
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2021 р. Справа№200/7178/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Ушенка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії щодо відмови в зарахуванні до страхового та пільгового стажу, який дає право на пенсію на пільгових умовах, періоду роботи майстром гірничої дільниці з монтажу та демонтажу гірничого обладнання на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська «ДП «Селидіввугілля» з 01.11.2018 по 01.04.2021;
- зобов`язати зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи майстром гірничої дільниці з монтажу та демонтажу гірничого обладнання на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська «ДП «Селидіввугілля» з 01.11.2018 по 01.04.2021;
- зобов`язати здійснити перерахунок пенсії з моменту звернення із заявою про перерахунок пенсії від 17.05.2021 із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи майстром гірничої дільниці з монтажу та демонтажу гірничого обладнання на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська «ДП «Селидіввугілля» з 01.11.2018 по 01.04.2021.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 06 червня 2017 року знаходиться на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком. 17.05.2021 він звернувся через Веб-портал Пенсійного фонду України до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і надав всі необхідні документи. За результатами розгляду заяви розмір пенсії не змінився, відповідачем через Веб - портал ПФУ було надіслано лише довіку ОК - 5 від 18.05.2021, у зв`язку з чим 28.05.2021 позивач повторно звернувся до відповідача через Веб - портал ПФУ із проханням надати протокол перерахунку, розрахунок стажу для визначення пенсії та рішення про встановлення нового розміру пенсії. Листом від 31.05.2021 №445-440/Л-03/8-0575/21 позивачу надано рішення про перерахунок пенсії №914430305558 від 20.05.2021 та форма РС - право (стаж для розрахунку права), з яких він дізнався, що його страховий та пільговий стаж для розрахунку пенсії враховано по 31.10.2018. Оскільки пояснень часткового врахування періодів роботи до страхового та пільгового стажу відповідачем надано не було, позивач на підставі форми РС - право та довідки ОК - 5 від 18.05.2021 дійшов висновку, що стаж було враховано по дату фактичної сплати страхових внесків ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля».
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки вони вчинені з порушенням норм чинного законодавства та його конституційних прав.
В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, вмотивований тим, що основною умовою для призначення (перерахунку) пенсії є своєчасна сплата страхових внесків. Оскільки ВП «Шахта Курахівська ДП «Селидіввугілля», згідно даних з реєстру персоніфікованого обліку, не сплатило за ОСОБА_1 страхові внески, підстави для зарахування позивачу періодів роботи з 01.11.2018 по 01.04.2021 до страхового пільгового стажу відсутні.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 червня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ухвали суду від 15.07.2021 справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначене на 07 вересня 2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2021 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 21 вересня 2021 року.
Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилися, причин неявки не повідомили.
Враховуючи приписи ч. 9 ст. 205 КАС України, суд здійснює розгляд справи у письмовому провадженні.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2021 року замінено відповідача в адміністративній справі - Великоновосілківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171290; 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, буд. 103) його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3).
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить копія паспорту серії НОМЕР_2 , наявна в матеріалах справи.
Відповідач в даних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
З 06 червня 2017 року позивач знаходиться на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
11.04.2021 позивач звернувся до відповідача через Веб - портал ПФУ із проханням зарахувати до його страхового стажу та стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта Курахівська» ДП «Селидіввугілля» з 01.07.2016 по 01.04.2021 та здійснити перерахунок пенсії з моменту звернення з урахуванням вищевказаного періоду (а.с. 5).
Листом від 20.04.2021 №332-323/Л-03/8-0575/21 Великоновоселківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомило, що для проведення перерахунку необхідно подати заяву про перерахунок пенсії, паспорт, ідентифікаційний код та документи, що підтверджують пільговий характер роботи (а.с. 6).
07.05.2021 позивач через Веб-портал Пенсійного фонду України звернувся до Великоновоселківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 7).
До заяви позивачем були надані наступні скан-копії документів:
- паспорту;
- ідентифікаційного номеру;
- трудової книжки серії НОМЕР_3 від 08.07.1985;
- довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 12.05.2021 № 21-пер., виданої ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля», та виписки з наказів «Про підсумки атестації робочих місць» від 05.08.2014 № 226/017 та від 02.08.2019 №735.
28.05.2021 через Веб-портал ПФУ позивач звернувся до відповідача із заявою про надання протоколу перерахунку, розрахунок стажу для визначення пенсії та рішення про встановлення нового розміру пенсії (а.с. 20).
Листом від 31.05.2021 №445-440/Л-03/8-0575/21 позивачу надано рішення про перерахунок пенсії №914430305558 від 20.05.2021 та форма РС - право (стаж для розрахунку права), з якого вбачається, що відповідачем під час перерахунку пільговий стаж враховано по 30.11.2018 (а.с. 21-24).
Таким чином, на думку відповідача, загальний стаж роботи позивача складає 49 років 01 місяць 13 днів, в тому числі стаж роботи на пільгових умовах за Списком №1 - 21 рік 0 місяців 0 днів.
Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_3 (а.с. 13-15), копія якої наявна в матеріалах справи, позивач у спірний період працював у ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» майстром гірничої дільниці з монтажу та демонтажу гірничого обладнання з повним робочим днем під землею (а.с. 13-15).
Відповідно до копії довідки № 21-пер. від 12.05.2021 ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» позивач дійсно працює на ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» з 08.01.2015 по теперішній час за посадою майстра гірничої дільниці з монтажу та демонтажу гірничого обладнання, що передбачена списком № 1 розділу 1 підрозділу 1 постанови КМУ № 461 від 24.06.2016 (а.с. 4).
Випискою з наказів «Про підсумки атестації робочих місць» від 05.08.2014 № 226/017 та від 02.08.2019 №735 ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Курахівська» підтверджено право на пільгову пенсію за списком №1 розд. 1 код 1.1 б ОСОБА_1 (а.с. 12).
Згідно довідки ОК-5 ПФУ станом на дату звернення позивача за перерахунком пенсії страхові внески за період з 01.11.2018 по 01.04.2021 ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» сплачені не були (16-19).
Позивач оскаржує дії відповідача щодо відмови у зарахуванні спірного періоду до страхового та пільгового стажу як такі, що вчинені з порушенням норм чинного законодавства та його конституційних прав.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно частини 3 статті 114 Закону № 1058 (чинна редакція) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N1566/11846.
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення пенсії, визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
До Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», віднесено працівників зайнятих повний робочий день на підземних роботах в шахтах.
Під час розгляду справи судом встановлено, що у відповідності до записів у трудовій книжці позивача ОСОБА_1 у спірний період часу працював у ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» майстром гірничої дільниці з монтажу та демонтажу гірничого обладнання з повним робочим днем під землею (а.с. 13-15).
Записи в трудовій книжці проведені у відповідності до вимог чинного законодавства, не містять виправлень, засвідчені відповідними печатками підприємства і дефектів їх вчинення не мають.
Окрім того, наведені записи в трудовій книжці підтверджені довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 12.05.2021 № 21-пер., виданої ВП «Шахта «Курахівська» ДП«Селидіввугілля», та виписою з наказів «Про підсумки атестації робочих місць» від 05.08.2014 № 226/017 та від 02.08.2019 №735.
Відповідач не заперечує, що вказана професія належать до Списку № 1.
З огляду на наведене, враховуючи сукупність належних та допустимих доказів, приписи законодавства, суд дійшов висновку, що записи у трудовій книжці, довідці про підтвердження наявного трудового стажу та виписці з наказів «Про підсумки атестації робочих місць» підтверджують характер роботи позивача у період з 01.11.2018 по 01.04.2021, що є підставою для включення вищевказаного періоду роботи до стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17, від 05 серпня 2020 року у справі № 127/9289/17, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Проте, з рішення 9144303055558 від 20.05.2021 вбачається, що до страхового стажу позивача зараховано період роботи по 30.11.2018. Отже у позовних вимогах щодо зарахування спірного періоду з 01.11.2018 по 30.11.2018 на ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» слід відмовити, оскільки його вже зараховано відповідачем під час перерахунку пенсії.
Разом з тим, період роботи позивача з 01.12.2018 по 01.04.2021 на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» не зараховано до страхового та пільгового стажу позивача, у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату щомісячних страхових внесків за цей період.
Суд зазначає, що на підставі пункту 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Статтею 113 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
На підставі частини 1 статті 16 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
З цим правом кореспондується обов`язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (пункт 6 частина 2 статті 17 Закону) незалежно від фінансового стану платника (частина 12 статті 20 Закону).
За таких обставин, суд вважає, що певний період роботи позивача не може бути не зарахований до його трудового стажу через несплату підприємством страхових внесків (ЄСВ), оскільки несвоєчасне перерахування страхових внесків підприємством не може впливати на право заявника на призначення пенсії.
Таким чином, трудова книжка позивача містить всі необхідні записи для врахування періоду роботи позивача з 01.12.2018 по 01.04.2021 на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» до його страхового та пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 1.
Позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків підприємством, тому позовні вимоги в частині зарахування періодів з 01 грудня 2018 року по 01 квітня 2021 року до страхового та пільгового стажу позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Обираючи належний спосіб захисту порушених відповідачем соціальних прав позивача, суд, керуючись принципом верховенства права, гарантованим ст. 8 Конституції України та ст. 6 КАС України, на підставі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовує практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Суд враховує судову практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків.
Таким чином, стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A №18).
Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні.
Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява №58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II).
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.
Таким чином, суд вважає за необхідне з метою ефективного захисту порушених прав та інтересів позивача визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №914430305558 від 20.05.2021 в частині незарахування до страхового та пільгового стажу періоду роботи на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська «ДП «Селидіввугілля» з 01.12.2018 по 01.04.2021 та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 17.05.2021 про перерахунок пенсії із зарахуванням до його страхового і пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.12.2018 по 01.04.2021 на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська «ДП «Селидіввугілля», а у задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові або службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Як вбачається з матеріалів справи за подання адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір у сумі 908,00 грн. відповідно до квитанції № 0.0.2149037069.1 від 03.06.2021.
Таким чином, суд вважає за можливе покласти судові витрати, пов`язані з розглядом цієї справи, на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.
Враховуючи наведене вище, судовий збір у сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №914430305558 від 20.05.2021 в частині незарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська «ДП «Селидіввугілля» з 01.12.2018 по 01.04.2021.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) від 17.05.2021 про перерахунок пенсії із зарахуванням до його страхового і пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.12.2018 по 01.04.2021 на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська «ДП «Селидіввугілля».
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено 07 жовтня 2021 року.
Суддя С.В. Ушенко