Рішення № 100402043, 19.10.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2021
Номер справи
300/3646/21
Номер документу
100402043
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" жовтня 2021 р. справа № 300/3646/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Главача І.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21.07.2021 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дії щодо зменшення основного розміру пенсії з 90 % до 70 % та зобов`язання провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи із 90 % відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум без обмежень.

26.07.2021 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Позивач заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач при виконанні рішення суду про перерахунок його пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів такого забезпечення, станом на листопад 2019 року, протиправно зменшив розмір процентної складової грошового забезпечення із 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Помилкове застосування відповідачем статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" при перерахунку пенсії грубо порушує право позивача на пенсійне забезпечення в належному розмірі. Також, його право на основний розмір грошового забезпечення в розмірі 90% встановлено рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.02.2019 у справі №300/76/19, яке набрало законної сили 05.05.2019.

Відповідач 19.08.2021 подав суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову. Зазначив, що дії відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення є правомірними, оскільки рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі за № 300/1761/21 зобов`язань щодо проведення такого перерахунку пенсії, виходячи з 90% розміру грошового забезпечення, на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області покладено не було. При цьому, звернув увагу суду, що питання відсоткового розміру грошового забезпечення було предметом розгляду в адміністративній справі №300/76/19, за результатами якої прийнято рішення, яке набрало законної сили. З урахуванням наведеного, просив провадження у даній справі закрити.

Суд, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 , є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.02.2019 у справі №300/76/19, яке набрало законної сили 05.05.2019, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести новий перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з основного розміру 90% грошового забезпечення і виплатити недоотриману різницю, починаючи з 01.01.2018 (а.с.8-10).

На виконання вказаного рішення суду від 13.02.2019 відповідач провів ОСОБА_1 перерахунок пенсії за період з 01.01.2018 у розмірі 90% суми грошового забезпечення.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі №300/1761/21 яке набрало законної сили 25.06.2021, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 19.03.2021 №22/6-1277 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року, з урахуванням проведених платежів.

13.07.2021 відповідач, на виконання рішення суду від 25.05.2021, здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 19.03.2021 №22/6-1277 у розмірі 70 % грошового забезпечення, що підтверджується проколом про перерахунок пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 №007907 (МВС) (а.с.11).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії з 01.12.2019 без обмеження максимальним розміром та її виплати відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення (а.с.5).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 19.07.2021 за №5402-5716/Б-02/8-0900/21 відмовило позивачу у перерахунку пенсії з тих підстав, що такий перерахунок проведено на виконання рішення суду від 25.05.2021 у справі за № 300/1761/21, внаслідок якого розмір пенсійної виплати становить 13 358,23 грн. Інших зобов`язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не покладено, тому перерахунок пенсії позивачу проведено із застосуванням норм законодавства, чинного на час, з якого проводився перерахунок пенсії (а.с.6-7).

Наведене і стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа військовослужбовців, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ (надалі, також - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (в редакції чинній на момент останнього перерахунку пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за №393" (надалі, також - Порядок №45).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Із наведених норм слідує, що такі складові пенсії, як їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Як уже встановлено судом, 13.07.2021 відповідач при проведенні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Міністерства внутрішніх справ України від 19.03.2021 №22/6-1277 про розмір грошового забезпечення, станом на листопад 2019 року, застосувавши розмір процентної складової грошового забезпечення 70%.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до положень статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому частиною 2 цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Позивачу пенсія була призначена ще у 2005 році, її розмір складав 90 % від грошового забезпечення. Наведені обставини визнаються сторонами.

Надалі, до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ внесено зміни, на підставі Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI: цифри "90" замінено цифрами "80" та на підставі Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII цифри "80" замінено цифрами "70".

Однак, на переконання суду, застосування відповідачем цього показника (70 %) до перерахунку пенсії позивачу є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала, а тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Така позиція суду відповідає висновкам Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 та Великої Палати Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 в зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18 та №11-198заі19).

Як уже встановлено судом, відповідно до протоколу за пенсійною справою ОСОБА_1 №007907 (МВС) його вислуга для призначення пенсії становила 32 роки (а.с.11).

Відповідно, позивачу пенсія за вислугу років була призначена 2005 року з урахуванням положень статті 13 Закону №2262-ХІІ у редакції, чинній на час призначення пенсії, відповідно до якої відсотковий розмір відповідних сум грошового забезпечення позивача становив 90%.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно при проведенні з 01.12.2019 перерахунку пенсії за вислугу років позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на листопад 2019 року, застосовано механізм нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", яка застосовується саме при призначенні пенсії, оскільки відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним та становить 90% відповідних сум грошового забезпечення.

За таких обставин, заявлена вимога про зобов?язання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із застосуванням 90% відповідних сум грошового забезпечення є обгрунтованою та підлягає до задоволення.

Щодо посилань відповідача на наявність підстав для закриття провадження у вказаній справі, так як питання протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 90% до 70% було предметом розгляду в адміністративній справі №300/76/19, за результатами розгляду якої прийнято рішення, яке набрало законної сили, суд зазначає наступне.

Предметом розгляду справи №300/76/19 були протиправні дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 70 %, починаючи з 01.01.2018, тоді як предметом розгляду у вказаній справі є протиправні дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 90% до 70 % при проведенні перерахунку пенсії позивачу, починаючи з 01.12.2019, а підставою є відмова 19.07.2021 відповідача у перерахунку пенсії, тобто змінилася як підстава, так і предмет адміністративного спору.

Відтак, підстави для застосування судом наслідків, передбачених пунктом 4 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

З приводу зазначення позивачем у прохальній частині позовної заяви про проведення позивачу перерахунку пенсійних виплат без обмежень, суд зазначає, що уточнення позивача про нарахування та проведення виплат пенсії без обмеження максимальним розміром є обґрунтованою деталізацією алгоритму дій пенсійного органу при проведенні перерахунку його пенсії на виконання цього рішення суду, у разі задоволення позовних вимог, зважаючи на численні порушення відповідачем прав позивача, що мало наслідком його неодноразове звернення за їх захистом до суду.

При цьому, суд звертає увагу на те, що пенсія ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначена ще у 2005 році, а тому приписи пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-VIII щодо обмеження максимальним розміром пенсії не застосовується до пенсії позивача, оскільки дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №127/4267/17.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає заявлені позивачем позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення відповідно до змісту заявлених вимог.

Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.12.2019 перерахунку основного розміру його пенсії .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018) здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , с. Гринява, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78734) із застосуванням 90 % відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром десятьма прожитковими мінімуми, для осіб, які втратили працездатність.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , с. Гринява, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78734);

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вулиця Січових Стрільців, будинок 15, місто Івано-Франківськ, індекс 76018)

Суддя Главач І.А.