
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
19 жовтня 2021 року м. Житомир справа № 240/24749/21
категорія 112010203
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Семенюк М.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач 18.08.2021 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати з 17.07.2018 підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, встановленого ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати відповідача провести з 17.07.2018 нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",
з підстав прийняття Конституційним судом України рішення № 6-р/2018 від 17.07.2018.
Позивачем на виконання ухвали від 27.09.2021 про залишення позовної заяви без руху, подано клопотання про поновлення строку звернення до суду, в якій зазначається, що у зв`язку із розглядом Великою Палатою Верховного суду справи № 510/1286/16-а строк за період з 02.04.2019 до 25.01.2021 пропущений з поважних причин; про порушення своїх прав щодо невиплати вказаного підвищення з 17.07.2018 дізнався у липні 2021 року, проаналізувавши текст постанови Великої Палати Верховного суду від 18.03.2020 по зразковій справі № 240/4937/18, яку було оприлюднено лише 28.04.2020; перебував на стаціонарному лікуванні в період з 19.04.2019 по 26.04.2018, з 16.07.2018 по 20.07.2018, також лікувався з 27.11.2018 по 04.12.2018, з 28.08.2019 по 03.09.2019, з 16.12.2019 по 23.12.2019, з 05.03.2021 по 11.03.2021; поважною причиною пропущення строку звернення є запровадження карантину в Україні в період з 02.04.2020 по 17.07.2020.
Вирішуючи питання щодо строків звернення до суду, слід зазначити, що відповідно до позову, позивач оскаржує протиправну бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати йому щомісячних платежів з 17.07.2018, в той час як з позовом звернувся 18.08.2021, тобто з пропуском встановленого статтею 122 КАС України шестимісячного строку щодо нарахування та виплати вказаного підвищення за період з 17.07.2018 по 17.02.2021.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд звертає увагу, що ніяким законом не встановлені інші, ніж шість місяців, строки звернення до суду з адміністративним позовом у зв`язку із порушенням права особи внаслідок невиплати вказаного підвищення, яке не було нараховане пенсійним органом.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися, не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, суд враховує правову позицію Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, що викладені в постанові від 31.03.2021 по справі №240/12017/19, згідно яких для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів; позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду; в той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Пенсія і доплати до неї є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов`язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо, і ця дата не пов`язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.
Позивач пов`язує порушення своїх прав з невиплатою певних щомісячних платежів у розмірі двох мінімальних заробітних плат, які відповідач повинен був сплачувати у зв`язку із прийняттям рішення Конституційним Судом України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018. Вказане рішення було вчасно опубліковано і особа могла з ним ознайомитись.
Отримуючи щомісячно пенсію, позивач вже з серпня 2018 року повинен був знати, що вона виплачується без підвищення у розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Розгляд судом зразкової справи № 240/4937/18, по якій позивач не був учасником справи, ніяким чином не перешкоджав йому звернутися з даним позовом до суду, тим більш рішення у вказаній зразковій справі набрало законної сили 18.03.2020 (за рік до звернення позивач до суду з даним позовом).
Розгляд Великою Палатою Верховного Суду справи № 510/1286/16-а, по якій позивач теж не був учасником справи не є об`єктивною перешкодою для звернення позивача вчасно до суду з даним позовом.
Щодо карантину, який був впроваджений з 12.03.2020, то суд зазначає, що строки звернення до адміністративного суду, відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, пункту 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення "Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 731-IX від 18 червня 2020 року, були продовжені з 12.03.2020 по 06.08.2020.
Позивач звернувся до суду з позовом більш ніж через шість місяців після закінчення 07.08.2020 продовжених законодавцем строків звернення до адміністративного суду зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), ніяких доказів на підтвердження того, що введення карантину перешкоджало йому вчасно звернутися до суду з позовом не надав.
Перебування позивача на лікуванні в період з 19.04.2019 по 26.04.2018, з 16.07.2018 по 20.07.2018, з 27.11.2018 по 04.12.2018, з 28.08.2019 по 03.09.2019, з 16.12.2019 по 23.12.2019, з 05.03.2021 по 11.03.2021 тривало не більше 7 днів кожного разу і не свідчить про неможливість звернутися до суду з даним позовом в інші дні періоду з 17.07.2018 по 17.02.2021, коли позивач не перебував на лікуванні.
Позивачем у клопотанні про поновлення пропущеного строку для звернення до суду не вказуються обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежали від його волевиявлення, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне в період з 17.07.2018 по 17.02.2021 звернення до суду, не надано доказів на підтвердження таких обставин.
Таким чином, враховуючи, що позивачем пропущений строк звернення до суду, в клопотанні (заяві) не зазначені підстави пропуску звернення до суду, які можуть бути визнані судом поважними, приписи ч.2 ст. 123, п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України, позов повертається позивачу в частині щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру в розмірі встановленому статтею 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 17.07.2018 по 17.02.2021 - період, за який, у зв`язку з пропуском строку звернення до суду, правовідносини не можуть вважатись спірними.
На підставі викладеного, керуючись статтями 123, 169, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в частині вимог щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру в розмірі встановленому статтею 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 17.07.2018 по 17.02.2021 повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.М. Семенюк