Рішення № 100401564, 18.10.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2021
Номер справи
260/2629/21
Номер документу
100401564
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

18 жовтня 2021 року м. Ужгород№ 260/2629/21 Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , яким просить: 1.Відкрити провадження у справі. 2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на підставі оновленої довідки, виданої Головним Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області від 11.05.2021 р. № 61 (лист УДСПС від 11.05.2021 вих.№5201-2072/5224) здійснити, починаючи з 01 квітня 2019 року, перерахунок, нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням проведених платежів. 3. Справу прошу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження. 4. Вирішити питання повернення судового збору.

Позиції сторін.

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 30 червня 2015 року звільнений зі служби та являється пенсіонером ДСНС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон України № 2262-ХІІ). Відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року та на думку позивача, всупереч вимогам статті 22 Конституції України та ч.3 ст. 43 Закону 2262-ХІІ, провів його з фактичною ліквідацією усіх встановлених позивачу надбавок і доплат. З метою недопущення порушення прав, позивач звернувся до відповідача із заявою про зобов`язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії. Однак позивачу було відмовлено у такому перерахунку.

13 липня 2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на даний адміністративний позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що на адресу Головного управління надійшла довідка №61 від 11.05.2021 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 видана Управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області. В останній, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) та премія станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймав ОСОБА_1 (помічник начальника зміни (з питань оперативного реагування) чергової зміни оперативно-координаційного центру УДСНС України в Закарпатській області). Звертає увагу суду, що згадану вище довідку (у відповідності до примітки, котра безпосередньо міститься в останній) складено на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/3858/18 від 12.12.2018 р. з метою здійснення з 01 квітня 2019 р. перерахунку основного розміру пенсії позивача. У той же час, як ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, так і п. 1 Порядку №45 передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону Кабінетом Міністрів України не приймалось. Враховуючи вищевикладене, підстави для здійснення перерахунку відсутні.

Третя особа: ГУДСНС в Закарпатській області пояснень на позов не надало.

Обставини встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 30 червня 2015 року звільнений зі служби та являється пенсіонером ДСНС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон України № 2262-ХІІ).

При призначенні пенсії позивачу, було враховано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премія), що відповідало нормам Закону України №2262 і Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262, затвердженого Постановою КМУ від 13 лютого 2008 №45 (далі - Порядок №45).

Із 01 січня 2018 року, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України в 21.02.2018р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служб та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), Головним Управлінням ПФУ області Позивачу здійснено перерахунок пенсії і в ході здійснені перерахунку Відповідачем враховано лише посадовий оклад, оклад за військові званням «підполковник», надбавка за вислугу років. В той же час, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія Відповідачем не враховані.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Надалі, за наслідками розгляду зразкової справи №160/8324/19, Верховним Судом винесено рішення від 17.12.2019, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, у якому зазначено, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Враховуючи наведене, Позивач звернувся до ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області із заявою підготувати та направити в ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. за посадою, яку він займав перед звільненням з військової служби, із зазначенням не тільки відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», але також із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для здійснення пенсійним органом обчислення та перерахунку із 01.04.2019р. основного розміру його пенсії.

Згідно супровідного листа від 11.05.2021 року №5201-2072/5224 ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області до позивача та ГУ Пенсійного фонду України в Закарпатській області направлена довідка від 11.05.2021 р. № 61 про розмір грошового забезпечення , встановленого відповідно до положень постанови КМУ від 30.08.2017 р. № 704, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 . Примітка :Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, та постанови ВС від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19 .

Згідно вказаної довідки грошове забезпечення ОСОБА_1 складається з наступних складових:

- Посадовий оклад - 4510,00 грн.,

- оклад за військовим званням («підполковник») - 1410,00 грн.,

- надбавка за вислугу років (45%) - 2664,00 грн.,

- надбавка за особливості проходження служби (50%) - 4292,00грн.,

- премія (40%) - 1804,00 грн.

- Усього: 14680,00 грн.

З урахуванням зазначеного, позивач листом від 27.05..2021 року, звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі виготовленої та наданої ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області довідки від 11.05.2021 р. № 61

На вказану заяву відповідач надав відповідь - лист від 14.06.2021 року №2631-2415/С-02/80700/21 повідомило Позивача про відсутність підстав для перерахунку його пенсії , мотивуючи це тим, що після визнання судом протиправними і нечинними п. п. 1,2 Постанови 103 Урядом України інших рішень про умови і порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону № 2262 не приймалось.

Мотиви та норми права застосовані судом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому, у Додатку 2 до Порядку№45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45, однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, тобто редакція станом на 01.01.2016 року, яка виглядає наступним чином і де вказані всі складові грошового забезпечення:

ДОВІДКА

про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії

Видана ______________ (прізвище, ім`я та по батькові) про те, що відповідно до _____________ (назва, дата і номер акта, що є підставою для перерахунку пенсії)розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на ___ __ 200_ р. (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу), за посадою______________ становить: (на день звільнення із служби)

Сума

Посадовий оклад

Підвищення посадового окладу (_____ відс.)

Оклад за військовим (спеціальним) званням__________(зазначається звання)

Надбавка за вислугу років (_____ відс.)

Надбавка за виконання особливо важливих завдань (_____ відс.)

Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (_____ відс.)

Надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови (_____ відс.)

Надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" (_____ відс.)

Доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (_____ відс.)

Надбавка за спортивні звання (_____ відс.)

Премія (_____ відс.)

Усього

Керівник уповноваженого органу М. П. ______

(підпис) ____ (ініціали та прізвище)

Примітка. У довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються. Наприклад: надбавка за спортивні звання - 10 відсотків посадового окладу.

Судом встановлено, що уповноважений державний орган, який видав довідку про розмір грошового забезпечення позивача - ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області направив Головному управлінню Пенсійного фонду в Закарпатській області Довідку від 11.05.2021 р. № 61 за формою Додатку № 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, тобто редакція станом на 01.01.2016 року.

У Довідці зазначено, що : розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановлено за посадою помічник начальника зміни (з питань оперативного реагування) чергової зміни оперативно-координаційного центру УДСНС України в Закарпатській області яку він обіймав на день звільнення зі служби станом на 05.03.2019 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Примітка: довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. ( ч.5 ст. 13 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів".)

Отже, ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області діяло в повній мірі відповідно до постанов Верховного Суду та чинного законодавства видало Довідку від 11.05.2021 р. № 61

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частиною 2 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

За встановлених обставин, суд вважає безпідставними покликання відповідача на не прийняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, після 05.03.2019 та не передбачення чинним законодавством індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою та згідно з долученою довідкою про розмір грошового забезпечення, як на підставу відмови у задоволенні заяви позивача.

Щодо аргументів відповідача про те, що суд не будучи впевненим у достовірності викладених у довідці даних, фактично перебрав на себе дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду шляхом зобов`язання останнього без перевірки коректності вказаних в довідці складових грошового забезпечення здійснити перерахунок пенсії позивача, то такі, на переконання суду є безпідставними, оскільки затверджений Порядок №3-1 алгоритм дій щодо подання документів для проведення перерахунків раніше призначених пенсій виготовлення відповідних довідок із зазначенням у них змін розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій відносить до компетенції уповноважених структурних підрозділів, яким в межах спірних правовідносин є ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області яким і підготовано довідку від 11.05.2021 р. № 61 . Тоді як відповідач, орган, що призначає пенсії, здійснює перерахунок пенсії на підставі поданих документів та не наділений компетенцією ставити під сумнів коректність вказаних в довідці складових грошового забезпечення.

Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Тобто, дискреційним є право суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова “може”.

За приписами пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку коли поданих доказів достатньо для того, щоб зобов`язати суб`єкта владних повноважень прийняти те чи інше рішення чи зробити ту чи іншу дію, суд вправі обрати такий спосіб захисту порушеного права.

При цьому, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Крім того, суд зазначає, щодо клопотання відповідача про витребувати від ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області первинні документи, де відображено відомості про достовірність складових вказаних у довідці, не підлягає задоволенню, оскільки Порядком №45 не передбачено надання заявником або уповноваженим органом додаткових документів на підтвердження відомостей зазначених у Довідці . А ГУ ПФУ в Закарпатської області не зверталося для отримання додаткових відомостей. Довідка на даний час є чинною, а тому перевірка відомостей зазначених у довідці не відноситься до предмету спору . Відповідно до п.5 ч.6 Положення про Пенсійний фонд України, Пенсійний фонд України для виконання покладених на нього завдань має право: проводити планові, а у випадках, передбачених законом, позапланові перевірки у роботодавців та інших осіб бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів щодо достовірності відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб або для призначення пенсій, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок. Крім того, якщо у ПФУ має місце порушення їх інтересів внаслідок дій чи рішень інших осіб, то пенсійний фонд має право звернутися до суду з відповідним позовом.

Крім цього, у даному випадку відсутній будь-яких спір про вказані у довідці розміри складових грошового забезпечення. Відповідач вказав у своєму листі від 14.06.2021 року №2631-2415/С-02/80700/21 на адресу ОСОБА_1 , ГУ ПФУ не вбачає підстав для перерахування пенсії оскільки КМУ не приймав відповідних рішень про умови та порядок здійснення перерахунку пенсії, а також через те, що визнання протиправними та скасування судом змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм Порядку № 45.

Водночас, у відповідача відсутні зауваження щодо арифметичних розрахунків та їх результатів, які зазначені у самій довідці (розміри складових). Після отримання на свою адресу вказаної довідки № 75 від 01.03.2021 відповідач, маючи відповідні повноваження для перевірки, не висловив жодних сумнівів щодо її змісту, наведених у ній результатів розрахунків розміру складових грошового забезпечення. Також відповідач не запитував в ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області жодних додаткових відомостей на обґрунтування таких розрахунків.

Пенсійні органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі довідок та вказаних у ній складових; проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії виданих ПУО. Проте, після отримання на свою адресу вказаної довідки, відповідач таким правом не скористався, але фактично має право також провести перевірку з даного приводу у майбутньому.

Позивач зміст та достовірність довідки, її складових, також не оспорює. Маючи відповідні повноваження та у своєму розпорядженні вказану довідку, пенсійний орган не здійснював її перевірку, на адресу ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області для отримання додаткових роз`яснень з відповідних питань не звертався. У свою чергу, це свідчить про відсутність у пенсійного органу сумнівів на предмет достовірності довідки та розрахунків .

Таким чином, відповідачем не доведено правомірності дій щодо відмови у здійсненні обчислення і перерахунку із 01 квітня 2019 року пенсії позивачу на підставі довідки виданої Головним Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області від 11.05.2021 р. № 61 .

Щодо аргументів відповідача про застосування строку звернення до суду, встановленого положеннями статті 122 КАС України, то суд зауважує, що відповідно до частин 1 та 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.

При цьому, питання щодо застосування строків звернення до адміністративного суду, що передує вирішенню спору по суті (стаття 122 КАС України), слід розмежовувати з питанням щодо застосування строку (періоду), за який проводиться перерахунок пенсії, у разі встановлення судом вини пенсійного органу.

Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім випадків якщо інше прямо не передбачено законом. При цьому, доказами того, що особа знала про порушення своїх прав є не тільки її дії, спрямовані на захист порушених прав, а також докази, які вказують на умови, за яких особа мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.

З матеріалів справи встановлено, що позивач звернувся із позовом до суду 24.06.2021 року підставою звернення до суду стала відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 11.05.2021 р. № 61, оформлена листом від 14.06.2021 року що і є відправним моментом в обчисленні дати, з якої позивачу стало відомо про те, що перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки не здійснено. Таким чином, строк звернення до суду в межах спірних правовідносин не пропущено.

Крім того, перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 не проведений з вини органу Пенсійного фонду України, а відтак, в силу вимог частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Слід зауважити, Восьмим апеляційним адміністративним судом підтримано аналогічні висновки у подібних справах , викладені у рішеннях від 09 вересня 2021 року № 260/1441/21 , № 260/1049/21.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, зокрема ч.2 ст.2 КАСУ суд дійшов висновку про задоволення позову.

Керуючись ст.ст 242-246 КАСУ суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) третя особа: Головне Управління ДСНС України в Закарпатській області (88000, м. Ужгород, вул. Болгарська 2) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20453063) щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, які визначені у наданій Головним Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області довідки від 11.05.2021 р. № 61.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20453063) прийняти довідку Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області від 11.05.2021 р. № 61 для здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, станом на 05 березня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.

4.Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 908,00 ( дев`ятсот вісім гривень 00 коп.) грн. відповідно до квитанції №39-1213К від 22.06.2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова