
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2021 р. Справа№200/9924/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якій просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 168-229/П-04/8-0577/21 від 22.03.2021 про відмову у проведені виплати пенсії за вислугу років відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» у повному обсязі, тобто у сумі 16706,82 грн., починаючи з 02.03.2021, як працюючому пенсіонеру;
- зобов`язати відповідача виплачувати раніше призначену відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсію за вислугу років у сумі 16706,82 грн., починаючи з 02.03.2021, як працюючому пенсіонеру.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 01.03.2021 позивача звільнено з посади слідчого Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань з припиненням державної служби. З 02.03.2021 позивач прийнятий на службу до Територіального управління Державного бюро розслідувань на посаду начальницького складу та у подальшому йому присвоєно спеціальне звання полковник Державного бюро розслідувань. Позивач вважає, що до нього не має бути застосовано обмеження у виплаті пенсії, яке застосовується у період роботи на посадах державної служби, оскільки на нього не розповсюджується дія Закон України «Про державну службу».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 30.08.2021 заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження повернуто без розгляду.
07.09.2021 позивач звернувся до суду з заявою, в якій просив залучити в якості правонаступника Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Ухвалою суду від 19.10.2021 замінено відповідача у справі з Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало до суду відзив на адміністративний позов. У відзиві відповідач зазначив, що відповідно до пункту 13-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» на умовах, зокрема, Закону України «Про прокуратуру» у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу», а також на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до цього закону.
Служба в Державному бюро розслідувань віднесена до посад державних службовців. Отже позивачу виплата пенсії згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» буде здійснюватися після звільнення зі служби в Державному бюро розслідувань.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_2 , виданого 28.04.1999 року.
Рішенням Костянтинівського ОУПФУ позивачу з 11.08.2017 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII.
28.09.2020 Донецьким окружним адміністративним судом прийнято рішення у справі № 200/5379/20-а, яким зобов`язано Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок розміру призначеної 11.08.2017 ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.01.2020 в порядку, визначеному ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, виходячи з розміру 60 відсотків місячної заробітної плати за відповідну вислугу років та на час роботи на посадах, визначених абз. 4 ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» виплачувати в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням висновків суду. Рішення набрало чинності 13.11.2020.
26.02.2021 позивачу надісланий лист Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління, в якому повідомлено, що після здійснення перерахунку розмір його пенсії складає з 01.07.2020 16706,82 грн. Отже рішення суду виконано в повному обсязі. Пенсія виплачується з 01.01.2020 в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зокрема з 01.05.2020 після автоматизованого масового перерахунку - 4570,67 грн.
22.03.2021 Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління у відповідь на звернення позивача від 16.03.2021 на Веб-порталі Пенсійного фонду України повідомило, що пенсія йому виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону № 1058. Служба в Державному бюро розслідувань віднесена до посад державних службовців. На державних службовців Державного бюро розслідувань поширюється дія Закону України «Про державну службу». Тому підстав для виплати пенсії у розмірах, обчислених за вислугу років по ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» не має.
З трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що в період з 04.02.2020 по 01.03.2021 він проходив службу на посаді слідчого Третього слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську. 04.02.2020 ним прийнята присяга державного службовця.
Наказом директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську від 01.03.2021 ОСОБА_1 прийнято на службу до Державного бюро розслідувань на посаду, що підлягає заміщенню особами начальницького складу, - старшого слідчого першого слідчого відділу з 02.03.2021.
Спірні правовідносини виникли з приводу наявності у відповідача підстав для виплати позивачу пенсії з обмеженням, визначеним абзацом 4 частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру».
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначено статтею 86 Закону України «Про прокуратуру»:
Прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років.
Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Абзац 4 частини 15 даної статті визначає, що з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
В свою чергу Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме пункт 13-1 Прикінцевих положень визначає, що з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.
Отже визначальною умовою застосування абзацу 4 частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» є робота на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів".
Зважаючи, що служба позивача не стосується роботи в органах прокуратури, на посаді судді або народного депутата, встановленню підлягає чи розповсюджується на нього Закон України "Про державну службу", а саме призначення пенсії у відповідності до цього закону.
Як вже було вказано, позивач проходить службу як особа начальницького складу зі спеціальним званням полковник Державного бюро розслідувань.
Правові основи організації та діяльності Державного бюро розслідувань. визначає Закон України «Про Державне бюро розслідувань».
Згідно частини 1 статті 14 даного Закону до працівників Державного бюро розслідувань належать особи рядового і начальницького складу, державні службовці та особи, які уклали трудовий договір (контракт) із Державним бюро розслідувань.
Тобто вказана норма виокремлює різні категорії осіб, які проходять службу в Державному бюро розслідувань.
Цей розподіл практично втілюється у приписах статті 19 даного Закону, яка визначає соціальний захист та пенсійне забезпечення працівників Державного бюро розслідувань.
Так, частини 2, 3 наведеної статті вказують, що особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань користуються соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та інших законів України з урахуванням положень, встановлених цим Законом. Пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Разом з цим, частина 4 визначає пенсійне забезпечення працівників Державного бюро розслідувань, які є державними службовцями, - воно здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".
Отже обмеження, визначене абзацом 4 частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» стосується працівників Державного бюро розслідувань, які є державними службовцями.
Натомість позивач проходить службу, як особа начальницького складу, на посаді, яка дає право на призначення пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Посилання на вказаний Закон відсутнє в абзаці 4 частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру». Відтак застосування розміру пенсії, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", застосовано до позивача безпідставно.
З наведених мотивів суд дійшов висновку про порушення відповідачем права позивача на отримання належної йому пенсії в повному обсязі.
Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 шляхом визнання протиправною відмови відповідача у виплаті пенсії у розмірах, обчислених відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру», та зобов`язання цю пенсію виплачувати з 02.03.2021.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання адміністративного позову сплачено суму судового збору у розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною відмову Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, яка викладена в листі № 168-229/П-04/8-0577/21 від 22.03.2021, у виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» в повному обсязі.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплачувати ОСОБА_1 призначену пенсію за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» в повному обсязі з 02.03.2021.
Стягнути за рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.П. Бабаш