Рішення № 100400748, 19.10.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2021
Номер справи
160/15221/21
Номер документу
100400748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2021 року Справа № 160/15221/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Жукової Є.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною; зобов`язання зарахувати стаж; зобов`язання призначити пенсію, -

ВСТАНОВИВ:

01 вересня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 28.10.2020 року, викладену в листі № 0400-0305-8/101559 в зарахуванні до пільгового стажу періоди роботи за посадою «водій автомобілів по вивезенню рудних копалин в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі» з 03.08.1992 по 11.03.1994 року, з 11.03.1994 по 16.01.2003 року (9 років 10 місяців 18 днів); за посадою «водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірської маси в кар`єрі» з 16.01.203 року по 04.05.2005 року (2 роки 3 місяці 19 днів), робота на яких дає право на призначення пенсії за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, згідно з пунктом «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», частини першої, пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати мені до пільгового стажу періоди роботи за посадою «водій автомобілів по вивезенню рудних копалин в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі» з 03.08.1992 по 11.03.1994 року , з 11.03.1994 по 16.01.2003 року (9 років 10 місяців 18 днів); за посадою «водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірської маси в кар`єрі» з 16.01.203 року по 04.05.2005 року (2 роки 3 місяці 19 днів), робота на яких дає право на призначення пенсії за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, згідно з пунктом «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», частини першої, пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити пенсію на пільгових умовах за списком № 2 згідно з пунктом «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», частини першої, пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дати звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 р. провадження у справі, після залишення ухвалою суду від 02.09.2021 р. даної позовної заяви без руху, було відкрито, та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним.

08.10.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та надав усі необхідні документи для призначення пенсії, що передбачені Законом та Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсії.

Однак, листом за № 0400-0305-8/101559 від 28.10.2020 р. ОСОБА_1 було відмовлено в призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 з тієї підстави, що Головне правління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області не може зарахувати наступні період роботи по Списку № 2 за посадою «водій автомобілів по вивезенню рудних копалин в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі» з 03.08.1992 по 11.03.1994 року , з 11.03.1994 по 16.01.2003 року (9 років 10 місяців 18 днів); за посадою «водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірської маси в кар`єрі» з 16.01.2003 року по 04.05.2005 року (2 роки 3 місяці 19 днів), оскільки посади зазначені в пільговій довідці за вищезазначені періоди не відповідають посадам, зазначеним у переліку Постанови № 10 від 26.01.1991 року, № 162 від 11.03.1994 року, та № 36 від 16.01.2003 року. Загальний стаж роботи становить 30 років 8 місяців 26 днів, пільговий стаж згідно ч. 2 ст. 114 Закону становить 2 роки 1 місяць 29 днів.

Позивач зазначає, що відповідно до змісту вказаного вище листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, останньому не зараховано до пільгового стажу, стаж робот за 9 років 10 місяців 18 днів та за 2 роки 3 місяця 19 днів. Всього: 11 років 13 місяців 37 днів, що дорівнює 12 рокам 2 місяцям 7 днів.

Суд зазначає, що копію ухвали суду від 20.09.2021 р. у справі №160/15325/21 разом з позовною заявою та доданими до неї документами направлено на адресу відповідачів, що підтверджується відомостями, які міститься в матеріалах справи.

На підставі викладеного вище, суд зазначає, що останній вжив заходи, щодо належного повідомлення відповідачів про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, у порядку визначеним КАС України.

Відтак, оскільки відзиви на позовну заяву до суду не надходили, а матеріали справи містять відомості про належне повідомлення відповідачів щодо відкриття прововадження у справі та необхідність подання відзиву до суду, останнє не перешкоджає розгляду справи.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст.263 КАС України, справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

В матеріалах справи міститься копія трудової книжки позивача - ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , в якій визначено трудовий шлях останньої.

Судом встановлено, що 08.10.2020 р. позивач - ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах, із додатком переліку необхідних документів.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішенням, оформленим листом від 28.10.2020 р. за №0400-0305-8/101559 «Про відмову в призначенні пенсії» відмовлено у призначені пенсії, із зазначенням у тексті останнього, що згідно наданої пільгової довідки №199-07/71 від 02.10.2020 р., яка видана АТ «Покровський гірничо-збагачувальний комінат» ОСОБА_1 зараховано періоди роботи по списку №2, а саме: з 12.01.1984 р. по 19.04.1984 р., з 21.08.1986 р. по 11.07.1988. Не можливо зарахувати наступні періоди по списку №2 за посадою «водій автомобілів по вивезенню рудних копалин в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничної маси в кар`єрі» з 03.08.1992 р. по 11.03.1994 р. по 16.01.2003 р. (9 років 18 днів); за посадою водів автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірської маси в кар`єрі» з 16.01.2003 року по 04.05.2005 року (2 роки 3 місяці 19 днів), оскільки посади зазначені в пільговій довідці за вищезазначені періоди не відповідають посадам, зазначеним у переліку Постанови № 10 від 26.01.1991 року, № 162 від 11.03.1994 року, та № 36 від 16.01.2003 року. Загальний стаж роботи становить 30 років 8 місяців 26 днів, пільговий стаж згідно ч. 2 ст. 114 Закону становить 2 роки 1 місяць 29 днів.

Зауважень стосовно форми звернення, обсягу матеріалів звернення пенсійним органом не висловлено, наявності явних та очевидних дефектів у поданих документах не виявлено.

Не погодившись із рішеннями ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернулася до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.

На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Ст. 48 Конституції України кожному гарантується право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, регламентуються ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Ст. 8 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Ст. 4 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Законом, який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є ЗУ "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника та інших випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію (ч. 1 та 2 ст. 7 ЗУ "Про пенсійне забезпечення").

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Кодексу Законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Ст. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1,2 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно п. 18 цього ж Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

У п. 23, 24 Порядку № 637 визначено, що документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності). Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

Системний аналіз норм свідчить, що пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею та є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії. Таким чином, держава гарантує кожному виплату пенсії за умови наявності відповідного стажу роботи. До стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. В свою чергу, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Саме на підставі зроблених у ній записів, органи Пенсійного фонду України призначають пенсію. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами, а у виняткових випадках - на підставі показань свідків.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся із відповідною заявою до відповідача щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідач рішенням від 28.10.2020 року № 0400-0305-8/101559 відмовив позивачеві у призначенні вказаної пенсії, з огляду на відсутність необхідного стажу роботи зі шкідливими й важкими умовами праці.

Згідно вимог ст. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Як вбачається з копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 позивач працював на відповідних посадах, а саме: «водій автомобілів по вивезенню рудних копалин в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі» з 03.08.1992 по 11.03.1994 року , з 11.03.1994 по 16.01.2003 року (9 років 10 місяців 18 днів); за посадою «водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірської маси в кар`єрі» з 16.01.203 року по 04.05.2005 року (2 роки 3 місяці 19 днів).

Суд зазначає, що вказані вище по тексту посади віднесені до Списку № 2 згідно Списків виробництв, робіт, професій, посад та показників із шкідливими та тяжкими умовами праці, зайнятість в яких надає право на пенсію на пільгових умовах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що означені посади позивача дають йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

При цьому, суд зазначає, що позивачем до матеріалів позовної заяви надано довідку про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а саме: від 02.10.2020 р. №199-07/71, що підтверджують наявніий у позивача пільговий стаж роботи на відповідних посадах, а саме: «водій автомобілів по вивезенню рудних копалин в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі» з 03.08.1992 по 11.03.1994 року , з 11.03.1994 по 16.01.2003 року (9 років 10 місяців 18 днів); за посадою «водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірської маси в кар`єрі» з 16.01.203 року по 04.05.2005 року (2 роки 3 місяці 19 днів), та далі мовою оригіналу: приказ №219 от 17.08.1994 г. «О результатах аттестации робочих мет по условиям труда»; наказ №457 від 17.11.199 р. «О результатах аттестации рабочих мест по условиям труда».

Атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу роботи позивача період роботи на выдповыдних посадах, а саме: «водій автомобілів по вивезенню рудних копалин в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі» з 03.08.1992 по 11.03.1994 року , з 11.03.1994 по 16.01.2003 року (9 років 10 місяців 18 днів); за посадою «водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірської маси в кар`єрі» з 16.01.203 року по 04.05.2005 року (2 роки 3 місяці 19 днів).

Підсумовуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що оскаржуване рішення, оформлене листом від 28.10.2020 р. №0400-0305-8/101559 «Про відмову в призначенні пенсії» прийняте відповідачем не на підставі та не у спосіб, що визначене законодавством України, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Оскільки право позивача на призначення пенсії за віком порушено, а предметом розгляду зазначеної справи є саме відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в призначенні пенсії, то воно підлягає відновленню у спосіб, яким є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оформлене листом від 28.10.2020 р. №0400-0305-8/101559 «Про відмову в призначенні пенсії».

Стосовно вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити пенсію на пільгових умовах за списком № 2 згідно з пунктом «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», частини першої, пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дати звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, суд зазначає наступне.

Статтями 80-85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у процедурі забезпечення громадян пенсіями прямо передбачені такі механізми як призначення пенсії та виплата пенсії.

Ці ж самі механізми згадані законодавцем і у приписах ст.ст.44-47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а також у приписах ст.ст.48-52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Процедура подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" додатково деталізована нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі за текстом - Порядок №22-1).

Згідно з п.4.3 розділу IV Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.

Таким чином, суд приходить до висновку, що правова категорія «призначення пенсії» використовується законодавцем у розумінні прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України письмового рішення (як індивідуального акту) з приводу визнання за особою суб`єктивного права на одержання грошових платежів у галузі соціального страхування із визначенням розміру регулярного платежу у межах календарного місяця.

А тому виданий ПФУ індивідуальний акт з приводу призначення пенсії одночасно охоплює як владне управлінське волевиявлення стосовно правової підстави пенсії, так і владне управське волевиявлення стосовно грошового виміру пенсії.

Враховуючи встановлені у справі обставини та підхід до правового регулювання спірних правовідносин, суд приходить до висновку про наявність підстав для призначення ОСОБА_1 за заявою останнього від 08.10.2020 р. пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Визначаючись щодо дати з якої слід призначити позивачу пенсії, суд зауважує, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Разом з тим суд позбавлений можливості зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки відповідачем виконані не всі умови для прийняття рішення, а саме не встановлена та не досліджена наявність щодо позивача необхідних умов для призначення пенсії за віком по списку №2.

Вчинення таких дій входить до безпосередньої компетенції органа Пенсійного фонду України.

Оскільки права позивача порушені, і прийняття рішення на користь позивача належить до безпосередніх повноважень органу Пенсійного фонду України, суд дійшов висновку, що ця частина позовних вимог підлягає задоволенню частково шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень повторно вирішити питання, щодо якого звернувся позивач.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню в наступній редакції:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2;

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформленого листом від 28.10.2020р. за №0400-0305-8/101559 «Про відмову в призначенні пенсії»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи за посадою «водій автомобілів по вивезенню рудних копалин в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі» з 03.08.1992 по 11.03.1994 року , з 11.03.1994 по 16.01.2003 року (9 років 10 місяців 18 днів); за посадою «водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірської маси в кар`єрі» з 16.01.203 року по 04.05.2005 року (2 роки 3 місяці 19 днів), робота на яких дає право на призначення пенсії за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, згідно з пунктом «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», частини першої, пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.10.2020 р. про призначення пенсії за віком по Списку №2 відповідно до пункту «б» частини першої ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», частини першої, пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції від 27.08.2021 р. за №22 за подання позовної заяви позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн. 00 коп.), який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету України.

Враховуючи задоволення позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною; зобов`язання зарахувати стаж; зобов`язання призначити пенсію, суд приходить до висновку про наявність підстав для присудження всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 , а саме, судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн., 00 коп.).

Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною; зобов`язання зарахувати стаж; зобов`язання призначити пенсію, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформленого листом від 28.10.2020р. за №0400-0305-8/101559 «Про відмову в призначенні пенсії».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи за посадою «водій автомобілів по вивезенню рудних копалин в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі» з 03.08.1992 по 11.03.1994 року , з 11.03.1994 по 16.01.2003 року (9 років 10 місяців 18 днів); за посадою «водій автотранспортних засобів по вивезенню гірничої маси в кар`єрі, водій автотранспортних засобів по вивезенню гірської маси в кар`єрі» з 16.01.203 року по 04.05.2005 року (2 роки 3 місяці 19 днів), робота на яких дає право на призначення пенсії за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, згідно з пунктом «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», частини першої, пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.10.2020 р. про призначення пенсії за віком по Списку №2 відповідно до пункту «б» частини першої ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», частини першої, пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн., 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно дост.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295,297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.О. Жукова