
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2021 р. Справа№200/10353/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Рішенням від 12.07.2021 року № 78 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії відповідно п. б ст.. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв`язку з відсутністю необхідної кількості вислуги років. Позивач вважає свої права на отримання пенсії порушеними та просить суд:
скасувати рішення від 12.07.2021 року № 78 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в призначені пенсії ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме з 28.10.2020 року;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити пенсію ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме з 28.10.2020 року.
Ухвалою суду від 18.08.2021 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Призначено засідання по справі.
Ухвалою суду від 16.09.2021 року зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області надати засвідчені належним чином матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 17.09.2021 року у задоволені клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовлено.
17.09.2021 року відповідач надав відзив на позовну заяву, згідно змісту якого зазначив, що, рішення про відмову в призначенні пенсії прийнято з огляду на те, що Подання про призначення пенсії містить дані щодо розміру загального стажу, який не відповідає вимогам п. б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме 19 років, 5 місяців 24 дні. Відповідач наголошує, що не має відповідних повноважень щодо розрахунку вислуги років та здійснює призначення на підставі документів, які надані уповноваженими структурними підрозділами. На підставі викладених обставин відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 23.09.2021 року у задоволені клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовлено.
За приписами ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ч.3 ст.263 КАС України, у справах даної категорії, заявами по суті справи є позов та відзив, відповідно до ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02.06.2021 року по справі №200/2480/21-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи "Центр Пробації" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Державної установи "Центр Пробації" щодо відмови в підготуванні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії згідно з додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та всіх необхідних документів. Зобов`язано Державну установу "Центр Пробації" підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії згідно з додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та всіх необхідних документів.
На виконання вказаного рішення суду, уповноваженим структурним підрозділом на адресу відповідача було скеровано подання про призначення пенсії від 25.06.2021 року № 84/Пн-к, згідно з яким загальний страховий стаж станом на 17.07.2020 року (дата звільнення) становить: 19 років, 08 місяців, 23 дні; аналогічні відомості з приводу загального страхового стажу вбачаються з розрахунку вислуги років від 26.06.2021 року. Також до відповідача було надано Наказ Державної установи «Центр пробації» від 14.07.2020 року № 158/к, згідно змісту якого позивача звільнено зі служби, вислуга років на день звільнення становить у календарному обчисленні - 19 років, 5 місяців, 22 дні, у пільговому - 25 років, 11 місяців, 22 дні.
Згідно Листа Державна установа «Центр пробації» від 25.06.2021 року скерованого до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, згідно з наданими ОСОБА_1 довідкою та виробничою характеристикою в період з 01.10.1994 року по 26.12.1995 року та з 01.01.1996 року по 31.03.2000 року вона працювала відповідно в ЗАТ «Азовмашбуд - 1» та ТОВ «Азовмашбуд - 5» штукатурницею. У трудовій книжці та матеріалах особової справи, які оформлено заново у зв`язку з подіями на території Донецької обалсті, відсутні записи або підтверджуючі довідки щодо періоду трудового стажу ОСОБА_1 .
Рішенням № 78 від 12.07.2021 року було відмовлено позивачу в призначенні пенсії, на підставі того, що вислуга років позивача на день звільнення становить 19 років 5 місяців 24 дні, загальний трудовий стаж становить 19 років, 8 місяців, 23 дні у той час як пунктом «а» статті 12 Закону № 2262 для призначення пенсії за вислугу років особам, які звільнені зі служби в період з 01 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року на день звільнення необхідно мати вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше. Згідно п. «б» ст. 12 Закону № 2262 також мають право на пенсію за вислугу років військовослужбовці при досягненні ними на день звільнення зі служби 45-річного віку за наявності при цьому страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12,6 календарних років і більше становить військова служба.
Згідно спірного рішення, при зверненні до відповідача до заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 було у тому числі додано довідку про роботу на підприємстві.
З приводу спірних правовідносин су зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. "а" ч. 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Згідно п «б» ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно з ч. 2 статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до п. 14, 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 N 3-1 (далі - Порядок № 3-1), орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне
забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (додаток 3). Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4). При прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про
особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Згідно матеріалів справи, спірні правовідносини виникли через те, що відповідачем не було взято до уваги при обрахунку страхового стажу періоди навчання позивача з 01.12.1991 року по 29.02.1992 року, періоди роботи з 01.03.1992 по 31.12.1996, з 01.01.1997 по 20.01.2001 року з огляду на те, що інформація про вказані періоди відсутня в трудовій книжці (окрім періоду навчання).
Як вже було зазначено вище, відповідно п. 16 Порядку № 3-1, відповідач має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі. Суд враховує, що вказана дія є дискреційною, проте право позивача на отримання пенсії є превалюючим, таким, що гарантовано Конституцією України, а тому суд вважає, що відповідач повинен був витребувати у позивача, або у ЗАТ «Азовмашбуд - 1» та ТОВ «Азовмашбуд - 5» додаткові докази (довідки), які підтверджують періоди роботи ОСОБА_1 з 01.03.1992 по 31.12.1996, з 01.01.1997 по 20.01.2001 року в разі необхідності їх дослідження.
Крім цього, в матеріалах справи наявні виробнича характеристика ТОВ «Азовмашстрой - 5», довідка б/н щодо роботи позивача в ЗАТ «Азовмашстрой - 1», Наказ від 08.01.1992 року «Щодо виплати степенції», Довідка Маріупольского професійного ліцею будівництва від 24.12.2020 року № 182 та послужний список М-240970, які вказують на наявний страховий стаж, який не був аналізований відповідачем.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов`язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Враховуючи вищенаведені висновки, суд зазначає, що відповідачем не було в повній мірі надано оцінку документам, наданим ОСОБА_1 для призначення пенсії (довідка про роботу на підприємстві), не було виконано витребування додаткових документів або повернуто такі документи на дооформлення позивачу, а відтак суд вважає за належне скасувати рішення від 12.07.2021 року № 78 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в призначені пенсії ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме з 28.10.2020 року.
З приводу позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме з 28.10.2020 року, суд зауважує, що спірні періоди не були аналізовані установою пенсійного фонду та зараховані до страхового стажу позивача. А тому, враховуючи неможливість підміни функцій відповідача судовим рішенням, суд приходить до висновку про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.10.2020 року про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням висновків суду.
Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3, м. Слов`янськ) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.07.2021 року № 78 щодо відмови в призначені пенсії ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме з 28.10.2020 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.10.2020 року про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3, м. Слов`янськ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн, 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В. Стойка