудня 2020 року, на якій ОСОБА_1 набув повноваження депутата Кремінської міської ради Луганської області восьмого скликання відповідно до рішення від 03 грудня 2020 року за №1/2.
Тобто, право на внесення пропозиції щодо відкликання депутата за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої обрано депутатом позивача, виникає не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень, тобто не раніше 03 грудня 2021 року.
Однак, в порушення вимог частини першої статті 38 Закону 93-IV, внесення пропозиції про відкликання депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_1 мало місце до спливу річного терміну набуття ним повноважень, у зв`язку із чим постанова відповідача від 23 червня 2021 року № 3 є протиправною та підлягає скасуванню.
Також під час судового розгляду судом встановлено, що 24.06.2021 під час засідання чергової сесії позивачу були оголошені оскаржувана постанови відповідача від 23.06.2021 № 3, тобто в порушення вимог частини дев`ятої статті 38, частини другої статті 39, частини першої статті 48 Закону № 93-IV Луганська обласна організація Політичної партії "Наш Край" не повідомляла засоби масової інформації про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, у триденний строк після дня проведення конференції, на якій було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, Луганська обласна організація Політичної партії "Наш Край" не повідомила Кремінську міську територіальну виборчу комісію Луганської області, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення конференції із доданням до повідомлення витягу з протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення (абзац перший), а також письмово не повідомила позивача про дату, час і місце проведення конференції, на якій буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Частиною дев`ятою статті 41 Закону № 93-IV визначено, що на підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, а у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною п`ятою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія зобов`язана у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.
Судом встановлено, що постановою Кремінської міської територіальну виборчу комісії Луганської області від 23 червня 2021 року № 5 відповідно до частини п`ятої статті 283 Виборчого кодексу України зареєстровано депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області наступного за черговістю кандидата у депутати в територіальному виборчому списку кандидатів у депутати Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області висунутих Луганською обласною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ» в єдиному багатомандатному виборчому окрузі з перших виборів депутатів районних рад 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 .
Оскільки суд дійшов висновку про протиправність постанови відповідача від 23 червня 2021 року № 3 та відсутність підстав для припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_1 , як наслідок, є протиправною і постанова Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області від 23 червня 2021 року № 5 "Про реєстрацію ОСОБА_2 депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області за черговістю кандидата у депутати в територіальному виборчому списку кандидатів у депутати висунутих Луганською обласною організацією політичної партії "Наш Край".
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, а відповідач як суб`єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду правомірність оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджено квитанцією від 27 липня 2021 року (арк.спр.5а).
Оскільки позов задовольняється повністю, судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (ідентифікаційний код 43781185, місцезнаходження: Україна, 92900, Луганська обл., м. Кремінна, пр. Дружби, 13, кімната 117), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Політична партія "Наш Край" (ідентифікаційний код 37724082, місцезнаходження: вул. Велика Житомирська, буд. 30, м. Київ, 04053), ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_3 ), про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області по прийняттю постанови від 23.06.2021 № 3 «Про визначення обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII ОСОБА_1 у територіальному виборчому списку № 1 політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 .
Визнати протиправною та скасувати постанову Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області від 23.06.2021 № 3 «Про визначення обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII ОСОБА_1 у територіальному виборчому списку № 1 політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 .
Визнати протиправною та скасувати постанову Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області від 23.06.2021 № 5 «Про реєстрацію ОСОБА_2 депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 19 жовтня 2021 року.
Суддя І.В. Тихонов