
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 жовтня 2021 року о/об 11 год. 20 хв.Справа № 280/6882/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Антхілл Групп» (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Гостинна, буд.77, кв.12; код ЄДРПОУ 42836772)
до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (03135, м.Київ, проспект Перемоги, буд.14; код ЄДРПОУ 39816845)
про визнання протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Антхілл Групп» (надалі - позивач, ТОВ «Антхілл Групп») до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №284122 від 22.06.2021, якою було притягнуто Товариство з обмеженою відповідальністю «Антхілл Групп» до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. 00 коп. за абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт»; 2) визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №284123 від 22.06.2021, якою було притягнуто Товариство з обмеженою відповідальністю «Антхілл Групп» до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. 00 коп. за абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
У позовній заяві зазначено наступне. 02.06.2021 за результатами проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільними транспортами, а саме транспортним засобом марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 та транспортним засобом марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_2 , що належать ТОВ «Антхілл Групп», уповноваженими особами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області, а саме старшим державним інспектором Руєвим О.В., старшим державним інспектором Синицьким В.В. були складені акти про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №285055 та №285056. У актах зазначено, що виявлено порушення, відповідальність за яке передбачена ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме абз.3 ч.1 даної статті - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону. За наслідками розгляду Акту №285055 складена Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №284123 від 22.06.2021 до ТОВ «Антхілл Групп» за порушення вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» в загальній сумі 1700,00 грн. Також, за наслідками розгляду Акту №285056 складена Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 284122 від 22.06.2021 року до Товариства з обмеженою відповідальністю «Антхілл Групп» за порушення вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» в загальній сумі 1700, 00 грн. Вказані Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №284123 та №284122 від 22.06.2021 позивач вважає протиправними та такими, що порушують його законні права та інтереси, а тому вони підлягають скасуванню, оскільки винесені в порушення норм діючого законодавства України, адже при внутрішніх перевезеннях вантажу обов`язкова наявність документу, а саме тахокарти, особистої картки водія та роздруківка даних роботи службового тахографа водія, не передбачені законодавством при внутрішніх перевезеннях вантажу і, відповідно, відсутність таких документів у водія перевізника не є порушенням законодавства, оскільки це стосується тільки випадку міжнародних перевезень. Відповідно до товарно-транспортних накладних №6 та №7 від 02.06.2021 на транспортному засобі DAF (номерний знак НОМЕР_1 ) та на транспортному засобі RENAULT (номерний знак НОМЕР_2 ), що належать ТОВ «Антхілл Групп, водії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 здійснювали вантажні перевезення за маршрутом: пункт навантаження - Запорізька область, Бердянський район, село Новотроїцьке, вулиця Лактіонова, будинок 38; пункт розвантаження - Бердянський морський торгівельний порт Запорізької області, силос 6, Запорізька область, місто Бердянськ, вулиця Горького, будинок 6-А, зерновий термінал «Нова Хортиця». Як вбачається з товарно-транспортних накладних №6 та №7 від 02.06.2021 позивач надавав послуги з внутрішніх перевезень вантажу. Позивач вважає, що оскаржувані Постанови винесені без врахування та належної перевірки всіх обставин справи щодо наявності чи відсутності в діях ТОВ «Антхілл Групп» ознак правопорушення.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідач повідомлений належним чином.
Ухвалою судді від 10.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Придніпровським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №284122 від 22.06.2021 до ТОВ «Антхілл Групп» застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн.
У вказаній Постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №284122 від 22.06.2021 зазначено: «… ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АНТХІЛЛ ГРУПП" 02.06.21р., 129км.+603м. а/д Н-30, Акт №285056 допущено порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» …».
Судом досліджено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 02.06.2021 за №285056, в якому, зокрема, зазначено: «… Під час перевірки виявлено порушення у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів перелік яких визначено ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: не оформлена особиста карта водія ОСОБА_2 та роздруківка даних роботи цифрового тахографа водія ОСОБА_2 за 02.06.2021р. Пояснення водія про причини порушень - Міжнародні перевезення не здійснюю. Перевозимо вантаж всередині області, 8-часовий робочий день. Водій транспортного засобу (підпис) ОСОБА_2 …».
Також, Придніпровським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №284123 від 22.06.2021 до ТОВ «Антхілл Групп» застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн.
У вказаній Постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №284123 від 22.06.2021 зазначено: «… ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АНТХІЛЛ ГРУПП" 02.06.21р., 129км.+603м. а/д Н-30, Акт №285055 допущено порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» …».
Судом досліджено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 02.06.2021 за №285055, в якому, зокрема, зазначено: «… Під час перевірки виявлено порушення у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів перелік яких визначено ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: не оформлена тахокартка водія ОСОБА_1 за 02.06.2021р. та за попередні 28 діб. Пояснення водія про причини порушень - водій з актом ознайомлений, від підпису та пояснень відмовився. …».
Судом досліджено: Товарно-транспортну накладну №6 від 02.06.2021; Товарно-транспортну накладну №7 від 02.06.2021; Направлення на рейдову перевірку від 31.05.2021 за №010371; Щотижневий графік проведення рейдових перевірок на території Запорізької області у період з 31.05.2021 по 06.06.2021; інші матеріали справи.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
У ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Згідно з абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як зазначено у п.1 «Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні», затвердженому 25.02.2009 постановою Кабінету Міністрів України №207 (надалі - «Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні»), для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, необхідними документами для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні є: - фотокопія ліцензії, засвідчена автомобільним перевізником, або ліцензійна картка; - товарно-транспортна накладна; - посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; - реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; - талон про проходження державного технічного огляду; - поліс (сертифікат) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.
Відповідно до п.2 «Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні» для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб: - накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж; - посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; - реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; - талон про проходження державного технічного огляду; - поліс (сертифікат) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.
Згідно з п.1.4 Розділу І "Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті", затвердженої 24.06.2010 Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №385, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20.10.2010 за №946/18241 (надалі - "Інструкція з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті"), у цій Інструкції терміни вживаються у такому значенні: перевізники - суб`єкти господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільним транспортом.
У п.3.3 Розділу ІІІ "Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті" зазначено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; (…).
Як зазначено у п.3.5 Розділу ІІІ "Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті", перевізники: забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.
Згідно з п.1.3 "Положення про робочий час і відпочинку водіїв колісних транспортних засобів", затвердженого 07.06.2010 наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №340, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.09.2010 за №811/18106 (надалі - "Положення про робочий час і відпочинку водіїв колісних транспортних засобів"), вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).
Відповідно до п.1.5 "Положення про робочий час і відпочинку водіїв колісних транспортних засобів" у цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні: автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи/та вантажів транспортними засобами (далі - Перевізник); тахограф - контрольний пристрій, який встановлюється на ТЗ для показу та реєстрації інформації про рух ТЗ.
У ч.8 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначено, що органи державного нагляду (контролю) та суб`єкти господарювання мають право фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу.
Як позивач, так і відповідач не надали до суду доказів фіксування засобами аудіо- та відеотехніки проведення суб`єктом владних повноважень 02.06.2021 перевірок додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом щодо транспортних засобів позивача.
З огляду на наведені норми права та обставини справи, суд погоджується з позицією відповідача щодо порушення позивачем вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Позивачем документально не доведено дотримання ним вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та не спростовано викладене в Актах проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 02.06.2021 за №285056, №285055 при здійсненні перевезення вантажів за Товарно-транспортними накладними №6, №7 від 02.06.2021.
Недоліки при оформленні матеріалів перевірок та прийнятті Постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу - не доведені у суді та не впливають на суть вчинених суб`єктом господарювання правопорушень.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №284122, №284123 прийняті 22.06.2021 відповідачем обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірними і не підлягають скасуванню.
Аналогічне застосування норм права здійснено Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 01.04.2020 у справі №280/4969/19.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Антхілл Групп» (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Гостинна, буд.77, кв.12; код ЄДРПОУ 42836772) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (03135, м.Київ, проспект Перемоги, буд.14; код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 18.10.2021.
Суддя О.О. Прасов