
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 жовтня 2021 року о/об 12 год. 05 хв.Справа № 280/6772/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" (69032, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.175, кв.1; код ЄДРПОУ 41260892)
до 1.Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (49000, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Воскресенська, буд.24, 2-й поверх; код ЄДРПОУ 39816845), 2.Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м.Київ, проспект Перемоги, буд.14; код ЄДРПОУ 39816845)
про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" (надалі - позивач, ТОВ "КОМПАНІЯ Л ТРАНС") до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (надалі - відповідач-1), Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі - відповідач-2), в якому позивач просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 18.05.2021 за №225958 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 8500,00 грн.
У позовній заяві зазначено наступне. 29.04.2021 спеціалістами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено перевірку транспортного засобу, шо належить ТОВ «КОМПАНІЯ Л ТРАНС», марки DAF, державний номер НОМЕР_1 у присутності водія автомобіля ОСОБА_1 з питань додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом. За результатами проведеної перевірки спеціалістами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено Акт №275756 від 29.04.2021, а 18.05.2021 на підставі Акту №275756 від 18.05.2021, заступником начальника Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Романенко А.Ю. винесено Постанову №225958 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500,00 грн. Постанова №225958 від 18.05.2021 є протиправною, оскільки Акт №275756 від 29.04.2021 складено з порушенням «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 за №1567. Відповідачем-1 під час складання Акту в порушення п.20 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 за №1567, виявлені під час перевірки порушення не зазначені. Позивач вважає, що на час здійснення перевірки транспортного засобу, марки DAF, державний номер НОМЕР_1 спеціалістами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, транспортний засіб не перевищував габаритів зазначених в п.22.5 «Правил дорожнього руху», що підтверджується свідоцтвами про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 від 19.06.2019, НОМЕР_3 від 03.12.2020, Товарно-транспортною накладною №14118 від 29.04.2021.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачами-1,2 не подано до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідачі-1,2 повідомлені належним чином.
Ухвалою судді від 09.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Придніпровським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №225958 від 18.05.2021 до ТОВ "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 8500,00 грн.
У вказаній Постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №225958 від 18.05.2021 зазначено: «… ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" 29.04.21р., м.Запоріжжя, пров.Кузнечний, Акт №275756 допущено порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» …».
Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 транспортний засіб марки DAF моделі FT XF 105.460 з реєстраційним номером НОМЕР_1 на праві власності з 19.06.2019 належить ТОВ "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" (повна маса - 20,500т.; маса без навантаження - 8,280т.).
Згідно з Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 транспортний засіб марки KOTSCHENREUTHER моделі SРС-330 типу напівпричіп-спеціалізований Н/ПР-ПЛАТФОРМА-Е з реєстраційним номером НОМЕР_4 на праві власності з 03.12.2020 належить ТОВ "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" (повна маса - 35,000т.; маса без навантаження - 8,100т.).
Судом досліджено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 29.04.2021 за №275756, в якому, зокрема, зазначено: «… Під час перевірки виявлено порушення у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - абз.14 ч.1 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 5%, але не більше 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Перевищення склало 9,41%. Вага брутто 43,765кг. Пояснення водія про причини порушень - з порушенням згодний. Водій транспортного засобу (підпис) ОСОБА_1 …».
У Товарно-транспортній накладній №14118 від 29.04.2021 зазначено масу вантажу: брутто - 23,195т.; нетто - 23,155т.
Судом досліджено й інші документи надані позивачем у дану справу.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
У ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Згідно з абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.22.5 «Правил дорожнього руху», затверджених 10.10.2001 постановою Кабінету Міністрів України №1306 (надалі - «Правила дорожнього руху»), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
У ч.8 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначено, що органи державного нагляду (контролю) та суб`єкти господарювання мають право фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу.
Як позивач, так і відповідач не надали до суду доказів фіксування засобами аудіо- та відеотехніки проведення суб`єктом владних повноважень 29.04.2021 перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом щодо транспортного засобу позивача.
Позивачем документально не спростовано те, що маса його транспортного засобу під час перевірки 29.04.2021 відповідачем-1 складала 43,765т., що перевищує допустиму фактичну масу 40т., передбачену п.22.5 «Правил дорожнього руху».
5% від 40т. дорівнює 2т., а 10% від 40т. - 4т.
Таким чином, маса транспортного засобу позивача з вантажем 43,765т. перебуває у межах від 42,000т. до 44,000т. та свідчить про перевищення встановлених законодавством вагових норм від 5% до 10% включно.
Позивачем не надано як під час перевірки 29.04.2021 відповідачу-1, так і до суду дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, що передбачено ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Позивачем не доведено дотримання ним приписів п.22.5 «Правил дорожнього руху» при перевезенні вантажу за Товарно-транспортною накладною №14118 від 29.04.2021.
Недоліки при оформленні матеріалів перевірки та прийнятті Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу - не доведені у суді та не впливають на суть вчиненого суб`єктом господарювання правопорушення.
Позивачем не надано до суду доказів порушення його прав та інтересів відповідачем-2.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1,2 судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" (69032, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.175, кв.1; код ЄДРПОУ 41260892) до 1.Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (49000, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Воскресенська, буд.24, 2-й поверх; код ЄДРПОУ 39816845), 2.Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м.Київ, проспект Перемоги, буд.14; код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1,2 судових витрат - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 18.10.2021.
Суддя О.О. Прасов