
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/7580/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого- судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправними та скасування рішення та наказу, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправними та скасування рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у формі подання від 03.03.2021 № 21/162 в частині стосовно анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера - землевпорядника ОСОБА_1 від 30.01.2013 №001690, наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 04.03.2021 №141 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифікату №001690 від 30.01.2013 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 , зобов`язання Кваліфікаційну комісію Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру вчинити дії щодо поновлення в Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників інформацію про кваліфікаційний сертифікат №001690 від 30.01.2013 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржувані рішення прийнятті всупереч Закону України "Про землеустрій", Порядку роботи Кваліфікаційної комісії, оскільки відсутній факт грубого порушення позивачем вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, у зв`язку з тим, що проекти землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) АТ "Оператор газорозподільної системи "Волиньгаз" позивачем були розроблені у відповідності до чинного законодавства. Крім того, позивач вважає, що оскаржувані рішення є неправомірними та підлягають скасування, оскільки Держгеокадастром, Кваліфікаційною комісією цієї установи будь - якої перевірки дотримання позивачем вимог законодавства не проводилося, акти перевірки не складалися та не направлялися на розгляд Кваліфікаційної комісії.
З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 10.08.2021 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позовну заяву від 13.05.2021 відповідач заперечує проти позову та просить в задоволенні позову відмовити повністю з наступних підстав. Зі скаргою від 21.01.2021 № 21-15-0-11-476/2-21 Головне управління Держгеокадастру в Одеській області звернулось до Кваліфікаційної комісії Держгеокадастру, в якій просило притягнути до відповідальності сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_1 (кваліфікаційний сертифікат № 001690 від 30.01.2013) за порушення вимог законодавства України.
25.02.2021 Кваліфікаційна комісія Держгеокадастру розглянула звернення Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 21.01.2021 №21-15-0-11-476/2-21 та заперечення ОСОБА_1 від 22.02.21 № 1/1.
Кваліфікаційна комісія керуючись статтею 68 Закону правомірно розглянула звернення Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та відповідно до Порядку № 392, простою більшістю голосів присутніх на її засіданні дійшла до висновку, що викладені у скарзі порушення є грубими, а тому проголосувала за позбавлення кваліфікаційного-сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 (кваліфікаційний сертифікат № 001690 від 30.01.2013).
Після цього Кваліфікаційна комісія до Держгеокадастру направила подання від 03.03.2021 № 21/162 в якому просило відповідно до рішення (протокол від 25.02.2021 № 2) анулювати кваліфікаційні сертифікати декількох інженерів- землевпорядників, зокрема і сертифікат позивача.
Держгеокадастр наказом від 04.03.2021 № 141 анулював кваліфікаційні сертифікати декількох інженерів-землевпорядників, зокрема кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника ОСОБА_1 .
З урахуванням наведеного відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Крім цього у відзиві відповідач просить залучити до розгляду у справі третю особу , яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру в Одеській області. Зазначена вимога задоволенню не підлягає, оскільки заява (клопотання ) не відповідає вимогам статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Кваліфікаційним сертифікатом від 30 січня 2013 року №001690, виданим на ім`я ОСОБА_1 ,підтверджено відповідність інженера-землевпорядника кваліфікаційним характеристикам професії та його спроможність самостійно складати окремі види документації із землеустрою та документації з оцінки земель (крім грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість гранатових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою.
Головним управлінням Держгеокадастру у Одеській області 21.01.2021 направлено до Кваліфікаційної комісії лист, в якому зазначено, що при розгляді технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) AT «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» для обслуговування газоскладу, який розташований по АДРЕСА_1 , розробником якої був ФОП ОСОБА_1 , кваліфікаційний сертифікат інженера - землевпорядника № 001690 від 30.01.2013 року, Держгеокадастром у Одеській області виявлено ряд порушень, а саме: склад Технічної документації не відповідає вимогам частин 1,10 ст. 55 Закону України «Про землеустрій», пунктів 2.1, 2.3, 2.5 -2.7, абзацу 6 пункту 2.8, пунктів 3.9, 3.10 Наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 року № 376 «Про затвердження інструкції про встановлення меж земельних ділянок в натурі та їх закріплення межовими знаками», зареєстрованого в МЮ України 16.06.2010 року за № 391/17686; в матеріалах Технічної документації є розбіжності, яким саме приладом виконувалися роботи щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі AT «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз»; відповідно до пункту 2 статті 79-1 Земельного Кодексу України формування земельних ділянок здійснюється у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. В даній Технічній документації відсутні матеріали, які обґрунтовують формування земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості).
За результатами розгляду вказаної інформації Кваліфікаційною комісією прийнято рішення, оформлене протоколом засідання від протокол від 25.02.2021 № 2, щодо направлення подання про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника від 30 січня 2013 року №001690, виданого ОСОБА_1 .
За результатами направленого подання від 03.03.2021 № 21/162 Держгеокадастром прийнято наказ від 04.03.2021 № 141 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів", в додатку "Перелік інженерів - землевпорядників, кваліфікаційні сертифікати яких анулюються на підставі подання Кваліфікаційної комісії від 03.03.2021 № 21/162 до якого внесено інформацію про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника від 30 січня 2013 року №001690, виданого ОСОБА_1 .
Держгеокадастр листом від 05 березня 2021 року №31-28-0.233-2563/2-21 повідомив ОСОБА_1 , що відповідно до наказу від 04 березня 2021 № 141 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" позивачу анульовано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 30 січня 2013 року №001690.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою та регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування визначено Законом України від 22.05.2003 № 858-IV «Про землеустрій» (далі - Закон № 858-IV).
Відповідно до статті 26 Закону № 858-IV розробниками документації із землеустрою є фізичні особи-підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами- землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Згідно зі статтею 28 Закону № 858-IV розробники документації із землеустрою зобов`язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою.
За приписами статті 60 Закону № 858-IV визначено, що державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.
Статтею 66 Закону № 858-IV передбачено, що кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин: а) за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника; б) у разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою; в) за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону; г) на підставі свідоцтва про смерть.
Стаття 68 Закону № 858-IV визначає відповідальність за порушення законодавства у сфері землеустрою. Так, особи, винні в порушенні законодавства у сфері землеустрою, несуть відповідальність згідно із законом. Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання), зокрема, з такої підстави як грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Основні засади роботи Кваліфікаційної комісії, процедуру видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста визначає Порядок роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера- землевпорядника та інженера-геодезиста, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 28.07.2017 № 392, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.08.2017 за № 1044/30912 (далі - Порядок № 392).
Пункт 19 Порядку № 392 визначає, що Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання до Держгеокадастру про позбавлення сертифікованого інженера- землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з такої підстави як грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката Держгеокадастр приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Рішення про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката може бути оскаржено в судовому порядку.
Пунктом 20 вказаного порядку передбачено, що Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється Держгеокадастром, зокрема, за поданням Кваліфікаційної комісії у разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 Закону України «Про землеустрій».
Системний аналіз вказаних норм дає змогу дійти висновку, що законодавець наділив повноваженнями Держгеокадастр здійснювати державний нагляд у сфері землеустрою та приймати рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката на підставі відповідного подання кваліфікаційної комісії. Комісія, в свою чергу, формує таке подання за наслідками розгляду відповідних звернень заінтересованих осіб, а також актів Держгеокадастру, у яких зафіксовані порушення сертифікованими інженерами-землевпорядниками положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Фактично законодавець розмежував два окремі випадки внесення подання про позбавлення (анулювання) кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника, а саме: за наслідком розгляду актів, складених за результатами здійснених заходів державного нагляду центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (стаття 61-1 Закону № 858-IV); за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою (стаття 68 Закону № 858-IV).
Відповідно пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо- геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Підпунктом 25-6 пункту 4 вказаного Положення визначено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань вносить до відповідної кваліфікаційної (екзаменаційної) комісії подання про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника, інженера-геодезиста кваліфікаційного сертифіката (його анулювання), а оцінювачів - кваліфікаційного свідоцтва оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок.
Відповідно пункту "а" частини другої статті 28 Закону України "Про землеустрій" розробники документації із землеустрою зобов`язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою.
При цьому, Закон України "Про землеустрій" не дає визначення грубого порушення суб`єктом господарювання або ж інженером-землевпорядником вимог нормативно-правових актів.
Поняття "грубе порушення суб`єктом господарювання або ж інженером- землевпорядником вимог нормативно-правових актів", яке застосоване законодавцем у статті 68 Закону України "Про землеустрій", має оціночний характер, а тому для з`ясування характеру порушення слід досліджувати допущене порушення у сукупності з урахуванням усіх обставин та попередніх проступків. У кожному конкретному випадку воно повинно встановлюватися, виходячи з об`єктивних та суб`єктивних ознак вчиненого діяння.
Визнання порушення нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою грубим залежить від оцінки таких критеріїв, кожний з яких має самостійне значення: характеру порушення; категорії виконавця; об`єктивних ознак здійснюваного порушення; суб`єктивних ознак здійснюваного порушення.
Приймаючи оскаржуване рішення, відповідачі - Кваліфікваційна комісія та Керівник Держгеокадастру жодного дослідження або перевірки фактів, викладених у листі Головного управління Держгеокадастру у Одеській області від 21.01.2021 № 21-15-011476/2-21 не провели, а рішення Кваліфікаційної комісії від 03.03.2021, викладене у формі подання № 21/162 від 03.03.2021 року, повністю аргументовано посиланням на обставини, зазначені у листі Головного управління Держгеокадастру у Одеській області від 21.01.2021 № 21-15-011476/2-21, в якому зазначено частини та пункти Закону України «Про землеустрій» та наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 року № 376 «Про затвердження інструкції про встановлення меж земельних ділянок в натурі та їх закріплення межовими знаками», але не вказується конкретно які саме порушення були допущені. Крім того, Кваліфікаційною комісією не дано оцінку та не перевірено обставини, викладені в поясненні позивача, а отже право позивача на участь у прийнятті рішення, яке його стосується, не забезпечено, що не відповідає Конституції України та є порушенням права особи на захист.
Крім того матеріали справи не містять будь-яких доказів того, що відповідачами під час встановлення факту грубого порушення позивачем вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою досліджувались, збирались та оцінювались додаткові докази, аналізувалась попередня робота позивача, проводилась перевірка кваліфікації та якості його професійної підготовки, як інженера-землевпорядника, проводилась оцінка характеру порушення, категорії виконавця, об`єктивних та суб`єктивних ознак здійснюваного порушення, щосвідчить про відсутність достатніх підстав стверджувати про допущення ним саме грубого порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
На думку суду сам лист Головного управління Держгеокадастру у Одеській області від 21.01.2021 № 21-15-011476/2-21 не може стверджувати про грубе порушення ОСОБА_1 вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Юридична відповідальність є однією з форм захисту суспільства та держави від посягань на відповідні цінності, головними з яких відповідно до статті 3 Конституції України є людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека. При цьому, юридична відповідальність ґрунтується, у першу чергу, на державному примусі як специфічному впливі на поведінку особи, заснованому на організованій силі та спрямованому на безумовне виконання санкціонованих державою правил поведінки (норм права). Такий примус передбачає його регламентованість виключно законом, наявність чітко встановлених меж застосування та здійснення лише компетентним суб`єктом владних повноважень.
Мета застосування державою юридичної відповідальності до правопорушника обумовлена цілями, заради яких вона запроваджується. До таких основних цілей слід віднести наступну:
охоронна - зупинити триваюче правопорушення (протиправний стан);
правозабезпечувальна - досягнути результату у формі приведення поведінки (діяльності) відповідного суб`єкта до стану правомірної;
правовідновлювальна (компенсаційна) - відновити порушене право потерпілого та компенсувати йому матеріальний і моральний збиток, заподіяний правопорушенням;
попереджувальна (превентивна) - попередити вчинення нових правопорушень з боку як самого правопорушника (приватна превенція), так і інших суб`єктів (загальна превенція);
процедурно-процесуальна - офіційно визнати правопорушника винним у здійсненні протиправного діяння;
виховна - перевиховати правопорушника шляхом забезпечення у нього сталого спрямування на неухильне дотримання норм права;
каральна (штрафна) - покарати правопорушника у формі понесенні ним додаткових втрат, зокрема, й анулювання кваліфікаційного сертифікату.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 14 серпня 2018 року у справі № 803/1122/17.
Таким чином, суд вважає, що спірні рішення Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру прийняті з недотриманням встановлених законом вимог та підлягають скасуванню.
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 04 березня 2021 року №141 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 від 30 січня 2013 №001690.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про внесення подання до Держгеокадастру в частині анулювання сертифіката інженера - землевпорядника ОСОБА_1 від 30 січня 2013 №00169003, викладеного у протоколі засідання Кваліфікаційної комісії від 25 лютого 2021 № 2.
Зобов`язати Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру вчинити дії щодо поновлення в Державному реєстрі сертифікованих інженерів - землевпорядників інформацію про кваліфікаційний сертифікат від 30 січня 2013 №001690 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 ).
Відповідачі: Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, Кваліфікаційна комісія Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (03151, місто Київ, вулиця Народного Ополчення, 3, код ЄДРПОУ 39411771).
Суддя В.Д. Ковальчук